Είναι κανείς εδώ; - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 261 FirstFirst ... 412131415162464114 ... LastLast
Results 196 to 210 of 3913
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ippotis View Post
    Εχεις δεχτει επιθεση ειτε λεκτικη ειτε σωματικη ξανα απο τον πρωην σου ξανα απο τοτε;Ειναι τρομος απο τα παλια η σε ενοχλει;
    Όχι, δεν με ενοχλεί εγώ προσπαθώ κατά καιρούς μπας και συμφιλιωθούμε γιατί ακόμα κι αν δεν είμαστε μαζί δεν θέλω να υπάρχει άσχημο κλίμα μεταξύ μας αλλά ανεπιτυχώς...
    Άρα τρόμος από τα παλιά είναι κι επειδή υπήρχε ήδη ψυχολογικό υπόβαθρο πριν ακόμα τον γνωρίσω ήρθε και με αποτελείωσε στο θέμα του φόβου...το να φοβάσαι δυο άτομα είναι ακόμα πιο τρομαχτικό άλλωστε το "δύο εναντίον ενός" ήταν πάντα άνιση μάχη...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #197
    Στην ψυχοθεραπεια σου αναφερεσαι σε αυτον τον φοβο κυκνακο?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Οποτε ουσιαστικα δεν εχεις κατι να φοβασαι.Πιο καλα να μην ασχολεισαι με αυτο το ατομο αφου σου προκαλει τρομο και να κοιταξεις με ηρεμια να βρεις καποιον αλλο να κανετε καλη σχεση.

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Στην ψυχοθεραπεια σου αναφερεσαι σε αυτον τον φοβο κυκνακο?
    Ναι, είναι ένα από τα βασικά θέματα συζήτησης αλλά παρόλα αυτά δεν έχω καταφέρει ακόμα να το σταματήσω μιας κι είναι βαθιά ριζωμένο μέσα μου εδώ και πολλά χρόνια...ήταν τραυματικό γεγονός για μένα γιατί συνέβη σε μια ηλικία νεαρή που δεν ήξερα καν ακόμα πως γίνονται τα παιδιά για να το πω κόσμια, lol...Κι αυτός ήταν ένας από τους λόγους που μου άφησε ψυχικό τραύμα, ίσως αν ήμουν ενήμερη να μην σοκαριζόμουν τόσο πολύ και να το αντιμετώπιζα καλύτερα και από τις ενέργειες μου εκείνη την ώρα αλλά και στο πως το χειρίστηκα/χειρίζομαι ψυχολογικά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ippotis View Post
    Οποτε ουσιαστικα δεν εχεις κατι να φοβασαι.Πιο καλα να μην ασχολεισαι με αυτο το ατομο αφου σου προκαλει τρομο και να κοιταξεις με ηρεμια να βρεις καποιον αλλο να κανετε καλη σχεση.
    Ουσιαστικά όχι, περισσότερο στο μυαλό μου είναι...
    Τώρα για να βρω κάποιον άλλον, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κάνει υπομονή μαζί μου και να με αντέξει τόσο φοβισμένη που είμαι...θα πάρει καιρό για να του δείξω εμπιστοσύνη και να μην τον φοβάμαι κι αυτό πρέπει να είναι ψυχοφθόρο για τον άλλον, έτσι δεν είναι; Για να μην αναφέρω το σεξουαλικό κομμάτι που θα τον έχω στην αναμονή μέχρι να νιώσω ασφάλεια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Κυκνάκο, πρεπει πρώτα να βρεις την εσωτερική σου ηρεμία και τον εαυτο σου πριν προχωρήσεις σε νεα σχεση ειναι η γνωμη μου. σε διαφορετική περιπτωση και εσυ θα πιεζεσαι και θα ταλαιπωρείται ο αλλος που δεν θα καταλαβαινει τι του συμβαίνει. ξεκαθαρισε το μεσα σου. λες οτι αγαπας ακομα τον πρωην σου αλλα ειναι κατι που εχει τελειωσει. σιγουρα ομως; τελειωσε το σιγα σιγα και μεσα σου και θα σταματησει να σε φοβιζει αυτος ο ανθρωπος γιατι απλα δεν θα υπαρχει....

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Πρεπει να δεις το θεμα του ερωτα σαν κατι το φυσιολογικο και να δειχνεις πιο πολυ εμπιστοσυνη στους αλλους.Να μην σκεφτεσαι τον πρωην σου το φοβο που σου εβγαζε να γελας να βγαινεις και να διασκεδαζεις.

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    Κυκνάκο, πρεπει πρώτα να βρεις την εσωτερική σου ηρεμία και τον εαυτο σου πριν προχωρήσεις σε νεα σχεση ειναι η γνωμη μου. σε διαφορετική περιπτωση και εσυ θα πιεζεσαι και θα ταλαιπωρείται ο αλλος που δεν θα καταλαβαινει τι του συμβαίνει. ξεκαθαρισε το μεσα σου. λες οτι αγαπας ακομα τον πρωην σου αλλα ειναι κατι που εχει τελειωσει. σιγουρα ομως; τελειωσε το σιγα σιγα και μεσα σου και θα σταματησει να σε φοβιζει αυτος ο ανθρωπος γιατι απλα δεν θα υπαρχει....
    Fleur, είναι δύο διαφορετικά τα άτομα που φοβάμαι κι ίσως σας μπέρδεψα και δεν το καταλάβατε...αυτός που φοβάμαι περισσότερο δεν είναι ο πρώην μου αλλά ο άλλος με τον οποίο δεν είχα καμία ερωτική σχέση...άρα υπάρχει...
    Όσο για τον πρώην μου, είναι δύσκολο να τερματίσω τα αισθήματα μου αλλά αν γνωρίσω κάποιον άλλον εννοείται ότι δεν θα τον αναζητώ πρώτα απ' όλα γιατί δεν είναι σωστό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ippotis View Post
    Πρεπει να δεις το θεμα του ερωτα σαν κατι το φυσιολογικο και να δειχνεις πιο πολυ εμπιστοσυνη στους αλλους.Να μην σκεφτεσαι τον πρωην σου το φοβο που σου εβγαζε να γελας να βγαινεις και να διασκεδαζεις.
    Δυστυχώς δεν μπορώ να το δω σαν κάτι φυσιολογικό μετά την προσπάθεια επιβολής του γεγονός που δεν είναι φυσιολογικό...Όσο για τον πρώην μου και τον φόβο το είπα και πιο πάνω στη fleur ότι περισσότερο φοβάμαι αυτόν που προσπάθησε να μου επιβάλλει τον έρωτα γι' αυτό και δυσκολεύομαι να δείξω εμπιστοσύνη όπως λες...
    Βγαίνω όποτε έχω διάθεση αλλά με φίλους και συγγενείς, ραντεβού έχω να βγω χρόνια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Αυτος που δεν ειχες καποια ερωτικη σχεση μηπως ειναι στο συγγενικο σου περιβαλλον;Εχεις προσπαθησει να του πεις οτι οσα κανει σε φοβιζουν για να σου φερεται καλυτερα;

  11. #206
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ippotis View Post
    Αυτος που δεν ειχες καποια ερωτικη σχεση μηπως ειναι στο συγγενικο σου περιβαλλον;Εχεις προσπαθησει να του πεις οτι οσα κανει σε φοβιζουν για να σου φερεται καλυτερα;
    Όχι, ήταν κάποιος που μόλις είχα γνωρίσει και μου την έπεσε αρκετά επιθετικά και δεν σταματούσε ούτε όταν αντέδρασα και με τρόμαξε πολύ...δεν έχουμε πια επαφή κι ούτε μπορεί να με βρει αλλά ακόμα κι έτσι μου έχει μείνει φόβος μέσα στην ψυχή μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Αυτα συμβαινουν αφου δεν εγινε κατι πρεπει να το βγαλεις απο το μυαλουδακι σου.Στην πραγματικοτητα δεν κινδυνευεις απο κανεναν οποτε βγαινε περνα καλα και μην σε αγχωνουν τετοιες σκεψεις.

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ippotis View Post
    Αυτα συμβαινουν αφου δεν εγινε κατι πρεπει να το βγαλεις απο το μυαλουδακι σου.Στην πραγματικοτητα δεν κινδυνευεις απο κανεναν οποτε βγαινε περνα καλα και μην σε αγχωνουν τετοιες σκεψεις.
    Με αγχώνει η σκέψη ότι μπορεί να κινδυνεύσω ξανά είτε στο δρόμο από κάποιον άγνωστο είτε σε μία μελλοντική σχέση αν υπάρξει αντίθεση στην ερωτική επιθυμία κάποια/ες στιγμή/ες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση για να ανησυχεις.Για να σου ετυχε κατι τετοιο σημαινει οτι εισαι κουκλαρα και σου ορμησε.Μην τα σκεφτεσαι αρνητικα να λες δοξα το Θεο που δεν εγινε κατι παρα τη θεληση σου να γελας και να προσπαθεις να περνας καλα καθε στιγμη.

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by ippotis View Post
    Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση για να ανησυχεις.Για να σου ετυχε κατι τετοιο σημαινει οτι εισαι κουκλαρα και σου ορμησε.Μην τα σκεφτεσαι αρνητικα να λες δοξα το Θεο που δεν εγινε κατι παρα τη θεληση σου να γελας και να προσπαθεις να περνας καλα καθε στιγμη.
    Ποιά περίπτωση δεν υπάρχει; Lol, ευχαριστώ για το κοπλιμέντο Δεν ξέρω αν του άρεσα τόσο πολύ, αν είχε μεθύσει ή κι εγώ δεν ξέρω τι και φέρθηκε έτσι αλλά όντως ευτυχώς που δεν έγινε κάτι χειρότερο...Πάντως προσπαθώ να περνάω όσο καλά γίνεται, είτε έξω είτε στο σπίτι π.χ. με ταινίες αλλά μόλις τελειώσει η ευχάριστη δραστηριότητα πέφτει πάλι η διάθεση μου...καταραμένη κατάθλιψη εκτός των άλλων...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 16:32
  2. Ειναι κανεις εδω;;;;;;
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2013, 19:28
  3. Είναι κανείς εδώ;;
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2012, 04:51
  4. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΠΛΑΝΑ;
    By LOOLOONEES in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2008, 15:55
  5. Replies: 6
    Last Post: 04-06-2008, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •