Είναι κανείς εδώ; - Page 270
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 270 of 281 FirstFirst ... 170220260268269270271272280 ... LastLast
Results 4,036 to 4,050 of 4213
  1. #4036
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,658
    Από όσο ξέρω οι απόπειρες αυτοκτονίας δεν είναι καταδικαστέες αλλά η αυτοκτονία στην οποία δεν διαβάζουν τον θανόντα. Εσύ λοιπόν είχες απελπιστεί κάποτε και έκανες κάτι και το μετάνιωσες άρα δεν είσαι αμαρτωλή πια.

  2. #4037
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,531
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Από όσο ξέρω οι απόπειρες αυτοκτονίας δεν είναι καταδικαστέες αλλά η αυτοκτονία στην οποία δεν διαβάζουν τον θανόντα. Εσύ λοιπόν είχες απελπιστεί κάποτε και έκανες κάτι και το μετάνιωσες άρα δεν είσαι αμαρτωλή πια.
    Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι δεν είναι καταδικαστέες... Μακάρι να έχεις δίκιο... Αλλά πρέπει να μάθω για να ησυχάσει η ψυχή μου...
    Ναι, το μετάνιωσα όμως μερικές φορές ακόμα μου περνάνε σκέψεις να το ξανακάνω χωρίς να τις θέλω αυτές τις σκέψεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #4038
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,658
    Κύκνε μου πάνω απ' όλα να αγαπάς την ζωή σου και να σκέφτεσαι ότι όλοι κάποια μέρα θα πεθάνουμε... Οπότε γιατί από περιέργεια να μην κάτσουμε να δούμε τι θα γίνει παρακάτω; Σαν mindgame.. Και όσο τραβήξει η ζωή μας.
    Πέρα από αυτό από όσο σε έχω παρακολουθήσει είσαι ένα άρτιο και πολύ καλόκαρδο άτομο, κανένας θεός δεν θα μπορούσε να σε στείλει στην κόλαση. Πίστεψε με.
    Κι αν σου γαληνέψει την ψυχή, ναι, πήγαινε και εξομολογήσου, απλό πράγμα είναι. Στην εξομολόγηση εξ άλλου δεν σε ακούει ο παππάς αλλά ο θεός.

  4. #4039
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,531
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Κύκνε μου πάνω απ' όλα να αγαπάς την ζωή σου και να σκέφτεσαι ότι όλοι κάποια μέρα θα πεθάνουμε... Οπότε γιατί από περιέργεια να μην κάτσουμε να δούμε τι θα γίνει παρακάτω; Σαν mindgame.. Και όσο τραβήξει η ζωή μας.
    Πέρα από αυτό από όσο σε έχω παρακολουθήσει είσαι ένα άρτιο και πολύ καλόκαρδο άτομο, κανένας θεός δεν θα μπορούσε να σε στείλει στην κόλαση. Πίστεψε με.
    Κι αν σου γαληνέψει την ψυχή, ναι, πήγαινε και εξομολογήσου, απλό πράγμα είναι. Στην εξομολόγηση εξ άλλου δεν σε ακούει ο παππάς αλλά ο θεός.
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση, με βοηθάει...

    Ναι, θα πάω... Θα πάρω τηλέφωνο στην εκκλησία να ρωτήσω ποιες ώρες μπορώ να πάω... Απλώς αγχώνομαι λίγο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #4040
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,658
    Να μην αγχώνεσαι καθόλου! Να πας με χαρά! Οτι θα κάνεις κάτι που θα σε ανακουφίσει!

  6. #4041
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,531
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Να μην αγχώνεσαι καθόλου! Να πας με χαρά! Οτι θα κάνεις κάτι που θα σε ανακουφίσει!
    Θα προσπαθήσω... Πάντως, απλά για να το βγάλω από μέσα μου αυτό που με αγχώνει είναι μήπως ο παπάς δεν μου δώσει άφεση επειδή ακόμα με τριγυρνάνε τέτοιες σκέψεις... Αλλά αν δεν πάω δεν θα μάθω οπότε θα τον κατανικήσω αυτόν τον φόβο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #4042
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    385
    Αμαρτία είναι να αυτοκτονήσεις, για απόπειρες δεν άκουσα κάτι. Είναι τόσα άλλα που κάνει ο κόσμος, το δικό σου ήταν συνέπεια κατάθλιψης, από ένα περιστατικό που είχες. Άγχος για τον παπά δεν χρειάζεται να έχεις. Οι χριστιανοί έχουν την πίστη τους και έχουν δικαίωμα να μετανιώσουν. προσευχή και νηστεία θα σου προτείνει, δεν γίνεται να σε "τιμωρήσει". Με τη βοήθεια του θεού ζεις, τώρα αν ξεστρατησες όταν ήσουν απελπισμένη είναι πλημμέλημα.

  8. #4043
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,136
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post

    Τώρα όσον αφορά εμένα, ο λόγος που τα λέω αυτά περί κολάσεως είναι οι επανειλημμένες απόπειρες αυτοκτονίας που είναι μεγάλη αμαρτία σύμφωνα με τον χριστιανισμό...
    Μην ανησυχείς, αυτοί που έχουν βαριά ψυχολογικά θέματα είναι δικαιολογημένοι για απόπειρες αυτοκτονίας. Αν θες εξομολογήσου το, πάντως δε νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα, ίσα ίσα έχω διαβάσει ότι όσοι ταλαιπωρούνται από ασθένειες έχουν μεγάλη ανταπόδοση μετά το θάνατο και οι δυσκολίες στη ζωή είναι καλύτερες για το πώς πάμε μετά θάνατον ακόμα και από τις αρετές.

  9. #4044
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    273
    Καλό βράδυ σε όλους και καλημέρα σε όσους δεν είναι μέσα και το δουν το πρωι

  10. #4045
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ευχαριστώ!

    Προσπαθώ να μη το βάζω κάτω, τα κατάφερα και βγήκα τελικά χθες και πήρα αυτό το φαναράκι https://www.vicko.gr/el/proionta/dia...alazio_146342/
    Μου άρεσε το χρώμα...
    Μεγειά το φαναράκι

    Πήγαινε στην εκκλησία παιδί μου να το βγάλεις αυτό που σε βαραίνει τοσο καιρό. Έχεις μήνες που λες ότι θες να πας.
    Αν νιώθεις ότι κάτι το έχεις αναγκη και θα σε βοηθήσει να το κάνεις, μην το υπεραναλύεις

  11. #4046
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    273
    Και για να μην ξεχάσεις κάτι από το ανχος που μπορεί να έχεις γραψτα όλα σε ένα χαρτακι

  12. #4047
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,531
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Αμαρτία είναι να αυτοκτονήσεις, για απόπειρες δεν άκουσα κάτι. Είναι τόσα άλλα που κάνει ο κόσμος, το δικό σου ήταν συνέπεια κατάθλιψης, από ένα περιστατικό που είχες. Άγχος για τον παπά δεν χρειάζεται να έχεις. Οι χριστιανοί έχουν την πίστη τους και έχουν δικαίωμα να μετανιώσουν. προσευχή και νηστεία θα σου προτείνει, δεν γίνεται να σε "τιμωρήσει". Με τη βοήθεια του θεού ζεις, τώρα αν ξεστρατησες όταν ήσουν απελπισμένη είναι πλημμέλημα.
    Αυτό πιστεύω κι εγώ, ότι με βοήθησε πρωταρχικά ο Θεός κι έζησα γιατί αν δεν μου έρχονταν να κάνω εμετό που ήταν κι ο λόγος που σηκώθηκα δεν θα είχα πέσει κάτω, δεν θα με άκουγαν οι γονείς μου και δεν θα με είχαν πάει στο νοσοκομείο που με βοήθησαν οι γιατροί...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #4048
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,531
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Μην ανησυχείς, αυτοί που έχουν βαριά ψυχολογικά θέματα είναι δικαιολογημένοι για απόπειρες αυτοκτονίας. Αν θες εξομολογήσου το, πάντως δε νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα, ίσα ίσα έχω διαβάσει ότι όσοι ταλαιπωρούνται από ασθένειες έχουν μεγάλη ανταπόδοση μετά το θάνατο και οι δυσκολίες στη ζωή είναι καλύτερες για το πώς πάμε μετά θάνατον ακόμα και από τις αρετές.
    Μάλιστα... Μακάρι να είναι έτσι αν κι ελπίζω από εδώ και πέρα να μην αντιμετωπίσω ξανά τόσο μεγάλες δυσκολίες μήπως και ζήσω λίγο καλά και στην επίγεια ζωή μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #4049
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,531
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Μεγειά το φαναράκι

    Πήγαινε στην εκκλησία παιδί μου να το βγάλεις αυτό που σε βαραίνει τοσο καιρό. Έχεις μήνες που λες ότι θες να πας.
    Αν νιώθεις ότι κάτι το έχεις αναγκη και θα σε βοηθήσει να το κάνεις, μην το υπεραναλύεις
    Ναι, θα πάω, θα το κανονίσω να πάω την επόμενη εβδομάδα αν μπορεί κι ο πάτερ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #4050
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,531
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Και για να μην ξεχάσεις κάτι από το ανχος που μπορεί να έχεις γραψτα όλα σε ένα χαρτακι
    Εντάξει, ξέρω τι θέλω να πω, τα έχω σκεφτεί αλλά θα τα γράψω για σιγουριά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 16:32
  2. Ειναι κανεις εδω;;;;;;
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2013, 19:28
  3. Είναι κανείς εδώ;;
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2012, 04:51
  4. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΠΛΑΝΑ;
    By LOOLOONEES in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2008, 15:55
  5. Replies: 6
    Last Post: 04-06-2008, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •