Είναι κανείς εδώ; - Page 280
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 280 of 286 FirstFirst ... 180230270278279280281282 ... LastLast
Results 4,186 to 4,200 of 4285
  1. #4186
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,589
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Ψυχολογία χαλιά και θέματα υγείας αρκετά στα έχω πει είμαι άτυχος βέβαια υπάρχουν και χειρότερα το ανχος με κάνει να τα βλέπω ετσι
    Εννοούσα συγκεκριμένα τι σ' ενοχλεί στο αυτί που έλεγες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #4187
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Φυσάω την μυτη Μ και βγαίνει αέρας από το αυτί και Μ την σπαει

  3. #4188
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος περί πλύσεις εγκεφάλου.. Κατά τα άλλα μια χαρά χαλαρότατος είμαι, πιο χαλαρός πεθαίνεις χαχα.. Η αλήθεια είναι ότι τα παίρνω εύκολα όταν ακούω για θρησκείες και παπάδες.. Αυτή η χαζό χριστιανό ηθική με εκνευρίζει..Εσύ όταν ήσουν πιτσιρίκα δεν έκανες θρησκευτικά;.. θεωρείς ότι αυτό δεν είναι προσηλυτισμός;
    Έκανα θρησκευτικά Τομορέλε, δεν θυμάμαι πολλά απο τα θρησκευτικά όμως. Έχω χρόνια που δεν παω ούτε το Πάσχα εκκλησία. Ούτε με ανάγκασε κάποιος να μεταλάβω περα απο όταν με πήγαινε η γιαγιά παιδί. Ούτε εχω νηστέψει ποτέ στη ζωή μου. Δεν νιώθω ότι έγινε προσπάθεια να με προσηλυτίσουν , ούτε ταράζομαι αν κάποιος πιστεύει.

    Με ενοχλεί ωστόσο να βλεπω έντονες δηλώσεις και απο τις 2 πλευρές. Και το " μετανοείτε " και το " είστε χαζοί που πιστεύετε".

    Αν κάποιος βρίσκει ηρεμία στην εκκλησία, αν του δίνει ελπίδα ή αν νιώθει ότι ανήκει κάπου ας το κάνει. Γιατί πρέπει να πουμε στους άλλους αν θα πιστέψουν ή όχι?

    Έγινε μια αναφορά για θρησκευτικά βιβλία και άνοιξε το κουτί της Πανδώρας. Τελος πάντων, δεν θέλω να συνεχίσω τη συζήτηση γιατί δεν είναι δικό μου thread , ειναι της Κύκνου.

    Αν έχω κάτι να πω για τη θρησκεία θα ερθω να γράψω στη θεούσα της διπλανης. Δεδομένου ωστόσο ότι η θρησκεία της χώρας ειναι η ορθόδοξη χριστιανική, δεν καταλαβαίνω γιατί να νευριάζει κανεις με το τι διδάσκεται στα σχολεία.

  4. #4189
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Λοιπόν, στο θέμα μας... Με έχει πιάσει από χθες κάτι λίγο παράξενο... Είναι κάποιες στιγμές που σκέφτομαι ότι αν μου συμβεί κάτι και δεν ξυπνήσω το πρωί τότε θα πάω όντως στην κόλαση... Κι από την μία αυτό με τρομάζει, από την άλλη όμως νιώθω πως δεν είμαι έτοιμη να πάω τόσο βιαστικά για εξομολόγηση... Δεν ξέρω τι να κάνω, μάλλον φταίει που είναι λεπτό το θέμα με τις απόπειρες αυτοκτονίας και με πονάει να το θυμάμαι γι' αυτό και διστάζω να το θίξω...

    Τσούφη, για πες καμιά γνώμη... Σπουργίτι κι εσύ όταν το δεις... Θέλω να σε ρωτήσω κάτι, πιστεύεις ότι θα ξημερώσει η αποψινή νύχτα χωρίς άσχημα πράγματα;
    Κορίτσι μου, δε θα πας σε καμιά κόλαση επειδή έκανες απόπειρα. Πρώτον γιατί οι θρησκευτικοί λένε για αυτοκτονία όχι απόπειρα. Δεύτερον γιατί μολις ζητήσεις συγχώρεση την εχεις.

    Να πας για εξομολόγηση, αν πας, όποτε νιώσεις έτοιμη.

    Μη σε γεμίζεις τύψεις κ πίεση χωρίς λόγο. Και ελπίζω να βρεις νορμαλ ιερέα , μην τύχεις σε κανέναν περίεργο

  5. #4190
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Παιδιά, χθες έγινε χαμός στη γειτονιά μου επειδή έχασε ο Άρης... Η μαμά μου σήμερα μου είπε ότι κατά τις 03:00 μύριζε έντονα κάπνα και να η αιτία, το διάβασα πριν λίγο: https://cityportal.gr/thessaloniki-e...mpaign=1125448

    Εγώ είχα κλειστό το παράθυρο γιατί είχα ανάψει το κλιματιστικό γι' αυτό δεν ξύπνησα...

    Εν τω μεταξύ και κατά τη διάρκεια του αγώνα είχαμε πρόβλημα γιατί το σκυλί τρόμαξε πολύ από τους θορύβους που ακούγονταν, δεν ξέρω τι έκαναν, έριχναν κροτίδες δεν ξέρω, πάντως ακούγονταν μπαμ μπουμ και τρομάξαμε να την ηρεμήσουμε... Αφού φοβήθηκα μήπως μου μείνει στα χέρια σε κάποια φάση... Κλείσαμε τις πόρτες κι έτσι κάπως ησύχασε...
    Τα είδα...απαράδεκτοι οι φίλαθλοι. Αφορμή ψάχνουν

  6. #4191
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,589
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Κορίτσι μου, δε θα πας σε καμιά κόλαση επειδή έκανες απόπειρα. Πρώτον γιατί οι θρησκευτικοί λένε για αυτοκτονία όχι απόπειρα. Δεύτερον γιατί μολις ζητήσεις συγχώρεση την εχεις.

    Να πας για εξομολόγηση, αν πας, όποτε νιώσεις έτοιμη.

    Μη σε γεμίζεις τύψεις κ πίεση χωρίς λόγο. Και ελπίζω να βρεις νορμαλ ιερέα , μην τύχεις σε κανέναν περίεργο
    Καλημέρα Σπουργίτι!

    Όλα καλά με το ταξίδι σου;

    Δηλαδή εφόσον δεν το κατάφερα αν μου συμβεί κάτι και πεθάνω χωρίς να το έχω προκαλέσει εγώ δεν θα πάω στην κόλαση;

    Το ότι θα πάω για εξομολόγηση θα πάω για να μου φύγει αυτό το βάρος αλλά όπως λες κι εσύ όταν νιώσω έτοιμη, γιατί αυτή την περίοδο δεν νιώθω αρκετά δυνατή για να μιλήσω για τις απόπειρες... Κι εγώ ελπίζω να πάνε όλα καλά...

    Όσον αφορά την θρησκεία, θα πω κάτι τελευταίο σ' εσένα μόνο και τέλος το θέμα εδώ... Βλέπεις ότι κι εσύ λες ότι δεν πιστεύεις αλλά το σέβομαι γιατί δεν επιτίθεσαι...

    Τέλος, άσε, όντως δεν είναι σωστές οι ακραίες ενέργειες για κανένα λόγο, να βάζεις φωτιά και τέτοια... Τι να πω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #4192
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,589
    Quote Originally Posted by Tsoufis1989 View Post
    Φυσάω την μυτη Μ και βγαίνει αέρας από το αυτί και Μ την σπαει
    Καλημέρα...

    Κατάλαβα... Πώς είσαι σήμερα ψυχολογικά; Καμιά βελτίωση;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #4193
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Καλημέρα τπτ απολυτως κάμπια διάφορα εσύ?

  9. #4194
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    736
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Έκανα θρησκευτικά Τομορέλε, δεν θυμάμαι πολλά απο τα θρησκευτικά όμως. Έχω χρόνια που δεν παω ούτε το Πάσχα εκκλησία. Ούτε με ανάγκασε κάποιος να μεταλάβω περα απο όταν με πήγαινε η γιαγιά παιδί. Ούτε εχω νηστέψει ποτέ στη ζωή μου. Δεν νιώθω ότι έγινε προσπάθεια να με προσηλυτίσουν , ούτε ταράζομαι αν κάποιος πιστεύει.

    Με ενοχλεί ωστόσο να βλεπω έντονες δηλώσεις και απο τις 2 πλευρές. Και το " μετανοείτε " και το " είστε χαζοί που πιστεύετε".

    Αν κάποιος βρίσκει ηρεμία στην εκκλησία, αν του δίνει ελπίδα ή αν νιώθει ότι ανήκει κάπου ας το κάνει. Γιατί πρέπει να πουμε στους άλλους αν θα πιστέψουν ή όχι?

    Έγινε μια αναφορά για θρησκευτικά βιβλία και άνοιξε το κουτί της Πανδώρας. Τελος πάντων, δεν θέλω να συνεχίσω τη συζήτηση γιατί δεν είναι δικό μου thread , ειναι της Κύκνου.

    Αν έχω κάτι να πω για τη θρησκεία θα ερθω να γράψω στη θεούσα της διπλανης. Δεδομένου ωστόσο ότι η θρησκεία της χώρας ειναι η ορθόδοξη χριστιανική, δεν καταλαβαίνω γιατί να νευριάζει κανεις με το τι διδάσκεται στα σχολεία.
    Βαφτίστηκες; Σε ρώτησε κανείς για να βαφτιστείς; ΟΧΙ. Σε ρώτησε κανείς για τα θρησκευτικά στο σχολείο; ΟΧΙ. Σε ρώτησε κανείς για την ταυτότητα που έγραφε χριστιανή ορθόδοξη με το έτσι θέλω; OXI. Σε ρώτησε κανείς για το γεγονός του όρκου στα δικαστήρια όταν πας μάρτυρας σε δίκη; ΟΧΙ. Σε ρώτησαν στο σχολείο όταν σε πήγαιναν στην εκκλησία τις χριστιανικές γιορτές; OXI. Αλλά δεν τρέχει και τίποτε, γιατί ΠΟΤΕ δεν σε πίεσαν για κάτι...χαχα Τι σημαίνει ΕΠΙΣΗΜΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ; Μας ρωτήσανε που φορολογούμαστε για τους πάπαρες της εκκλησίας;

  10. #4195
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα Σπουργίτι!

    Όλα καλά με το ταξίδι σου;

    Δηλαδή εφόσον δεν το κατάφερα αν μου συμβεί κάτι και πεθάνω χωρίς να το έχω προκαλέσει εγώ δεν θα πάω στην κόλαση;

    Το ότι θα πάω για εξομολόγηση θα πάω για να μου φύγει αυτό το βάρος αλλά όπως λες κι εσύ όταν νιώσω έτοιμη, γιατί αυτή την περίοδο δεν νιώθω αρκετά δυνατή για να μιλήσω για τις απόπειρες... Κι εγώ ελπίζω να πάνε όλα καλά...

    Όσον αφορά την θρησκεία, θα πω κάτι τελευταίο σ' εσένα μόνο και τέλος το θέμα εδώ... Βλέπεις ότι κι εσύ λες ότι δεν πιστεύεις αλλά το σέβομαι γιατί δεν επιτίθεσαι...

    Τέλος, άσε, όντως δεν είναι σωστές οι ακραίες ενέργειες για κανένα λόγο, να βάζεις φωτιά και τέτοια... Τι να πω...
    Απο ό,τι ξέρω την εξομολόγηση αρκεί να τη κάνεις στη προσευχή σου και να ζητήσεις συγχώρεση. Αργότερα μπήκε στο παιχνίδι η εκκλησία. Αν διαβάσεις τη Καινή Διαθήκη αυτό το συμπέρασμα βγαίνει. " Ζητήστε και θα σας δωθεί, χτυπήστε και θα σας ανοίξουν" . Οι ιερείς στη συνέχεια πρόσθεσαν τα δικά τους.

    Εδιτ: ολα καλά με το ταξίδι, το άλλο ΣΚ παλι

  11. #4196
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    736
    ωχου, η κοπέλα βασανίζεται από ενοχές θρησκευτικής προέλευσης κι εσύ της λες να πάει να εξομολογηθεί και να κοινωνήσει. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά...

  12. #4197
    Wild, σου απάντησα στη θεούσα

  13. #4198
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,589
    Quote Originally Posted by Σπουργίτι View Post
    Απο ό,τι ξέρω την εξομολόγηση αρκεί να τη κάνεις στη προσευχή σου και να ζητήσεις συγχώρεση. Αργότερα μπήκε στο παιχνίδι η εκκλησία. Αν διαβάσεις τη Καινή Διαθήκη αυτό το συμπέρασμα βγαίνει. " Ζητήστε και θα σας δωθεί, χτυπήστε και θα σας ανοίξουν" . Οι ιερείς στη συνέχεια πρόσθεσαν τα δικά τους.

    Εδιτ: ολα καλά με το ταξίδι, το άλλο ΣΚ παλι
    Μάλιστα... Αυτό θα κάνω τότε για να ηρεμήσω κάπως... Να πάρω μιαν αναπνοή... Κι όταν δυναμώσω κάπως το βλέπουμε για παρακάτω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #4199
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Πήγα σε ψυχίατρο και Μ συνταγογραφήσει τα duslevia έχει κάποιος κάποια εμπειρία από αυτά?

  15. #4200
    Senior Member
    Join Date
    May 2024
    Posts
    336
    Πολύ νεκρά έπεσε σήμερα ελπίζω να είστε καλά όλοι καλησπερα

Similar Threads

  1. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 16:32
  2. Ειναι κανεις εδω;;;;;;
    By novia35 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 03-09-2013, 19:28
  3. Είναι κανείς εδώ;;
    By vlack_swan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2012, 04:51
  4. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΠΛΑΝΑ;
    By LOOLOONEES in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-10-2008, 15:55
  5. Replies: 6
    Last Post: 04-06-2008, 15:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •