Βοήθεια από ειδικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    32

    Βοήθεια από ειδικό

    Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το όμορφο site.

    Αντιμετωπίζω κι εγώ κατά καιρούς συμπτώματα κατάθλιψης, άλλες φορές πιο έντονα και άλλες φορές πιο ήπια. Δεν ξέρω αν πάσχω από κατάθλιψη με την επιστημονική έννοια του όρου πάντως βλέπω ότι γενικά η διάθεση μου επηρεάζεται πολύ έντονα από εξωτερικούς παράγοντες με αποτέλεσμα πολλές φορές να νιώθω πολύ άσχημα. Δεν είναι κάτι μόνιμο αλλά με προβληματίζει. Θα ήθελα να μιλήσω σε κάποιο ειδικό αλλά επειδή δεν έχω κάποιον που να είχε παρόμοια εμπειρία δεν ξέρω αν θα μου κάνει καλό. Επίσης δεν ξέρω και που να απευθυνθώ, τί θα μου κοστίσει και πώς θα μπορέσει να με βοηθήσει όλο αυτό . Θα ήθελα τη βοήθειά σας αν κάποιος έχει την εμπειρία.

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Καλό είναι να προσπαθήσεις να ενημερωθείς για το πρόβλημά σου συζητώντας με κάποιον ειδικό (ψυχίατρο ή ψυχολόγο). Μπορείς να απευθυνθείς στα ψυχιατρικά τμήματα των γενικών νοσοκομείων, σε Κέντρο Ψυχικής Υγείας ή στο ΙΚΑ (αν είσαι ασφαλισμένος σ\' αυτό) όπου θα κοστίσει ελάχιστα ευρώ.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    32
    Μήπως είναι χειρότερα να πάω σε κάποιον άγνωστο (πχ ΙΚΑ); Εκτός αυτού το ΙΚΑ θα έχει μόνο ψυχίατρους (νομίζω). Θα ασχοληθεί κανείς μαζί μου ή θα μου γράψουν 5 φάρμακα (που δεν πιστεύω ότι τα χρειάζομαι σε γενικές γραμμές) και θα με διώξουν.Δεν θα ήθελα να έχω μεγαλύτερο πρόβλημα μετά. Επίσης φοβάμαι μήπως με το να επισκεφτώ γιατρό νιώσω άρρωστη, μήπως αυθυποβληθώ...

    Νιώθω ότι απλά χρειάζομαι κάποια καθοδήγηση, κάποιον να με συμβουλέψει πώς να μπορώ να ελέγχω καλύτερα τα συναισθήματά μου και να αντιμετωπίζω μόνη μου τα πράγματα όταν δεν νιώθω καλά. Ίσως και να με βοηθήσει να χειριστώ καλύτερα κάποιες δύσκολες καταστάσεις στην προσωπική μου ζωή και στη δουλειά μου. Μέχρι στιγμής κοιμάμαι μια χαρά και τρώω μια χαρά. Απλά επειδή οι αρνητικές σκέψεις και το κλάμα μπαίνουν έντονα στη ζωή μου θα ήθελα ενδεχομένως να προλάβω κάποια κατάσταση παρά να θεραπευτώ από κάτι. Ίσως βέβαια ήδη να έχω κάτι και να μην το ξέρω... Έχω μπλεχτεί λιγάκι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Μπορείς να θέσεις τα ερωτήματά σου σε όποιον αποφασίσεις να απευθυνθείς. Αν δεν ικανοποιηθείς από την απάντηση μπορείς να το ψάξεις και αλλού, ή να ζητήσεις περισσότερες πληροφορίες. Πάντως μη προδιαγράφεις τις απαντήσεις που θα πάρεις.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    32
    Έχεις δίκιο... Σ ευχαριστώ πολύ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Τίποτα. Εύχομαι τα καλύτερα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    desaparecido , καλως ήρθες...

    Η ψυχοθεραπεια μπορει να σε βοηθήσει πιστευω αφου το θέλεις. Αρκει να νιωσεις καλα με την παροδο του χρονου με την ολη διαδικασια κ τον ψυχοθεραπευτη.

    Μπορεις να βρεις ψυχοθεραπευτες απο μια λίστα που νομίζω υπάρχει κ στο φορουμ αυτο. Η να ρωτήσεις ατομα απο δω,αναλογα με την περιοχη που βρισκεσαι. Θα μαθεις έτσι κ τιμες.

    Ο τροπος που θα σε βοηθήσει: δεν ξέρω τί να απαντησω, με την εννοια οτι ας πουμε εγω εχω δει αλλαγες αλλα δεν μπορω να περιγράψω το πώς έγιναν.

    Προσωπικα θα σου συστηνα μια θεραπεια με βαθος χρόνου, μια προσωποκεντρικη ή βιωματικη θεραπεια...

    Τελος να πω πως δεν τη θεωρώ πανακεια,εχω δει ανθρωπους να μην \"προχωρουν\" να μενουν στασιμοι κ αλλους να κανουν αλματα. Υπάρχουν κ τα ενδιαμεσα σταδια....

    Καλή δύναμη!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    32
    Θα δείξει... Μακάρι να πάνε όλα καλά. Θα σας ενημερώσω και για τη δική μου εμπειρία... Η αλήθεια πάντως είναι ότι φοβάμαι λίγο μην νιώσω χειρότερα τελικά... Δεν ξέρω. Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ανοιχτώ τόσο πολύ σε έναν ξένο. Τώρα που έχω πάρει την απόφαση νιώθω χειρότερα από πριν πάντως. Νιώθω σαν άρρωστη που πρέπει να πάω να με εξετάσουν... Περίεργο συναίσθημα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Ισως βοηθούσε αν σκεφτόσουν ότι δεν είσαι άρρωστη, αλλά απλά έχεις κάποια προβλήματα που θέλεις να συζητήσεις και να λύσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    desaparecido,

    ειναι λογικο νομιζω το αισθημα του φόβου, της αγωνιας κ του πως θα μιλήσω σε εναν ξένο? Καποια πραγματα δεν γίνονται με τη μια...αν κ μην αποκλειεις τίποτα.

    Οσο για το οτι εισαι άρρωστη, αν θεωρεις οτι εισαι επειδη ψάχνεις απαντησεις ή λυσεις τοτε...εισαι?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    32
    Ναι όντως... Εδώ έχω τολμήσει άλλα κι άλλα στη ζωή μου. Και ό,τι είναι σίγουρα θα περάσει... Ήδη νιώθω καλύτερα. Θα επανέλθω δρυμήτερη!
    Tnx για τη βοήθειά σας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    200
    Desaparecido,

    Μπορείς να δοκιμάσεις και γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία. Το τι θα γίνει, εξαρτάται από το σε τι χέρια θα πέσεις.
    [i] Απάντηση από το DepNet
    Θα ήθελα με την ευκαιρία του μηνύματός σας να σημειώσω ότι κατά την γνώμη μου η γνωσιακή - συμπεριφορική ψυχοθεραπεία δεν είναι μια θεραπεία των \"ψυχολόγων\" οι οποίοι τώρα τελευταία την ανακάλυψαν και την συστήνουν για πάσα νόσο. Κατ\'αρχάς να επισημάνω ότι ο θεμελιωτής της, ο Aaron Beck, είναι Αμερικανός ψυχίατρος και ανέπτυξε την θεραπεία στο Πανεπιστήμιο της Penssylvania στις αρχές της δεκαετίας του 1960, κυρίως για την θεραπεία της κατάθλιψης και στην συνέχεια για την θεραπεία των διαταραχών άγχους. Σημαντική συμβολή στην θεμελίωση της θεραπείας είχε η κόρη του Judith Beck η οποία είναι κλινικός ψυχολόγος στο τμήμα Ψυχιατρικής του ίδιου Πανεπιστημίου. Αυτό που διακρίνει τους θεραπευτές αυτής της ψυχοθεραπείας είναι η σημαντική κλινική πείρα, δηλαδή η επί χρόνια ενασχόλησή τους με πραγματικούς ασθενείς οι οποίοι πάσχουν από σχετικά προβλήματα τα οποία μπορούν να θεραπευθούν με αυτή την θεραπεία. Αν και οι ψυχίατροι, εκ του αντικειμένου τους (ιατρική ειδικότητα με εξειδίκευση στην διάγνωση και θεραπεία των ψυχιατρικών διαταραχών) πληρούν συνήθως αυτό το κριτήριο, πολλοί ψυχολόγοι που δουλεύουν στην Ελλάδα δεν το πληρούν κατά την γνώμη μου, αφού το αντικείμενο των σπουδών τους δεν είναι η διάγνωση και θεραπεία νοσημάτων (αυτό το αντικείμενο καλύπτεται από τις ιατρικές σχολές). Αυτό σημαίνει ότι οι ψυχολόγοι οι οποίοι είναι σε θέση να θεραπεύσουν ασθενείς πρέπει απαραιτήτως να έχουν σημαντική κλινική πείρα και τέτοια πείρα αποκτάται είτε με εργασία πολλών ετών στο εξωτερικό είτε με εργασία σε ψυχιατρικά τμήματα ή κέντρα ψυχικής υγείας κ.λ.π όπου και υπάρχει δυνατότητα εξέτασης και παρακολούθησης ασθενών με επίβλεψη. Δεν γνωρίζω σε ποιο κέντρο αναφέρεστε αλλά από την περιγραφή που μου δίνετε μάλλον βγάζω το συμπέρασμα ότι πρόκειται για κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα το οποίο προφανώς δεν μπορεί να ανταποκρίνεται σε αυτή την περιγραφή, τουλάχιστον για τον θεραπευτή που αναφέρετε. Σίγουρα υπάρχουν ανάγκες εκπαίδευσης αλλά ίσως θα έπρεπε να το γνωρίζετε αυτό εκ των προτέρων, ιδιαίτερα μάλιστα αν πληρώνατε για την υπηρεσία αυτή. Φυσικά παρόμοια περιστατικά μου έχουν αναφερθεί από διάφορους ασθενείς οι οποίοι επισκέφθηκαν ιδιώτες ψυχολόγους στα γραφεία τους, τις περισσότερες φορές νομίζοντας ότι είναι γιατροί. Πιστεύω ότι ο κλάδος των ψυχολόγων θα ωφελούταν σημαντικά εάν προσπαθούσε να διασφαλίσει με αυστηρά κριτήρια ποιος μπορεί να ασκεί κλινικό έργο και τι είδους έργο, ιδιαίτερα σε μέρη, όπως τα ιδιωτικά γραφεία, στα οποία δεν υπάρχει καμιά απολύτως επίβλεψη. Για να μην κατηγορηθώ ότι μεροληπτώ υπέρ των γιατρών, να αναφέρω ότι όπως και οι ψυχολόγοι πολλές φορές προφασίζονται τους γιατρούς χωρίς να είναι, έτσι υπάρχουν και γιατροί οι οποίοι προφασίζονται τους ειδικούς στην θεραπεία ψυχιατρικών διαταραχών χωρίς να γνωρίζουν το αντικείμενο και κατά παράβαση της ιατρικής δεοντολογίας. Αναφέρομαι στους νευρολόγους, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την σύγχυση του κόσμου για τα ψυχιατρικά προβλήματα, αναλαμβάνουν την \"θεραπεία\" κατάθλιψης και αγχωδών διαταραχών κυριολεκτικά στου κασσίδη το κεφάλι. Ευτυχώς, οι περισσότεροι σοβαροί νευρολόγοι αρνούνται την θεραπεία αυτών των προβλημάτων και παραπέμπουν τους ασθενείς σε ψυχιάτρους. Είναι σαφές ότι τη σήμερον ημέρα καλό είναι ο κάθε άνθρωπος να μην εμπιστεύεται την υγεία του σε όποιον δηλώσει ότι μπορεί να τον κάνει καλά, αλλά να επιλέγει με προσοχή και ύστερα από έρευνα.
    Με εκτίμηση,
    Πέτρος Σκαπινάκης
    Το σίγουρο είναι ότι, αν πέσεις σε κακή βερσιόν της θεραπείας αυτής, μετά θα ξεχάσεις την κατάθλιψη και θα κυνηγάς το θεραπευτή \"Θα μου το πληρώσεις ρε!\"

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    32
    Χα χα Είναι κι αυτή μία εκτόνωση... Θα μπορούσες να με βοηθήσεις λιγάκι με την ορολογία; Γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία means??

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    200
    (έκανα λάθος προηγουμένως και σου έβαλα λάθος κείμενο)

    Στο ερώτημά σου αυτό, καλύτερα να σου δώσει απάντηση ο Alexis-30. Είναι πολύ καταρτισμένος στην ειδικότητά του αυτή, από όσα έχω δεί εδώ στο forum.

    Νομίζω ότι είναι πολύ σωστή και η παρακάτω άποψη:
    Originally posted by NikosD. Η γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία, είναι μια μέθοδος που θεωρείται αρκετά αποτελεσματική στις διαταραχές πρόσληψης τροφής.
    Προσωπικά, δούλευα με αυτή τη μέθοδο για αρκετά χρόνια, στην πορεία όμως.... αλλαξοπίστησα μιας και τη βρήκα αρκετά εγκεφαλική μέθοδο που δε ταιριάζει στην προσωπική μου κοσμοθεωρία.

    Πρόκειται για μια βραχεία μορφή ψυχοθεραπείας που πράγματι, όπως λες, έχει συγκεκριμένη δομή και ατζέντα θεμάτων.
    Η αλήθεια είναι πως η συγκεκριμένη προσέγγιση είναι δημοφιλής στους κύκλους των ψυχολόγων, μιας και μοιάζει \"εύκολη\" στην εκμάθηση και δεν απαιτεί σπατάλη προσωπική ενέργειας: είναι βασισμένη στο ιατρικό μοντέλο σκέψης και ακολουθεί μια γραμμική πορεία.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    [quote]Originally posted by Ονούφριος
    Το τι θα γίνει, εξαρτάται από το σε τι χέρια θα πέσεις.
    [quote]

    οπως σε καθε επιλογη σ αυτη τη ζωη πληρωνουμε ολοι μας ενα τιμημα.Οπως των λαθος επιλογων/χρονων/συγκυριων. Και ειναι πολυ δύσκολο να πεσεις σε \"κακό\" ψυχοθεραπευτη. Ομως υπαρχει κ η περιπτωση να πεσεις σε πολυ καλα κ καθαρα χερια. Ονουφριε, εχω την εντυπωση πως θέλεις να τονισεις την μαυρη πιθανότητα που σιγουρα υπάρχει. Ειναι αδυνατον ολοι γυρω μας να ναι \"ενταξει\". Ομως υπάρχουν κ ωραιοι ανθρωποι. Ειναι κριμα να ναι δίπλα σου κ να εχεις ματια κλειστα.....Ελπιζω να απλωνεις το χερι....

    Φιλικα...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •