Μήπως φταίω εγω(;)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63

    Μήπως φταίω εγω(;)

    Γεια σας! Μετά από πολλή σκέψη αποφάσισα να μοιραστώ το "πρόβλημα" μου μαζί σας. Για να ξεκινήσουμε απο τα βασικά είμαι 19 και φοιτήτρια. Γενικότερα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου σαν παιδί ήμουν πάρα πολύ ντροπαλή και ιδιαίτερα εσωστρεφής. Είχα και έχω λίγες φίλες/φίλους. Ποτέ δεν πλησίαζα άνθρωπο να του μιλήσω αν δεν τον ήξερα, γι'αυτό και είχα σχέσεις μόνο με ανθρώπους που με πλησίαζαν οι ίδιοι πρώτα. Για να μην πολυλογώ, είχα μια παρέα όταν ήμουν έφηβη με την 1 απο αυτές ήμασταν κολλητές ..σχεδόν 7 χρόνια. Κόψαμε κάθε είδους σχέση, γιατί κάποια στιγμή, για έναν λόγο που ούτε εγω έμαθα ποτέ, δεν μου μιλούσε. Είχα ακόμη 2 φίλες. Με την μία απο αυτές είμαστε φίλες απο πολυ μικρή ηλικία. Τα 'λέγαμε όλα μεταξύ μας..αλλά στο τέλος κατάλαβα κάποια πράγματα και έχασα πάσα ιδέα. Μετά απο αυτά τα δύο έγινα πολύ καχύποπτη, απογοητεύτικα, και άρχισα να πιστεύω οτι δεν υπάρχει αληθινή φιλία. Πίεζα τον εαυτό μου να πιστέψει οτι θα πρέπει να έχω πολλές φίλες αλλά μόνο για να έχω παρέα και να μην μείνω μόνη μου. Επειδή όπως σας είπα και πριν ήμουν ντροπαλή, δεν μπορούσα πρακτικά να το κάνω όσο κι αν "ήθελα". Έχω ανάγκη απο αληθινή και ουσιαστική φιλία. Δεν μπορώ να κάνω παρέα με άτομα μόνο κι μόνο για μια βόλτα, έναν καφέ. Θέλω να μπορώ να ανοιχτώ, να μην νοιώθω αμήχανα και να μην φιλτράρω τις σκέψεις μου. Τα βάζω πολλές φορές με τον εαυτό μου. Σκέφτομαι «τι δεν κάνω σωστά, σίγουρα κάπου κάνω λάθος,πρέπει να γίνω πιο κοινωνική κτλ». Περίμενα οτι όταν θα γίνω φοιτήτρια, οτι θα ανοίξουν οι κύκλοι μου και ουσιαστικά θα κάνω και καινούριους φίλους. Διαπίστωσα όμως οτι όσο μεγαλώνεις είναι και πιο δύσκολο, να αποκτήσεις φίλους πόσο μάλλον για μένα. Και η απογοήτευση συνεχίζεται... Είμαι 2ο έτος και είμαι σχεδόν μόνη μου στη σχολή. Έχω σχέσεις με συμφοιτητές μου αλλά οι περισσότερες εντελώς τυπικές δηλαδή έχουμε ενα γεια. Βγήκα για καφέ ζήτημα 2-3 φορές με συμφοιτητές. Ίσως να μην ταίριαξα με κανέναν, σκέφτηκα. Ακόμη με τρώει το γεγονός και φίλες που έχω τώρα δεν με κάνουν να νιώθω ολοκληρωμένη, έχω θέματα εμπιστοσύνης. Ακόμη κι αν προσπάθησα να τα αντιμετωπίσω..στο τέλος επαληθεύομουν. Πάλι τα έβαζα με τον εαυτό μου, λες και έχω τον ανθρωποδιώχτη που λένε. Τώρα είμαι σε μια φάση ίδια. Μερικές φορές θέλω να 'μαι μόνη μου τελείως, με τις σκέψεις μου. Άλλες πάλι έχω ανάγκη από ανθρώπους να έχω να πώ 2 κουβέντες ουσιαστικές. Μήπως φτιάχνω εγω η ίδια το πρόβλημα χωρις να υπάρχει;

    Αυτα σχεδόν. Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα, κάθε ερώτηση ευπρόσδεκτη. Οι σκέψεις μου ήταν πολύ σκόρπιες, όπως πάντα :Ρ. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις απόψεις σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Όταν ψάχνεις απεγνωσμένα φίλους -ες σ αυτές τις ηλικίες τρως πολλές φορές τα μούτρα σου , πιστεύω μέχρι να καταλήξεις σε κάποια άτομα που η οικειότητα η εμπιστοσύνη και η χαλαρή και οκ σχέση έρχεται αβίαστα και πάντα με την κάθε επιφύλαξη ... Όσο αφορά το ντροπαλή .. είναι μανίκι το ξέρω αλλά σιγά σιγά θα αναγκαστείς να το ξεπεράσεις υπο διάφορες δοκιμασίες ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    γεια σου! ηθελα να σου πω οτι και εγώ πριν δυο μέρες έγραψα πρωτη φορά στο φόρουμ για το ποσο μόνη είμαι . Ευτυχώς για σένα είσαι ακόμα στη σχολή. Εγω θα σου έλεγα ότι η εμπιστοσύνη και η πραγματική φιλία είναι κάτι που θέλει πολυ χρόνο. θα σου έλεγα να συνεχίσεις να συναναστρέφεσαι με αυτούς τους ανθρώπους και να μην τους απορρίψεις ακόμα και αν δεν σε εμπνέουν ιδιαίτερα. Μέσω αυτών μπορείς να γνωρίσεις στην πορεια άλλες κοπέλες που θα σου ταιριάζουν καλύτερα!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Μπορεί!! Διάβασα και το δικό σου ποστ.. μπορώ να πω με άνεση οτι η μόνη διαφορά που έχουμε είναι η ηλικία!!!! Σε νιώθω απόλυτα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εχω την εξής απορία.. Σε κάποια φάση λες ότι έχεις τυπική σχέση με καποιες συμφοιτήτριές σου και μετά λες ότι τώρα έχεις φίλες αλλά δεν σε γεμίζουν?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Ναι..φίλες εκτός της σχολής μου..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    ε ωραία! γιατί δεν πλησιάζεις και αυτές τις συμφοιτήτριές σου? Δυσκολεύεσαι επειδή είσαι ντροπαλή ή δεν σου γεμίζουν το μάτι?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Λοιπόν η μία από αυτές είναι σε παράταξη..και δεν θέλω να μπλέξω σε καμία περίπτωση. Μετά είναι δυο κορίτσια οι οποίες είναι φίλες από άλλη πόλη. Και νομίζω οτι διστάζω να τις πω να πάμε για καφέ κλπ. και γενικότερα δεν παίρνω τέτοιες πρωτοβουλίες .. επειδή ντρέπομαι. Όμως είναι δύσκολο και πάλι γιατί σε κάθε εργαστήριο είμαι με διαφορετικά άτομα και είμαστε μεγάλη σχολή.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Και που είναι το κακό που είναι σε παράταξη? Δεν γουστάρεις την ιδεολογία της παράταξης ? Τις βλέπεις συχνά τις άλλες δυο? Σε κάνα κυλικείο? Είναι μαζί στο έτος σου? Πάντως δεν ξέρω αν είμαι το κατάλληλο άτομο να σε βοηθήσει... Και εγώ συναναστράφηκα στη σχολή με άτομα του γούστου μου αλλά φοβόμουνα να τους πλησιάσω ! Πρώτα πρέπει να ξεκινήσεις να λες καμια κουβεντα παραπάνω για τα μαθήματα κλπ... από το απλό γεια να αρχίσει να γίνεται κουβέντα...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Δεν μου αρέσουν οι προθέσεις της. Δεν με πειράζει που έχει την ιδιεολογία που έχει. Το θέμα είναι οτι την ενδιαφέρει το συμφέρον της από οτι έχω καταλάβει. Ναι είμαστε στο ίδιο. Ντάξει έχει γίνει.. απλά αυτό μένει όσο είμαστε στη σχολή..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Τι εννοείς ότι κλασσικά θέλει να σε βάλει στην παράταξη ? δεν το βρίσκω περίεργο... η σαν άνθρωπος δεν σου κάνει αίσθηση?

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Και τα δύο θα έλεγα..αν και αυτή είναι απο μεγαλύτερο έτος και δεν τν βλέπω συχνά. οπότε δεν έχει και μεγάλη σημασία.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    κοίτα πολλοί άνθρωποι είναι έτσι.. αμα κοιτάζει μόνο την πάρτη της αστην.. Μάλλον πως πρέπει να επικεντρωθείς σε αυτές τις κοπέλες. Εχεις το τηλ ή το φεις των κοριτσιών... Εγώ θα σου έλεγα να αυξήσεις το χρόνο που περνάτε μαζί στην αρχή εντός της σχολής , σε κάνα κυλικείο, μες στα αμφιθέατρα , στην βιβλιοθήκη κλπ και κάποια στιγμή θα προκύψει και κανας καφές. Αλλά να είσαι ανοιχτή γενικά για γνωριμίες... Μέσω των φίλων που έχεις ήδη η άλλα άτομα από τη σχολή.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Έχεις δίκιο. Το προσπαθώ..!! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου :)

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Όλοι στις συμβουλές είμαστε καλοί τελικά αλλά στη δική μας ζωή ζωή τα κάνουμε χάλια. Πρέπει να ξεπεράσεις την εσωστρέφεια σου (οπως προσπαθώ κι εγω) και από τους 10 ανθρώπους που θα γνωρίσεις να μείνουν στη ζωή σου οι 5. Πρέπει να τους γνωρίσεις όμως και ευτυχώς που ψάχνεσαι όσο είναι καιρός.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 20:14
  2. μηπως φταιω τελικα???
    By hapydays in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 65
    Last Post: 13-09-2013, 01:36
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 18:33
  4. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 16:33
  5. Μηπως τελικα φταιω?
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 17-12-2009, 16:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •