Συμπληρώματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Συμπληρώματα

    Ήθελα να ρωτήσω:Πόσο μπορούν να βοηθήσουν τα συμπληρώματα διατροφής έναν άνθρωπο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως όφελος,αν δεν συνδυάζεται από μια έστω υποτυπωδώς σωστή διατροφή.Βέβαια τα συμπληρώματα χρειάζονται ακριβώς τότε,όταν δεν υπάρχει ισορροπημένη διατροφή.Όμως,έστω τα βασικά.Δε νομίζω ότι κάνουν και θαύματα.Εγώ έπαιρνα βιταμίνες,υπάρχει μια αλλαγή,αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.Κάποιες βιταμίνες όμως δύσκολα τις προσλαμβάνει ο οργανισμός και εκεί ίσως να υπάρχει όφελος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εξαρταται τα συμπληρωματα . Τα συμπληρωματα βιταμινων /μεταλλων , εχουν μια 20-30 % απορροφητικοτητα μονον. Συμπληρωματα αγιουρβεδικα , η σε μορφη λαδιου , οπως τα Ω3 , συμπυκνωμενα βοτανα οπως το milk thistle ( γαιδουραγκαθο ) για την αποτοξινωση του συκωτιου , εχουν 100% απορροφητικοτητα , τα φυκια , δλδ οτι πιο φυσικο , πιο μεγαλη απορροφητικοτητα .
    Παντα ειναι καλυτερα να παιρνεις βιτ./μεταλλα απο τροφες . Μια ισορροπημενη διατροφη , ειναι αναντικαταστατη .
    Πρεπει να εχεις αρκετες γνωσεις πανω στο αντικειμενο , προκειμενου να παιρνεις συμπληρωματα , διοτι καποια ειναι τοξικα σε μεγαλες σχετικα δοσεις .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Mac.
    Επειδή παίρνω και έπαιρνα ΠΟΛΛΑ συμπληρώματα είδα πως οι βιταμίνες δεν κάνουν τίποτα παρά μόνο σε γίγα δόσεις πχ οι βιταμίνες Β σε 10πλάσιες δόσεις από την ΣΗΔ% ώστε να απορροφηθούν σε επαρκή βαθμό και πάλι να ωφελήσουν 10-15%.

    Τα μέταλλα είναι πολύ καλύτερα αλλά θέλουν ΠΟΛΥ μεγαλύτερη προσοχή καθώς το ένα θέλει το συμπληρωματικό του πχ ο ψευδάργυρος θέλει και χαλκό, το ασβέστιο θέλει και βιταμίνη Δ και μαγνήσιο αλλιώς θα σε γδύσει από τα αποθέματα σου κτλ...

    Επίσης προσοχή τα μέταλλα ειδικά το ασβέστιο καθώς μπορεί να γίνει πέτρες στα νεφρά αν είναι σε ποσότητα που δεν μπορεί να απορροφηθεί.

    Τα βότανα είναι 100% δραστικά αν βρεις αυτό που δουλεύει σε εσένα.
    Ειδικά το milk thistle - γαιδουράγκαθο χρειάζεται σε όλους που παίρνουν φάρμακα ή άλλα συμπληρώματα καθώς βοηθάει πολύ το συκώτι...

    Τα Ω3 επίσης βοηθάνε πολύ ειδικά αν κάποιος δεν τρώει ψάρι (πχ εγώ) ...

    Επίσης ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή !!!! σε όσους παίρνουν ψυχοφάρμακα με πολλά βότανα.

    Απαγόρευτική η χρήση l-theanine, 5-htp, tryptophan, tyrosine, rhodiola και ένα σωρό άλλα που παίζουν επίσης με σεροτονίνη και ντοπαμίνη...

    Εν ολίγης αν αποφασίσει κανείς να αρχίσει πειράματα πρέπει να διαβάσει πρώτα πολύ (καθώς οι γιατροί δεν ασχολούνται και συνήθως δεν τους νοιάζει) και συγκεκριμένα σε αγγλική βιβλιογραφία και ιατρικά σάιτ εξωτερικού που είναι 20+ χρόνια μπροστά από τα ελληνικά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Mac.
    Επειδή παίρνω και έπαιρνα ΠΟΛΛΑ συμπληρώματα είδα πως οι βιταμίνες δεν κάνουν τίποτα παρά μόνο σε γίγα δόσεις πχ οι βιταμίνες Β σε 10πλάσιες δόσεις από την ΣΗΔ% ώστε να απορροφηθούν σε επαρκή βαθμό και πάλι να ωφελήσουν 10-15%.

    Τα μέταλλα είναι πολύ καλύτερα αλλά θέλουν ΠΟΛΥ μεγαλύτερη προσοχή καθώς το ένα θέλει το συμπληρωματικό του πχ ο ψευδάργυρος θέλει και χαλκό, το ασβέστιο θέλει και βιταμίνη Δ και μαγνήσιο αλλιώς θα σε γδύσει από τα αποθέματα σου κτλ...

    Επίσης προσοχή τα μέταλλα ειδικά το ασβέστιο καθώς μπορεί να γίνει πέτρες στα νεφρά αν είναι σε ποσότητα που δεν μπορεί να απορροφηθεί.

    Τα βότανα είναι 100% δραστικά αν βρεις αυτό που δουλεύει σε εσένα.
    Ειδικά το milk thistle - γαιδουράγκαθο χρειάζεται σε όλους που παίρνουν φάρμακα ή άλλα συμπληρώματα καθώς βοηθάει πολύ το συκώτι...

    Τα Ω3 επίσης βοηθάνε πολύ ειδικά αν κάποιος δεν τρώει ψάρι (πχ εγώ) ...

    Επίσης ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή !!!! σε όσους παίρνουν ψυχοφάρμακα με πολλά βότανα.

    Απαγόρευτική η χρήση l-theanine, 5-htp, tryptophan, tyrosine, rhodiola και ένα σωρό άλλα που παίζουν επίσης με σεροτονίνη και ντοπαμίνη...

    Εν ολίγης αν αποφασίσει κανείς να αρχίσει πειράματα πρέπει να διαβάσει πρώτα πολύ (καθώς οι γιατροί δεν ασχολούνται και συνήθως δεν τους νοιάζει) και συγκεκριμένα σε αγγλική βιβλιογραφία και ιατρικά σάιτ εξωτερικού που είναι 20+ χρόνια μπροστά από τα ελληνικά
    η συμβουλη μου ειναι ,εαν αποδεδειγμενα δεν λειπει απο τον οργανισμο σας καποια βιταμινη η μεταλλικο στοιχειο,
    αποφυγετε την υπερβολικη ενασχοληση σας με τα συμπληρωματα διατροφης.
    Ολα αυτα ,απλως πλουτιζουν τους μετοχους των εταιρειων που τα παραγουν.

    Καμια σημαντικη ωφελεια δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα και αδιαμφισβητητα ,και τα περισσοτερα σαιτς αλληλοαναιρουνται καθημερινα στα αναφερομενα τους.

    Αποφυγη του καπνισματος ,μια σωστη διατροφη ,και μια καλη ψυχολογικη κατασταση ,θα σας βοηθησουν πολυ περισσοτερο!

    ας μην ξεχναμε οτι οπως εχει παρατηρηθει σε σχετικη μελετη, σαν Ελληνες εχομε απο τα ακρβοτερα ουρα της Ευρωπης ,μια και πληθωρα απο τις ακριβες ουσιες που παιρνομε μεσω ολων αυτων των συμπληρωματων ,απλως αποβαλλονται χωρις να αποροφονται!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ήθελα να ρωτήσω:Πόσο μπορούν να βοηθήσουν τα συμπληρώματα διατροφής έναν άνθρωπο?
    Πήγαινε σε έναν διατροφολόγο να ρωτήσεις και μην ακούς την κάθε χαζομάρα που γράφει ο καθένας στο ίντερνετ.

  7. #7
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Ξέχασα να συμπληρώσω πως σκέφτομαι να πάρω συμπληρώματα,μήπως και δω πιο άμεσα αποτελέσματα στο σώμα μου.
    Κάνω γυμναστήριο εδώ και 4 μήνες,προσέχω το κατά δύναμιν την διατροφή μου,και δεν μπορώ να κάνω άλλη υπομονή.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ξέχασα να συμπληρώσω πως σκέφτομαι να πάρω συμπληρώματα,μήπως και δω πιο άμεσα αποτελέσματα στο σώμα μου.
    Κάνω γυμναστήριο εδώ και 4 μήνες,προσέχω το κατά δύναμιν την διατροφή μου,και δεν μπορώ να κάνω άλλη υπομονή.....

    Κανεις γυμναστηριο 4 μηνες και προσεχεις την διατροφη σου , και εχασες την υπομονη σου ? αυτο το κανω 28 χρονια , και οχι μονο δεν εχω χασει την υπομονη μου , αλλα μουχει γινει τροπος ζωης . Τα πρωτα αποτελεσματα , θα γινουν εμφανη σε 1 χρονο , αμα γυμναζεσαι και τρεφεσαι σωστα . Τα αποτελεσμετα που υποψιαζομαο οτι θελεις , τα ' δυνατα ' , υπολογισε καμμια 3-5ετια , και μακρια απο αναβολικα !! ποτε δεν μπηκα στον πειρασμο , ειναι καταστροφικα , ας λεει ο καθενας τα δικα του , γνωριζω καλα το αντικειμενο .
    Απλως τρωγε πολλες πρωτεινες , πολυ νερο , δεν χρειαζονται συμπληρωματα , αντε και κανα αμινοξυ , και B βιτ. για μεταβολισμο των πρωτεινων .

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κανεις γυμναστηριο 4 μηνες και προσεχεις την διατροφη σου , και εχασες την υπομονη σου ? αυτο το κανω 28 χρονια , και οχι μονο δεν εχω χασει την υπομονη μου , αλλα μουχει γινει τροπος ζωης . Τα πρωτα αποτελεσματα , θα γινουν εμφανη σε 1 χρονο , αμα γυμναζεσαι και τρεφεσαι σωστα . Τα αποτελεσμετα που υποψιαζομαο οτι θελεις , τα ' δυνατα ' , υπολογισε καμμια 3-5ετια , και μακρια απο αναβολικα !! ποτε δεν μπηκα στον πειρασμο , ειναι καταστροφικα , ας λεει ο καθενας τα δικα του , γνωριζω καλα το αντικειμενο .
    Απλως τρωγε πολλες πρωτεινες , πολυ νερο , δεν χρειαζονται συμπληρωματα , αντε και κανα αμινοξυ , και B βιτ. για μεταβολισμο των πρωτεινων .
    Πολύ υπομονή δηλαδή.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Πολύ υπομονή δηλαδή.....

    Eμμ , 1 χρονο για τα πρωτα ορατα αποτελεσματα . Αν σου γινει τροπος ζωης , δεν θα την αφησεις ποτε , και θα σε ανταμειψει .

  11. #11
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eμμ , 1 χρονο για τα πρωτα ορατα αποτελεσματα . Αν σου γινει τροπος ζωης , δεν θα την αφησεις ποτε , και θα σε ανταμειψει .
    Εγώ βέβαια κάνω για άλλον λόγο γυμναστήριο....

Similar Threads

  1. Βιταμινες και Συμπληρωματα για Σχιζοφρενεια
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-2015, 22:50
  2. Replies: 4
    Last Post: 11-05-2013, 17:02
  3. συμπληρώματα για διαρκές κρυολόγημα
    By Joann in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 18-12-2011, 23:56
  4. Συμπληρώματα διατροφής και ΙΔΨ.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-11-2011, 23:36
  5. συμπληρωματα/ψυχοδιεγερτηκα
    By Sublime in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 12-10-2011, 17:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •