Σκοταδοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150

    Σκοταδοφοβια

    Τρέμω αλήθεια τρέμω στραγγίζει το αίμα από πάνω μου όταν είμαι μόνη μου σπίτι. Ακόμη δεν μπορώ ούτε μόνη μου να κοιμηθώ.
    Έχω σκοταδοφοβια.
    Έχω προσπαθήσει ουκ ολίγες φορές να το ξεπεράσω με πολύ θάρρος αλλά τίποτα.
    Μέχρι και φωνές ακούω μόνη μου.
    Τρέμω. Φοβάμαι. Υποφέρω.
    Όταν γίνω φοιτήτρια τι θα κάνω πως θα ζήσω μόνη.
    Τώρα είμαι μόνη σπίτι, βράδυ πείτε κάτι να ηρεμησω τρέμω σας παρακαλώ. Ή καρδιά μου χτυπάει πολύ δυνατά. Μια φορά λόγο ενός θορύβου τρόμαξα και μουδιασε το σωμα μου όλο από την αριστερή πλευρά. Είμαι για δέσιμο.Ντρέπομαι ολόκληρη γαϊδουρα να έχω τέτοιες φοβίες.
    ΒΟΉΘΕΙΑ πείτε κάτι σας παρακαλώ μου φαίνεται θα λυποθυμησω ....

  2. #2
    Έλα βρε κορίτσι, άναψε κανένα φως, βάλε λίγο τηλεόραση ή ραδιοφωνο. Μην φοβάσαι καθόλου, όλα στο μυαλό είναι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Έλα βρε κορίτσι, άναψε κανένα φως, βάλε λίγο τηλεόραση ή ραδιοφωνο. Μην φοβάσαι καθόλου, όλα στο μυαλό είναι.
    Το έχω ήδη κάνει αυτο
    Αν ή λύση του προβλήματος μου ήταν τόσο απλή δεν θα το έκανα θέμα.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι έξω είναι σκοτάδι.
    Και κυρίως οι διαταραχές στον ύπνο μου,που ακούω φωνές, που βλέπω πράγματα που δεν υπάρχουν.

  4. #4
    Τι βλεπεις?

    Η ελλειψη υπνου εχει αρνητικα συμπτωματα. Ταραχη, αποπροσωποποιηση ή αποπραγματοποιηση?
    Το μεσημερι μιλουσαμε για τον ενοχισμο. Τι σε εκανε να νιωσεις ετσι? Τωρα δλδ
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Τι βλεπεις?
    Ακούω και βλέπω πράγματα που έχω ανάγκη εκείνη την στιγμή.
    Θυμάμαι μικρή όταν με είχε βάλει ή μαμά μου με το ζόρι να κοιμηθώ μόνη μου ώστε να συνηθίσω.Είχα ανάγκη από την παρουσία της ώστε να μην φοβάμαι κι έτσι την ειδα πεντακάθαρα να περνάει μπροστά από την πόρτα του δωματίου μου και να με κοιτάει.
    Όμως ποτέ δεν πέρασε...
    Εκείνη την ώρα ήταν ξαπλωμένη στο κρεβάτι της.
    Έτσι έχει γίνει αντίστοιχα και με φωνές που άκουσα ,το είχα ανάγκη εκείνη την στιγμή

  6. #6
    σε βοηθα η νοητικη - ακουστικη παρουσια της ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    σε βοηθα η νοητικη - ακουστικη παρουσια της ?
    Όχι μόνο της μητέρας μου
    Οποιουδήποτε ατόμου
    Αρκεί να μην είμαι μόνη μου

  8. #8
    Δεν ξερω πως να σε βοηθησω γιατι εισαι σε ευθραυστη ψυχολογια και η καλυτερη αρχη ειναι ενας ψυχιατρος.
    Το σκοταδι αντιπροσωπευει λενε καποιες θεωριες τον φοβο μας για τον θανατο. Εχεις θεμα με τον εαυτο σου, τον χαρακωνεις, τον πονας γιατι πονας και δεν ακουγεσαι.
    Σε παρακαλω πηγαινε μιλησε τους και απαιτησε να σε συνοδεψουν σε ψυχιατρο. Μην αφηνεις τον εαυτο σου ετσι, προτιμοτερο να πας να τα πεις παρα να τα γραφεις εδω, πρεπει να απευθηνθεις σε ειδικο !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    αμα δεισ οτι δεν παλευετε απο καμια πλευρα το θεμα ρωτα το φαρμακοποιο τησ γειτονιασ
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    ειναι ζορικα και πρεπει να παρεισ κατι να ηρεμησεισ κατα προτιμηση οχι κατι εθιστικο
    να κοιμηθεισ καλα να τα δεισ λιγο πιο θετικα τα πραγματα αμα παρεισ φαρμκα παντωσ το σιγουρο ειναι οτι θα νιωσεισ καλυτερα
    υπαρχει και η περιπτωση να σου αρεσει αυτο το στυλ ζωησ εγω δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο αλλα πιστεψε με δε θα σε βοηθησει στη μετεπειτα ζωη σου και πολυ παλι θα βρεισ ακρη αλλα αν ησουνα μεινστριμ ισωσ να ηταν τα πραγματα καλυτερα σκεψου τη επιλογη θεσ να κανεισ για τη ζωη σου
    Last edited by Aeon; 11-11-2015 at 09:17.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συμφωνω με C.C. , ολες οι φοβιες θεραπευονται απ οσο ξερω με ψυχοθεραπεια .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Ή αλήθεια είναι ότι από τότε που έκανα απόπειρα αυτοκτονίας κι έφτασα κοντά στον θάνατο μόλις πέρασε ή μεγάλη μπόρα και συνειδητοποίησα την πράξη μου άρχισα να έχω έντονη φοβία για τον θάνατο περισσότερο από το φυσιολογικο πιστεύω.
    Όμως έχω την εντύπωση πως ξέρω τι είναι αυτό που πραγματικά φταίει.
    Είναι τα θρίλερ που έχω δει.
    Εννοείται πως ξέρω ότι είναι ψεύτικα όμως όταν πέφτει το σκοτάδι με πιάνει μια σύγχηση και οι αναμνήσεις από αυτά τα έργα παίρνουν μορφή στην σκέψη μου και στην δική μου ζωή.

  12. #12
    Λονλυ...το επιχειρημα σου δεν ευσταθει. Οτι το θριλερ ειναι το αιτιο ολων των αλλων συμπτωματων. Στη προκειμενη αντικατεστησε τα με κατι ευχαριστο και δες αν θα φυγει η "σκοταδοφοβια".
    Σου προτειναμε και στο αλλο θεμα καποιες λυσεις. Εισαι 18 ετων διεκδικησε την ψυχικη σου υγεια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Quote Originally Posted by elis View Post
    αμα δεισ οτι δεν παλευετε απο καμια πλευρα το θεμα ρωτα το φαρμακοποιο τησ γειτονιασ
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    ειναι ζορικα και πρεπει να παρεισ κατι να ηρεμησεισ κατα προτιμηση οχι κατι εθιστικο
    να κοιμηθεισ καλα να τα δεισ λιγο πιο θετικα τα πραγματα αμα παρεισ φαρμκα παντωσ το σιγουρο ειναι οτι θα νιωσεισ καλυτερα
    υπαρχει και η περιπτωση να σου αρεσει αυτο το στυλ ζωησ εγω δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο αλλα πιστεψε με δε θα σε βοηθησει στη μετεπειτα ζωη σου και πολυ παλι θα βρεισ ακρη αλλα αν ησουνα μεινστριμ ισωσ να ηταν τα πραγματα καλυτερα σκεψου τη επιλογη θεσ να κανεισ για τη ζωη σου
    Φοβάμαι πως αν αρχίσω από αυτήν την ηλικία με τα χάπια δεν θα ξεμπερδευω μετά. Και δεν θέλω να τα παίρνω εφόρου ζωής.
    Είχα ζητήσει μόνη μου αντικαταθλιπτικά εξάλλου από φαρμακοποιό και δεν μου έδωσε λόγο ηλικίας.
    Last edited by Aeon; 11-11-2015 at 09:17.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Παιδιά εδώ πρέπει να δράσουμε.
    Προσφέρομαι να σου δώσω εγώ λεφτά για να πας σε ψυχίατρο.Θες να στα βάλω σε λογαριασμό,θες να στα στείλω ταχυδρομικά,τι να κάνω?

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.

    Εσύ ανά πάσα στιγμή,κινδυνεύεις.Σήμερα λες πως δεν κάνεις σκέψεις αυτοκτονίας αλλά αύριο μπορείς να κάνεις.
    Λοιπόν βοήθα μας να σε βοηθήσουμε.
    Last edited by Aeon; 11-11-2015 at 09:18.

  15. #15
    Το σωστο ειναι να μην χορηγουνται χαπια χωρις συνταγη γιατρου. Γνωστο.

    Τι θα πει απο αυτη την ηλικεια?
    Αν ειχες ας πουμε θυρεοειδη δεν θα επαιρνες αγωγη ?

    Υπηρξε ενας που να σου ειπε -μια χαρα τα περνας αραξε κανα χρονο στο σπιτι και τα λεμε...?
    Απο οτι διαβασα, οχι. Απλα τα πραγματα - πιεσε τους γονεις να πατε σε ψυχιατρο. Αν σου δωσει χαπια να κανεις και ψυχοθεραπεια. Θα καταλαβεις σιγα σιγα απο τις πασχεις και γιατι νιωθεις ετσι. Θελεις να γιατρευτεις ? Κανεις την αρχη οσο και να σε τρομαζει. Δεν την κανεις ? ... δεν ειναι ευχαριστο το μονοπατι.

    Δες το λοιπον, και ζυγισε τις επιλογες σου. Νοηση εχεις, συναισθηματικη φορτιση εχεις που σε μπερδευει.
    Παρτο αλλιως ...
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σκοταδοφοβια
    By Lacrymosa in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 6
    Last Post: 02-03-2014, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •