Φαντασιώσεις-ονειροπολησεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150

    Φαντασιώσεις-ονειροπολησεις

    Λοιπον εγώ έχω μια συνήθεια την οποία θα ήθελα να μοιραστω μαζί σάς γιατί έχω περιέργεια να δω εάν κάνει κανείς άλλος το ίδιο πράγμα καθώς είναι παράλογο και ασυνήθιστο...
    Η ιστορία αρχίζει απο την παιδικη μου ηλικία κάπου 8 χρονών ένιωθα μόνη και ασήμαντη παλορο που για ενα μικρό παιδάκι είναι ασυνήθιστο , τέλος πάντων λόγο αυτου μάλλον ένιωσα την ανάγκη να φτιαξω εναν δικο μου κοσμο μέσα στο μυαλό μου τον οποίο και δημιούργησα .Μέσα στον κοσμο αυτό ήμουν μια άλη ισως μια που είχα δει σε μια ταινία η παιδικό και με ενθουσίαζε ,αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι με ενθουσιαζουν οι εντελώς αντίθετοι απο εμένα χαρακτήρες.
    Μπένοντας στην εφηβία αυτό είχε χειροτερέψει καθώς το εκανα συχνότερα και στον φανταστικό μου κοσμο όλα ήταν ποιο σταθερά .Η αλήθεια είναι ότι στην εφηβία μου το είχα καί έχω αναγκη περισσότερο απο ποτέ , ποιο συγκεκριμένα στο κόσμο αυτό ο εαυτός μου με λιγα λογια είναι το αντίθετο απο αυτό που ειμαι πραγματικά δηλαδή ομορφότερη , αξυπνοτερη , ποιο κοινωνική , ευχάριστη , με περισσοτερους και καλλίτερους φίλους/ες γενικός ο κόσμος μου στην φαντασία μου είναι το εντελώς αντίθετος απο τον πραγματικό.
    Το πρόβλημα είναι οτι με εμποδίζει απο το να εξελιχθω και να ζήσω πραγματικα ευτυχισμένη , αφού οτι θέλω στην φαντασίωση μου το έχω είμαι αδύναμος χαρακτήρας και εσωστρεφής άνθρωπος
    Τέλος όταν ακόυω μουσική βυθίζομαι ακόμη περισσότερο πάω στον διάδρομο του σπιτιού μου και πάω πάνω κάτω και σκέφτομαι οτι ζω διάφορες καταστάσεις επείσης με επηρρεάζουν πολύ οι ταινίες και τα βιβλία.

    ΥΓ:πραγματικά συγγνώμη που σας απασχολω συνέχεια με τα δικά μου,
    αλλά αυτήν είναι ή τελευταία δημοσίευση που κάνω για θέμα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    αααααααααααα τώρα θα σου απαντήσει η πιο ονειροπόλα του forum η daydreamer με το όνομα ! ...έχεις σκεφτεί να ασχοληθείς με το θέατρο ? πρώτον δεύτερον ξέρεις πως με ανακουφίζει αυτή τη στιγμή η φαντασίωση ότι έχω τελειώσει πανεπιστήμιο και είμαι λχ. δικηγόρος ! αλλά φαντασίωση είναι όλα στην πράξη είναι διαφορετικά κι η πράξη απαιτεί πολλά περισσότερα ... πουφ συννεφάκι ...της εσωστρέφειας τα παιχνίδια ...εγώ έχω μάθει να το διοχετεύω αυτό σε τέχνη ... φτιάχνω ώρες κ στιγμές απίθανα πράγματα αλλά ! .. φάε τέχνη ... ανήκω και εγώ στα μητρώα των ανέργων κακοξυπνημένη και χωρίς καφέ ... φαντάζομαι η πολύ επαφή με την πραγματικότητα σε ξενερώνει ... και μ ένα ... αλλά είναι όλα πιο εύκολα με λίγο γη στα πόδια μας !
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    https://www.youtube.com/watch?v=nOZrTkBghjo πάω πάνω κάτω στο διάδρομο από χθες κι ακούω αυτό , τώρα το μοιράζομαι μαζί σου .. .γιατί είναι ταξιδιάρικο ... και έχει μέσα και καφέ .. ταξίδια ... άλλη μια ονειροπόληση που μου τρώει ώρες μέρες ... και που στην πράξη και την ζωή μου μοιάζει ακατόρθωτο ... δεν έκανα ταξίδια μακρινά ταξίδεψε η καρδιά και αυτό μου φτάνει ... τουλάχιστον εσύ το χεις βάλει κάτω κ βλέπεις ότι κωλυσυεργείς ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  4. #4
    Ο κοσμος της Φαντασιας σε ολους τους ανθρωπους ειναι μια αμυνα-αντισταση στην σκληρη πραγματικοτητα κατα την μεταβαση απο την παιδικη ηλικια στην ενηλικη ζωη.
    Σου προτεινω μιας και εισαι εσωστρεφης να μελετησεις κειμενα-δοκιμια ψυχαναλυτων και η προταση της turtle ειναι αριστη ως προς την εκφραση του εαυτου μεσω της τεχνης.
    Αποτελει ενα ευχαριστο κινητρο για να βγαινεις απο το σπιτι να βολταρεις σε κεντρικες δημοσιες βιβλιοθηκες της πολης σου ή να μπεις σε λεσχες αναγνωστων.
    Καλημερα λονλυ.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    αααααααααααα τώρα θα σου απαντήσει η πιο ονειροπόλα του forum η daydreamer με το όνομα ! ...έχεις σκεφτεί να ασχοληθείς με το θέατρο ? πρώτον δεύτερον ξέρεις πως με ανακουφίζει αυτή τη στιγμή η φαντασίωση ότι έχω τελειώσει πανεπιστήμιο και είμαι λχ. δικηγόρος ! αλλά φαντασίωση είναι όλα στην πράξη είναι διαφορετικά κι η πράξη απαιτεί πολλά περισσότερα ... πουφ συννεφάκι ...της εσωστρέφειας τα παιχνίδια ...εγώ έχω μάθει να το διοχετεύω αυτό σε τέχνη ... φτιάχνω ώρες κ στιγμές απίθανα πράγματα αλλά ! .. φάε τέχνη ... ανήκω και εγώ στα μητρώα των ανέργων κακοξυπνημένη και χωρίς καφέ ... φαντάζομαι η πολύ επαφή με την πραγματικότητα σε ξενερώνει ... και μ ένα ... αλλά είναι όλα πιο εύκολα με λίγο γη στα πόδια μας !
    Έχω κάνει μια μικρή έρευνα γύρο από αυτό.
    Σύμφωνα με τον Φρόυντ είναι ας πούμε σαν μια άμυνα του εγκεφάλου σε κάτι άσχημο που μας συμβαίνει στην ζωή μας.
    Γνώρισα ελάχιστους ανθρώπους που το κάνουν και πραγματικά με μπέρδεψαν.
    Ή μια μου είπε ότι δεν είναι κακό και αρκεί να μην επηρεάζει αρνητικά την πραγματικότητα της.
    Ο άλλος μου είπε ότι κάποτε του έκανε καλό όλο αυτό ,τον έκανε να νιώθει όμορφα αλλά στην συνεχεία τον γέμιζε αρνητική ενέργεια.
    Και εγώ έτσι νιώθω. Πλέον μόνο κακό μου κάνει.
    Κάποτε με γέμιζε χαρά αλλά τώρα όχι το αντίθετο μου τρώει όλη την ενέργεια.
    Εσυ από πότε το αρχησες αυτό αν επιτρέπεται και πως σε κάνει να νιώθεις πλέον;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ο κοσμος της Φαντασιας σε ολους τους ανθρωπους ειναι μια αμυνα-αντισταση στην σκληρη πραγματικοτητα κατα την μεταβαση απο την παιδικη ηλικια στην ενηλικη ζωη.
    Σου προτεινω μιας και εισαι εσωστρεφης να μελετησεις κειμενα-δοκιμια ψυχαναλυτων και η προταση της turtle ειναι αριστη ως προς την εκφραση του εαυτου μεσω της τεχνης.
    Αποτελει ενα ευχαριστο κινητρο για να βγαινεις απο το σπιτι να βολταρεις σε κεντρικες δημοσιες βιβλιοθηκες της πολης σου ή να μπεις σε λεσχες αναγνωστων.
    Καλημερα λονλυ.
    Διάβασα πως ή μουσική καθώς σου ξυπνά την δημιουργική διάθεση όμως πέρα από αυτήν οι ταινίες και τα βιβλία σε βυθίζουν περισσότερο.
    Εμένα το ερώτημα μου είναι αν αυτό που κάνω είναι καλό ή κακό (?)
    Καλημέρα και σε εσένα

  7. #7
    Ενας ψυχιατρος της νεας σχολης θα σου απαντουσε πως "ο αυθεντικος σου εαυτος" γνωριζει εαν του κανεις καλο ή οχι.
    Δεν σε γνωριζω οποτε δεν μπορω να σου πω ποιο ειναι το μετρο σε αυτο που οπως γραφεις απολαμβανεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Πιο μικρή από σ ένα γύρω στα 6? ήμουνα επίσης ένα πολύ μοναχικό παιδί που δεν είχα απλώς την δυνατότητα να είμαι σε επαφή με άλλα παιδιά συχνά .. αν και φυσικά το ήθελα .. στις εντελώς μοναχικές μου ώρες .. είτε κατασκέυαζα παιχνίδια που φανταζόμουν με ότι είχα μπροστά μου πχ. λάσπη , ξύλα .. είτε έβρισκα μπλοκ και ζωγράφιζα ιστορίες που φανταζόμουν τύπου κόμιξ , είτε έγραφα τα όνειρα μου σε ιστορίες κωμικές συνήθως .. διάφορα κουλά . Στο σχολείο θυμάμαι τα μαθήματα να μου φαίνονται πολύ εύκολα τόσο που δεν μου κρατούσαν το ενδιαφέρον και θυμάμαι να είμαι δίπλα από το παράθυρο στα 14 και να φαντάζομαι τα ταξίδια που θέλω να κάνω με ασήμαντες αφορμές πχ. ένα τοπωνύμιο που άκουσα στο μάθημα της ιστορίας και ήθελα να πάω εκεί να δω τι πραγματικά γίνετε εκεί και να το αποτυπώσω με κάποιο τρόπο .. το μάθημα της βιολογίας θυμάμαι σ ένα διαγώνισμα το είχα κάνει σαν ντοκυμαντέρ στις απαντήσεις με σχέδια αναπαράστασεις παρομοιώσεις όλα όσα έδιναν "εκλαίκευα" δηλαδή την επιστήμη ( lol ) ... άρχισε να μου δημιουργεί πρόβλημα φοιτήτρια και μόνη μου ! πραγματικό πρόβλημα γιατί ένα ερέθισμα από κάποιο άγνωστο με τον οποίο δεν αισθανόμουν ασφάλεια γιατί μου είχε δώσει το ερέθισμα γι αυτό μπορούσε να μετατραπεί σε αστυνομικό επεισόδειο ... αυτό μου προκαλούσε φόβο και ο φόβος με καθήλωνε ... μετά ανακάλυψα ότι όλα αυτά τα παιχνίδια του μυαλού μου ήταν αποτέλεσμα της διαφορετικής λειτουργίας του εγκεφάλου μου λόγω του ότι ανήκω στην κατηγορία των παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες , καταπολεμώ ακόμη και σήμερα την Διάσπαση προσοχής χωρίς υπερκινητικότητα στην κλίκαμα του 4,5 με άριστα το 10 χωρίς είναι διαφορετικό από με και στα κορίτσια είναι διαφορετικά από ότι τα αγόρια .. τα κορίτσια με Δ.Ε.Π. είναι συνήθως ντροπαλά , absent mind , και ονειροπόλα ... πολύ ... επειδή είναι ένα νόμισμα με δυο όψεις η κατάσταση του μυαλού μου αυτό με βοήθησε να διαπρέψω κάποτε στον τομέα μου πολύ γρήγορα ... από την άλλη όμως μου δημιούργησε πρόβλημα αντίληψης κατανόησης του κόσμου της πραγματικότητας του εδώ και τώρα !!! hello i am here with you ! i am listening to you right now ! i understand you ! Καταλαβαίνω την πραγματικότητα και το εδώ κ τώρα όπως μου δίνετε και σκέφτομαι και δίνω απαντήσεις κατά συνθήκη όπως και παίρνω αποφάσεις ... οι Δ.Ε.Π. άνθρωποι λειτουργούν περισσότερο με το ημισφαίριο του συναισθήματος κ λιγότερο με αυτό της επεξεργασίας δεδομένων λ.χ. μαθηματικοί υπολογισμοί ... τώρα που με θεραπεία έχω φτάσει σ ένα πάρα πολύ καλό σημείο με πριν .. νοιώθω άλλος άνθρωπος εσωτερικά και εξωτερικά σίγουρα με λιγότερες φαντασιώσεις , σίγουρα κι αυτές που έχω τις ελέγχω .. σίγουρα πιο εδώ ... με άνθρωπους που θέλω να ακούσω να με ακούσουν και να επικοινωνήσω και να έχω στη ζωή μου για να μην μένω πια μόνη .. όπως ώς παιδί που αναγκάζομουν να μένω πολύ μόνη ... να σου πω επίσης ότι μη σε τρομάζει η εσωστρέφεια ... βγαίνει πολύ σοφία αυτές τις ώρες αλλά καλό είναι να μπορείς να παρατηρείς και να προσέχεις τις ισορροπίες μεταξύ του μέσα και του έξω .. της πραγματικότητας κ της φαντασίας .. Κάποτε κάποιος που αγαπούσα το είχε προσέξει αυτό κ ήταν ένα άτομο που με άφηνε μόνη μου κι ας κόψω το λαιμό παρότι τον είχα ανάγκη το είχε παρατηρήσει είχε πει λοιπόν πες μου πόσο τρελό είναι να φτιάχνεις φανταστικές ιστορίες φανταστικούς διαλόγους να τους σκηνοθετείς και να τους λες δυνατά στον εαυτό σου ... με διέλυσε ! με έκανε να νοιώθω phycho δεν ήμουν όμως ήμουν υγιής έπαιρνα ένα ερέθισμα που μου έκανε εντύπωση και το έκανα στο μυαλό μου δράκο ή τέρας του έδινα διαστάσεις γιατί προσπαθούσα ματαίως με πολύ φαντασία και λιγότερη λογική επεξεργασία να εκφράσω τον φόβο μου την ανασφάλεια μου .. τις αντιθέσεις που υπάρχουν στον κόσμο... την υπερβολή κάποιων ανθρώπων ... τα κακώς κείμενα ... αργότερα επίσης έμαθα ότι πολλοί σκηνοθέτες , συγγραφείς , αθλητές , καλλιτέχνες , δικηγόροι είχαν Δ.Ε.Π. και λειτουργούααν όπως εγώ...στην βιβλιοθήκη που θα πας βόλτα που σου είπε ο Constantly Curius ψάξε πχ. τα παραμύθια του Hans Christian Andersen ήταν ένα τέτοιο μυαλό ... δυστηχώς ή ευτηχώς γι αυτόν ..

    Πάντως το γεγόνος ότι το συνηδητοποιείς εγώ δεν το συνηδητοποιούσα καν ! Σε βάζει αυτόματα στο σωστό δρόμο ... στο εδώ για ένα καλύτερο αύριο .. για χρόνο που δεν θα χαθεί ασκόπως .. στα ταξίδια του μυαλού ... για πράξη .. για πιο ουσιαστικές σκέψεις ... αυτά ταπεινά από μ΄ενα που ντρέπομαι κάπως για όλα αυτά ... αλλά τι να κάνω δεν το διάλεξα αυτό το ταξίδι .. με διάλεξε .. καλώς ή κακώς .
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Σε νιώθω απόλυτα.
    Να τώρα κι εγω μιλάω δυνατά με έναν ψυχολόγο και του λέω όλα μου τα ψυχολογικά και μάλιστα δυνατά γιατί λείπουν όλοι από το σπίτι.
    Έμεινα αρκετά σε αυτό με τις μαθησιακές δυσκολίες ,πρώτη φορά το ακούω και μπορώ να πω πως με τάραξε λίγο.
    Απο παιδί έχω θέματα με γραφή ανάγνωση κ.αλ
    Όσο για την διάσπαση προσοχής δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο χειρότερο από εμένα... Και ξεχασιαρα επίσης.
    Ένας καθηγητής μου μου είπε να το κοιτάξω σε Λογοθεραπευτή ή καλύτερα σε ψυχολόγο.
    Λυπάμαι μόνο γιατί αυτό κρατάει όλη την ημέρα.
    Να πω την αλήθεια δεν ήμουν και πολύ καλή μαθήτρια.
    Αν δεις την δημοσίευση που έκανα για το σύμπλεγμα κατωτερότητας που έχω,θα καταλάβεις την κακή αρχή μου με το σχολείο.
    Τέλος πάντων πιστεύω ότι αν δεν ονειροπολουσα τόσο θα έδινα βαρύτητα σε πράγματα που πρέπει όπως το διάβασμα κτλ.
    Καθώς έχω παρατηρήσει ότι αρχίζω τις ονειροπολησεις πιο έντονα όταν κάνω αγκαρια κάτι που δεν μου αρέσει.
    Παν μέτρων αρίστων.
    Που λέει κι ο Αριστοτέλης.
    Κάτι που εγω σε αυτό το θέμα δεν έχω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Lonely Heart View Post
    Σε νιώθω απόλυτα.
    Να τώρα κι εγω μιλάω δυνατά με έναν ψυχολόγο και του λέω όλα μου τα ψυχολογικά και μάλιστα δυνατά γιατί λείπουν όλοι από το σπίτι.
    Έμεινα αρκετά σε αυτό με τις μαθησιακές δυσκολίες ,πρώτη φορά το ακούω και μπορώ να πω πως με τάραξε λίγο.
    Απο παιδί έχω θέματα με γραφή ανάγνωση κ.αλ
    Όσο για την διάσπαση προσοχής δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο χειρότερο από εμένα... Και ξεχασιαρα επίσης.
    Ένας καθηγητής μου μου είπε να το κοιτάξω σε Λογοθεραπευτή ή καλύτερα σε ψυχολόγο.
    Λυπάμαι μόνο γιατί αυτό κρατάει όλη την ημέρα.
    Να πω την αλήθεια δεν ήμουν και πολύ καλή μαθήτρια.
    Αν δεις την δημοσίευση που έκανα για το σύμπλεγμα κατωτερότητας που έχω,θα καταλάβεις την κακή αρχή μου με το σχολείο.
    Τέλος πάντων πιστεύω ότι αν δεν ονειροπολουσα τόσο θα έδινα βαρύτητα σε πράγματα που πρέπει όπως το διάβασμα κτλ.
    Καθώς έχω παρατηρήσει ότι αρχίζω τις ονειροπολησεις πιο έντονα όταν κάνω αγκαρια κάτι που δεν μου αρέσει.
    Παν μέτρων αρίστων.
    Που λέει κι ο Αριστοτέλης.
    Κάτι που εγω σε αυτό το θέμα δεν έχω.
    Μια αρχή είναι να πας σ ένα dyslexia center ... να κάνεις ένα τσεκ ... κι απο κει βλέπεις ... και εγώ μιλούσα δυνατά και μόνη μου με τον Φρουντ μια μέρα ... και νευριασμένα !!! γιατί ο doc που με είχε αναλάβει στην αρχή με έλεγε γιατρέ μου κι ότι εγώ είμαι ο γιατρός του εαυτού μου ... η λύση δηλαδή έρχεται από μέσα και όχι απέξω θυμάμαι ήμουνα πάρα πολύ ταραγμένη γιατί με παρενοχλούσε ένας αρχιμαλάκας κοκάκιας τέρμα πιώμα στη δουλειά που έλεγε ότι είναι killer στη δουλειά και κάτι τέτοια .. εκτός εαυτού και τα χα χώσει χοντρά σ ένα blog που έγραφα τις μοναχικές μου σκέψεις και έβγαζα τις φοβίες μου αποτέλεσμα να γίνω ολοξέφτιλο στον τύπο που σου λεγα και που δεν μπορούσα να του δώσω τότε μια λογική εξηγήση να γίνω όλοξέφτιλο διαπαντώς στη σχολή , όπου ο διευθυντής μ έπιασε να μου πει να λύσω τα συναισθηματικά μου πρώτα και ότι δεν θα πάω εγώ για μεταπτυχιακό ! για τιμωρία ! το θεώρησε λύση ! και να μαζέψω τις ορμές μου ! Και κεράτας και δαρμένος ! Και σεξ παρενόχληση και δαρμένη από τα νεύρα μου ! Την μοναξιά μου την έλλειψη υπεράσπισης και υποστήριξης ! Ουφ ούτε θέλω να το θυμαμαι .. μου στοίχισε ! τα όσα ! Τουλάχιστον είσαι εδώ αυτή τη στιγμή και τα σκας σε μ ένα για να μην γίνεις ρεζίλιον ... γιατί όλα αυτά είναι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα στην κωλοκοινωνία μας !
    Last edited by turtle; 11-11-2015 at 13:42.
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Δεν είδα το post σου περί κομπλεξ κατωτερότητας ( μόνη σου μάλλον αυτοαποκαλείσαι έτσι με άλλα λόγια χαμηλή αυτοεικόνα ή αυτοεκτίμηση ) αλλά είδα το θέμα με την υπερευαισθησία που λες ... drama queen rules ... σε πειράζω να το ξέρεις .. στη διαγνωσή μου γράφει learning disorder & sensory intergration dysfaction ... ! πάει πακέτο με τα μαθησιακά κολλήματα ... take a look about ... https://www.youtube.com/watch?v=6O6Cm0WxEZA

    ps. το χω πολύ με τα υφάσματα !!! .... συνθετικά και μάλλινα = βασανιστήριιο only πολύ soft touching clothes ... ή με τις μυρωδιές ... ohh και διάφορα άλλα ...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Μια αρχή είναι να πας σ ένα dyslexia center ... να κάνεις ένα τσεκ ... κι απο κει βλέπεις ... και εγώ μιλούσα δυνατά και μόνη μου με τον Φρουντ μια μέρα ... και νευριασμένα !!! γιατί ο doc που με είχε αναλάβει στην αρχή με έλεγε γιατρέ μου κι ότι εγώ είμαι ο γιατρός του εαυτού μου ... η λύση δηλαδή έρχεται από μέσα και όχι απέξω θυμάμαι ήμουνα πάρα πολύ ταραγμένη γιατί με παρενοχλούσε ένας αρχιμαλάκας κοκάκιας τέρμα πιώμα στη δουλειά που έλεγε ότι είναι killer στη δουλειά και κάτι τέτοια .. εκτός εαυτού και τα χα χώσει χοντρά σ ένα blog που έγραφα τις μοναχικές μου σκέψεις και έβγαζα τις φοβίες μου αποτέλεσμα να γίνω ολοξέφτιλο στον τύπο που σου λεγα και που δεν μπορούσα να του δώσω τότε μια λογική εξηγήση να γίνω όλοξέφτιλο διαπαντώς στη σχολή , όπου ο διευθυντής μ έπιασε να μου πει να λύσω τα συναισθηματικά μου πρώτα και ότι δεν θα πάω εγώ για μεταπτυχιακό ! για τιμωρία ! το θεώρησε λύση ! και να μαζέψω τις ορμές μου ! Και κεράτας και δαρμένος ! Και σεξ παρενόχληση και δαρμένη από τα νεύρα μου ! Την μοναξιά μου την έλλειψη υπεράσπισης και υποστήριξης ! Ουφ ούτε θέλω να το θυμαμαι .. μου στοίχισε ! τα όσα ! Τουλάχιστον είσαι εδώ αυτή τη στιγμή και τα σκας σε μ ένα για να μην γίνεις ρεζίλιον ... γιατί όλα αυτά είναι ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα στην κωλοκοινωνία μας !
    Δυστυχώς στην κοινωνία μας ένας άνθρωπος που έχει ψυχολογικά προβλήματα και πάει σε ειδικό στιγματίζεται αν και σιγά σιγά παρατηρείται μια πρόοδος στους νεότερους ανθρώπους.

    Αυτό που πέρασες όντως ήταν κάπως ,ως υπέρ ευαίσθητη δεν ξέρω πως θα το είχα πάρει εγώ στην θέση σου.
    Πάντως ή αντιμετωπιση του Διευθυντή ήταν ακραία και του αγοριού σου άδικη.
    Αλλά πραγματικά αυτό το πράγμα ή μάλλον ή συνήθεια παρόλο που συνηθίζεται από πολλούς δεν είναι γνωστή ως ψυχολογικό πρόβλημα.
    Κάποιοι άνθρωποι δεν το έχουν καν ακουστα.
    Από ότι είχα διαβάσει ή επιστήμη της ψυχολογίας δεν το αναγνωρίζει ως ψυχολογικό πρόβλημα. Στην Αμερική σε ένα πανεπιστήμιο πήγαν να κάνουν μια έρευνα αλλά δεν υπήρχαν πολλοί εθελοντές και την διέκοψαν.
    Σε χώρες όπως ή Αγγλία και ή Σουηδία έχουν κάνει και ομάδες αναμεταξύ τους καθώς εκεί είναι πιο γνωστό και διαδεδομένο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Lonely Heart View Post
    Δυστυχώς στην κοινωνία μας ένας άνθρωπος που έχει ψυχολογικά προβλήματα και πάει σε ειδικό στιγματίζεται αν και σιγά σιγά παρατηρείται μια πρόοδος στους νεότερους ανθρώπους.

    Αυτό που πέρασες όντως ήταν κάπως ,ως υπέρ ευαίσθητη δεν ξέρω πως θα το είχα πάρει εγώ στην θέση σου.
    Πάντως ή αντιμετωπιση του Διευθυντή ήταν ακραία και του αγοριού σου άδικη.
    Αλλά πραγματικά αυτό το πράγμα ή μάλλον ή συνήθεια παρόλο που συνηθίζεται από πολλούς δεν είναι γνωστή ως ψυχολογικό πρόβλημα.
    Κάποιοι άνθρωποι δεν το έχουν καν ακουστα.
    Από ότι είχα διαβάσει ή επιστήμη της ψυχολογίας δεν το αναγνωρίζει ως ψυχολογικό πρόβλημα. Στην Αμερική σε ένα πανεπιστήμιο πήγαν να κάνουν μια έρευνα αλλά δεν υπήρχαν πολλοί εθελοντές και την διέκοψαν.
    Σε χώρες όπως ή Αγγλία και ή Σουηδία έχουν κάνει και ομάδες αναμεταξύ τους καθώς εκεί είναι πιο γνωστό και διαδεδομένο.
    Σκατά με φράουλες με συγχωρείς ! Το πόσο άδικο δεν λέγετε και το πόσο κατάκαρδα το πήρα δεν λέγετε ! Η αντίδραση του ήταν ακραία γιατί και ο τύπος που με παρενοχλούσε λέγοντας είμαι killer .. στη δουλειά , δημιουργώ ίντριγκες για να πετύχω αυτό που θέλω και άλλα συν την σεξουαλική παρενόχληση που δεχόμουν με έκανε να φαντάζομαι επικίνδυνα σενάρια κακοποίησης εκ μέρος του ! ή ότι μπορεί να ήταν κανένας κακοποιός ! Μου τηλ. βραδιάτικο έχοντας πιει δυο γραμμές κόκα και μου έκανε προτάσεις γάμου ενώ γνωριζόμασταν ενάμιση μήνα ! Συν του ότι με σκυλόβριζε εγώιστρια κ.α. δεν τον ήξερα είχα κατατρομάξει φαντάζομαι έτσι τρόμαξε και ο διευθυντής με την αντίδραση μου ! και θεώρησε όπως όλοι οι μαλάκες άντρες ότι εγώ το προκάλεσα ! Όσο για τον τύπο που αγαπούσα επειδή δεν βρήκα είχα τα λόγια να το πω στα ίσα τι με έχει τρομοκρατήσει ίσως γιατί φόβομουν τις αντιδράσεις του ( ήταν και στον ίδιο κύκλο αυτοί ) τα είπα φαντασιακά και έφαγα τα ωραία μου μούτρα ! Και να τώρα όλοι έχουν προχωρήσει ακόμα κι αυτός ο μαλάκας ! και εγώ μένω στάσιμη και στιγματισμένη ! ναι ! Γιατί ο λόγος συμφέροντα και εμπάθειες ! !!! Αλλά είναι κ κάτι συνηθισμένο στα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες να τα παρεξηγούν να τα στοχοποιούν και να ρίχνουν τα αποκαήδια πάνω τους ! Shit ! Γι αυτό σου λέω λογική και ψυχραιμία πρώτα από όλα !!! Άσε δε που όσο σκαλίζεις εν αγνοία κεφαλαίων και εξελίξεων την ψυχολογιά και τις ψυχοπαθολογίες από μόνη σου ! Τόσο θα βγάζεις διαγνώσεις ανυπόστατες .. η μόνη λύση είναι να πας να πάρεις την δική σου διάγνωση .. εκφράζοντας στους δικούς σου με ειλικρίνεια το που "κολλάς" ..τώρα που είναι νωρίς !
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Το να πάω στον ψυχολόγο εγω είναι κάπως δύσκολο. Για αυτό έπεσα με τα μούτρα στην αυτό διάγνωση.
    Σε ότι αφορά τώρα αυτό το συμβάν που μου ανέφερες.
    Σίγουρα αν το πάθαινα εγω θα το είχα πάρει πάρα πολύ βαριά ,αλλά όλα έτσι τα παίρνω εγώ.
    Τέλος πάντων θα προσπαθήσω να το εκλογικεύσω
    Αναμφίβολα ήταν μια άσχημη εμπειρία στην ζωή σου.Σκέψου όμως πως όλοι έχουμε από αυτές.
    Επίσεις όλοι θα έχουν ξεχάσει το γεγονός ενώ εσύ μένεις σε αυτό και πονάς αδίκως.
    Και το αγόρι σου και αυτός που σε παρενοχλούσε και ο διευθυντής συνεχίζουν όμορφα και ωραία την ζωουλα τους.
    Ενώ εσύ εξαιτίας αυτών μένεις στάσιμη και το γύρο φέρνεις στο μυαλό σου.
    Εγώ θα σου έλεγα καθώς από ότι κατάλαβα σου είναι δύσκολο να το ξεχάσεις εντελώς.
    Να το συζητας όσο περισσότερο μπορείς σε εξιλεωνει εμένα με βοηθάει.Και με βοηθάει γιατί πρώτον με αποφορτίζει και δεύτερον κρίνοντας από την αντίδραση του συνομιλητή μου κατανοώ ότι επρόκειτο για κάτι απλό.
    Προσοχή να προσέχεις με ποιους θα συζητάς αυτά τα θέματα .Καλό θα ήταν να είναι άτομα ώριμα και εμπιστοσύνης. Ώριμα γιατί η αντίδραση τους παίζει ρόλο και εμπιστοσύνης για ευνόητους λόγους

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Lonely Heart View Post
    Το να πάω στον ψυχολόγο εγω είναι κάπως δύσκολο. Για αυτό έπεσα με τα μούτρα στην αυτό διάγνωση.
    Σε ότι αφορά τώρα αυτό το συμβάν που μου ανέφερες.
    Σίγουρα αν το πάθαινα εγω θα το είχα πάρει πάρα πολύ βαριά ,αλλά όλα έτσι τα παίρνω εγώ.
    Τέλος πάντων θα προσπαθήσω να το εκλογικεύσω
    Αναμφίβολα ήταν μια άσχημη εμπειρία στην ζωή σου.Σκέψου όμως πως όλοι έχουμε από αυτές.
    Επίσεις όλοι θα έχουν ξεχάσει το γεγονός ενώ εσύ μένεις σε αυτό και πονάς αδίκως.
    Και το αγόρι σου και αυτός που σε παρενοχλούσε και ο διευθυντής συνεχίζουν όμορφα και ωραία την ζωουλα τους.
    Ενώ εσύ εξαιτίας αυτών μένεις στάσιμη και το γύρο φέρνεις στο μυαλό σου.
    Εγώ θα σου έλεγα καθώς από ότι κατάλαβα σου είναι δύσκολο να το ξεχάσεις εντελώς.
    Να το συζητας όσο περισσότερο μπορείς σε εξιλεωνει εμένα με βοηθάει.Και με βοηθάει γιατί πρώτον με αποφορτίζει και δεύτερον κρίνοντας από την αντίδραση του συνομιλητή μου κατανοώ ότι επρόκειτο για κάτι απλό.
    Προσοχή να προσέχεις με ποιους θα συζητάς αυτά τα θέματα .Καλό θα ήταν να είναι άτομα ώριμα και εμπιστοσύνης. Ώριμα γιατί η αντίδραση τους παίζει ρόλο και εμπιστοσύνης για ευνόητους λόγους
    έτσι ακριβώς δεν έχω να προσθέσω ή να αφαιρέσω τίποτα ! Όταν τα καταφέρεις κι αν δεις τα σκούρα όμως .. χωρίς δεύτερη σκέψη! Σ ευχαριστώ για την κατανόηση κ συγνώμη αν σε κούρασα !!
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ
    By mr bubbles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 18-05-2012, 21:32
  2. ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-02-2008, 01:00
  3. φαντασιωσεις και ψευτικοι κοσμοι.γιατρεια η καταρα?
    By maria210800 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 23-05-2007, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •