αγανάκτηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    αγανάκτηση

    Ο άντρας μου είναι η μεγάλη μου αδυναμία. Κι από το παιδί μου ακόμα. Εγώ τελειομανής. Υστερικά τελειομανής και υστερικιά. Ζούμε μαζί εδώ και τρία χρόνια. Προσπαθώ να τον βοηθήσω στη δουλειά του λόγω της γνώσης και της εμπειρίας μου στο γραφειοκρατικό και λογιστικό τομέα. Αλλά εκείνος και ο πεθερός μου δε δέχονται. Δεν με ακούν. Προσπαθώ να τους προετοιμάσω και νιώθω ότι μιλάω σε τοίχο κυριολεκτικά. Γίνονται τεράστια λάθη και η λογίστρια φωνάζει. Βεβαια κι εγώ δε γίνομαι κατανοητή με το τρόπο που τα λέω. Ο δε πεθερός μου έχει την εντύπωση ότι εγώ θέλω να αφήσει την επιχείρηση. Βρε άνθρωπε του Θεού δεν με ενδιαφέρει η τσέπη σου. Δεν έχω λόγο. Εγώ το μόνο που θέλω είναι να βγαίνει το κομμάτι το γραφειοκρατικό όπως πρέπει χωρίς προβλήματα και χωρίς χάσιμο χρόνου. Είναι συγκεντρωτικός χαρακτήρας και δεν με εμπιστεύεται. Δε ξέρω τι να κάνω. Ο άντρας μου με θέλει σπίτι λέει με το παιδί. Γενικά τώρα τελευταία δυσκολευόμαστε να επικοινωνήσουμε. Πραγματικά έχω αγανακτήσει.... Help.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    θα σου πω το πιο παλιο και εγγυημενο κολπο του λεσ τα ιδια με αλλα λογια ξανα και ξανα καποια στιγμη καταλαβαινει
    εξηγεισ δηλαδη συνεχεια με αλλα λογια για να καταλαβει εγω ετσι κανω με ολουσ και πεσ πεσ καπου μ ακουνε λιγο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    elis το έχω κάνει. θεωρώ ότι πάνω στη προσπάθεια μου να υποστηρίξω υπερβολικά το κομμάτι της δουλειάς μου ώστε να βγαίνει σωστά, απέτυχα και δεν με ακούει πλέον κανείς. ούτε καν ο άντρας μου. αυτός ο υπερβολικός ζήλος να υπάρχει παντού τάξη. είναι και το ότι ο πατέρας μου με έμαθε να είμαι αυτόνομη και να αγωνίζομαι για να βγάλω το ψωμί μου. ξέρω κι εγώ. μάλλον τα θαλλάσσωσα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    δεν καταλαβα ακριβωσ τι λεσ αλλα εσυ να συνεχισεισ να αγωνιζεσαι και να μιλασ για να βοηθησεισ κι ασ μη σε ακουνε δεν πειραζει
    ολοι θελουνε μια γυναικα αγωνιστρια κι αμα εισαι πραγματικα θα καταλαβει ο αντρασ σου οταν ειναι η ωρα εσυ να προσπαθεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    elis σε ευχαριστω ειλικρινά για τις συμβουλές σου. το κλίμα εδώ δυστυχώς είναι αρνητικό εις βάρος μου. δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να βελτιώσω τα πράγματα. νιώθω χαμένη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    ειμαι ειδικοσ στο αρνητικο κλιμα για να βελτιωθει μην κανεισ τιποτα απολυτωσ καμια προσπαθεια
    κι ετσι τα πραγματα καποια στιγμη θα ερθουν στη θεση τουσ εσυ να εισαι ο εαυτο σου και καποια στιγμη θα καταλαβουνε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    εχω αλλαξει δεκα δουλειεσ εχω δουλεψει νομιζω σε καθε κλιμα εργασιακο
    το μονο που καταλαβα πλεον ειναι κανεισ οτι νιωθεισ καλα να κανεισ
    το κανεισ οσο μπορεισ καλυτερα και τελοσ δε χρειαζεται τιποτα αλλο οποιοσ ειναι να καταλαβει θα καταλαβει
    δε χρειαζεται καμια επιπλεον προσπαθεια οταν το κλιμα ειναι αρνητικο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το μονο που μπορεις να κανεις Μαιρουλα , ειναι να πεις την γνωμη σου , να την επιβαλλεις , οχι . Εκτος και αν ζητηθη η συμβουλη σου . Γι αυτο τον λογο , οποιαδηποτε επιχειρηση εκανα , δυο τον αριθμον , ημουν ανεξαρτητος απ τον πατερα μου , διοτι δεν θελω να με πρηζει κανεις .
    Οι συμβουλες πρεπει να διδονται σε δυο περιπτωσεις μονον , οταν ζητωνται , και οταν ειναι ζητημα ζωης και θανατου . Δεν βλεπω να εμπιπτει σε καμμια εκ των δυο η περιπτωση σου .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,618
    κατ αρχας, συμμετεχεις στην οικογενειακη επιχειρηση σε καποια θεση, η δινεις τις συμβουλες σου, απο ενδιαφερον, αλλα χωρις να δουλευεις κανονικα?

    κατα τα αλλα, θα σου μιλησω προσωπικα.
    επειδη θεωρω τις γνωσεις μου και τις αποψεις μου (τις επαγγελματικες) αξιολογες και πολυτιμες, ποτε δεν τις δινω αν δεν μου τις ζητησουν, ενω δωρεαν τις δινω μονο σε κολλητους και συγγενεις.
    οι υπολοιποι τις πληρωνουν.

    το να απαξιωνουν τις συμβουλες σου, ειναι κατ αρχας προσβλητικο και μονο γι αυτο θα πρεπε να σταματησεις να τους συμβουλευεις αντι να επιμενεις.
    εξαλλου δεν εχει κανενα νοημα να επιμενεις αφου δεν σε ακουν.
    πες τους οτι θεωρεις οτι γινονται λαθη και αν θελουν εισαι διατεθιμενη να βοηθησεις, αρκει να στο ζητησουν και κοψε τις ανεπιθυμητες προσφορες.
    κι αυτους εκνευριζεις και τον χρονο σου χανεις και στεναχωριεσαι και αποτελεσμα κανενα δεν υπαρχει εφοσον σε γραφουν...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εμενα θα με ενδιεφερε μονο το αν ισχυουν οσα του ελεγα κ οχι το αν με ακουει η οχι οταν καπιος εχει δικιο αργα η γρηγορα αυτο θα φανει.

Similar Threads

  1. Οικογενεια παλια κ συγχρονη εποχη,Προβληματισμος κ αγανακτηση
    By μυσπ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 09-10-2013, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •