«Μάθε να είσαι πρώτα άνθρωπος και μετά ψυχολόγος ή οτιδήποτε άλλο»
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    14

    «Μάθε να είσαι πρώτα άνθρωπος και μετά ψυχολόγος ή οτιδήποτε άλλο»

    Η εμπειρία μου με ψυχολόγο (άντρα ή γυναίκα δεν έχει σημασία) δεν είναι τωρινή αλλά έλαβε χώρα πριν 2 χρόνια περίπου για ένα γενικής φύσεως θέμα που αντιμετώπιζα. Θα μπω κατευθείαν στην ουσία. Έτυχε σε μία από τις συναντήσεις μας να αργήσω 5 λεπτά. Αφού μου έδειξε την ενόχληση του/της και μου τα «έψαλλε» λίγο μέσα σε κόσμια όρια σε αντίθεση με κάποιους γιατρούς ή επαγγελματίες της υγείας που αν τύχει και αργήσεις ο εγωισμός τους πετάει «σπίθες» (ως αντίδοτο στην αλαζονεία θα πρότεινα σε όλους αυτούς τους επαγγελματίες της υγείας και το επαγγελματίες δεν το λέω τιμητικά να δούνε την ταινία Patch Adams με τον Ρόμπιν Γουίλιαμς η οποία είναι αληθινή ιστορία ή τέλος πάντων να μάθουν ποιος είναι αυτός ο απίθανος γιατρός Patch Adams) μου λέει λοιπόν αμέσως μετά το ανεκδιήγητο (βασιζόμενος/η στο γεγονός ότι άργησα) ότι «άλλωστε» εγώ την πληρώνω 20 ευρώ την συνάντηση ενώ αυτός/ή παίρνει κανονικά 50 ευρώ. Μετά από μερικές συναντήσεις σταμάτησα ενώ θα έπρεπε να είχα φύγει εκείνη ακριβώς την στιγμή. Δεν είχα πει τίποτα γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως το καταπιέζουμε ή δεν δίνουμε σημασία (κακώς βέβαια). Η αλήθεια είναι πως μια γνωστή μου ψυχολόγος είχε κανονίσει μαζί της/του να του/της δίνω λιγότερα γιατί δεν μπορούσα να διαθέσω 50 ευρώ. Αν λοιπόν είχε πρόβλημα με τα χρήματα δεν θα έπρεπε καν να κάνουμε αυτές τις συνεδρίες. Αν και δέχτηκε, το γεγονός ότι άργησα πως μπορεί να σχετίζεται με το γεγονός ότι του/της έδινα λιγότερα χρήματα από αυτά που κανονικά παίρνει; κάτι στο οποίο ο/η ίδιος/ίδια είχε συμφωνήσει;

    Λοιπόν, αυτή είναι η ανιδιοτέλεια, το συμπάσχω, το ενδιαφέρον, «μας κακοπέφτουν τα 20 ευρώ, είναι λίγα, πρέπει να παίρνουμε πενηντάρικα και πάνω, πως θα κάνουμε αλλιώς όνομα και καριέρα». (Αλήθεια εσείς που έχετε κάποια ψυχολογικά προβλήματα και γίνεστε ψυχολόγοι, γιατί «όλοι» οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι έχετε σούπερ ψυχολογικά μην κρυβόμαστε, γιατί γίνεστε ψυχολόγοι; το πρώτο κριτήριο δεν θα έπρεπε να είναι για να βοηθήσετε τον άνθρωπο; η αγάπη λέει κάτι για εσάς ή είναι κάτι παρωχημένο, ντεμοντέ, άπιαστο, ωχ αδερφέ;). Συνεχίζω με τον/την ψυχολόγο μετά την παρένθεση και λέω ότι αν έδινα 50 ευρώ όσα κανονικά παίρνει εκεί δεν θα μπορούσε να αναφέρει τίποτα για τα χρήματα. Αλλά αφού παίρνουμε λιγότερα χρήματα και ο άλλος άργησε να έρθει εκεί πρέπει να βγάλουμε το «εγώ» μας, να δείξουμε τον εγωισμό μας. Και αυτοί οι άνθρωποι αποκαλούνται ψυχολόγοι. Στα χαρτιά μόνο προφανώς. Και όταν τύχαινε και δεν είχα 20 ευρώ ακριβώς αλλά 50 ποτέ δεν είχε να μου χαλάσει και έπρεπε να πάω να αγοράσω κάτι για να χαλάσω...προφανώς συμβαδίζουμε με την υλιστική νοοτροπία (και ας κατηγορηθώ εδώ ότι κάνω υπόθεση) ότι η ζωή μου είναι τόσο αυστηρά οργανωμένη που δεν πρέπει να παρεκκλίνω και να του χαλώ πενηντάρικα ή να έχω ψιλά στο πορτοφόλι μου γιατί θα χάσω την σειρά μου και θα χάσω την συγκέντρωση μου στο να ελκύω πελάτες/πενηντάρικα/50.

    Ξέρετε, αν υιοθετήσει κανείς μια πεποίθηση (ακόμα και αν έχει μια μικρή στατιστική δόση αλήθειας) είναι δύσκολο κανείς να την αποβάλλει αν δεν είναι αρκετά συνειδητός. Και έτσι λειτουργεί μηχανικά, αντιανθρώπινα. Το ίδιο ισχύει και για τους ψυχολόγους. Έχω ακούσει αρκετές φορές την φράση: «δωρεάν ή με λίγα χρήματα δεν ενδιαφέρεται κάποιος να ψαχτεί ψυχολογικά». Και για αυτό ανεβάζουν τις τιμές. Σου λέει αν τα «σκάσει» θα ενδιαφερθεί περισσότερο. Ρωτήσατε αν τα έχουμε; Σταματήστε τις δικαιολογίες και να κρύβεστε πίσω από τον εγωισμό σας και την κάστα σας. Φερθείτε σαν Άνθρωποι.

    Κατανοώ όμως ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξει το σύστημα. Προέχει το βόλεμα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    οι ψυχολόγοι δεν εχουν σχεση με την ιατρικη και η ψυχίατρικη ειναι ο πιο υποτιμημένος κλάδος της ιατρικης..στον χωρο της ιατρικής δεν θεωρούνται αξιοσέβαστα μελη..εχουν φαει το σνομπάρισμα του τελευταιου αιώνα και κουβαλάνε τον πιο τραγικο αριθμο αποτυχιων σε σχεση με τους υπόλοιπους γιατρους.
    οποιο τραγικο φονικό και να πιασεις θα βρεις απο κάτω οτι ο φονιας επαιρνε ψυχοφάρμακα...ο τυπος που στουκαρε το αεροπλάνο, ο τυπος που μπήκε με την καραμπίνα στο σχολειο , η τυπισα που πεταξε το παιδι της στον φωταγωγο ...οποιο και αν δεις ... ολα ειχαν την πιο λάθος φαρμακευτικη αγωγη.
    η ψυχιατρική ειναι μια κερδοφόρα επιχειρηση χωρίς επαρκη επιστημονικες προόδους σε σχεση με αλλους τομεις , διοτι οι περισσοτεροι αναλόνονται στο "τσεπωμα" και πολύ λίγοι στην ερευνα....
    μαλιστα επωφελουνται απο τις ερευνες τις νευρολογίας ..και οτι προοδους εχουν δει την πήραν απο αλλες ερευνες
    οταν μιλάω για κερδοφόρα επιχείρηση μιλάμε για εξαιρετικα κερδη απο τις φαρμακοβιομηχανίες σε υψος 5πλάσιο σε σχεση με τις υπηρεσίες που προσφερουν.
    μπορεις να πεταξεις τα λεφτα σου σε εναν μετριο ψυχίατρο ή σε μια πολυ καλή χαρτορίχτρα... η δευτερη περιπτωση τουλάχιστον δεν θα σου κα΄νει το μυαλό κιμα με χημειες που δεν γνωρίζουν καν πως πραγματικα λειτουργουν.
    σε όποιον αλλον γιατρο και να πας ακομα και σε διαιτολόγο... θα σου ζητησει ιστορικο και θα σε στειλει για εξετασεις..θα σε μεταχειριστουν με πολυ πιο εμπεριστατωμενα επιστημονικο τροπο αποτι ο ψυχίατρος.
    σαφως και η πλειοψηφεια δεν αντιλαμβανεται το μεγεθος της ευθύνης που φερει αυτο που κάνουν γιατι στην ουσία λιγοι προσφερουν πραγματικο εργο...ενω οι περισσοτεροι θα μπορουσαν να συγκριθουν με απλους εμπορους ναρκωτικων!

    το πιο απλο παραδειγμα που εζησα προσωπικα, ήταν οταν πήγα για να με βοηθησουν για την καταθλιψη και ενω το α μελημα τους θα ηταν να με στειλουν για ορμονικες εξετασεις, για ζακχαρο ή για θυροειδη απλα με μπουκωσαν με φαρμακα...πριν ενα χρόνο δεν ηξερα βεβαια ποσο θα με ειχε ωφελήσει μια τετοια εξέταση πριν κατσω σαν ζωον να γινω αλλο ενα εξαρτημενο πρεζόνι τους που σημερα παλευει να ξεκολήσει απο τα ψυχοφαρμακα.

    δικαιως για εμενα ο κλαδος της ιατρικης τους σνομπάρει και τους αφαιρει την οποια επιστημονική αξια.. εφοσον στην πλειοψηφεια τους δεν ειναι αξιοι ουτε κουλουρια να πουλάνε!!...

    φυσικα υπάρχουν λαμπρες και ελαχιστες εξαιρεσεις... που επιβεβαιωνουν τον κανονα.
    όπως οι δασκαλοι που δεν εχουν καμια σχεση με την παιδαγωγική και ετσι και οι ψυχίατροι που δεν εχουν καμια σχεση με την ιατρικη! και όλα αυτα εν ετη 2015 στην ψωροκώσταινα!...στα τρενα παιδια!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Γι αυτό και ψαχνόμαστε εμεις με τα ψυχολογικα μεχρι ν βρούμε τον "καταλληλο" .
    ΑΣΕ τι εχω περασει κι εγω κ με ψυχιατρους κ ψυχολογους. ΓΑΜ.Ω τ σπιτι τους απλα.
    ΑΛΛΑ είναι να μν μπλεξεις βλεπεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αχ πες τα!!!!και οχι τιποτα αλλο μας βρισκουν σε ψαρωμένη φαση που δεν καταλαβαινουμε και πολλα... και οταν πια το δουμε ηρεμα...σκεφτομαστε, γιατι δεν τον μπινελίκωσα τον τυπο στην μουρη μπροστα τοτε που έπρεπε να εκτονωθουμε κιολας!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    εμενα η εμπειρια μου λεει οτι οι ψυχολογοι ειναι παιδακια ολοι απο μακρια κι αγαπημενοι
    απο ψυχιατρουσ ανεχομαι καποια παραμυθια γιατι ξερω οτι αμα παρω τα σωστα φαρμακα θα στανιαρω
    αλλα ο κλαδοσ ολοσ ειναι για το αναθεμα για τον απλουστατο λογο οτι αμα ηταν καλοσ
    θα ειχαν δεκα εκατομυρια πελατεσ αυτοι χανουν που δε βγαζουν ενα φαρμακο σωστο
    και δουλευουν ολοι κουτουρου πραγματικα αυτοι χανουν γιατι αμα ηταν καλοι ολοι τουσ δε θα φταναν να μασ εξυπηρετησουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    οπως σημερα γλυτωσαμε στο τσακ το ηλεκτροσοκ...κατι δεκαετιες... ετσι και τα παιδια μας αυριο θα γελάνε με τις θεραπειες του σημερα!!...το μονο αλοθι που δινω ειναι οτι προκειται για μια πολυ νεα επιστημη... η ελειψη ουσιαστικής ερευνας όμως είναι αδικαιολόγητη!!!!
    η φαρμακοβιομηχανίες είναι ενα βατικανο..αβατο για οποιοδηποτε κρατος και νομους!!... σκοτωνουν αβερτα κοσμο και κανεις δεν μπορει να βαλει φρενο στην ασυδοσία τους!... τα γιατρουδακια ειναι τα μικρα φτηνα τους πουτ@νακια... που για καποια χιλιαρικα δινουν κ@λο κ ξεφτυλίζουν καθε μορφη αξιοπρεπειας!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    εγω δεν δικαιολογω κανενα απο τη στιγμη που βγαινει ενα φαρμακο στην αγορα
    πρεπει να κανει τη δουλεια που υποσχεται χωρισ παρενεργειεσ οι παρενεργειεσ ειναι απαραδεκτεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    το χειροτερο δεν ειναι οτι υπάρχουν παρενεργειες...αλλα το οτι είναι ΑΓΝΩΣΤΕΣ χονδρικα και στο περιπου όλες... αρα κανονικα δεν θα επρεπε να βγουν στην αγορα .
    αλλα φταιμε εμεις...που καταπινουμε σαν ζωα οτι μας δινουν

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Ωραίο θέμα.Δεν ξέρω τι να πρωτογράψω.
    Η δικιά μου εμπειρία, για όσους δεν ξέρουν την ιστορία μου θα την πω όσο πιο γρήγορα γίνεται,ότι έμπλεξα με την κοινωνική φοβία,τις κρίσεις πανικού και την κατάθλιψη με αποτέλεσμα το κλείσιμο στο σπίτι.ΕΠειδή δεν ήξερα με τι είχα να κάνω,οι δικοί μου που επίσης δεν ήξεραν (λογικό) συμβουλεύτκαν έναν γνωστό μας παθολόγο που τους είπε ότι χρειάζομαι ψυχίατρο.Πήγα λοιπόν σε έναν που μας πρότεινε,ο οποίος είναι ''όνομα'' με διευθυντική θέση σε μεγάλο δημόσιο νοσοκομείο και έχει και εξωτερικό ''μαγαζί'' για τα εξτραδάκια που θα προκύψουν.Και είναι πολλά.Πλήρωνα 70 ευρώ την επίσκεψη χωρίς κανένα λόγο.Το μόνο που ήθελε ήταν να μου δώσει χάπια.Φυσικά και δεν τα πήρα και το ξεκαθάρισα από την αρχή.Για να μη χάσει και τα 70 ευρώ,δήλωνε και ψυχοθεραπευτής.Για 4-5 επισκέψεις που πήγα ανακυκλωνόμασταν στα ίδια και στα ίδια.Δεν κράτησε τίποτα από εμένα.Είχε κάθε φορά μια κόλλα Α4 που δήθεν σημείωνε και την επόμενη φορά ήταν λες και ξεκινούσαμε από την αρχή.Σε κάποια φάση του λέω ''γιατρέ χρειάζομαι χάπια?''.Και μου απαντάει το τραγικό ''αν ήταν να πάρεις μια απόφαση ζωής σε 10 μέρες τότε ναι θα έπρεπε να πάρεις''.Ξέρετε την απάντηση μου,θα την λέω μια ζωή.Του είπα για ποια απόφαση ζωής μιλάει όταν έχω χάσει την ίδια την ζωή.

    Μια μέρα στο τελευταίο ραντεβού,χτύπησε το κουδούνι ένας νέος άνθρωπος ο οποίος είχε μπλέξει με ναρκωτικά.Του ζήτησε βοήθεια να ξεκόψει κι ότι πονούσε.Τον έδιωξε με άσχημο τρόπο κι ότι εδώ είναι μόνο με ραντεβού.Σα να του λέει δηλαδή ''έλα δώσε μου 70ράκι και θα σε βοηθήσω.Εκείνη την ώρα έπεσε πολύ στα μάτια μου.Πιο κάτω κι από τον πάτο.Σίγουρα κάποιοι θα σκεφτούν ''Ε κάτσε ρε φίλε,δηλαδή όποιος χτυπάει το κουδούνι θα τον βάζουμε και μέσα?Και που ξέρω εγώ τι θέλει αυτός και τι θα κάνει?Άμα γλυκαθεί και μαζευτούνε όλοι εδώ??Τι είμαστε εδώ κοινωνικό ιατρείο?Άντε με τον κάθε τρελό.Και διάφορα άλλα''.Αυτό το έγραψα για το άνθρωπος που γράφει το θέμα.Μπορούσε με άλλο τρόπο να βοηθήσει αλλά δε το έκανε.Μπορούσε να του πει για παράδειγμα ''έλα στο νοσοκομείο που δουλεύω αύριο για να σε δω'' και πάρα πολλά άλλα.Όχι απλά ''πήγαινε αλλού να πεθάνεις''.
    Δεν είμαι σκληρός,απλά εγώ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ.Θα προσπαθούσα να βοηθήσω με τον α ή β τρόπο.

    Όλα αυτά,ψυχολόγοι-ψυχίατροι και τα σχετικά είναι αποτέλεσμα ενός σάπιου εκπαιδευτικού συστήματος αλλά που έχει τόσο γερές προς το παρόν ρίζες.Τι θέλω να πω?Διάβαζε μια μαθήτρια αρχαία,έκθεση και λατινικά και πήγε να γίνει ψυχολόγος.Α ωραία ΑΠΘ-ψυχολογία έχει 18.000 μόρια.Εκεί θα παω.Και δεν την κατηγορώ.Απλά επιμένω ότι δεν κάνουμε όλοι για όλα.Δεν έχει να κάνει με τον καλό μαθητή.Χρειάζονται πολλά πράγματα για να γίνει κάποιος κάτι.Αλλά που να πάμε με 0 επαγγελματικό προσανατολισμό?Δεν μπορούν να γίνουν όλοι ψυχολόγοι,γιατροί,δικηγόρο ι,πολιτικοί μηχανικοί.Κάποιος πρέπει να γίνει και υδραυλικός.Κάποιος πρέπει να γίνει και ηλεκτρολόγος.
    Δυστυχώς όμως αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα.Είναι αυτό το σάπιο σύστημα των 4-5 μαθημάτων στο λύκειο,που καθορίζει τις τύχες των παιδιών φτάνοντας σε μια ηλικία που σκέφτοντε το λάθος που κάνανε.Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι το 80% των παιδιών που μπαίνει σε κάποια σχολή,δεν ήταν αυτό που ήθελε να κάνει.Αλλά μια τα μόρια,μια οι γονείς,μια ο περίγυρος,μια ότι ο μπαμπάς είναι φυσικός κι έχει στρωμένη δουλειά με το φροντιστήριο,μια η μαμά που πάντα ήθελε να γίνει γιατρός και έβαλε σκοπό ζωής να κάνει το παιδί γιατρό,μια το ένα μια το άλλο.''Μαμά παρόλο που έβγαλα 19000 μόρια,θέλω να ασχοληθώ με την ζωγραφική,οπότε θέλω να πάω στην καλών τεχνών.''.''Όχι κοριτσάκι μου βγάλε την ιατρική που θα πας και μετά κάνε ότι θέλεις''

    Έτσι γεμίσαμε ''αγγαρειομάχους''. Ανθρώπους που πηγαίνουν με μισή καρδιά να κάνουν αυτό που κάνουν.Ανθρώπους άπληστους,ανθρώπους που η μόνη χαρά τους έρχεται με την αγορά νέων υλικών αγαθών.Ρούχα,αυτοκίνητα, σπίτια για να καλύψουν τις ανάγκες μια άδειας ψυχής και που στα μάτια των τρίτων φαίνεται επιτυχία.

    Αυτά και ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.Μπορώ να γράφω ώρες!!!

  10. #10
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post

    Έτσι γεμίσαμε ''αγγαρειομάχους''. Ανθρώπους που πηγαίνουν με μισή καρδιά να κάνουν αυτό που κάνουν.Ανθρώπους άπληστους,ανθρώπους που η μόνη χαρά τους έρχεται με την αγορά νέων υλικών αγαθών.Ρούχα,αυτοκίνητα, σπίτια για να καλύψουν τις ανάγκες μια άδειας ψυχής και που στα μάτια των τρίτων φαίνεται επιτυχία.
    ... ! ! ! Συν ταυτιζομαι. Ειναι κριμα μεγαλο να θες να ζησεις(να ανασαινεις) και οι κωδικες ζωης να ειναι ο υλισμος(ποσα εχεις ????) , το περιτυλιγμα( γιατι φαινεσαι ετσι????), η εξουσια με βαση μονον την εργασιακη θεση ή την κοινωνικη(τουτεστιν γαμος παιδια---α εγω εχω υποχρεωσεις και τιμω την παραδοση, εσυ τι κανεις πια ? )

    Η οικονομικη κριση αποτελει ενα ισχυρο σεισμο σε οσα σαθρα χτιστηκαν, το ζητημα ειναι να δημιουργηθουν θεμελια εντος μας και κατα συνεπεια να βγουν και προς τα εξω.
    Οι πιο θεωρητικα αψογοι ανθρωποι που εχω συναντησει ακομη πετουν τα σκουπιδια τους "απο το παραθυρο του αυτοκινητου" κατα τα αλλα ομως ριχνουν την ευθυνη της αλλαγης στην επομενη γεννεα να σωσει τον κοσμο.

    Μ@@@@@ τουμπανα. Οσον αφορα το θεμα, ψυχολογος - ψυχιατρος περιπλεκεται το ζητημα. Η σκεψη οτι παιρνει μιζα κ μου πουλαει χαπια για να περναει αυτος-η καλα ειναι αυτο εμποδιο και διασταυρωνεται μονον αν μιλαμε για την ασθενεια, την πορεια, και ρωταμε για τον γιατρο που μας παρακολουθει. Στους ψυχολογους-ψυχαναλυτες ακολουθει ο εκαστοτε και μια σχολη/φιλοσοφια/σταση ...
    Ο Γιωσαφατ που δουλευε στο εξωτερικο και γυρισε Ελλαδα ειπε Δημοσιως οτι ο κλαδος του εχει τσαρλατανους μπολικους. Αρα παλι μονοι κοζαρουμε ποιον θεωρουμε καλυτερο ή χειροτερο στον αγωνα για θεραπεια.
    Last edited by Constantly curious; 13-11-2015 at 20:50.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    14
    Βλέπω επεκτάθηκε το θέμα. Δεν έχω να προσθέσω κάτι τα είπατε όλα. Και βέβαια να είστε όλοι καλά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Προσθεστε και μενα σε οσους εχουν περασει τα πανδεινα απο ψυχιατρους οι περισσοτεροι ειναι απλα απαραδεκτοι δηλ.ειναι να μην μπεις καν στην διαδικασια να μπεις στο δρόμο τους

  13. #13
    Nefeli28
    Guest
    Σαν πολλοι εχουμε μαζευτει τελικα...

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Εχω την αισθηση, απο ανθρωπους που μοιράζομαι μαζί τους εμπειριες απο ψυ, οτι αυτο το θεμα και μετα απο δεκα χρονια να το συζηταμε, παλι τα ιδια θα λεμε.
    Ποσο λυπηρο σε αυτη τη χωρα, να μην μπορει να υπαρξει εκπαιδευτικό συστημα που θα εκπαιδευσει και θα βγαλει απόφοιτους ανθρώπους. Πόσο κριμα που η ελληνική οικογένεια οσο περνάει ο καιρός θα γίνεται χειρότερη και ο ωχαδερφισμος για τον όποιο πλησίον θα ειναι το κυριο μέλημά της.
    Κι υστερα ολοι εμεις και τα παιδια μας θα κλωθογυρναμε στα ιδια και στα ιδια. Οτι δεν υπαρχει ανθρωπιά, δεν υπαρχει σεβασμός, ελάχιστοι κανουν τη δουλειά τους σωστα κι αν τυχει να χρειαστει να μπλεξεις με κλαδο ψυχικής υγείας να ευχεσαι να μην σου τυχει ο τσαρλατανος που θα σου φαει τα λεφτα και την ψυχη.
    Ποσο κριμα να εχουμε τοσοι άνθρωποι τοσες ασχημες εμπειρίες ενω πηγαμε να βοηθηθουμε.
    Ποσο θλιβερο σε δεκα -εικοσι χρονια να συζητανε την ιδια καταντια τα παιδια μας σε αντιστοιχα φορουμ.
    Ή μηπως πιστεύει κανεις σας οτι θα αλλαξει κατι;

  15. #15
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εχω την αισθηση, απο ανθρωπους που μοιράζομαι μαζί τους εμπειριες απο ψυ, οτι αυτο το θεμα και μετα απο δεκα χρονια να το συζηταμε, παλι τα ιδια θα λεμε.
    Ποσο λυπηρο σε αυτη τη χωρα, να μην μπορει να υπαρξει εκπαιδευτικό συστημα που θα εκπαιδευσει και θα βγαλει απόφοιτους ανθρώπους. Πόσο κριμα που η ελληνική οικογένεια οσο περνάει ο καιρός θα γίνεται χειρότερη και ο ωχαδερφισμος για τον όποιο πλησίον θα ειναι το κυριο μέλημά της.
    Κι υστερα ολοι εμεις και τα παιδια μας θα κλωθογυρναμε στα ιδια και στα ιδια. Οτι δεν υπαρχει ανθρωπιά, δεν υπαρχει σεβασμός, ελάχιστοι κανουν τη δουλειά τους σωστα κι αν τυχει να χρειαστει να μπλεξεις με κλαδο ψυχικής υγείας να ευχεσαι να μην σου τυχει ο τσαρλατανος που θα σου φαει τα λεφτα και την ψυχη.
    Ποσο κριμα να εχουμε τοσοι άνθρωποι τοσες ασχημες εμπειρίες ενω πηγαμε να βοηθηθουμε.
    Ποσο θλιβερο σε δεκα -εικοσι χρονια να συζητανε την ιδια καταντια τα παιδια μας σε αντιστοιχα φορουμ.
    Ή μηπως πιστεύει κανεις σας οτι θα αλλαξει κατι;
    Δυστυχώς δεν βλέπω να αλλάζει κάτι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ-ΑΝΘΡΩΠΟΣ?
    By Greca in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 37
    Last Post: 25-08-2023, 11:45
  2. Πως είναι να είσαι ψυχολόγος ή ψυχίατρος?
    By Delmem080319a in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 40
    Last Post: 06-04-2023, 01:07
  3. Άλλο η αγάπη, άλλο ο σεβασμός, και άλλο η αποδοχή για αυτό που είσαι
    By deleted-member17-03-2016 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2015, 20:07
  4. Μάθε να αγαπάς τον εαυτό σου!
    By Sad in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 05-11-2007, 12:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •