Αλλαγή Ψυχιάτρου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916

    Αλλαγή Ψυχιάτρου

    Μολονότι πήρα τα σωστά φάρμακα, δεν μου αρέσει η ψυχίατρος μου. :)
    Θεωρώ πως δεν ενδιαφέρθηκε τόσο για το πρόβλημα μου (κοίταζε τα γυαλιά της όσο μιλούσα), δεν μου διέγνωσε κάτι, παρά μου έδωσε ένα χαρτί που έγραφε κατάθλιψη με ψυχωσικά χαρακτηριστικά, ενώ πάσχω από ΙΨΔ και όποτε την πήρα τηλέφωνο (4-5 φορές για να κλείσουμε ραντεβού), είχε δουλειά και δεν κατάφερνα να της μιλήσω για ώρες. Την τελευταία φορά που πήγα, με περίμενε με τη συνταγή στο χέρι και μου ζήτησε στο πόδι την πληρωμή της γιατί είχε άλλον πελάτη στο γραφείο πάνω στο ραντεβού μου. Μέχρι πριν λίγες μέρες δεν με είχε νοιάξει η αντιεπαγγελματική συμπεριφορά της. Προχθές ήθελα να συζητήσω κάτι για τα φάρμακα όμως και δεν ένιωθα καμία άνεση να επικοινωνήσω μαζί της. Έκλεισα ραντεβού σε νέα ψυχίατρο τωρα που μου τελειωνει η αγωγή λοιπόν.
    Η νέα ψυχίατρος υπάρχει περίπτωση να μου αλλάξει την αγωγή;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    αρκετα πιθανο αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Αν της πω πως δεν επιθυμώ να αλλάξω, μα να ρυθμίσω τη δοσολογία; :$
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    φανταζομαι οτι θα πρεπει να το συζητησετε...αν εσυ θελεις την συγκεκριμενη αγωγή (εγω επεμεινα γιατι με ειχε πιασει την προηγουμενη φορα στην ιδια). παντως ολα αυτα που περιγραφεις τα βλεπω ακρως αντιεπαγγελματικά. σε αντιθεση με τον δικο μου που μου διαθετει μια ωρα δικη μου την εβδομαδα και ειναι αυστηρος πολύ με την ώρα προσελευσης μου καθως δεν θελει να ενοχλειται η προηγουμενη συνεδρια ουτε και φυσικα να περιμενει η επομενη. επισης δεν μου απαντουσε μονολεκτικα, μου εξηγησε οποτε ρωτησα, σημειωνε χειρογραφα ακομα και λεπτομερειες και βοηθουσε στη ροη της κουβεντας....θα δειξει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Καμία σχέση fleur στην δική μου περίπτωση. Με ενόχλησε και τότε, μα λέω οκ, η δουλειά της είναι να γράφει φάρμακα. Όμως ήθελα να της πω πως μια αισθάνομαι καλά και μια χάλια και δεν νιώθω ΚΑΘΟΛΟΥ άνετα. Επίσης, συνήθως βάζω τους άλλους να παίρνουν τηλέφωνο γιατί φοβάμαι. Εδώ έκανα το βήμα και την έπαιρνα εγώ για ραντεβού και το γεγονός πως μου είπε καμιά πενταριά φορές να την πάρω σε κάνα τέταρτο (σύνολο καμιά ώρα +), με αποθάρρυνε και ήθελα να βάλω πάλι άλλον να πάρει.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    αντιθετα εμενα μου καθορισε απο την αρχή την "ώρα μας" και την "μέρα μας" υποχρεωτικά. το ανεφερε μαλιστα ως μια παραξενια του που εγω φυσικα την θεωρησα πολυ επαγγελματική.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Ναι Γατε αυτο ειναι αντιεπαγγελματικο...και εγώ σε άλλη θα πηγαινα

  8. #8
    Γατε μέχρι εκεί που γράφεις "απαίτησε την αμοιβή της" πίστευα πως είναι δημόσια γιατρός που σκυλοβαριέται την δουλειά της... εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να σου αλλάξει την αγωγή ο νέος γιατρός αφού αυτή σου έχει κατσει καλά... Μην το σκέφτεσαι καθόλου πάντως... με τον γιατρό πρέπει να νιώθουμε άνετα να πούμε όλες τις σκέψεις και τους φόβους που έχουμε κι εσύ δεν μπορείς να μιλήσεις καν... αφου πληρώνεις κι όλας πλήρωσε κάποιον που να αξίζει...
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ πραγματικά. Διότι εκτός των άλλων, έπεσα στην παγίδα να σκέφτομαι πως είμαι υπερβολικός και αμφισβητώ την ψυχίατρο για να αποφύγω τα προβλήματα μου. Οπότε με δυσκολία πήρα την απόφαση της αλλαγής.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  10. #10
    To μόνο πρόβλημα που σου έχει θέσει η συγκεκριμένη απ' ότι καταλαβαίνω είναι η ανυπαρξία της οπότε καλά κάνεις και την αμφισβητεις
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    πολυ σοφα επραξες μερος! σκοπος δεν ειναι μοναχα η φαρμακοθεραπεια, αλλα και η ψυχοθεραπεια.. εκτος αυτου αν δεν εμπιστευεσαι τον θεραπευτη σου πως θα γινει η δουλεια?
    οσο για την δευτερη ερωτηση σου, γενικως ο καθε θεραπευτης εχει τον δικου του τροπο θεραπειας οποτε πιθανον να συμβει κατι τετοιο. παρολα αυτα αν εσυ ειδες βελτιωση με την προηγουμενη αγωγη μπορεις να το συζητησεις μαζι της για να δεις αν γινεται να παραμεινεις στην ιδια...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Έχω κλείσει ραντεβού για την Τρίτη το μεσημέρι, οπότε θα έχω νέα τότε. Ελπίζω να μην μου την αλλάξει, διότι κάτι βλέπω από την αγωγή αυτή και δεν θα ήθελα να το χαλάσω τώρα.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    κοιτα καλο ειναι να αλλαζεις οταν κατι δεν σου καθεται καλα. και εγω μετα τη δευτερη τριτη συνεδρια περιμενω να σχηματισω ολοκληρωμενη αποψη. προς το παρον ομως μου εδειξε τουλαχιστον επαγγελματική συμπεριφορα το αν θα "κολλησουμε" ειναι αλλο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ξέρεις περίπου που κινείσαι, διότι ξεκίνησες κάπως. Ίσως σε τραβά και η τυπικότητα. Κι εμένα με τραβά και δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια ασυνεννοησία. Μάλλον μου έχει τύχει ξανά, στις ερωτικές μου σχέσεις. Με εξαίρεση την πρώτη ψυχολόγο μου, με τις υπόλοιπες τα πήγαινα πολύ καλά και μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε, οπότε είχα και ένα μέτρο σύγκρισης για να μην το ρίξω στην ΙΨΔ.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  15. #15
    Γάτε κοίτα κι αυτό που σου λέει η 66, να βρεις κάποιον ψυχίατρο που να κάνει και ψυχοθεραπεία και όχι μόνο φαρμακοθεραπεία, δεν κάνουν όλοι... εγώ προτιμώ ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή παρά ψυχολόγο... αυτό βέβαια σημαίνει πως θα πας και πιο συχνά και θα σκας και πιο πολλά φράγκα... αν τα έχεις ψάξτο προς αυτή την κατεύθυνση
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια για εύρεση ψυχιάτρου
    By Beta in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 08-10-2013, 02:05
  2. Στο κρεβάτι του ψυχίατρου η μισή Ελλάδα
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-08-2012, 00:52
  3. Αλλαγη ψυχιατρου - ομοιοπαθητικα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-12-2008, 20:26
  4. ΕΡΕΥΣΗ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥ
    By ΧΡΥΣΟΥΛΑ in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2008, 17:28
  5. επιλογή ψυχίατρου
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 09-05-2008, 10:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •