ειναι οι θρησκοι ψυχικα ασθενεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938

    ειναι οι θρησκοι ψυχικα ασθενεις?

    με αφορμή και τα προσφατα γεγονότα στην γαλλια ανοιγω το 2ο θεμα σε αυτό το φορουμ...

    ας επικεντρωθούμε στους χριστιανους και τους ισλαμιστες που είναι αλλωστε εβραιογενεις θρησκείες και οι δυο...

    και οι δυο θρησκείες εχουν σκοτωσει εκατομμύρια ανθρωπων στο περασμα των αιωνων στο ονομα καποιου θεου


    Οι ισλαμιστες πιστεουν ότι όταν πεθανουν, στον παραδεισο θα τους περιμενουν παρθενες και τραπεζια με ρυζι και μελι κλπ...

    οι χριστιανοι πιστευουν ότι τα φιδια μιλανε, οι παρθενες γεννανε, οι νεκροι ανασταινοντε και ταγματα αγγελων τους επιβλεπουν ανα πασα στιγμη κλπ...

    ΑΝ ΑΥΤΑ δεν είναι ο ορισμος βαριας ψυχικης ασθενειας, ψυχωση και πανω τι άλλο θα μπορουσε να είναι?

    εγραψα εν συντομια κατι ολιγα να μην μακρυγορησω είμαι της αποψης και πολεμαω για αυτό ότι το μιασμα των θρησκειων πρεπει εξαλειψει από τουτο τον κοσμο

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Κοίτα,δίνεις πολύ τροφή για σκέψη....
    Δεν είναι τόσο εύκολο να αποκαλέσεις ψυχικά ασθενή,έναν θρήσκο....
    Επανέρχομαι σε λίγο πιο αναλυτικά....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν είναι ψυχικά ασθενείς με την έννοια του ψυχιατρικού όρου.Είναι άνθρωποι όπως και συ που έχουν κάποια πιστεύω.Το αν πιστεύουν σε μια πλάνη δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί.Λογικά σίγουρα δεν στέκουν πολλά πράγματα.Αλλά το να αποδείξουμε την ύπαρξη ή μη μιας ανώτερης δύναμης είναι πολύ δύσκολο πιστεύω.

    Πίστεψε με εσύ και γω που δεν πιστεύουμε δεν διαφέρουμε πολύ από αυτούς που πιστεύουν.Είναι επιφανειακή η διαφορά γιατί κανένας δεν ανακάλυψε καμιά αλήθεια.
    Τώρα αν φανατίζεσαι όμως γίνεσαι ίδιος με τους θρήσκους.Δεν έχεις καμιά απολύτως διαφορά και ας λες πως είσαι άθεος γιατί δεν σέβεσαι την ελευθερία του άλλου να πιστεύει σε κάτι και ας είναι και μια πλάνη.

    Το ζήτημα των θρησκειών είναι ένα μεγάλο θέμα και νομίζω μόνο την επιφάνεια μπορούμε να ξίσουμε.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    κάθε ανθρωπος είναι ελευθερος να πιστευει ότι θελει... δεν μπορεις να τον κατακρινεις για αυτό

    το θεμα η αναγκη του αυτή μηπως υποθαλπτει κατι βαθυτερο όπως είναι η ψυχικη αρρωστια...?

    πχ το να πιστευεις ότι υπαρχουν παρθενες στον παραδεισο η ότι υπαρχουν ταματα αγγελων που σε παρακολουθουν είναι καθαρα σημαδια ψυχωσης

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Να'μαι και πάλι!
    Λοιπόν,ή άποψη μου είναι πως αποτελούν καθοδηγούμενα όντα!!!Τι εννοώ:ότι για την κατάσταση τους,δεν ευθύνεται μόνο ένας (αρνητικός) παράγοντας.
    Σε κάποιες περιπτώσεις,η ευθύνη ανήκει στην οικογένεια που γαλουχεί με τέτοιον φανατισμό ένα μέλος της και αυτό συνεχίζεται από γενιά σε γενιά.Σε άλλες,ο οπισθοδρομικός περίγυρος(φίλοι και γνωστοί)είναι υπεύθυνος,ασκώντας τεράστια επιρροή.
    Εκτός αυτού,και το όποιο εκπαιδευτικό σύστημα μπορεί να φταίει.Δηλαδή ένας δάσκαλος ή καθηγητής,μπορεί να είναι φανατικός υποστηρικτής της εκάστοτε θρησκείας και να προσπαθεί με άμεσο ή έμμεσο τρόπο να μεταδώσει την αντίληψη του στους μαθητές....
    Γενικά το φαινόμενο της ακράδαντης πίστης σε μια θρησκεία,παρατηρείται εδώ και αιώνες(βλ.Σταυροφορίες,Jihad κλπ.)
    Προσωπικά,δεν πιστεύω (πλέον),αλλά σέβομαι το δικαίωμα του άλλου να ασπαστεί μια πίστη(δίχως ακραίες τάσεις μετέπειτα).....

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    πιστευω οτι αν ζουσαμε σε μια άλλη κοινωνια πχ... στα αρχαια χρονια ή τουλάχιστον πριν καθιερωθουν αυτές οι θρησκεις με το σπαθι... οποιος ελεγε αυτές τις παλαβομάρες θα τον ειχαν για τρελο...
    δηλ γενικα είναι το τι είναι αποδεκτο από την κονωνια στην οποια ζουμε

    πχ αν καποια στιγμη γινει αποδεκτο οτι υπαρχουν εξωγήινοι και επικοινωνουν τηλεπαθητικα με τους ανθρώπους σε αυτην την κοινωνια θα ημουν εγω απολυτα κανονικος :)
    μην σας πω οτι θα με καναν και προφητη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Το τι είναι σωστο και τι λάθος το ορίζουμε εμείς οι άνθρωποι.....
    Ειναι λοιπόν υποκειμενικο!!!
    Αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους φυσιολογικούς ενώ εμεις τους θεωρούμε θεοτρελλους....
    Κάτι που γιαμενα ειναι σωστό μπορεί γιασενα να είναι το ανάποδο....
    Επίσης κάποιες πεποιθήσεις σαν λαός τις έχουμε αποδεχθεί και τις θεωρούμε φυσιολογικές, όμως οι απογονοι μας μετα από πολλά χρόνια μπορεί να γελανε με εμάς!!
    Για μένα ειναι άλλο η ψύχωση, που στην ουσια ειναι διαταραχή της βιοχημείας του εγκεφάλου και άρα κάτι παθολογικό στην ουσία , και άλλο το γεγονός ότι αυτοί που έχουν άλλες πεποιθήσεις αποσενα ειναι ψυχικά διαταρραγμενοι
    Στην ψύχωση υπαρχει διαφορετική χημεία στον εγκέφαλο απο τους άλλους, ενώ στους φανατισμένους διαφορετικές πεποιθησεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το να πιστεύεις ότι υπάρχουν παρθένες που γεννάνε και τάγματα αγγέλων είναι στη σφαίρα της μυθολογίας.Το ότι πολλοί τα πιστεύουν είναι γιατί απαγορεύεται να τα αμφισβητήσεις.Το ίδιο γίνεται και με κάθε θεωρία που υπάρχει στον κόσμο μέχρι να έρθει κάποιος να την αμφισβητήσει και να αποδείξει το αντίθετο.Πχ παλιότερα πιστεύαμε ότι η γη είναι το κέντρο του κόσμου κ ότι είναι επίπεδη.Σε πληροφορώ πως υπάρχουν κ σήμερα άνθρωποι που το πιστεύουν αυτό.

    Δεν ξέρω αν φτάσουμε ποτέ στο σημείο να αποδείξουμε την ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης ή να φτάσει ο άνθρωπος να ανακαλύπτει την αλήθεια μέσα του κάτι σαν φώτιση.Νομίζω είναι εξαιρετικά δύσκολο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by marouliw View Post
    Στην ψύχωση υπαρχει διαφορετική χημεία στον εγκέφαλο απο τους άλλους, ενώ στους φανατισμένους διαφορετικές πεποιθησεις
    δεν ξερω αν εχεις ψυχωση... η τι άλλο εχεις.. αλλα αν εχεις περασει ψυχωσικο επεισοδιο θα ξερεις οτι δεν απεχει σχεδόν καθολου από έναν φανατισμενο τζιχαντιστη που σκοτωνει και σκοτώνεται για να παει στις παρθενες!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    serios αν μιλησεις με καποιον βαθυτατα θρηκσευομενο... τα πιστευει με ολη του την δυναμη και όχι απλα γιατι δεν επιτρεπεται να τα αμφισβητησει...

    αναρωτιέμαι αν η αναγκη να πιστευει σε κατι ανωτερο από αυτόν και μονο η αναγκη για αυτό δεν είναι αρρωστια?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Ναι αλλά εκει υπάρχει όμως διαταραχή σε κάποιες ουσίες του εγκεφάλου?
    Και την ψύχωση να ξέρεις εμεις σαν λαός την ορισαμε ψύχωση...
    Σε άλλες εποχές εσένα θα σε είχαν προφήτη και σταλμενο του θεού....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    δεν ξερω αν εχεις ψυχωση... η τι άλλο εχεις.. αλλα αν εχεις περασει ψυχωσικο επεισοδιο θα ξερεις οτι δεν απεχει σχεδόν καθολου από έναν φανατισμενο τζιχαντιστη που σκοτωνει και σκοτώνεται για να παει στις παρθενες!
    Και τα δυο παραληρητικες ιδεες ειναι στην τελικη, αλλα δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το αν ειναι ψυχωτικοι η οχι, η μια εκδοχη ειναι οτι αν αφησεις εναν ψυχωτικο χωρις θεραπεια θα χειροτερεψει ετσι και ενας φανατισμενος θρησκος, αν τον αφησεις θα σκοτωσει, η αλλη εκδοχη ειναι οτι απλα μεγαλωσαν σε αλλο περιβαλον που τους φυτεψαν αυτες τις πεποιθησεις απο μικρα, αν ισχυει η δευτερη εκδοχη τοτε δεν ειναι ψυχωτικοι απλα μεγαλωσαν σε διαφορετικο περιβαλλον απο εμας και εχουν τις συγκεκριμενες πεποιθησεις, οι ζουλου στον Αμαζονιο δεν ειναι ψυχωτικοι πχ, απλα ετσι τους εμαθαν οτι ειναι το σωστο. Ολοι οι θρησκοι ειναι αρρωστοι αλλα οχι σε τετοιο βαθμο που λεμε εδω.

  13. #13
    Η Θρησκεια ειναι το μεσον που με την καταλληλη χρηση -πλυση στον εγκεφαλο μπορει να αποτελεσει αφορμη για αρρωστια. Ειτε σε εκδοση φανατισμου και μισους οπως προ αναφερθηκε, ειτε σε ρατσισμο, ειτε σε αυτο μαστιγωμα. Αν προσπαθησω πχ εγω να αποδειξω σε εναν ανθρωπο που θεωρει οτι η Πιστη του τον βοηθησε να αντεξει πολεμο αρρωστια απωλεια και μιλησω για την αντιγραφη των Αρχετυπων σε πολλες χωρες, θα εχει καποιο νοημα ?
    Τωρα αν αναφερεσαι στο μεγεθος της επιρροης που προσιδιαζει την ενταση μιας ψυχωσης, εχω καταληξει οτι εν δυναμει ολοι εχουμε μια τετοια πλανη / αυταπατη / παθιασμενη αποψη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Εγώ δεν μπορώ να υποστηρίξω ούτε τους θρησκους ούτε τους άθεους γιατί δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα.Είμαι σε μια φάση που ψαχνομαι.

    Αλλά θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα:
    Δεν είναι κάπως αφελές να πιστεύουμε,όσοι πιστεύουμε, ότι από οοολες τις θρησκείες του κόσμου ή δική μας είναι ή σωστή;
    Εκτώς αυτού έτυχε να είμαστε όσοι είμαστε χριστιανοί γιατί έτυχε να γεννηθουμε στην Ελλάδα.
    Θα μπορούσαμε κάλιστα να είχαμε γεννηθεί Τουρκία και να ειμασταν μουσουλμάνοι.
    Ή οτιδήποτε άλλο...
    Ακόμη και Τσιχαντιστες!!!

  15. #15
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Lonely Heart View Post
    Εγώ δεν μπορώ να υποστηρίξω ούτε τους θρησκους ούτε τους άθεους γιατί δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα.Είμαι σε μια φάση που ψαχνομαι.

    Αλλά θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα:
    Δεν είναι κάπως αφελές να πιστεύουμε,όσοι πιστεύουμε, ότι από οοολες τις θρησκείες του κόσμου ή δική μας είναι ή σωστή;
    Εκτώς αυτού έτυχε να είμαστε όσοι είμαστε χριστιανοί γιατί έτυχε να γεννηθουμε στην Ελλάδα.
    Θα μπορούσαμε κάλιστα να είχαμε γεννηθεί Τουρκία και να ειμασταν μουσουλμάνοι.
    Ή οτιδήποτε άλλο...
    Ακόμη και Τσιχαντιστες!!!
    Καμία θρησκεία δεν είναι σωστή,σε σύγκριση με κάποια άλλη....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ποιες εργασιες θεωρουνται απαγορευμενες για τους ψυχικα ασθενεις?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 70
    Last Post: 04-02-2024, 18:18
  2. Πώς το YouTube "θεραπεύει" τους ψυχικά ασθενείς
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2014, 14:57
  3. Είναι ψυχικά υγιείς οι επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας;
    By Ektor in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 40
    Last Post: 11-05-2014, 12:25
  4. ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΨΥΧΙΚΑ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ ΠΛΗΡΩΣ?
    By JFK1979 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 30-04-2014, 18:10
  5. Οδύσσεια για τους ψυχικά ασθενείς στην Ελλάδα
    By carrot in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 1
    Last Post: 07-01-2011, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •