Ανηδονία,που καταφευγω για να νιωσω ευχαριστηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Ανηδονία,που καταφευγω για να νιωσω ευχαριστηση

    Ολοι ξερουμε πως τα αντιψυχωσικα προκαλουν ανηδονια γιατι μπλοκαρουν την ντοπαμινη.Εγω καταφευγω στο φαγητο για να νιωσω ευχαριστηση.Εχω παρει γυρω στα 25 κιλα που ξερω πως ειναι απο τα φαρμακα γιατι ανοιγουν την ορεξη αλλα και απο το γεγονος οτι δεν βρισκω πουθενα ευχαριστηση.
    Αλλοι μπορει να βρισκετε ευχαριστηση για πχ στο τσιγαρο.
    Εσεις που βρισκετε ευχαριστηση?
    Ξερω οτι πρεπει να ελλατωσω το φαγητο ομως δεν μπορω,εχω μια αρνηση.Μα τι κακο κι αυτο να παχαινουν τα φαρμακα!
    Επισης ηθελα να ρωτησω νιωθετε κι εσεις καθημερινα ελλειψη ευχαριστησης?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Τα φάρμακα μπορεί να εντείνουν το πρόβλημα της ανηδονίας και άλλων αρνητικών συμπτωμάτων ειδικά σε μεγάλες δόσεις.

    Όλοι μας αναζητούμε καθημερινά την ευχαρίστηση σαν ναρκωμανείς πολλές φορές σε ποταπά πράγματα.Το ζητούμενο δεν είναι η ευχαρίστηση αλλά η χαρά,που είναι κάτι διαφορετικό και μας ξεφεύγει όλο και πιο εύκολα.

    Προσωπικά προσπαθώ να γεμίζω τον χρόνο μου.Δεν είμαι μέσα στην τρελή χαρά και για αυτό ευθύνονται διάφορα πράγματα ούτε μπορώ να πω ότι ευχαριστιέμαι έντονα από αυτά που κάνω.Είμαι άνθρωπος της ποιότητας και όχι της ποσότητας.Μου αρέσει το καλό φαγητό αλλά δεν θα φάω μεγάλη ποσότητα,μου αρέσει το ποτό αλλά δεν θα πιω πάνω από δύο ποτά,μου αρέσει ο καφές αλλά δεν θα πιω πάνω από δύο κούπες.Γενικά στα πράγματα που συνηθίζουν κάποιοι να εθίζονται δεν μπορώ να πω πως είμαι εθισμένος και των άκρων.

    Ευχαριστιέμαι με:
    Την αγαπημένη μου μουσική (προσπαθώ να το παίξω dj σπίτι μου).
    Μια ταινία που θα με βάλει σε σκέψη και θα μου γεμίσει συναισθήματα.
    Ένα ποτό ή έναν καφέ με τους φίλους μου.
    Με την γυμναστική ή έναν περίπατο στην εξοχή.

    Το συζήτησες με τον γιατρό σου;;Αν ναι σου πρότεινε κάτι;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα κι απο μενα. κι εγω μια απο τα ιδια. καμια ελξη για το αλλο φυλο, καμια ευχαριστηση πουθενα. η γιατρος μου επεμενε να βρω δουλεια για να γεμισω το χρονο μου εστω και χωρις να παιρνω χρηματα. δε μπορω να βρω ομως εστω και κατι τετοιο.
    ετσι κι εγω το χω ριξει στα γλυκα ενω δεν τα ετρωγα παλιοτερα (δε παχαινω με τα φαρμακα ευτυχως οποτε μπορω να φαω τα παντα).εκτος απο τα γλυκα, προσπαθω 2-3 φορες την εβδομαδα να βγαινω εξω για καφεδακι με μια φιλη που γνωριζει για μενα και μπορω να συζητησω τα παντα μαζι της. εκτος απο αυτα βλεπω καμια καλη ταινια και προσφατα ξεκινησα να διαβαζω βιβλια πριν τον υπνο (το μισουσα το διαβασμα).
    προσπαθω δηλαδη να γεμιζω με κατι ευχαριστο τη μερα μου και που μου καταναλωνει χρονο κι ετσι περναει πιο ευχαριστα αυτη η ανηδονια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @και γω παιδια μια απο τα ιδια..
    προσπαθω να γραφω και να ζωγραφιζω αλλα και φυσικα να καπνιζω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Τωρα τελευταια ολο και περισσοτερες μερες απαλεψιας, με εχει φαει και η ρουτινα, κανω συνεχεια τα ιδια πραγματα λες και ειμαι κανα ρομποτ, απ την αλλη εδω που ειμαι δεν εχω και πολλες επιλογες, να κανω πραγματα διαφορετικα, να γεμισω τον χρονο μου. φταιει η ανηδονια, φταινε τα χαπια, φταινε τα συμπτωματα, φταιει και το μυαλο μου που το καψα, γενικα χρονο με το χρονο, παραιτουμαι ολο και πιο πολυ, βυθιζομαι σταδιακα αργα και σταθερα.....βλεπω οτι οσο μεγαλωνουμε, τοσο πιο πολυ απομακρυνομαστε απο παρεες, ενδιαφεροντα, που στο παρελθον, διναμε πιο πολυ σημασια, και νομιζω ημασταν καλυτερα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Παει κεφια δεν εχουμε.......

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    παιδια κ γω ειχα εντονη ανηδονια αλλα μονο μεχρι προσφατα, τον τελευταιο μηνα που παιρνω και αντικαταθλιτικο μαζι με το σολιαν νιωθω πιο ζωντανος κ πιο δραστηριος, ζω βεβαια στη κοψη γτ εχω ιστορικο μανιας με τα αντικαθλιπτικα, κ φοβαμαι λιγακι ,παντως με τον γιατρο που μιλησαμε μου προτεινε να χαμηλωσω αρκετα τη δοση κ να εκτιμησω τη κατασταση αναλογα, δεν μπορω να πω πως νιωθω μανια αλλα καμμια φορα με πιανει λιγακι σαν ακαθησια κατι, ισως φταινε κ οι καφεδες(πινω 3-4),επισης τα βραδια δυσκολευεομαι να κοιμηθω χωρις να παρω μισο ζαναξ, κατα τα αλλα νιωθω πολυ καλυτερα, εσεις παιρνετε αντικαταθλιπτικα μαζι με τη βασικη θεραπεια σας?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Δεν παιρνω αντικαταθληπτικο ξερα το αντιψυχωτικο, Βασικα εγω κανω ενα κολπο, που ομως μερικες φορες με γυριζει μπουμερανγκ. Οταν ειμαι χαλια και δεν μπορω να παρω τα ποδια μου, πινω κανα ξυδι να με τσιτωσει, πιανει το κολπο, τσιτωνω για κανα δυο τρεις μερες, και ολα καλα.Αυτο το κανω συνηθως, μια δυο φορες το μηνα. Δεν με παιρνει για παραπανω. Παλιοτερα το εκανα συχνοτερα, και για καμια πενταετια, καθε μερα μπορω να πω.Αλλες αντοχες τοτε, ημασταν και στην αρχη της ψυχωσης, δουλευαμε κιολας κανονικα, ημουν πιο υγιης. Τωρα οσο περνουν τα χρονια, αρχιζω και βαραινω, και αυτο με επηρεαζει στην καθημερινοτητα μου, εχω νευρα και οταν κουραζομαι γινομαι δυστροπος και κυκλοθυμικος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Δεν παιρνω αντικαταθληπτικο ξερα το αντιψυχωτικο, Βασικα εγω κανω ενα κολπο, που ομως μερικες φορες με γυριζει μπουμερανγκ. Οταν ειμαι χαλια και δεν μπορω να παρω τα ποδια μου, πινω κανα ξυδι να με τσιτωσει, πιανει το κολπο, τσιτωνω για κανα δυο τρεις μερες, και ολα καλα.Αυτο το κανω συνηθως, μια δυο φορες το μηνα. Δεν με παιρνει για παραπανω. Παλιοτερα το εκανα συχνοτερα, και για καμια πενταετια, καθε μερα μπορω να πω.Αλλες αντοχες τοτε, ημασταν και στην αρχη της ψυχωσης, δουλευαμε κιολας κανονικα, ημουν πιο υγιης. Τωρα οσο περνουν τα χρονια, αρχιζω και βαραινω, και αυτο με επηρεαζει στην καθημερινοτητα μου, εχω νευρα και οταν κουραζομαι γινομαι δυστροπος και κυκλοθυμικος.
    και γω χρησιμοποιω αλλες ουσιες εκτος των φαρμακων, καμμια μπυριτσα ρετσινα κ τετοια, σπανια να πιω σκληρο αλκοολ και στις ποσοτητες δεν το παρατραβαω, επισης που κ που παιρνω κ λιγο χασις, σπανια βεβαια περνανε αρκετοι μηνες πριν πιω ξανα, αλλα μου αρεσει με κανει να αισθονομαι πως το μυαλο μου δεν εχει γινει πουρες ακομα απο τα αντιψυχωσικα, μου ανοιγει εναν αλλον τροπο να βιωνεις τα πραματα κ αυτη η προσωρινη αλλαγη μου αρεσει, δεν το συστηνω βεβαια γτ εχει τρομερες παρενεργειες στους σε μας τους ψυχωσικους, μερικες φορες γυριζουν στο κεφαλι μου τρελλες ιδεες οταν ειμαι υπο την επηρεια, απλα ειμαι σε φαση με δοση συντηρησης κ τα φαρμακα με καλυπτουν πολυ καλα, οποτε ειπα δεν γ@μιεται μια Ζωη την εχομε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    κ. Οταν ειμαι χαλια και δεν μπορω να παρω τα ποδια μου, πινω κανα ξυδι να με τσιτωσει, πιανει το κολπο, τσιτωνω για κανα δυο τρεις μερεςος.


    Αυτο πρωτη φορα το διαβαζω , πινεις κανονικα ξυδι ? και γιατι δεν πινεις εναν καφε ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτο πρωτη φορα το διαβαζω , πινεις κανονικα ξυδι ? και γιατι δεν πινεις εναν καφε ?
    Eλα ρε μακ χαχαχαχα.... ξυδι, εννοω αλκοολ... χαχα..

Similar Threads

  1. η ευχαρίστηση όλη δική μου
    By dikipo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 07-08-2014, 13:59
  2. ΤΙ ΣΑΣ ΔΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ?
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 14-10-2012, 18:28
  3. AΛΕΞΙΘΥΜΙΑ - ΑΝΗΔΟΝΙΑ
    By pagani13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2011, 22:20
  4. επρεπε να αρραβιωνιαστω για να νιωσω ετσι??????
    By mpoumpou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 01-04-2011, 14:57
  5. Ανηδονία
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 02-04-2010, 22:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •