Δεν ξερω τι να κανω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    2

    Question Δεν ξερω τι να κανω

    Γεια σας αναγνωστες ειμαι 16 ετων και μαθητης της Β Λυκειου.Ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω σε blog. Γενικα και οι δυο μου γονεις ειναι πολυ καλοι, ποτε δν μου χαλουν χατιρι αλλα δυστυχως ταυτοχρονα ειναι και πολυ πιεστικοι σε σχεση με το σχολειο.Προσωπικα ειμαι ενας πολυ καλος μαθητης αλλα φετος στην δευτερη χρονια μου στο Λυκειο εκανα μια <κοιλια> οσον αφορα τα μαθηματα.Επιπλεον φετος οι γονεις μου με σταματησαν απο το αθλημα που εκανα και αγαπω και λατρευω πολυ.οσον αφορα τωρα τις εξοδους και τις βολτες δν ειμαι ανθρωπος που βγανει καθε σαββατο η κυριακη και οταν βγαινω δν κανω υπερβολες, γενικα ειμαι κρατημενο ατομο.ομως πριν απο λιγο καιρο γνωρισα μια κοπελα τα φτιαξαμε και παρ οτι ειμαστε πολυ λιγο καιρο μαζι νιωθω πολλα γι αυτην.αυτο με αναγκαζει να θελω να βγαινω καθε σαββατοκυριακο μαζι της γτ δν θελω να την χασω.Θελω την συμβουλη σας για το τι να κανω.Ευχαριστω για την αναγνωση :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    χωρισε την και κατσε διαβασε αφου εχεις κανει κοιλια και δεν βγαινεις εξω τα σαββατοκυριακα
    γιατι οι στιγμες περνανε πανε και πισω δε γυρνανε σα του ρολογιου τους δεικτες που πισω δε γυρνανε

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Phatox View Post
    χωρισε την και κατσε διαβασε αφου εχεις κανει κοιλια και δεν βγαινεις εξω τα σαββατοκυριακα
    ?????????????????

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    θα πρεπει να δουλέψεις σκληρότερα στις καθημερινες για να εχεις καποιο ελευθερο χρόνο το ΣΚ... οι γονεις θα καταλάβουν αν δουν οτι συνεχιζεις να εισαι υπευθυνος με τις πρωτεραιότητες σου.. μην ξεχνας να αφιερωνεις χρόνο για σενα γιατι το ξεκουραστο μυαλο δουλευει καλυτερα! κριμα που σε εκοψαν οι δικοι σου απο το αγαπημενο σου σπορ...ηταν οικονομικοι λογοι ή σου μειωσαν τις εξτρα δραστηριότητες για να αφιερωθεις στο διαβασμα σου?... πιστευω οτι εκει ωφειλεται η κοιλια σου...το παιδι πρεπει να εχει και αλλες δραστηριότητες ..δεν γινετε να το χωνεις σε μια στιβα βιβλία με τις ωρες και ασταμάτητα. .. αν ηταν οικονομικοι λογοι οκ πας πάσο ... καλη συνεχεια με την κοπέλα σου και καλη επιτυχια στη ζωη σου με υπομονη και ψυχραιμία όλα αντιμετωπίζονται ;)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    2
    Φιλε μου σε ευχαριστω για την συμβουλη σου :).Οι λογοι δεν ηταν οικονομικοι απλα ηθελαν να αφιερωθω περισσοτερο στο διαβασμα

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    και εγω σε ευχαριστω για την αμεση επεμβαση αλλαγης φύλλου..χαχαχα...:p
    πρωτα εκανες κοιλια και μετα εκοψαν το σπορ ή το αντιθετο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Γεια σου φίλε μου.

    Πρώτον και κυριότερον να σου πω οτι πρέπει να επανέλθεις στους σωστούς ρυθμούς σου όσον αφορά το σχολείο. Αυτά που μαθαίνεις τώρα, θα είναι μία βάση στην οποία θα προσπαθήσεις να πατήσεις για να είναι ομαλή η μετάβασή σου στην τριτοβάθμια, όταν θα επιχειρήσεις να μάθεις καινούργια πράγματα. Αν αυτή η βάση είναι σαθρή (ημιμάθεια, ελλιπείς γνώσεις κτλ), θα δυσκολευτείς αρκετά. Και να ξέρεις οτι, με τα ελληνικά δεδομένα, θα χρειαστείς γερή βάση για να μην βλαστημήσεις αργότερα.

    Δεύτερον, οι γονείς σου μάλλον προσπαθούν να σου δείξουν την σημασία που σου γράφω στην προηγούμενη παράγραφο, με τον λάθος τρόπο. Κοινό το "λάθος", μην τους κατηγορήσεις γι αυτό. Γιατί απ'ό,τι γράφεις γενικώς δεν πρέπει να υπάρχουν θέματα, οπότε λογικά από ανησυχία και αγάπη το κάνουν.

    Τρίτον, αν είσαι νέος στο καινούργιο σπορ που ξεκίνησες (σχέσεις), να ξέρεις οτι πάντα στις αρχές υπάρχει ένας υπέρμετρος ενθουσιασμός, εξ ου και το "νιώθω πολλά" που γράφεις. Είναι απολύτως φυσιολογικό... Ειδικά αν και η κοπέλα περνάει το ίδιο καλά με εσένα και μπορείτε να συνεννοείστε. Αλλά... μπορεί να σε κάνει να λοξοδρομήσεις σχετικά με τον στόχο σου. Είναι κι εκείνη καλή μαθήτρια σαν εσένα; Αν δεν είναι να ξέρεις πως σιγά σιγά μπορεί να επηρεαστείς από τον τρόπο της και να πέσουν κι άλλο οι επιδόσεις σου.

    Εγώ θα σου πρότεινα, αν είναι νορμάλ άνθρωποι οι δικοί σου και όχι τίποτα ακραίοι χαρακτήρες, να τους την γνωρίσεις σιγά σιγά και να αρχίσεις να πηγαίνετε ο ένας στο σπίτι του άλλου. Και ευκαιρία να διαβάσετε μαζί θα έχετε αλλά και δυνατότητα να δείξεις στους δικούς σου οτι θέλεις λίγο προσωπικό χώρο+χρόνο με την κοπέλα σου. Νομίζω πως οι δικοί σου, αν είναι λογικοί άνθρωποι, θα καταλάβουν οτι είναι πολύ προτιμότερο να σου φερθούν σαν ενήλικα γνωρίζοντας την κοπελίτσα σου, ώστε να νιώσουν οτι έχουν και κάποιον έλεγχο πάνω σε αυτό, που συμβαίνει τώρα που πρέπει να αφιερώνεις τον περισσότερο χρόνο στα μαθήματά σου. Γιατί κατα βάθος αυτό θα θέλουν, να προσπαθήσουν να ελέγξουν το χρόνο σου και που τον ξοδεύεις. Ασχέτως αν ουσιαστικά δεν μπορούν να το κάνουν γιατί δεν μπορούν να σου ελέγχουν το μυαλό και τα συναισθήματα!

    Αν δεν είσαι σίγουρος για το πώς θα το δεχτούν, συζήτησέ το λίγο, πλάγια-πλάγια...

    Η συμβουλή μου είναι να επικεντρωθείς ξανά στο διάβασμά σου, και να μην αγχώνεσαι/βιάζεσαι με την κοπέλα σου. Θυμήσου οτι ακολουθεί το καλοκαιράκι μετά το τέλος του σχολείου κι εκεί θα μπορέσεις να ξεδώσεις όσο δεν μπορούσες κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς! Άλλωστε στην ηλικία σου, θυμάμαι από τα δικά μου οτι στις κοπέλες άρεσε αν ήσουν καλός μαθητής! Στην δική σου αρέσει; Για ρώτησέ την.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ?????????????????
    ρεα ειναι η σκληρη αληθεια, οσοι ειναι 3η λυκειου χωριζουν μονο και μονο να εχουν το μυαλο τους στο διαβασμα. εγω αυτο βλεπω και αυτο ειπα
    γιατι οι στιγμες περνανε πανε και πισω δε γυρνανε σα του ρολογιου τους δεικτες που πισω δε γυρνανε

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Phatox View Post
    ρεα ειναι η σκληρη αληθεια, οσοι ειναι 3η λυκειου χωριζουν μονο και μονο να εχουν το μυαλο τους στο διαβασμα. εγω αυτο βλεπω και αυτο ειπα
    σοβαρα? χωριζουν για να διαβάσουν??... δεν το ηξερα, αλλιως τα θυμαμαι εγω! τι να πω ρε παιδια... απίστευτο!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    αλλες εποχες τοτε και αλλες τωρα, γαμησετα και αφησε τα
    γιατι οι στιγμες περνανε πανε και πισω δε γυρνανε σα του ρολογιου τους δεικτες που πισω δε γυρνανε

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Εγω παντως φετος τριτη λυκειου δεν χωρισα ...γλυτωσα ε?
    Λοιπον κοιτα η β λυκειου ειναι η ποιο βαρετη ταξη ολοι νυπομονουν να τελειωσουν το σχολειο και παραλληλα εχουν το πρωημο ανχος για τις πανελληνιες και να κανεις κοιλια δεν πειραζει αρκει βεβαια να ειναι ελενξημη δλδ χωρις κενα τωρα κατσε διαβασε φουλ καθημερινες ωστε να βγαινεις μια μερα μαζι της αντε και καληηηη συνεχεια μην αφησεις να σε σταματησει τκ σχολειο
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    χα τι μου θυμισες... τον σχολικο μου ερωτα!! και εγω δευτερα λυκειου ημουν με μια κοπελια.. χωρισαμε καποια στιγμη για αλλους λογους και όχι μαθηματων βεβαίως βεβαίως...

    τελικα ετσι και αλλιως δεν περασα πανελλήνιες τοτε για καλη μου τυχη και την εκανα αγγλια...

    οποτε μην σκας ουτε για την κοιλια που εχεις κανεις στα μαθηματα και βγαινε κάθε σκ με την κοπελια σου.... αυτή είναι η γνωμη μου... στα 40 πλεον

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  3. χμμ ..δεν ξερω τι να κανω
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 21-01-2015, 13:51
  4. δεν ξερω τι να κανω :/
    By maria17 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-01-2013, 20:12
  5. δεν ξερω τι να κανω με τη ζωη μου
    By guitar32 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 02-09-2009, 13:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •