Ήμουν απλά μωρό.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    απιστευτο!!!..την συγχωρεσες ποτε?...ο πατερας σου που ηταν σε όλο αυτο??

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Νομίζω, στην ηλικία των 2 ετών έχεις μνήμες. Εγώ θυμάμαι διάφορα από τότε που ήμουν 1,5. Εξάλλου, και καθαρές μνήμες να μην έχεις, αποτυπώνονται εντονα συναισθήματα στην βρεφική ηλικία. Αν πάρουμε υπόψιν και αυτά που λένε οι ψυχολόγοι για τα στάδια της βρεφικής ηλίας που σημαδευουν για πάντα τον άνθρωπο (στοματικό, πρωκτικό, γενετήσιο).
    Εξαρτάται από το παιδί. Τα κοριτσάκια έχουν πιο γρήγορους αναπτυξιακούς ρυθμούς. Εξαρτάται από το παιδί γενικότερα. Νομίζω κατά μέσο όρο από τα τρία και μετά τα παιδιά έχουν μνήμη.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Όσο γι αυτο που σου συνέβη mady θέλω μόνο να πω ότι πρέπει να βρεις ένα τρόπο να το προσπεράσεις. Σκέψου ότι δεν είσαι η μόνη,ότι έχει συμβεί σε πολλά παιδιά δυστυχώς.σήμερα άκουσα στις ειδήσεις για ένα 9χρονο κοριτσακι που ο φίλος του πατέρα της ασελγούσε πάνω της, βάζοντας τον πατέρα να πιει. Τραγικό? ναι! Αλλά πρέπει να βρεις μια δίοδο κούκλα μου,δεν μπορείς να ζεις έτσι!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Όσο γι αυτο που σου συνέβη mady θέλω μόνο να πω ότι πρέπει να βρεις ένα τρόπο να το προσπεράσεις. Σκέψου ότι δεν είσαι η μόνη,ότι έχει συμβεί σε πολλά παιδιά δυστυχώς.σήμερα άκουσα στις ειδήσεις για ένα 9χρονο κοριτσακι που ο φίλος του πατέρα της ασελγούσε πάνω της, βάζοντας τον πατέρα να πιει. Τραγικό? ναι! Αλλά πρέπει να βρεις μια δίοδο κούκλα μου,δεν μπορείς να ζεις έτσι!
    Πω πω...δεν ξέρω τι να πω στην Mady αλλά αρρωσταίνω όταν ακούω για σεξουαλικές πράξεις σε παιδιά...πώς μπορεί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο, πώς του πάει η καρδιά; Δεν το χωράει το μυαλό μου! Πάντως δεν ξέρω αν την βοηθάμε λέγοντας της ότι συνέβη και σε πολλούς άλλους, τουλάχιστον όταν μου το λένε εμένα αυτό νιώθω ακόμα πιο προβληματική που δεν κατάφερα να ξεπεράσω το πρόβλημα μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    mady_ κι εγώ θυμόμουν έτσι πράγματα, άλλα πιο σκόρπια πριν την θεραπεία. Ο γιατρός μου μου είχε πει πως ο άνθρωπος μπορεί να ανακαλέσει συναισθήματα έντονα πολυ πριν τα 2, αφού αυτά τον έχουν στιγματίσει. Είναι εντυπωσιακό που τα θυμάσαι mady και δεν τα απώθησες.
    Θα ήθελα να σε ρωτησω αν μπορείς να θυμηθείς το εξής. Όταν συνέβαιναν όλα αυτά, σε εκείνη την ηλικία, ποιος ήταν το άτομο που πίστευες πως θα σε σώσει απο αυτή την κατάσταση; Ποιος πίστευες ότι θα σε υπερασπιστει ή θα σε γλιτώσει; μπορείς να θυμηθείς; Αν είναι ενοχλητική η ερώτηση, συγχώρεσε με

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Χωρισμένοι με μωρό
    By Ariscop in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 29-10-2012, 14:45
  2. ΑΣΤΑ ΛΑ ΒΙΣΤΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!
    By LOOLOONEES in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 03-01-2011, 14:08
  3. ΑΣΤΑ ΛΑ ΒΙΣΤΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!
    By LOOLOONEES in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 03-01-2011, 12:10
  4. Μωρό 12 μηνών
    By Ευαγγελια in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 05-08-2009, 20:04
  5. βία απέναντι σε όλους και στο μωρό αδελφάκι μας
    By katerina12605 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 05-04-2008, 20:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •