Άγχος για τηλέφωνο,μειλ,συναναστροφέ ς - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Εχω και γω τα ιδια προβληματα, ειναι κοινωνικη φοβια. Με τη συναναστροφη δεν τα παω καθολου καλα, δεν εχω τι να πω, δυσκολευομαι να κανω συζητηση με καποιον/ους, δεν μιλαω πολυ και εαν επροκειτο για τηλεφωνο, συνηθως το αφηνω να χτυπαει. Εαν παιρνει καποιος φιλος προετοιμαζομαι ψυχολογικα, για το τι θα πω, και τελος τον καλω εγω λεγοντας πως δεν το ακουσα και καλα.
    Μου εχει μειωσει πολυ την ποιοτητα ζωης, εαν μπορει καποιος να το πει ζωη γιατι πλεον τελευταια εχω χειροτερεψει τοσο που αγχωνομαι να βγαινω απο το σπιτι και περναω σχεδον ολο μου το χρονο μεσα.

    Για το στρατο που ανεφερες δεν πρεπει να αγχωνεσαι, με τετοιο προβλημα μπορεις να αποφυγεις το στρατο. Μπορει ειτε να καλυτερεψει, ειτε εντελως το αντιθετο και να σε τρελανει τελειως.
    Εγω πηρα μια 6μηνη αναβολη, και πριν μερικες μερες αλλη μια ετησια. Μου εμεινε μια εξαμηνη ακομα και παω για απαλλαγη. Απλα βρες ψυχιατρο ή δημοσιο ψυχιατρο καλυτερα με γνωματευση που να δειχνει οτι παρακολουθεισαι. Ετσι λυνεις τα χερια του ιατρου και η αναβολη ή απαλλαγη ειναι εξασφαλισμενη. Συνηθως προσπαθουν να σε ψαρωσουν για να μπεις, αλλα δεν θελουν να εχουν καμια ευθυνη στο κεφαλι τους οποτε γραφουν αναβολες/απαλλαγες.
    Εαν σε ενδιαφερει η διαδικασια, στειλε μου ΡΜ, την εχω περασει 2 φορες χωρις να χρειαστει να πατησω στο στρατοπεδο.
    Αν πάρουμε το παράδειγμά σου,για τα δικά σου βιώματα δηλαδή και τον βαθμό της κοινωνικής σου φοβίας,το θεωρώ απίθανο να καλυτερέψει.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Stefamw, Γειά σου! Ευχαριστώ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι ότι ούτε ξέρω τι να κάνω.Σκέφτομαι ή να διακόψω την αναβολή μου και να ξεκινήσω τη διαδικασία των αναβολών ή να μη τη διακόψω και να συνεχίσει αυτή που ήδη έχω λόγω σπουδών που έχει περιθώριο ακόμα.Δεν ξέρω καθόλου,γιατί η εξάμηνη ειδικά είναι λίγο βάσανο,αφού σε δεσμεύει κάπως λόγω του ότι το χρονικό διάστημα είναι λίγο.Η ετήσια ή διετής είναι καλές.Έχω σκεφτεί όλα τα ενδεχόμενα σχετικά με τη στράτευση. Δεν το βλέπω καθόλου πατριωτικά (σέβομαι όσους το βλέπουν έτσι,αλλά δε συμμερίζομαι τις απόψεις τους),αντίθετα το πρόβλημα μου είναι ότι δε θέλω να παρατείνεται άλλο το όλο θέμα,το είχα στο νου μου σαν κάτι που έπρεπε να φύγει και να μη με εμποδίζει άλλο (λες και αυτό με εμποδίζει...,αλλά αυτό μάλλον είναι εξωτερίκευση της οπτικής του ψυχαναγκαστικού)

    ΥΓ :μπορείς να μου πεις πότε ενεργοποιείται η δυνατότητα για πμ; υποθέτω εμφανίζεται στη γραμμά κατάστασης;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Τα ΡΜ ενεργοποιουνται μετα τα 50 μυνηματα.
    Οι 6 μηνες αναβολες δινονται συνηθως οταν δεν εχεις καλα στοιχεια σου στα χερια οταν πας για αναβολη. Ας πουμε εγω την πρωτη φορα αντι να παρω τη γνωματευση απο τον ψυχιατρο που με παρακολουθουσε, την πηρα απο τα εξωτερικα ιατρεια του ΚΨΥ με αποτελεσμα ο στρατιωτικος γιατρος να εχει αμφιβολιες γιατι στη γνωματευση ελεγε απλα την παθηση, φαρμακευτικη αγωγη και τιποτα περι παρακολουθησης. Γιαυτο και τωρα πηρα ετησια, γιατι πηγα την σωστη.
    Εγω προσωπικα στρατο δεν μπορω να παω, γιατι ασχετως που με διεγνωσαν με κοινωνικη φοβια, ειμαι πεπεισμενος οτι πασχω απο αποφευκτικη διαταραχη, κατι σαν την κοινωνικη φοβια ειναι αλλα χειροτερο.

    Το σκεφτηκα αρκετες φορες να πηγαινα και να τελειωνα μπας και βγω απο το σπιτι αλλαξω περιβαλλον και γνωρισω καναν ανθρωπο, αλλα δυσκολα. Οσο σκεφτομαι τι με περιμενει εκει μεσα μπορει να τα τιναξω ή να δουνε οτι κατι δεν παει καλα με μενα και να με διωξουν. Εδω ανεβηκα σε καταφυγιο στο βουνο και στον ιδιο θαλαμο (16 κρεβατιων) ημουν με αλλους 2 ξενους τουριστες και ματι δεν μπορουσα να κλεισω αν δεν επαιρνα ηρεμιστικο, παρ'ολη την εξαντλητικη κουραση των 6-7 ωρων αναβασης για να φτασω κορυφη. Φαντασου να ειμαι σε θαλαμο με αλλους 20.

    Εαν κανεις υπομονη 2,5 χρονια θα τελειωσεις. Εγω αναγκαστηκα να πατησω σε στρατοπεδο για να παρω τα χαρτια απο το φρουραρχειο (υπο αυτη την εννοια, οχι την εννοια της καταταξης νεοσυλλεκτων που εγραψα σε προηγουμενο μυνημα οτι "δεν θα πατησεις σε στρατοπεδο") και κοντεψα να παθω κριση πανικου εκει μεσα.
    Ειναι αρκετα ψυχοφθορα η διαδικασια για να παρεις αναβολη εκτος στρατοπεδου γιατι περνας απο στρ. ιατρο σε στρ. νοσοκομειο και υστερα ξανα απο 3 ιατρους στην επιτροπη αναβολων/απαλλαγων. Εαν δεν πασχεις απο συνδρομο down, θα πρεπει να φουσκωσεις πολυ το προβλημα κ ισως να υποκριθεις και κατι εξτρα μαζι με την φοβια, γιατι νομιζουν οτι τους δουλευεις. (Την 1η φορα μου ετυχε που μου πηγαινε κοντρα σε οτι του ελεγα, την δευτερη φορα ηταν οκ δεν ρωτησε τπτ το ιδιαιτερο αλλος ιατρος ομως)
    Μια γνωματευση που δειχνει οτι παρακολουθεισαι πανω απο χρονο παντως να εχεις, και μη φοβασαι τιποτα αν αποφασισεις να το πας ετσι.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Αυτό που νομίζουν ότι τους δουλεύεις είναι πολύ εκνευριστικό,αν σκεφτείς ότι υπάρχουν άλλοι και άλλοι που δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα.Όπου να 'ναι θα ενεργοποιηθούν και τα πμ σε εμένα και θα σου στείλω,αλλά γράφω και εδώ.Και εγώ δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να πάω, αυτό που φοβάμαι είναι ότι μπορεί να υποτροπιάσω αρκετά.Βέβαια,μπορεί και να εκτιμήσω καλυτερα κάποια πράγματα πχ την ελευθερία του να πας μια βόλτα που δεν την αξιοποιώ καθόλου. δεν ξέρω.Πάντως,δεν έχω γνωμάτευση ότι παρακολουθούμαι τόσο καιρό.Είχα μεν αρχίσει πριν ενάμιση χρόνο,αλλά είχα σταματήσει.Δεν ξέρω αν αυτά τους κάνουν ή θέλουν αναλυτική κατάσταση..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Αν πηγαινες σε Κ.Ψ.Υ μπορεις να κλεισεις νεο ραντεβου και να ζητησεις απο το ιατρο να σου γραψει γνωματευση. Ισως μπορεσει να σου γραψει οτι παρακολουθεισαι απο τοτε, αλλιως πας σε ιδιωτικο τον πληρωνεις και σου γραφει οτι θελεις.
    Θα πρεπει να αναφερεται ποσο καιρο παρακολουθεισαι, φαρμακευτικη αγωγη, τι προβλημα αντιμετωπιζεις και καλο ειναι να γραφει οτι η κατασταση σου πιθανως θα χειροτερεψει στο στρατο. Αυτα αρκουν.
    Εαν δεν σκεφτεσαι να πας, καλο ειναι να κοψεις την αναβολη σπουδων και να ξεκινησεις τις ψυχολογικες αναβολες για να τελειωνεις πιο συντομα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Να παρω τηλεφωνο στον ψυχολογο?
    By Vasilis19 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 27
    Last Post: 30-06-2015, 21:06
  2. ποσο συχνα μιλάτε με τους γονείς σας στο τηλέφωνο?
    By abyss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 22-02-2014, 13:39
  3. την παίρνω τηλέφωνο και κάθε φορά μου λέει "δεν έχω τι να πω" και τσαντίζομαι...
    By Ares in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 08-05-2011, 16:02
  4. πανω απο το τηλεφωνο!
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2011, 22:27
  5. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •