Fluoxetine / Ladose
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987

    Fluoxetine / Ladose

    Αρχιζω θεραπεια με Fluoxetine , αρχικα με 10mg και μετα 20 μγ και μετα 40 mg ημερησιως.
    Ο γιατρος ειπε οτι περα απο την ιδεοψυχαναγκαστικη θα εχει θετικη επιδραση και στα διατροφικα θεματα που εχω (Στις ενδειξεις γραφει κατι για ψυχογενη βουλιμια αλλα σε εμενα εχουν διαγνωσει καταναγκαστικη υπερφαγια) .
    Θα ηθελα οποιος το εχει παρει να μου πει , αν οντως χανεις βαρος , ή ειναι μαλακιες του ντοκτορ για να χαπακωθω χωρις αντιρρησεις?.
    Επισης αναμεσα στα διαφορα που εχω διαβασει στο νετ ειναι και το εξης : Σε κανει τοσο χαρουμενο που μετα δεν μπορεις να το κοψεις ευκολα . Ισχυει ?
    Αλλαζει η προσωπικοτητα ?
    Και τι ακριβως κανει? Εγω εχω μαθει να ζω με τις ιδεοληψιες εδω και 10 χρονια και ψυχαναγκασμους εχω απο τουλαχιστον 4 χρονων που με θυμαμαι . Θα ξυπνησω μια μερα και δεν θα εχω τιποτα απο αυτα?
    O γιατρος ειπε οτι δεν χρειαζεται να ανησυχω για κατι τετοια και οτι θα τα κοψω μετα απο 3 μηνες περιπου.

    Επισης η ψυχολογος, στην οποια πηγαινω απο τον Νοεμβρη , με ειχε παραπεμψει για ψυχοθεραπεια σε μια κλινικη οπου πηγαινεις για δυο μηνες καθε μερα για 8 ωρες και κανεις διαφορες μορφες θεραπειας (Gestall , δραματοθεραπεια , συμπεριφορικη ) και σωματικες ασκησεις. Ειμαι σε λιστα αναμονης για αυτο απο τον Δεκεμβρη. Ο ψυχιατρος πανω σε αυτο , ειπε να μην παω εκει και μου προτεινε καποιους ψυχοθεραπευτες που κανουν γνωσιακη συμπεριφορικη.Τι να κανω τωρα? Nα παω εκει που ειπε η ψυχολογος ή εκει που ειπε ο ψυχιατρος?
    Last edited by Aeon; 12-10-2020 at 10:56.

  2. #2
    Δεν γνωρίζω τα χάπια σου αλλά από ότι κατάλαβα είναι σαν το δικό μου χάπι το ένα, θα σου ρύθμιση την σεροτονίνη να μην την παίρνεις σε μεγάλες δώσεις οπότε θα αισθανθείς καλύτερα, αλλά δεν νομίζω να εθιστείς εγώ δεν εθίστηκα απλά τα κόβω σταδιακά τώρα που μου ρυθμίστηκε, γιατί έτσι πρέπει, μπράβο όμως που προσπάθησες και δεν έμεινες έτσι και εγώ την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή την είχα για χρόνια από τότε και εγώ που θυμάμαι τον εαυτό μου παιδί.
    Αυτό που σου είπε ο ψυχίατρος σου μου ακούγεται πολύ ωραίο και εφόσον έχει λίστα αναμονής θα είναι καλό, οπότε θα σου έλεγα να το κάνεις, γιατί είναι κάτι παραπάνω από γνωστική συμπεριφορική θεραπεία, τα έχει όλα και θα καις και θερμίδες γιατί θα κάνεις και σωματικές ασκήσεις, το θέμα είναι έχεις χρόνο να πηγαίνεις οκτώ ώρες κάθε μέρα εκεί;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    8 ωρες την ημερα ειναι οντως παρα πολλες και δεν ξερω πως θα μπορουσα να το συνδυασω με την σχολη .
    Δεν μπορω να αποφασισω τι θελω να κανω , το να παω απλα σε ψυχοθεραπευτη με συμφερει πιο πολυ απο αποψη χρονου αλλα κοστιζει αρκετα γιατι το ταμειο συμβαλει νομιζω μονο κατα 50% ενω στην κλινικη 100% αρα δωρεαν.
    Οσο για τα φαρμακα ενω ειμαι κατα των φαρμακων γενικα , τωρα ειμαι σε σημειο που δεν γινεται να μην τα παρω.

    Ευχαριστω για την απαντηση σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εμένα η κλινική μου φαίνεται καλύτερη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μαλλον θα επιλεξω καποιον ψυχοθεραπευτη , και αν δεν δω βελτιωση ισως τοτε να παω σε αυτο το προγραμμα.
    Για την αγωγη εχει κανεις να μου πει κατι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    Παιρνω και γω λαντοζ εδω και καποιους μηνες επειδη βιωνω αποπραγματοποιηση εδω και αρκετα χρονια,ειμαι πολυ αγχωδης και εχω και τασεις παραιτησης και αυτο που λεμε μαυριλα.παιρνω μισο 20αρι λαντοζ στο θεμα της αποπραγματοποιησης δεν με χει βοηθησει ιδιαιτερα ουτε στο θεμα διατροφης που χω και γω κατι σκαμπανεβασματα,στο θεμα της διαθεσης ομως πιστευω οτι εχει κανει δουλεια,δεν εχω τοσο μαυρες σκεψεις,δεν τα βλεπω ολα αρνητικα.Να σου πω επισης οτι κανω και γνωσιακη/συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια.Εγω αυτο που εχω καταλαβει παντως για ολα ειναι οτι ΕΣΥ κανεις ολη την δουλεια και τα φαρμακα απλα ειναι ενα μικρο "οπλο" για την προσπαθεια σου.Δυστυχως...αλλα ετσι ειναι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Piece Of Mind View Post
    Παιρνω και γω λαντοζ εδω και καποιους μηνες επειδη βιωνω αποπραγματοποιηση εδω και αρκετα χρονια,ειμαι πολυ αγχωδης και εχω και τασεις παραιτησης και αυτο που λεμε μαυριλα.παιρνω μισο 20αρι λαντοζ στο θεμα της αποπραγματοποιησης δεν με χει βοηθησει ιδιαιτερα ουτε στο θεμα διατροφης που χω και γω κατι σκαμπανεβασματα,στο θεμα της διαθεσης ομως πιστευω οτι εχει κανει δουλεια,δεν εχω τοσο μαυρες σκεψεις,δεν τα βλεπω ολα αρνητικα.Να σου πω επισης οτι κανω και γνωσιακη/συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια.Εγω αυτο που εχω καταλαβει παντως για ολα ειναι οτι ΕΣΥ κανεις ολη την δουλεια και τα φαρμακα απλα ειναι ενα μικρο "οπλο" για την προσπαθεια σου.Δυστυχως...αλλα ετσι ειναι.

    Eυχαριστω για την απαντηση σου. Συμφωνω οτι πρεπει να δουλεψεις αρκετα μονος σου και δεν μπορεις να βασιζεσαι μονο στα χαπια και στην θεραπεια.
    Αποπροσωποποιηση και αποπραγματοποιηση ειχα και εγω για περιπου ενα χρονο συνεχομενα , τα τελευταια 2,5 χρονια δεν εχω καθημερινα αλλα που και που επανερχεται και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω βρει καποιο τροπο για να το αποφευγω σε αντιθεση με το αγχος που μπορω να το ελεγχω καπως.
    Σε εσενα η αποπραγματοποιηση ισως να οφειλεται στην χρηση ουσιων που ειπες πως εκανες στο παρελθον και ισως η θεραπεια να σε βοηθησει στο να το ξεπερασεις. Μακαρι να σου πανε ολα καλα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    εχω αρχισει και απογοητευομαι με το θεμα της αποπραγματοποιησης και πιστευω οτι με αυτο θα πορευτω σε ολη μου την ζωη,προσπαθω ομως μπας και...εχω ξεχασει πως ειναι να ζεις χωρις αυτο....σιγουρα οφειλεται και στην χρηση αλλα ειναι και θεμα αγχους,ο ψυχιατρος μου,μου ειχε πει οτι ειναι ενα τιμημα του κυκλου στρες που βιωνω τοσα χρονια.

    (το λαντοζ ειναι το παλιο προζακ-το χαπι της χαρας που λενε και οι αμερικανοι)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Πιστευω και εγω πως δεν φευγει αλλα εχω διαπιστωσει πως με τον καιρο ειναι πιο ηπια τα συμπτωματα της. Στην αρχη σε εμενα ταν πολυ εντονα σε σημειο που ετρεμα και ειχα σκεψεις του στυλ , που ειμαι, ποια ειμαι κλπ. Ημουν πχ στο σπιτι μου και ελεγα τωρα εγω γιατι ειμαι εδω ?
    Τωρα εχω αυτη την αισθηση οτι ειμαι σε ονειρο, αλλα δεν το βιωνω τοσο εντονα και κραταει λιγες ωρες και οχι συνεχομενα οπως παλια .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    εμενα μου σκανε ακομα και τωρα αυτες οι σκεψεις δυστυχως..αλλα σε μικροτερο βαθμο απ οτι παλια..πφφφ..αν μαθεις το οτιδηποτε πανω σε αυτο το θεμα σε παρακαλω στειλε μου ενα πριβε μηνυμα.καλο ξημερωμα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Piece of mind αν πεσει κατι στην αντιληψη μου θα σε ενημερωσω , πανω στο συγκεκριμενο θεμα δεν ξερω πολλα.Το μονο που ξερω ειναι οτι δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη θεραπεια αλλα θεωρητκα υποχωρει οταν αντιμετωπιστει η αιτια που το προκαλει ( σε εμνα πχ η ιδεοψυχαναγκαστικη ). Βεβαια , δεδομενου οτι ακομα και σε περιοδους που ειμαι καλα και σχεδον χωρις ιδεοληψιες η αποπροσωποποιηση εμφανιζεται και παλι , δεν μπορω να καταληξω καπου . . .

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    7
    emena exei voithisei arketa auto to farmako ,eixa koinwniki fovia,krisis panikou,kathatlipsi.ontos stin arxi therapias tha xaseis merika kila xoris diata,den se periorizei farmako tin oreksi sou,alla egw den eixa problimata me auto to thema.i therapia den prepei na stamatisei meta 3 mines,toylaxiston 6 minesi i parapano mexri poy tha nioseis arketa kala, meta stadiaki diakopi ladose mesa se 1 mina peripou.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Οντως και εμενα το 3 μηνες κουλο μου φανηκε , ειδικα απο την στιγμη που μου ανεβαζει την δοση στα 40.
    Μαλλον μου το ειπε για να μην φρικαρω γιατι του ειπα οτι την προηγουμενη φορα που δοκιμασα χαπια τα ειχα κοψει απο μονη μου.....
    Aghelika σε ευχαριστω και εσενα για την απαντηση σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Αααα.. το λαντοζ.. αγαπημενο!
    Λοιπον το λαντοζ ειναι απο τα πολυ καλα αντικαταθλιπτικα, αν κ πιστευω οτι το ζολοφτ ειναι καλυτερο! :p
    Ειναι αληθεια οτι μειωνει την ορεξη, αλλα σε καποιους δεν κανει τιποτα στον συγκεκριμενο τομεα, παρ ολο π γραφει μεσα οτι ενδεικνυται κ για νευρικη βουλιμια!
    Κατα τ αλλα κανει περιπου ενα μηνα να δειξει διαφορα ως προς την καταθλιψη!
    Παρενεργειες δεν εχει, εκτος ισως απο εντονα ονειρα κ λιγο ριγος! Αλλα ειναι καλο φαρμακο!
    καλη επιτυχια μπετελ κ μην το κοψεις αυτη τη φορα!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μαλλον δεν θα τα κοψω , τα παιρνω 5 μερες και περα απο μια μικρη ναυτια δεν εχω καποια παρενεργεια .
    Με τα προηγουμενα που ειχα παρει , τα αναφρανιλ, την ειχα ακουσει κανονικα σκεφτομουν μονο πως να αυτοκτονησω και τελικα τα εκοψα ...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. LADOSE
    By stratosdr in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 223
    Last Post: 22-11-2022, 07:23
  2. ladose και ιδψ.
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 24-11-2019, 10:27
  3. Ladose
    By Karol in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 82
    Last Post: 22-09-2017, 22:31
  4. valdoxan ladose....ladose valdoxan....αμπε μπα μπλομ!!!
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 14-06-2012, 14:06
  5. Ladose
    By Karol in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 12-05-2012, 00:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •