χανω το μυαλο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    4

    χανω το μυαλο μου

    Γεια σας, αποφασισα να γραψω μηπως βρεθει καποια λυση...πασχω απο χρονιο κληρονομικο(υποψιαζομαι) αγχος εχω προβληματα κρισεων πανικου, αγοραφοβιας και τωρα τελευταια κενα μνημης,απουσια ειρμου σκεψης οταν μιλαω, αδυναμια συγκεντρωσης...σιγα σιγα πιστευω οτι χανω το μυαλο μου, το μονο αισιοδοξο ειναι οτι μπορω να το αντιληφθω ακομα...εχω δοκιμασει διαφορα αντικαταθληπτικα τα οποια δεν βοηθησαν ιδιαιτερα, το να παω σε ψυχιατρο επισης πιστευω οτι δεν προκειται να με βοηθησει και το λεω αυτο γιατι πιστευω οτι το θεμα μου ειναι οργανικο και οχι ψυχολογικο...ολα ξεκινουν απο το αγχος..αν με δειτε πως ειμαι οταν πρεπει να παρουσιαστω σε πολυ κοσμο,πως γουρλωνω τα ματια,ποσο καμπουριαστη σταση παιρνω ποσο λεπταινει η φωνη μου_σε σχεση με το κανονικο μου οταν πρεπει να μιλησω σε καποιον που δεν γνωριζω με κανει να προβληματιζομαι και οτι αυτο μπορω να το αναγνωρισω σαν ουδετερος παρατηρητης με κανει να με λυπαμαι...μου ειναι ζητημα ακομα και στο περιπτερο να παω...ειμαι συνεχως λυπημενος αλλιως θυμωμενος αλλο βλεμμα δεν υπαρχει μεσα μου...το κεφαλι μου νοσει και αυτο εχει μεταφερθει και στο σωμα στις πιο απλες λειτουργιες μου φταιει το πως περπαταω το πως καθομαι στον καναπε ή την φοβισμενη σταση παγωμενη που παιρνω οταν πρεπει να μιλησω με καποιον περαν της οικογενειας μου...με ενοχλει ακομα και ο τροπος που μιλαω σαν να απολογουμαι ενω δεν νιωθω ετσι,παρολα αυτα καθε κουβεντα μου ειναι σαν απολογουμαι τι εχω λοιπον, τι συμπτωματα, 1.αδυναμια συγκεντρωση, 2.απουσια ειρμου σκεψης, 3.αγοραφοβια, 4.κουραση πολυ ευκολα, 5.συρρικνωση της προσωπικοτητας ακομα και σε ατομο που ξερω οτι ειμαι καλυτερος ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ, ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΑ...ψαχνω καποιο φαρμακο που θα συμμαζεψει το κεφαλι μου πριν να ειναι αργα και θα με κανει δυνατο, εχετε να προτεινετε κατι;;υπαρχει καποιος που εχει περασει κατι αναλογο και καποιο φαρμακο τον βοηθησε;;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Μέλος καλως ηρθες,
    πρωτα απ ολα μην βγάζεις διαγνωση μόνη σου....
    τα αντικαταθλιπτικα απ οτι καταλαβα , δε τα εχεις λάβει με συνταγη ψυχιατρου. Πολυ σοβαρο αυτο κ γ αυτο ισως δεν σε βοήθησαν.
    Και οργανικό να είναι το θέμα σου παλι ψυχιατρος θα στο διαγνώσει αυτο. Αν και ειναι λιγο σπανιο.
    Αγχωδεις διαταραχες κλπ οφείλονται σε ψυχολογικά αίτια σ συνδυασμο με βιολογικους παράγοντες ναι.
    Εδώ, διαγνώσεις δεν επιτρέπεται να κάνουμε ούτε να προτείνουμε καποιο φάρμακο.
    Η γνώμη μου είναι να το πάρεις απόφαση και να επισκεφτείς εναν καλο ψυχίατρο.
    Καλη τυχη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Γεια σου Brain και καλός ήρθες. Θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις:
    Γιατί υποψιάζεσαι ότι το άγχος που νιώθεις είναι κληρονομικό; ( αντιμετωπίζουν οι γονείς σου παρόμοια θέματα; )
    Τα αντικαταθλιπτικά ποιος σου τα χορήγησε και γιατί παίρνεις αντικαταθλιπτικά αφού το πρόβλημά σου όπως λες είναι το άγχος;
    Γιατί πιστεύεις ότι το θέμα σου είναι οργανικό; τι ενδείξεις ενισχύουν αυτή την πεποίθηση;
    Ποια είναι η ηλικία σου;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    Μέλος καλως ηρθες,
    πρωτα απ ολα μην βγάζεις διαγνωση μόνη σου....
    τα αντικαταθλιπτικα απ οτι καταλαβα , δε τα εχεις λάβει με συνταγη ψυχιατρου. Πολυ σοβαρο αυτο κ γ αυτο ισως δεν σε βοήθησαν.
    Και οργανικό να είναι το θέμα σου παλι ψυχιατρος θα στο διαγνώσει αυτο. Αν και ειναι λιγο σπανιο.
    Αγχωδεις διαταραχες κλπ οφείλονται σε ψυχολογικά αίτια σ συνδυασμο με βιολογικους παράγοντες ναι.
    Εδώ, διαγνώσεις δεν επιτρέπεται να κάνουμε ούτε να προτείνουμε καποιο φάρμακο.
    Η γνώμη μου είναι να το πάρεις απόφαση και να επισκεφτείς εναν καλο ψυχίατρο.
    Καλη τυχη!
    μονος, οχι μονη, αγορακι ειμαι...
    τα αντικαταθληπτικα φυσικα και μου τα εδωσε ψυχιατρος οποτε οπως καταλαβαινεις εχω ξεπερασει αυτο το σταδιο
    ψαχνω το μαγικο χαπι που λενε δεν νομιζω οτι μπορει να με βοηθησει κατι αλλο
    εχω ξεπερασει την αγχωδη διαταραχη το μυαλο μου καθυστερει υπερβολικα,μπαζει
    καμια συζητηση με ψυχιατρο δεν με βοηθησε, το αγχος μου ειμαι εγω δεν ξεχωριζει δεν ειναι ψυχολογικο αλλα οργανικο,δεν μπορω να ηρεμησω και το μυαλο μου τα χανει σιγα σιγα
    θα θελα να ειμαι αρχοντικος,ηρεμος,ηρεμη δυναμη ομως το αγχος δεν φευγει και καθε μερα συρρικνωνομαι περισσοτερο
    μονο καποιο φαρμακο μπορει να με γλιτωσει,οι κουβεντες με κανουν χειροτερα, δεν εχω ηρεμια και δυναμη μεσα μου αυτο οι υπολοιποι το αντιλαμβανονται και με λυπει ακομα περισσοτερο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    με συγχωρει για την αλλαγη φυλου :P
    και παλι ρε συ όμως πρεπει να στο δωσει ενας ειδικος που ειναι αυτός..
    Τι σου είπαν οι γιατροι αφου εβλεπαν οτι τίποτα δεν σε πιάνει εν τελει;;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Γεια σου Brain και καλός ήρθες. Θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις:
    Γιατί υποψιάζεσαι ότι το άγχος που νιώθεις είναι κληρονομικό; ( αντιμετωπίζουν οι γονείς σου παρόμοια θέματα; )
    Τα αντικαταθλιπτικά ποιος σου τα χορήγησε και γιατί παίρνεις αντικαταθλιπτικά αφού το πρόβλημά σου όπως λες είναι το άγχος;
    Γιατί πιστεύεις ότι το θέμα σου είναι οργανικό; τι ενδείξεις ενισχύουν αυτή την πεποίθηση;
    Ποια είναι η ηλικία σου;
    ο ενας απο τους δυο γονεις μου εχει υπερβολικο αγχος...και νομιζω οτι ημουν ο ''τυχερος'' να το κληρονομησω..το αγχος σε κουραζει και στο τελος σου φερνει καταθλιψη...ειναι οργανικο γιατι δεν ειναι δυνατο να με κουραζει ενα απλο τηλεφωνο σε δημοσια υπηρεσια ωστε να θελω μετα να ξαπλωσω..ειμαι 30

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Νεραιδα View Post
    με συγχωρει για την αλλαγη φυλου :P
    και παλι ρε συ όμως πρεπει να στο δωσει ενας ειδικος που ειναι αυτός..
    Τι σου είπαν οι γιατροι αφου εβλεπαν οτι τίποτα δεν σε πιάνει εν τελει;;
    τι να μου πουν κουραστηκαν κ αυτοι κ γω
    οποτε ειπα να ψαξω μηπως υπαρχει καποια αναλογη περιπτωση που βρηκε καποιο φαρμακο να τον βοηθησει
    πιστευω ακραδαντα οτι οι κουβεντες δεν με βοηθουν αλλα με αδυνατιζουν ακομα περισσοτερο μονο καποια ουσια μπορει να φτιαξει κ το κεφαλι μου

  8. #8
    Brain Rain and Brain storm, ποσο καιρο εκανες αγωγη και ποτε την διεκοψες? εκανες ποτέ ψυχοθεραπεια καλη ? Ποσα στην ζωη σου εως σημερα παρολο που ειχες αγχος πετυχες?

    - Εγω κληρονομησα αγχος αλλα την βιωσα και την καταθλιψη, κατι που δεν περασε αυτος που μου το κληρονομησε.

    Ρωτας ποια ουσια θα σε στρωσει ? Η ουσια θελει ενα μηνα να κανει κορυφωση και συνηθως δεν αρκει η ουσια. Αν δεν εχεις το επικοινωνιακο " αν δεν μιλησεις αυτα που σε αγχωνουν" δε θα σωθεις με μια ουσια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Καλημέρα!
    Κατ' αρχάς να πούμε ότι δεν υπάρχουν στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι υπερβολικό το άγχος οφείλεται αποκλειστικά σε οργανικούς παράγοντες. Ως ένα βαθμό κληρονομούμε κάποια πράγματα όπως το πόσο ευερέθιστο θα είναι το νευρικό μας σύστημα, αλλά το άγχος το οποίο αποτελεί την φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού απέναντι σε κάποια απειλή πυροδοτείται κυρίως από τον τρόπο που σκεφτόμαστε. Αυτό είναι αποτέλεσμα μάθησης και όχι γονιδίου και μπορεί να αλλάξει. Ήδη από τα γραφόμενά σου γίνονται εμφανείς κάποιες σκέψεις και πεποιθήσεις που συντηρούν το πρόβλημα όπως: "πιστευω οτι χανω το μυαλο μου", "το να παω σε ψυχιατρο επισης πιστευω οτι δεν προκειται να με βοηθησει", "πιστευω οτι το θεμα μου ειναι οργανικο και οχι ψυχολογικο", "δεν νομιζω οτι μπορει να με βοηθησει κατι αλλο εκτός από το μαγικό χάπι", "μονο καποιο φαρμακο μπορει να με γλιτωσει", "αυτο οι υπολοιποι το αντιλαμβανονται και με λυπει ακομα περισσοτερο". Όλα τα παραπάνω προκύπτουν μόλις από 2 παραγράφους που έγραψες. Το σημαντικό είναι ότι ενώ εσύ πιστεύεις ότι όλα αυτά ισχύουν στην πραγματικότητα δεν ισχύει τίποτα. Όλες οι παραπάνω πεποιθήσεις είναι το αποτέλεσμα του διαστρευλωμένου τρόπου που έμαθες να ερμηνεύεις τον κόσμο ο οποίος χαρακτηρίζεται από καταστροφολογία, πρόβλεψη του μέλλοντος και αυθαίρετα συμπεράσματα.

    Αυτό που κληρονόμησες δεν είναι το γονίδιο του άγχους αλλά τον τρόπο που η μητέρα σου έβλεπε και βλέπει τον κόσμο ως απειλητικό, και τον τρόπο που βλέπει τον εαυτό της ως ευάλωτο.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    39
    Σε τι ηλικια ξεκινησε ολο αυτο?Υπαρχει κατι που το πυροδοτησε απ'τη μια στιγμη στην αλλη και σου αλλαξε ολη τη ζωη?Που οφειλεται η αγοραφοβια?...φοβασαι οτι θα γινεις ρεζιλι,οτι θα λιποθυμησεις,οτι θα τρελαθεις οταν βρισκεσαι σε κοσμο? Σε ρωταω γιατι κι εγω πολλα απ'αυτα που λες τα εχω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα
    νομιζω οτι ενας καλος ψυχολογος θα σε βοηθουσε πολυ περισσοτερο απο καθε φαρμακο.και μαλιστα πιστευω οτι η καλη ψυχοθεραπεια που θα σε βοηθουσε να το ξεπερασεις θα σε θωρακιζε με εναν τετοιο τροπο σκεψης που θα σε βοηθουσε και μελλοντικα να μπορεις να ξεπερνας το αγχος σου και την καταθλιψη πιο ευκολα μονος σου.

Similar Threads

  1. ΟΛΟ ΠΑΙΖΩ ΚΙ ΟΛΑ ΧΑΝΩ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 21-03-2013, 22:53
  2. Φοβάμαι πως χάνω το μυαλό μου
    By mperdemeni1985 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 30-11-2012, 12:20
  3. Χάνω το στήριγμα μου
    By sabb in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 179
    Last Post: 10-05-2012, 10:08
  4. χάνω το μυαλό μου, βοήθεια
    By ocdcure in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2011, 13:31
  5. κριση πανικου η χανω το μυαλο μου?
    By margo44 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 02-03-2008, 19:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •