διπολικη διαταραχη-αλκοολισμος-κινδυνος για σωματικη ακεραιοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26

    διπολικη διαταραχη-αλκοολισμος-κινδυνος για σωματικη ακεραιοτητα

    Καλησπερα σας!κατοικω σε μια πολυκατοικια με τους γονεις και την αδελφη μου και ακριβως διπλα μενει μια κοπελα που ξερουμε οτι εδω και 5 χρονια εχει διαγνωσετει με διπολικη διαταραχη.Τελευταια μαθαμε απο το πατερας της οτι ειναι εθισμενη και στο αλοολ.
    Ολα ξεκινησαν πριν 5 χρονια,οταν η κοπελα εχασε τη μητερα της.Τότε,αρχισε να σπαει πραγματα στο σπιτι της,να σπαει τους τοιχους,γενικα να καταστρεφει το σπιτι και να πεταει διαφορα πραγματα απο παπουτσια μεχρι κρασια εξω απο την πορτα της.
    Με τα πολλα,ειχε ερθει ο πατερας της και με εισαγγελικη παραγγελια νοσηλευτικη σε ψυχιατρικη κλινικη και την πηρε ο πατερας της κοντα του.Για 4 χρονια λοιπον,δεν εμενε πλεον στην πολυκατοικια μας και νοικιαζε το διαμεριμα της σε αλλα ατομα.
    Πριν 3 μηνες επεστρεψε και παλι και ενω την βλεπαμε ολοι οι ενοικοι ηρεμη,ξαναρχισε τα ιδια και χειροτερα,να σπαει το σπιτι της,να κοπαναει με σφυρια τους τοιχους,να δημιουργει με ολα αυτα πολυ φασαρια στη πολυκατοικια και το πιο σοβαρο απ`ολα ειναι οτι πλεον πεταει πραγματα απο το μπαλκονι κατω στην εισοδο της πολυκατοικιας και στο παρκινγκ.Πεταει κομματια μαρμαρα,ψωμιερες,ρουχα,μπο� �καλια,ξυλα.
    Απο θαυμα μεχρι στιγμης δεν εχει συμβει καποιο ατυχημα...Εχουμε παρει επανειλημμενα το πατερα της αλλα δεν κανει κινησεις,λεει πως εχει κουραστει μαζι της και οτι εχει και την καρδια του.Η αδελφη της,αν και γιατρος,δεν ερχεται καν την δει....Ειναι πολυ δυσκολη η θεση μας παιδια και ειναι και λεπτο το θεμα...Απο τη μια σεβομαστε την ασθενεια της κοπελας και απο την αλλη εχει γινει επικινδυνη τοσο για την ιδια,οσο και για τη σωματκη μας ακεραιοτητα..
    Μεσω αστυνομιας και δικηγορου,καταληξαμε πως μπορουμε να κινηθουμε νομικα,διοτι ο πατερας και η αδελφη της που ειναι υπευθυνοι,δεν κανουν σχεδον τιποτα.Εχει και η φιλη μου διπολικη διαταραχη και ειμαι ευαισθητη με το θεμα πολυ αλλα η φιλη μου παιρνει τη φαρμακευτικη της αγωγη και εχει μια αρκετα φυσιολογικη ζωη..Αυτη η κοπελα εχει γινει επικινδυνη και για τον εαυτο της και για τους υπολοιπους.Σκεφτομαστε λοιπον,σαν πολυκατοικια να κινηθουμε νομικα..Ποια ειναι η αποψη σας?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    καλησπέρα.άφηνε μετά το κόμμα κενό για να μην σου κόβει το μήνυμα. Απο τη στιγμή που έχετε πάρει και τους δικούς της και δεν ασχολούνται, κινηθείτε νομικά εφόσον σας δημιουργεί πρόβλημα στην οικοδομή
    Quote Originally Posted by akrida View Post
    Καλησπερα σας!κατοικω σε μια πολυκατοικια με τους γονεις και την αδελφη μου και ακριβως διπλα μενει μια κοπελα που ξερουμε οτι εδω και 5 χρονια εχει διαγνωσετει με διπολικη διαταραχη.Τελευταια μαθαμε απο το πατερας της οτι ειναι εθισμενη και στο αλοολ.
    Ολα ξεκινησαν πριν 5 χρονια,οταν η κοπελα εχασε τη μητερα της.Τότε,αρχισε να σπαει πραγματα στο σπιτι της,να σπαει τους τοιχους,γενικα να καταστρεφει το σπιτι και να πεταει διαφορα πραγματα απο παπουτσια μεχρι κρασια εξω απο την πορτα της.
    Με τα πολλα,ειχε ερθει ο πατερας της και με εισαγγελικη παραγγελια νοσηλευτικη σε ψυχιατρικη κλινικη και την πηρε ο πατερας της κοντα του.Για 4 χρονια λοιπον,δεν εμενε πλεον στην πολυκατοικια μας και νοικιαζε το διαμεριμα της σε αλλα ατομα.
    Πριν 3 μηνες επεστρεψε και παλι και ενω την βλεπαμε ολοι οι ενοικοι ηρεμη,ξαναρχισε τα ιδια και χειροτερα,να σπαει το σπιτι της, να κοπαναει με σφυρια τους τοιχους, να δημιουργει με ολα αυτα πολυ φασαρια στη πολυκατοικια και το πιο σοβαρο απ`ολα ειναι οτι πλεον πεταει πραγματα απο το μπαλκονι κατω στην εισοδο της πολυκατοικιας και στο παρκινγκ.Πεταει κομματια μαρμαρα,ψωμιερες, ρουχα, μπουκαλια, ξυλα.
    Απο θαυμα μεχρι στιγμης δεν εχει συμβει καποιο ατυχημα...Εχουμε παρει επανειλημμενα το πατερα της αλλα δεν κανει κινησεις,λεει πως εχει κουραστει μαζι της και οτι εχει και την καρδια του.Η αδελφη της ,αν και γιατρος, δεν ερχεται καν την δει....Ειναι πολυ δυσκολη η θεση μας παιδια και ειναι και λεπτο το θεμα... Απο τη μια σεβομαστε την ασθενεια της κοπελας και απο την αλλη εχει γινει επικινδυνη τοσο για την ιδια,οσο και για τη σωματκη μας ακεραιοτητα..
    Μεσω αστυνομιας και δικηγορου, καταληξαμε πως μπορουμε να κινηθουμε νομικα, διοτι ο πατερας και η αδελφη της που ειναι υπευθυνοι, δεν κανουν σχεδον τιποτα.Εχει και η φιλη μου διπολικη διαταραχη και ειμαι ευαισθητη με το θεμα πολυ αλλα η φιλη μου παιρνει τη φαρμακευτικη της αγωγη και εχει μια αρκετα φυσιολογικη ζωη.. Αυτη η κοπελα εχει γινει επικινδυνη και για τον εαυτο της και για τους υπολοιπους.Σκεφτομαστε λοιπον, σαν πολυκατοικια να κινηθουμε νομικα..Ποια ειναι η αποψη σας?

  3. #3
    Της ανήκει το διαμέρισμα δηλαδή; να φύγει έτσι απλά να την στείλουν που; μπορεί να σταθεί; εργάζεται; είναι επιθετική με όσους βλέπει στην πολυκατοικία; έχω ακούσει ιστορία για κοπέλα με κάτι ανάλογο αλλά ενοικιαζε και την έδιωχναν. Κρίμα για τη κοπέλα και να φύγει κάπου αλλού θα τη διώξουν παλι. Έχει γίνει σύσταση για τη συμπεριφορά της; ότι κινδυνεύετε εσείς; ή μόνο μέσω πατέρα οι διάλογοι; έτσι όπως το καταλαβαίνω την παράτησαν στο έλεος και θα ασχοληθεί κανένας φορεας. Πικρό αλλά έτσι είναι η ζωη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    το διαμερισμα της ανηκει αλλα το εχει καταστρεψει ολο μεσα...απορω πως ζει σε αυτο..εχουμε παρει το μπαμπά της,της αδελφη της,εχουμε καλεσει αστυνομια η οποια εχει καταγραψει το περιστατικο και τα πραγματα που πεταει...εχουμε συμβουλευτει και δικηγορο...!οταν τη συνανταμε δεν ειναι επιθετικη,με καποιους μονο μπορει να της βγει μια λεκτικη επιθετικοτητα,οχι ομως εντονη...το σοβαρο θεμα ειναι οτι πεταει αντικειμενα απο το μπαλκονι της και σκανε ολα στην εισοδο της πολυκατοικιας και στο παρκινγκ που υπαρχουν τα αυτοκινητα των ενοικων..παιδια και εγω στεναχωριεμαι,περα απο μας που κινδυνευουμε με αυτα που πεταει και αυτη δεν μπορει να συνεχισει να ζει κλεισμενη σε αυτο τ κατεστραμμενο σπιτι,χωρις να παιρνει φαρμακευτικη αγωγη....εχει νοσηλευτει αρκετες φορες σε ψυχιατρικη κλινικη,παιρνει τα φαρμακα,συνερχεται και μετα τα κοβει και παλι τα ιδια...οι δικοι της εχουν κουραστει...!δεν ξερω τι να πω??ειπε ο πατερας της οτι μπορει να ρθει με εισαγγελικη παραγγελια τις επομενες μερες να την παρει...αν δεν γινει,εμεις θα κινηθουμε νομικα...δεν γινεται να συνεχιστει αυτο!

  5. #5
    Να συνεχιστεί ναι δεν γίνεται. Αν χτυπήσει και κανέναν δε θα το καταλάβει και μετά αυξάνεται και το στίγμα. Δε ξέρω τι να πω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Γεια σου ακριδα. Εσυ που εχεις κολλητη διπολικη δεν μπορεις να την προσεγγισεις μεσω της εμπειριας σου?

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή?
    By Mary93 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 56
    Last Post: 11-07-2018, 22:04
  2. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 00:10
  3. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 22:14
  4. Ειναι η διαταραχη πανικου ακινδυνη για την σωματικη μας υγεια?
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-01-2010, 12:47
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •