remeron
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: remeron

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    remeron

    καλησπερα
    η γιατρος μου δεν ειχε αλλη επιλογη και μου εδωσε σημερα το remeron ως αντικαταθλιπτικο.εχει ιδεα κανεις σας αν ειναι καλο αυτο το χαπι?εχει παρενεργειες?οποιος ξερει ας πει την εμπειρια του
    ευχαριστω

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    6
    τις γραφει μεσα τις παρενεργειες.. αν και απο εμπειρια ειναι αυτα με τις λιγοτερες..

    Οι περισσότερο συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες που αναφέρονται κατά την θεραπεία με REMERON είναι :

    * Αύξηση της όρεξης και του σωματικού βάρους

    * Υπνηλία / κατευναστική δράση, που εμφανίζονται συνήθως τις πρώτες εβδομάδες της θεραπείας. Στη περίπτωση αυτή η μείωση της δόσης δε συνεπάγεται μείωση της κατευναστικής δράσης και δεν συνιστάται καθ' όσον είναι δυνατό να ελαττωθεί η αντικαταθλιπτική δράση.

    Σπάνια μπορεί να παρατηρηθούν οι ακόλουθες ανεπιθύμητες ενέργειες:

    * (Ορθοστατική) υπόταση

    * Μανία

    * Σπασμοί (κρίσεις), τρόμος, μυοκλωνίες

    * Οίδημα που συνοδεύεται από αύξηση του βάρους

    * Οξεία καταστολή του μυελού των οστών που εκδηλώνεται σαν ηωσινοφιλία, κοκκιοκυτταροπενία, ακκοκιοκυτταραιμία, απλαστική αναιμία και θρομβοκυττοπενία (είδε κεφ. ειδικές προειδοποιήσεις και προφυλάξεις)

    * Αύξηση των επιπέδων των τρανσαμινασών στο πλάσμα

    * Εξάνθημα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για τις πληροφοριες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το ιδανικο φαρμακο για να παχυνεις !! τετρακυκλικο αντικαταθλιπτικο , το μονο στην κατηγορια αυτη , φερνει πολυ υπνηλια ομως . Δουλευει σε πολλους ομως .

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    γιατι δεν ειχε αλλη επιλογη? τον απειλει η φαρμακευτικη που παιρνει μιζα?...για να συνελθουμε λίγο!!... αν δεν υποφερεις απο ΣΟΒΑΡΑ ψυχοσωματικα ΝΑ ΠΑς ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ.
    η τοφαλοποιηση δεν προκειται να σε θεραπευσει απο την καταθλιψη σου!...αν πάρεις 20 κιλα απ αυτο μετα θα το αλλαξει και θα σε πάει στα κοκκινα .
    αν δεν βρισκει αλλη επιλογη να βρεις εσυ αλλον γιατρο.
    μακαρι να το εκανα και εγω αυτο οταν επρεπε αλλα δεν ηξερα... εδω μεσα καταλαβα... !!!

  6. #6
    Remeron - με βοηθησε παρα πολυ να βγω σιγα σιγα απο βαρια καταθλιψη, οσο για την ορεξη ναι μεν μου την ανοιξε αλλά ειδα οτι αντικαθιστώντας "παχυντικες τροφες" με λιγες θερμιδικά βρηκα μια καλη σταθερα. ΜΠΟΥ, ειναι καλό !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Καλό φάρμακο ειδικά αν συνοδεύεται από αυπνία η πάθηση σου.
    Προσωπικά στην Κατάθλιψη δεν είδατρελά πράγματα αλλά με βοηθάει στην αυπνία.
    Παχαίνει πολύ.Αυτά είναι προσωπικές εμπειρίες.Ο Καθένας έχει διαφορετική,να επισημανθεί!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by rea View Post
    γιατι δεν ειχε αλλη επιλογη? τον απειλει η φαρμακευτικη που παιρνει μιζα?...για να συνελθουμε λίγο!!... αν δεν υποφερεις απο ΣΟΒΑΡΑ ψυχοσωματικα ΝΑ ΠΑς ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ.
    η τοφαλοποιηση δεν προκειται να σε θεραπευσει απο την καταθλιψη σου!...αν πάρεις 20 κιλα απ αυτο μετα θα το αλλαξει και θα σε πάει στα κοκκινα .
    αν δεν βρισκει αλλη επιλογη να βρεις εσυ αλλον γιατρο.
    μακαρι να το εκανα και εγω αυτο οταν επρεπε αλλα δεν ηξερα... εδω μεσα καταλαβα... !!!
    εχω διαγνωστει με διπολικη και ψυχωση.ειναι επικνδινο να εχω διπολικη και να παιρνω αντικαταθλιπτικο γιατι κανω μανιες.αλλα φοβηθηκε την καταθλιψη μου αυτη τη φορα και μου εγραψε αντκαταθλιπτικο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δε με νοιαζει να παρω κιλα ειμαι πολυ λεπτη και μου χρειαζονται 10-15 κιλα αν μπορουσα να παρω.αυτο που με νοιαζει ειναι να με πιασει το φαρμακο..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Καλό φάρμακο ειδικά αν συνοδεύεται από αυπνία η πάθηση σου.
    Προσωπικά στην Κατάθλιψη δεν είδατρελά πράγματα αλλά με βοηθάει στην αυπνία.
    Παχαίνει πολύ.Αυτά είναι προσωπικές εμπειρίες.Ο Καθένας έχει διαφορετική,να επισημανθεί!
    εχω αυπνιες και οταν κοιμαμαι πεταγομαι απο τους εφιαλτες..δε σε επιασε δηλαδη οσο θα ηθελες? και τι εκανες μετα? πηρες αλλο φαρμακο?και αν ναι ποιο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μετα απο ποσο καιρο αρχισε η δραση του σε εσας? αμα ειναι να παεριμενω κανα μηνα οπως κανουν τα αλλα αντικαταθλιπτικα θα εχω δει τα ραδικια αναποδα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μπα , πιανει πιο γρηγορα απο ταλλα . Οχι μηνα .

  13. #13
    Boo εμενα με επιασε μεσα σε 14 μερες περιπου. Λαμβανεις ενα αντιψυχωτικο τωρα ξεκινησες το ρεμερον και ενδιαμεσα σου εχει ενα αγχολυτικο?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Boo εμενα με επιασε μεσα σε 14 μερες περιπου. Λαμβανεις ενα αντιψυχωτικο τωρα ξεκινησες το ρεμερον και ενδιαμεσα σου εχει ενα αγχολυτικο?
    14 μερες ε?μαλιστα..παιρνω 2 αντιψυχωτικα, 2 ισοροπιστες, ακινετον και remeron τωρα

  15. #15
    με τι δοση σε ξεκινησε?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. remeron
    By iremia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 23-10-2011, 23:19
  2. REMERON
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-2008, 15:09
  3. remeron
    By marirena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 08-10-2008, 00:43
  4. remeron
    By ico in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-2008, 02:32
  5. remeron
    By christialena in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 02-03-2008, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •