Από ενθουσιασμό πώς πάμε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180

    Από ενθουσιασμό πώς πάμε;

    Που λέτε δεν ήξερα αν έπρεπε να γράψω το θέμα αυτό εδώ και όχι στην κατάθλιψη-δυσθυμία,όπως είχα σκεφτεί αρχικά.Νομίζω όμως ότι είναι καλύτερα εδώ.

    Αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος.Θυμάμαι παλιά υπήρχε σπάνια ένα συναίσθημα που σε έκανε να βιώνεις ένα θετικό στρες,να περιμένεις κάτι με ευχάριστη αγωνία,να χαμογελάς στη σκέψη ότι αυτό που σου προξενεί ενθουσιασμό θα συμβεί.

    Η δική μου καθημερινότητα εδώ και πολλά χρόνια είναι τελείως ανιαρή και πεζή.Δεν υπάρχει τίποτα να μου προξενεί εσωτερική θετική ταραχή και θετικά συναισθήματα παρά μόνο ή αρνητικά ή απλά τίποτα.

    Η δική σας η καθημερινότητα πώς είναι από άποψη βίωσης θετικών συναισθημάτων;Τι σας προξενεί ενθουσιασμό; (οτιδήποτε) Αν ,επίσης,έχετε περάσει τέτοιες φάσεις ,όπως αυτή που περιγράφω,πώς τις ξεπεράσετε,αν τις ξεπεράσατε (γιατί μετά από ένα σημείο συνηθίζουμε κιόλας).

    Αν και έχω την εντύπωση ότι έπρεπε να το γράψω στο άλλο υποφόρουμ,θα το αφήσω εδώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η καταθλιψη δεν παει παρεα με τον ενθουσιασμο , τουναντιον , τωρα που ξεπερνω την καταθλιψη , επανερχεται και ο ενθουσιασμος . Καταθλιψη =ανηδονια .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    αυτό ακριβως που λεει ο Μακ. το αγχος και η καταθλιψη σε κανουν να περιμενεις και να σκεφτεσαι τα χειροτερα....καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα με μενα οταν πια εχασα αυτη τη χαρα της προσμονης και της εκπληξης..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    δεν θυμαμαι να εχω ενθουσιαστεί ποτε με κατι.. αλλα δεν εχω καταθλιψη! να εντυπωσιαστω από κατι ναι αλλα ενθουσιασμο δεν θυμαμαι

    ισως να μην φταιει η καταθλιψη η ότι εχει ο καθενας αλλ οσο περναν τα χρονια να μην σε συγκινουν/ενθουσιαζουν τα γεγονοτα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητε noumac , δεν φταινε τα χρονια , με τον καιρο δεν φευγει ο ενθουσιασμος , αλλα αλλαζουν οι προτιμησεις/προτεραιοτητες .
    Ισως νασαι πολυ μετριοπαθης σαν ιδιοσυγκρασια , απλως , μια και το ειχες ανεκαθεν .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω παλι οταν μαθαινω κατι καινουριο μονοσ μου χαζοχαιρομαι σαν τον ηλιθιο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    αυτό ακριβως που λεει ο Μακ. το αγχος και η καταθλιψη σε κανουν να περιμενεις και να σκεφτεσαι τα χειροτερα....καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα με μενα οταν πια εχασα αυτη τη χαρα της προσμονης και της εκπληξης..
    Συμφωνώ κι' εγώ. Αν και ο κάθε άνθρωπος το βιώνει διαφορετικά. Π.χ μπορεί κάποιος λόγω χαρακτήρα να μην θέλει να το αφήσει να τον ρίξει τόσο πολύ και για άμυνα κυρίως προσπαθεί να μην βλέπει "μέσα του" και να βρίσκει χαρά σε μικρά πράγματα (από μια απλή βόλτα με φίλους, από το να παίζει με τα σκυλάκια, οτιδήποτε) έστω και για λίγο... Σ' αυτή την κατάσταση όμως, ακριβώς επειδή πάντα σκέφτεσαι αρνητικά και περιμένεις τα χειρότερα, δεν πιστεύω να γίνεται να νιώσεις ενθουσιασμό με κάτι. Μπορεί να "προσποιηθείς" ότι το νιώθεις, για να ξεχαστείς κυρίως, αλλά πραγματικά πιστεύω πως πρέπει να το ξεπεράσει κάποιος τελείως για να νιώσει στιγμές ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ευτυχίας. Τώρα το ΠΩΣ θα το ξεπεράσει, είναι άλλο τεράστιο κεφάλαιο... Με πολλύ θέληση, επιμονή και υπομονή. Και ίσως και με κάποια εξωτερική βοήθεια.

Similar Threads

  1. Πάμε για κλάμπινγκ?? ;)
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 108
    Last Post: 29-05-2013, 21:31
  2. Πως παμε με την φαρμ. θεραπεια?
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 79
    Last Post: 07-04-2009, 13:41
  3. ΠΩΣ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ
    By La_ViTa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 18-07-2008, 05:42
  4. Παμε εκδρομη με ποδηλατο????? το ΣΚ...
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 30-04-2008, 22:00
  5. Μπορούμε να τα πάμε καλύτερα
    By Black Rose in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2005, 22:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •