Χριστούγεννα :πώς νιώθετε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 105
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180

    Χριστούγεννα :πώς νιώθετε;

    Βλέπω στις διαφημίσεις σχετικά με τα Χριστούγεννα κάθε χρόνο τέτοια εποχή ,και σκέφτομαι είναι φυσιολογικό που δεν αισθάνομαι απολύτως τίποτα; Πιστεύω ότι προφανώς σχετίζεται με το όλο θέμα κατάθλιψη-δυσθυμία,αλλά τέτοια αδιαφορία... Παλιότερα που και πάλι η κατάθλιψη με αφορούσε,θυμάμαι ότι τα χριστούγεννα κάπως τα καταλάβαινα,καταλάβαινα ότι ήταν μια διαφορετική εποχή,τώρα απολύτως τίποτα,σαν να πρόκειται για ένα απλό 10 ήμερο μέσα στη χρονιά.Εσείς καταλαβαίνετε τίποτα; Αυτή τη γενικότερη ανηδονία πώς τη χειρίζεστε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Κι εγω μια από τα ίδια.
    Θέλω να πιστεύω πως φταίει ή ψυχολογική κατάσταση κι πως όταν γίνω καλά και αν ξανά αποκτήσουν όλα το νόημα τους.
    Όταν έχουμε θλίψη όλα τα βλέπουμε άσχημα, πράγματα που μας ευχαριστούσαν δεν μας ευχαριστούν πια χάνουν την αξία τους.
    Εξαιτίας της θλίψης όμως, κάποια στιγμή οταν αυτην φυγει σίγουρα θα την ξανά αποκτήσουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Μακάρι να είναι έτσι,γιατί και εγώ καμιά φορά ανησυχώ,σχεδόν τρομάζω με όλη αυτήν την απάθεια,το κενό,αλλά σπάνια το σκέφτομαι,τις περισσότερες φορές απλά δεν αισθάνομαι τίποτα για το οτιδήποτε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ωραια ειναι τα Χριστουγεννα , παω στα μαγαζια στον πεζοδρομο Χαλανδριυ , , χαζευω τους περαστικους , λεω σε ολους τους αγνωστους καλα χριστουγεννα , λεω τα καλαντα , μαζευω κανα φραγκο , ερχεται ο Αγιος Βασιλης , ολο και κανα 100αρι ευρω θα μου δωσει , μοιαζει πολυ στον πατερα μου , συμπτωση , τρωω γαλοπουλα , μελομακαρονα φτιαχνει ο πατερας μου , η σπεσιαλιτε του , διασκεδαζω βλεποντας τους αλλους να διασκεδαζουν στην τηλεοραση , ωραια πραματα .
    Λιγο προσοχη θελει την παραμονη των χριστουγεννων , εχω διαβασει οτι γινοναι οι περισσοτερες αυτοκτονιες , αλλα μασαμε εμεις οι φορουμιστες απο τετοια ? εχουμε ψηθει , τοσα Χριστουγεννα μονοι μας εχουμε κανει , φετος θα μασησουμε ?
    ,

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    να σου πω κ γω απολυτως τιποτα δε νιωθω αλλα δε με απασχολει κ τοσο ποσο φυσιολογικο ειναι αφενος γιατι πιστευω οτι ενα πραγμα μπορει να ειναι περιεργο αλλα αν πραγματικα πιστευεις οτι ειναι καλο αυτο γινεται κ καλο.
    ισως εχω χασει καπια συναισθηματα λογο εξαντλησης αλλα η εξαντληση δε σημαινει οτι ειναι κ αδιαφορια...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Βασικα εγω δεν νιωθω ακομα χριστουγεννα, τα ειχα συνυφασμενα με το χιονι...το κρυο...το τζακι.
    Φετος μεσημερι στην περιοχη μου εχει 23 βαθμους, λιακαδα και ακομα κανω μπανιο στη θαλασσα, και βλεπω αρκετους αλλους να ακολουθουνε ή να παιζουν ρακετες λες και μολις μπηκε ο Μαιος ! (οχι, δεν ειμαι χειμερινος κολυμβητης).

    Kατα τα αλλα τα χριστουγεννα σαν χριστουγεννα μου προκαλουσαν καταθλιψη, γιατι ειναι μια περιοδος που ολοι βγαινουν σαν τρελοι εξω βολτες, ψωνια, καφεδες, φαγητα και οταν δεν εχεις παρεες ή τελος παντων λογω της κοινωνικης μου φοβιας περιορισμενες εξοδους, τοτε νιωθω μια μελαγχολια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    τα χρισοτυγεννα ειναι η πιο μελαγχολικη περιοδος.καπου νομιζω ειχα διαβασει οτι ειναι η εποχη με τις περισσοτερες αυτοκτονιες.λογικο ειναι να νιωθει καποιος χαλια αν η ζωη του δε παει κ πολυ καλα.ομως σιγα ρε παιδια ας χαλαρωσουμε λιγο.περα απο το θρησκευτικο κομματι, μια εποχη για οικογενειακες στιγμες ειναι.να φας στο γιορτινο τραπεζι,να παρεις δωρα στα παιδια κτλ.οσοι δεν εχουν αυτο το σκηνικο δεν εχουν κατι να περιμενουν

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    εγω αυτην την εποχη τα ΗΛΙΟΥΓΕΝΝΑ την εχω φιλοσοφησει τελειως διαφορετικα... είναι η εποχη οπου ο φωτοδότης ηλιος μετα από 3 μερες στασιμότητας στο πιο βαθυ σκοταδι ανεβαινει παλι 1 μοιρα προς τον βορρα και ερχεται να μας χαρισει παλι το φως... είναι μια εποχη χαρας... για το φως και την ελπιδα που ''γεννιετε'' παλι κάθε χρονο

    ειτε τα περναω μονος ειτε με παρεα νοιωθω μια απροσδιοριστη χαρα

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    εγω το παιζω κουλ...ειναι τα πρωτα μου χριστουγεννα που θα μαι νηφάλια εδω και ποοοολλαααα χρόνια..!!
    ειναι νωρις ακομα για να "νιωσεις" κατι ...πίστεψε με ... ακομα δεν εχουν ερθει...στον δεκεμβριο ειναι πιο εντονο το χριστουγ/κο πνευμα.... και αν δεν νιωσουμε τιποτα ..τυχεροι θα μαστε!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,373
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Βλέπω στις διαφημίσεις σχετικά με τα Χριστούγεννα κάθε χρόνο τέτοια εποχή ,και σκέφτομαι είναι φυσιολογικό που δεν αισθάνομαι απολύτως τίποτα; Πιστεύω ότι προφανώς σχετίζεται με το όλο θέμα κατάθλιψη-δυσθυμία,αλλά τέτοια αδιαφορία... Παλιότερα που και πάλι η κατάθλιψη με αφορούσε,θυμάμαι ότι τα χριστούγεννα κάπως τα καταλάβαινα,καταλάβαινα ότι ήταν μια διαφορετική εποχή,τώρα απολύτως τίποτα,σαν να πρόκειται για ένα απλό 10 ήμερο μέσα στη χρονιά.Εσείς καταλαβαίνετε τίποτα; Αυτή τη γενικότερη ανηδονία πώς τη χειρίζεστε;
    Προς το παρόν δεν έχω μπει ακόμα στο χριστουγεννιάτικο κλίμα μιας κι είναι νωρίς ακόμα αλλά τα περιμένω με μια συγκρατημένη ελπίδα μήπως και νιώσω λίγο καλύτερα και βγω έστω για λίγες μέρες από το τέλμα της άσχημης διάθεσης στην οποία βρίσκομαι...σήμερα το πρωί συζητούσα με τη μαμά μου για να πάμε να πάρουμε ένα μικρό δεντράκι για να βάλω και στο δωμάτιο μου από το ΙΚΕΑ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Ποτέ δεν μου αρεσαν τα χριστούγεννα. ουτε οι οικογενειακές μαζώξεις οπου συνηθως κατεληγαν σε καβγαδες και κουτσομπολια. γενικά δεν μαρεσουν οι καταστασεις που πρεπει υποχρεωτικά να είσαι χαρούμενος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    ...σήμερα το πρωί συζητούσα με τη μαμά μου για να πάμε να πάρουμε ένα μικρό δεντράκι για να βάλω και στο δωμάτιο μου από το ΙΚΕΑ...

    Ωχ , IKEA , ε ? για να παρεις κατι απο το ΙΚΕΑ και να το συναρμπολογησεις πρεπει νασαι εγω , δλδ Macgyver !!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,373
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ωχ , IKEA , ε ? για να παρεις κατι απο το ΙΚΕΑ και να το συναρμπολογησεις πρεπει νασαι εγω , δλδ Macgyver !!!
    Ευτυχώς δεν χρειάζεται συναρμολόγηση, είναι έτοιμο σε γλαστράκι...ψεύτικο εννοείται... Ανυπομονώ να έρθει ο καιρός να στολίσω...χρειάζομαι να χαρώ και να ξεφύγω λίγο...στο κομμωτήριο είχαν στολίσει και δέντρο κι είχαν και σε διάφορα σημεία στολίδια, υπερπαραγωγή!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Προς το παρόν δεν έχω μπει ακόμα στο χριστουγεννιάτικο κλίμα μιας κι είναι νωρίς ακόμα αλλά τα περιμένω με μια συγκρατημένη ελπίδα μήπως και νιώσω λίγο καλύτερα και βγω έστω για λίγες μέρες από το τέλμα της άσχημης διάθεσης στην οποία βρίσκομαι...σήμερα το πρωί συζητούσα με τη μαμά μου για να πάμε να πάρουμε ένα μικρό δεντράκι για να βάλω και στο δωμάτιο μου από το ΙΚΕΑ...
    Μπράβο μπράβο μπράβο! Χαίρομαι που το ακούω

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by soking View Post
    τα χρισοτυγεννα ειναι η πιο μελαγχολικη περιοδος.καπου νομιζω ειχα διαβασει οτι ειναι η εποχη με τις περισσοτερες αυτοκτονιες.λογικο ειναι να νιωθει καποιος χαλια αν η ζωη του δε παει κ πολυ καλα.ομως σιγα ρε παιδια ας χαλαρωσουμε λιγο.περα απο το θρησκευτικο κομματι, μια εποχη για οικογενειακες στιγμες ειναι.να φας στο γιορτινο τραπεζι,να παρεις δωρα στα παιδια κτλ.οσοι δεν εχουν αυτο το σκηνικο δεν εχουν κατι να περιμενουν
    Συμφωνώ. Τί γίνεται όταν θες να αποφύγεις και αυτές τις οικογενειακές στιγμές; Λες δεν πάω και κλείνομαι στο δωμάτιο οκ, αλλά αρχίζουν τα σχόλια και οι ερωτήσεις...

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. πως νιωθετε σημερα?
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 84
    Last Post: 17-05-2012, 15:41
  2. Πώς νιώθετε αυτά τα Χριστούγεννα?
    By GirlyGirl in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 16-12-2011, 23:30
  3. Νιώθετε μοναξιά?
    By missing_mile in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 02-06-2010, 18:22
  4. μοναξια.την νιωθετε και σεις?
    By ferro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 152
    Last Post: 11-07-2009, 20:55
  5. νιωθετε σύγχυση...?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 04-10-2006, 12:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •