εχω βαρεθει να ποναω...........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    39

    εχω βαρεθει να ποναω...........

    καλημέρα σε ολους ......πριν ένα μηνα διαγνωστηκα με ινομυαλγια από το νευρολογο.Πονοι παντου στα χερια στα ποδια στη μεση στον αυχενα.πονοι που δε μπορεις να ελεξεις. βαρεθηκα να ζω με το φοβο που αλλου θα πονεσω.οι ταχυκαρδίες δινουν και παιρνουν το εντερο τι να πω.θελω να είμαι ευτυχισμενη για τον ανδρα και το παιδι μου ιδιως αλλα κάθε μερα με το που ξυπνησω ψάχνομαι να δω που ποναω.ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ η κλεισουρα στο σπιτι με εχει διαλυσει Ξερω ότι πρεπει να κανω κατι γι αυτό αλλιως θα τρελαθώ.απο τη κυριακη με πονανε οι πατουσες από κατω, τα νευρα μου!!!!!!!!!!!!!!!! να τα δημιουργω όλα εγω? υπαρχει περιπτωση να τα προκαλω όλα εγω στον ευατο μου?????????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Καλημερα Ευαγγελια...ινομυαλγια εχει και η θεια μου και η μητερα μου..ειναι μια αβλαβης κατασταση με μονο δυσαρεστο συμπτωμα τον πονο..το μονο που εχεις να κανεις ειναι να ακολουθησεις τη φαρμακευτικη αγωγη που σου προτεινει ο γιατρος σου και θα πας μια χαρα..θα μαθεις να ζεις μ' αυτο..να σε χαροποιει το γεγονος οτι δεν προκειται απο αυτο να παθεις ποτε κατι...φτιαξε την ψυχολογια σου..αθλησου οσο μπορεις και οσο σου το επιτρεπει ο γιατρος σου, ξεκουρασου οταν το εχεις αναγκη και θα εισαι μια χαρα...εμενα η θεια μου το εχει πολλα χρονια..την ειχε παρει απο κατω αλλα τωρα την ειδε αλλιως και το παλευει μια χαρα.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    39
    ευχαριστω το παλευω ευχομαι σε ολο το κοσμο να βγει απο το φαυλο κυκλο που εχει μπει...ευχομαι ολοι να ξεπερασουν τα προβληματα τους!!!!!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    ο πονοσ γενικα ειναι μια δυσαρεστη κατασταση αλλα μετα χρονια αμα δε δινεισ σημασια
    συνιθιζεται και με την αγωγη γινεται να ζησεισ αλλα για να ζησεισ καλα
    πρεπει να προσπαθεισ και να μαθεισ να ζεισ με αυτο και να παλευεισ
    σε λιγα χρονια θα πετασ αμα η προσπαθεια σου ειναι καλη απλα να ξερεισ οτι ολο αυτο σου χαλαει τη διαθεση
    και απλα δε θα σαι και πολυ κοινωνικη αλλα εγω προτεινω να μην το βαλεισ κατω θα δεισ κι εσυ οτι βελτιωνεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    καλημερα ευαγγελια θα ηθελα να σου εκφρασω και εγω την αποψη μου , δεν ειμαι ουτε ειδικος ουτε τιποτα , θα ηθελα απλα να σου πω οτι οσο καθεσαι και σκεφτεσαι τα προβληματα σου και τους φοβους σου τους τρεφεις , δεν ειμαι εδω για σε βοηθησω η να σου δωσω μια στιγμη παρηγοριας . Μπορω ομως να σου εγγυηθω οτι μπορεις να παψεις να ανησυχεις αν κανεις 1 απλο πραγματακι . Μπορεις να παρεις ενα χαρτι και ενα στυλο και να κανεις 3 ερωτησεις . γιατι ανησυχω ; μπλα μπλα μπλα.......
    2) τι μπορω να κανω για αυτο ; μπλα μπλα μπλα
    3) ποια ειναι η καλυτερη λυση ;
    Με αυτη την απλη μεθοδο οχι μονο θα ανακουφιστεις αλλα και θα μεινεις εκπληκτη μολις συνειδητοποιησεις γιατι δεν το εκανες πιο πριν . Ενα απο τα πιο απα πραγματα μπορουν να σε βοηθησουν να δεις αλλιως την κατασταση σου . Επιπλεον προσπαθησε συνεχως να απασχολεις τον εαυτο σου και το μυαλο σου με κατι ετσι ωστε να μην σου μενει χρονος για να σκεφτεσαι τα προβληματα σου κτλ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    εγω υποστηριζω το αλλο συστημα αγωγη και γυμναστικη λιγο λιγο στην αρχη και σε λιγο καιρο θα μπορεισ να τα κανεισ ολα ανετα χωρισ
    να χαλισεσαι στη διαθεση θα σε βοηθησει κι η αγωγη σε αυτο αλλα εγω δεν υποστηριζω καθολου το συστημα εχω αυτο παιρνω αγωγη
    δεν κανω τιποτα οχι μπορεισ να κανεισ τα παντα οπωσ θεσ αρκει να το θεσ και να το πιστεψεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    εγω οταν πρωτοπηγα στο γυμναστηριο σηκωνα τα βαρακια τα τρικιλα και ειμαι αντρασ ετσι
    λιγο λιγο με τον καιρο και την προπονηση χωρισ συμπληρωματα εφτασα να βγαζω κανονικη προπονηση
    χαλαρη ενοειτε οχι σκληρη και τωρα πλεον δουλευω και λιγο γινεται δηλαδη αλλα θελει ψυχικη δυναμη
    την οποια την αποκτασ στην πορεια αμα το διαχειριστεισ καλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    39
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες.Γυμναστικη εχω ξεκινησει πιλατες για την ακριβεια εδω και δυο μηνες απλα καποιες φορες οι πονοι ειναι πιο εντονοι αλλα το αντιμετωπιζω.αγωγη δε μου εδωσαν ακομη θελουν να επαναλαβω κατι εξετασεις για ρευματικα τον γεναρη ετσι ωστε να τα αποκλεισουν 100%.ο νευρολογος μου πε για την ινομυαλγια με παρακολουθει απο το 2011.το παραπανω με το χαρτακι πιστευω οτι θα το κανω φαινεται οτι θα με βοηθησει.ευχαριστω και παλι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Σε καταλαβαινω σπολυτα κοπελα μου! Εγω αυτο τον καιρο εχω πονο στην πλατη κ το στηθος που μαλλον αντανακλαται απο το ευερεθιστο εντερο που απεκτησα! Κουραγιο κ ευχομσι να βγει νικητρια και οι πονοι σου να εξαφανιστουν!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    39
    και γω το ευχομαι για ολους οσους υποφερουν!!!!!!Απλα καποιες στιγμες οι πονοι σου αλλαζουν τη ζωη δεν εχεις ορεξη για τιποτα ειμαι μεσα στα νευρα.μου λεει το παιδακι μου μαμα ελα να παιξουμε τι να του πω?αγαπη μου η μαμα ποναει για αλλη μια φορα?καθομαι μαζι του και παιζω κι ας ποναω. θελω να κανω ενα δευτερο παιδακι και το σκεφτομαι φοβαμαι....θα αντεξω?θελω να κανω τοσα πραγματα κι εχω σκυωει το κεφαλι εγω δεν ημουν ετσι και στενοχωριεμαι που εχω μετραπει σε εναν ανθρωπο νευρικο που δεν εχει υπομονη .ευχομαι η μαλλον απο μονη μου πρεπει να κανω κατι να αλλαξω ασχετα με τους πονους πρεπει να συνηθισω πλεον.Οσο για το εντερο απο τα 19 ετρεχα στους γιατρους με απιστευτους πονους δεξια νομιζα οτι ηταν σκοληκοειδιτης ωσπου εκανα κολονοσκοπηση κ βγηκε καθαρη και μου ειπε ΑΓΧΟΣ!!!!!!! αυτο το αγχος μας εχει ρημαξει πλεον ολος ο κοσμος αγχος ολοι υποφερουν ευχομαι να βρουμε μια λυση στα προβληματα μας ολοι και να τα αντιμετωπισουμε γιατι τα χρονια περνανε και χανουμε πολλα.......

Similar Threads

  1. Εχω βαρεθει να ζω..
    By olpr in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 04-07-2014, 19:10
  2. Πονάω...
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 06-10-2013, 00:47
  3. έχω βαρεθεί..
    By makedreams in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2013, 23:59
  4. εχω βαρεθει να ειναι ετσι η ζωη μου..
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2010, 21:14
  5. ΠΟΝΑΩ
    By fly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 27-07-2007, 14:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •