Να ακολουθαμε το φως αντι να αφηνουμε το σκοταδι να μας περικυκλωνει.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306

    Να ακολουθαμε το φως αντι να αφηνουμε το σκοταδι να μας περικυκλωνει.

    Υπαρχουν τα συναισθηματα μας που μας περικλυουν.Υπαρχουν θετικα και αρνητικα σε απολυτη αρμονια ωστε να υπαρχει ισορροπια.Το ζητημα ειναι οτι μπροστα μας παρουσιαζονται δυο δρομοι ενας που οδηγει στο φως και ενας που οδηγει στο σκοταδι.Εμεις πρεπει να επιλεξουμε το δρομο που οδηγει στο φως και περιλαμβανει την αισιοδοξια,το χαμογελο,τις θετικες σκεψεις,την ευτυχια και να απομακρυνουμε τις φοβιες που φερνουν το σκοταδι.Ετσι μπορουμε να φωτισουμε τα παντα γυρω μας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Εξαρτατε αν σου αρεσει το σκοταδι η οχι.....εγω στο σκοταδι εχω βρει τις καλυτερες λυσεις....βεβαια αυτο δεν σημενει οως ειμαι εναντιον του μονοπατιου του ηλιου ( χαρα κλπ) απλα το σκοταδι και η μοναξια με κανουν ν σκεφτομαι
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Το φως ειναι το καλυτερο αφου με χαμογελο και αισιοδοξια μπορεις ακομα και να σκεφτεις οσα σε απασχολουν με πιο συγκεντρωμενο τροπο ωστε να βρεις οτι σε απασχολει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Στο φως ομως δεν υπαρχουν κι αλλα ατομα? Δλδ δεν εισαι μονος......
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Το φως ειναι μεσα σου οποτε οταν βγαλεις τη λαμψη σου προς τα εξω τοτε τη βλεπουν και προσελκυεις αλλα ατομα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Για να συμμετεχουμε ολοι πειτε τη γνωμη σας σε αυτο το ζητημα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Δεν εμφανίζονται μόνο 2 δρόμοι μπροστά μας. Η ζωή δεν είναι μαύρο-άσπρο. Αν δεν βιώσεις πρώτα το σκοτάδι δεν μπορείς να καταλάβεις τι είναι το φως, πόσο μάλλον να το εκτιμήσεις και να το ζήσεις με την ίδια ένταση που έζησες και το σκοτάδι. Και ναι ισχύει πως πρέπει να υπάρχουν και τα αρνητικά συναισθήματα για να υπάρχει αρμονία. Επιπλέον δεν μου αρέσει η λέξη "πρέπει" όταν πρόκειται για επιλογές ανθρώπων. Ο καθένας κάνεις τις δικές του. Θα πω κάτι που ίσως ακουστεί ακραίο, αλλά αν κάποιος επιλέξει την αυτοκτονία (δηλαδή για σένα τον δρόμο του σκοταδιού) έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει, δική του είναι η ζωή και δεν την θέλει. Να ζει επειδή πρέπει δηλαδή; Κάποιοι δεν βλέπουν φως και κάποιοι άλλοι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να βλέπουν, τυφλώνονται.

    Και επίσης εξαρτάται από το πώς ορίζεις το σκοτάδι. Εμένα πάντως με ηρεμεί... Δεν αντέχω την μέρα, ακόμη και σε δύσκολες περιόδους, όταν νυχτώνει νιώθω κάπως καλύτερα! Το ίδιο και όταν είμαι μόνη μου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σκοταδι - φως , μας μπερδεψατε !! ειμαι θετικος ανθρωπος , φωτεινος πιστευω , αλλα μου αρεσει το σκοταδι , εχει κατι το μυστηριακο , το φως με στραβωνει , και πρεπει να φοραω γυαλια ηλιου , αλλα ανεκαθεν μου αρεσε η νυχτα . Δεν αλλαξε αυτο .

  9. #9
    Σε μεταφορικο επιπεδο, το φως υποδηλωνει ενα Ανοιγμα- Δραση προς τα εξω (στοιχειο η φωτια) ενω το σκοταδι Κλεισιμο-Δραση προς το Εσω (στοιχειο το νερο).

    Αποτελει μια μανιχαιστικη μεθοδο σκεψης, ενω βοηθητικοτερη ειναι η πλουραλιστικη. Μεταξυ των δυο πολων υπαρχει το ενδιαμεσο Grey Zone.

    Υπο την σκεπη της Ψυχολογιας ο Jung αναφερθηκε στην εξερευνηση της σκιας μας και τα οφελη της.

    Συμφωνω με Moonlight ως προς το οτι το "πρεπει" ειναι σχετικο, πολλοι ανθρωποι εξελισσονται πρωτα στο σκοταδι και κατοπιν επιλεγουν το φως.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Moonlight ομως οταν εχεις βιωσει το σκοταδι με αγχος και αυπνιες επειδη δεν εχω βρει ακομα μια κοπελα που να κανουμε μια καλη σχεση να αγαπιομαστε ενω στις σχεσεις που εχω κανει κρατουσαν μερικους μηνες και στον ερωτικο τομεα ερχομασταν πιο κοντα χωρις να νοιωσω καψουρα,ερωτα η αγαπη για αυτες και για αυτο επειδη δεν θελω να κοροιδευω καποια κοπελα η να περναω απλα την ωρα μου κοιταω μπροστα με αισιοδοξια λογικο ειναι να θελω να υπαρχει το φως χαμογελο,ευτυχια και αγαπη σε μια ωραια σχεση.
    Macgyver εμενα αντιθετως το σκοταδι μου χαλαει τη διαθεση επειδη με περικυκλωνει με αρνητικα συναισθηματα προτιμαω να υπαρχει γαληνη και ευτυχισμενες καταστασεις.
    Constantly curious εγω εξερευνησα το σκοταδι βελτιωσα οσο γινοταν το χαρακτηρα μου και ελπιζω να ερθει το φως με θετικες σκεψεις και ευχαριστη διαθεση.

  11. #11
    Ιπποτη, αν το σκοταδι συμβολιζει τα ελλατωματα σου ως εμποδιο στην συναψη αυθεντικων σχεσεων τοτε πολυ ευλογα αναφερεσαι αισιοδοξα στο φως. Εχει γινει κατανοητο στο φορουμ οτι ποθεις μια συντροφικη σχεση, αλλά μαλλον θα την βρεις εκτος υπολογιστη ακομη και αν ζουμε στην εικονικη εποχη του διαδικτυου.

    Φιλικα τα γραφω και καλο προαιρετα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αν υπηρχαν μονο 2 δρομοι... αλιμονο μας!..ρε αγορι μου εισαι 30 χρονων ανοιξε λιγο το μυαλο σου ...ψαξου λίγο ..εχεις τις ανησυχίες του προηγουμενου αιωνα...εχεις ιδεα γιατι πελωριο θεμα ειναι αυτο που λέμε ζωη?... αμφισβητησε λιγο τα δεδομένα σου και θα ανακαλυψεις τόσους κόσμους όσους δεν χωραει το μυαλό σου! μη καταπίνεις αμασητο ότι σου λενε...πως το λενε ξεκολα απο το δεντρο και θα δεις ολοκληρο δασος απο πίσω... σου δειχνουμε το φεγγαρι και εσυ κοιτας το δαχτυλο... (σου πεταξα καποιες κλισε φρασεις για να μπεις στο πνευμα)...μηπως ανηκεις σε καμια θρησκευτικη αιρεση? παλιοημερολογιτης ιαχωβας κτλ?...ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι τρεχει με σενα, κανεις καλα που ψαχνεσαι και ανησυχεις ... αλλα δεν ε μ β α θ υ ν ε ι ς ... μιλας για συναισθηματα ..αλλα κρατας αποστασεις απο το ειναι σου αν θες την γνωμη μου, όταν εισαι ετοιμος σταματα να ρωτας και μιλα...πες την αληθεια σου οπως ειναι ... ξερασε την βγαλε απο μεσα σου ...μην φοβασαι αλλο βουτα και κολύμπα σε όλη αυτη τη θαλασσα που λέγεται ιπποτης!!..σταματα να παιζεις τον τουριστα και να κανεις κλισε ερωτησεις γκαλοπ ... δεν εχεις βαρεθει?...τι ψαχνεις ? τι σε κυνηγαει? τι σε στοιχειωνει? πουθερχεσαι και που θες να πας??? ..τιμησε μας με την αληθεια σουή εστω αλλαξε ερωτηματολογιο ...μου θυμηζεις τα μαθητικα λευκωματα... καταλαβες τι θελω να σου πω?? ..α σε περιπτωση που νομιζεις οτι τα βαζω μαζι σου ..καμια σχεση!!! ετσι μιλάω αυτον τον καιρο λογω φαρμακων ...αλλα το νοημα το πιανεις νομιζω..ε?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Σε μεταφορικο επιπεδο, το φως υποδηλωνει ενα Ανοιγμα- Δραση προς τα εξω (στοιχειο η φωτια) ενω το σκοταδι Κλεισιμο-Δραση προς το Εσω (στοιχειο το νερο).

    Αποτελει μια μανιχαιστικη μεθοδο σκεψης, ενω βοηθητικοτερη ειναι η πλουραλιστικη. Μεταξυ των δυο πολων υπαρχει το ενδιαμεσο Grey Zone.

    Υπο την σκεπη της Ψυχολογιας ο Jung αναφερθηκε στην εξερευνηση της σκιας μας και τα οφελη της.

    Συμφωνω με Moonlight ως προς το οτι το "πρεπει" ειναι σχετικο, πολλοι ανθρωποι εξελισσονται πρωτα στο σκοταδι και κατοπιν επιλεγουν το φως.
    Τι ωραία που τα λες!!!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by ippotis View Post
    Moonlight ομως οταν εχεις βιωσει το σκοταδι με αγχος και αυπνιες επειδη δεν εχω βρει ακομα μια κοπελα που να κανουμε μια καλη σχεση να αγαπιομαστε ενω στις σχεσεις που εχω κανει κρατουσαν μερικους μηνες και στον ερωτικο τομεα ερχομασταν πιο κοντα χωρις να νοιωσω καψουρα,ερωτα η αγαπη για αυτες και για αυτο επειδη δεν θελω να κοροιδευω καποια κοπελα η να περναω απλα την ωρα μου κοιταω μπροστα με αισιοδοξια λογικο ειναι να θελω να υπαρχει το φως χαμογελο,ευτυχια και αγαπη σε μια ωραια σχεση.
    Macgyver εμενα αντιθετως το σκοταδι μου χαλαει τη διαθεση επειδη με περικυκλωνει με αρνητικα συναισθηματα προτιμαω να υπαρχει γαληνη και ευτυχισμενες καταστασεις.
    Constantly curious εγω εξερευνησα το σκοταδι βελτιωσα οσο γινοταν το χαρακτηρα μου και ελπιζω να ερθει το φως με θετικες σκεψεις και ευχαριστη διαθεση.
    Ιππότη, μα αυτό λέω. Δες: "Αν δεν βιώσεις πρώτα το σκοτάδι δεν μπορείς να καταλάβεις τι είναι το φως, πόσο μάλλον να το εκτιμήσεις και να το ζήσεις με την ίδια ένταση που έζησες και το σκοτάδι." Ούτε εγώ είπα πως το σκοτάδι είναι το ιδανικότερο. Για μένα, εκτός από την ηρεμία της νύχτας συμβολίζει και όλα τα αρνητικά συναισθήματα και σκέψεις που μπορεί να νιώσει και να σκεφτεί κάποιος. Αλλά, επαναλαμβάνω, ΕΜΕΝΑ προσωπικά, και πολλούς άλλους ανθρώπους, τους βοηθάει να εκτιμήσουν πιο μετά το φως, γιατί μέσα απ' το σκοτάδι, τις άσχημες στιγμές, τις δύσκολες καταστάσεις, καταλαβαίνεις καλύτερα τον εαυτό σου, ανακαλύπτεις τις δυνάμεις σου. Νιώθεις αν ΘΕΣ να συνεχίζεις να ζεις, να το παλεύεις. Και μπορεί να γράφω για ώρες αλλά δεν έχει νόημα. Απλά ήθελα να τονίσω πως δεν υπάρχει μόνο φως και σκοτάδι. Και πως ο καθένας επιλέγει ποιο δρόμο θα ακολουθήσει χωρίς να σκέφτεται τα πρέπει που του ορίζουν οι άλλοι ή έχουν καθοριστεί από την κοινωνία... Και φυσικά, τον καθένα τον βοηθάνε διαφορετικά πράγματα. Εσύ μπορεί να μην θες να υπάρχει καθόλου το μαύρο χρώμα στην ζωή σου, εμένα όμως με βοηθάει όταν υπάρχει για πολλούς λόγους (κάποιους του έχω γράψει και πιο πάνω). Δεν έχω να πω κάτι άλλο..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Constantly curious το σκοταδι συμβολιζει το αγχος,τις φοβιες της μοναξιας και τις αυπνιες που εχω επειδη δεν εχω αυτο τον καιρο μια καλη σχεση.Εδω απλα συζηταμε εκτος ιντερνετ αν και δεν υπαρχει φλερτ προσπαθω να αξιοποιησω οποια ευκαιρια μου παρουσιαστει.
    Ρεα ειμαι 33 και ειμαι Χριστιανος Ορθοδοξος.Εννοειται οτι δεν υπαρχει μονο ασπρο και μαυρο αλλα το γκρι.Δεν μπορουν οι ανυσηχιες μου να ειναι του προηγουμενου αιωνα επειδη δεν εχω ζησει σε εκεινη την εποχη.Ισως εχεις δικιο οτι βλεπω το δεντρο αλλα οχι το δασος.Αυτο που με απασχολει ειναι οτι ενω δεν φαινοταν εκανα αρκετες χαλια σχεσεις ας πουμε καλα ηταν που βγαιναμε βολτες και στον ερωτικο τομεα αλλα δεν υπηρχε τιποτα πιο ουσιαστικο απο αυτο.Στην πορεια του χρονου απλα ξενερωνα με αυτες τις κοπελες και επειδη δεν αντεχα σε αυτες τις σχεσεις ουτε ηθελα απλα να περναω την ωρα μου.Αυτο που με απασχολει ειναι οτι αυτο τον καιρο που δεν εχω καποια σχεση ειμαι καπως αναστατωμενος και προσπαθω να ηρεμησω αφου με νοιαζει να ειμαι μαζι με καποια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σκοταδι
    By Vasilis19 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 18-05-2014, 00:43
  2. Σκοτάδι
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 14-07-2011, 02:02
  3. Σκοτάδι
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-06-2011, 03:47
  4. σκοταδι
    By kyklamino in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-07-2008, 04:44
  5. αίσθημα πανικού όταν υπάρχει σκοτάδι
    By cvlahop in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-01-2007, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •