Κατάθλιψη λόγω εξωτερικής εμφάνισης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    12

    Κατάθλιψη λόγω εξωτερικής εμφάνισης

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πως αισθάνομαι τον τελευταίο καιρό. Τον τελευταίο περίπου 1 μήνα είμαι πολύ πεσμένος και αισθάνομαι μια μόνιμη κατάθλιψη εξαιτίας της εξωτερικής μου εμφάνισης. Ο λόγος είναι ότι το πρόσωπό μου και κυρίως τα μάγουλα μου είναι κάπως ασύμμετρα. Ο λόγος είναι οτι το σαγόνι μου δεν είναι απολύτως συμμετρικό. Τόσα χρόνια δεν με απασχολούσε αυτό το θέμα και σχεδόν το αγνοούσα και δεν με ενδιέφερε γιατί κανείς (εκτός από τον ορθοδοντικό μου) δεν μου το είχε αναφέρει. Πρόσφατα όμως για διάφορους λόγους άρχισα να "ψάχνομαι" ώστε να δω τι στραβό/άσχημο έχει το πρόσωπό μου. Είναι φορές που πραγματικά ντρέπομαι να βγω έξω γιατί πιστεύω ότι όλοι με κοιτάζουν περίεργα. Γενικά αισθάνομαι μειονεκτικά ανάμεσα σε άλλους γιατί μου φαίνεται ότι υστερώ παρα πολύ συγκριτικά με οποιοδήποτε άλλον. Ακόμα και σε φωτογραφίες πολλές φορές αισθάνομαι ότι βλέπω δυο διαφορετικά προφιλ ενωμένα σε ένα πρόσωπο. Από την μια πλευρα βλέπω ενα στρογγυλό και ωραίο πρόσωπο και από την άλλη βλέπω ένα χοντρό και μακρόστενο πρόσωπο. Με το που με βλέπω στον καθρέπτη υπό κάποια γωνία, πραγματικά απογοητεύομαι. Όλο αυτό πραγματικα με έχει ρίξει ψυχολογικά και δεν μπορώ να ευχαριστηθω την ζωή μου. Αισθάνομαι ότι περνάω την ζωή μου μέσα στην κατάθλιψη. Μου έχει γίνει πλεον εμμονή ότι δείχνω πολύ άσχημα και δεν ξέρω πως να διώξω αυτην την σκέψη, δεν ξέρω καν αν αυτό είναι εφικτό.

    Όταν ρωτάω τους γονείς μου για το πως με βλέπουν εξωτερικά μου λένε τα καλύτερα και ισχυρίζονται ότι αυτό που εγώ βλέπω στο πρόσωπό μου δεν είναι εμφανές. Πιστεύω όμως ότι μου το λένε για να μην με κάνουν να αισθανθώ χειρότερα. Και εγώ τα ίδια θα έλεγα σε κάποιον άλλον.

    Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    Last edited by Γιαννης89; 25-11-2015 at 20:57.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Μου θυμίζεις τον αδερφό μου και ξέρω πως ό,τι κι' αν σου πούμε δεν θα το πιστέψεις. Εμείς πάντως αυτά που του λέμε τα εννοούμε, δεν τα λέμε απλά για να μην νιώθει άσχημα. Όταν κάποιος έχει εμμονή με κάτι, δεν ησυχάζει και θεωρεί πως οι άλλοι απλά τον λυπούνται και τον παρηγορούν... Λες πως τελευταία έχεις αρχίσει να ψάχνεσαι για διάφορους λόγους αλλά νομίζω πως είναι σημαντικό να αναφέρεις ποιοί είναι αυτοί οι λόγοι. Γιατί τώρα π.χ και όχι πιο μικρός; Δεν σε προσεγγίζουν οι γυναίκες; Δεν τις προσεγγίζεις εσύ λόγω κόμπλεξ; Παλιά λες πως δεν σε απασχολούσε γιατί μόνο ο ορθοπεδικός σου έβλεπε το πρόβλημα, τώρα τί έχει αλλάξει; Άρχισαν κι' άλλοι να στο επισημάνουν;

    Σε θέματα εμφάνισης πραγματικά πιστεύω πως απλά πρέπει να αποδεχόμαστε αυτό που είμαστε/δείχνουμε, αν η εμφάνιση δεν επηρρεάζει την υγεία μας φυσικά (π.χ παχυσαρκία). Όσοι επικεντρώνονται ή απορρίπτουν κάποιον γι' αυτό τον λόγο, είναι κομπλεξικοί. Θα ήθελες να ήσουν "αποδεκτός" μόνο γι' αυτό τον λόγο; Αν και πιστεύω πως έτσι κι' αλλιώς θα είσαι μια χαρά, αλλά προφανώς δεν θα με πιστέψεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    για το ασύμμετρο σαγόνι μήπως ευθύνεται κάποιο ορθοδοντικό πρόβλημα που έχεις ;
    αν είναι έτσι , τότε μπορεις να πας σε έναν ορθοδοντικο να σου πει τι χρειάζεσαι και θα σου φτιάξει το σαγόνι.
    είχα κ γω περίεργο σαγόνι όταν ήμουν πολύ μικρή αλλα έβαλα σιδεράκια και όλα καλά !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    12
    σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Βασικά άρχισα να ψάχνομαι όταν είχα μια απόρριψη απο μια κοπέλα. Το ξέρω οτι ακούγεται χαζό αυτό. Απλά τότε άρχισα να λέω "βρες λες να φαινεται τόσο πολύ αυτό το πράγμα? Λες να δείχνω τόσο πολύ περίεργος?" Κάποια μέρα μετά χάζευα καποιές φωτογραφίες και κάπως περίεργα μου φαινόμουν σε μια από αυτές. Και καπως έτσι άρχισα να κοιτάζω τι στραβό έχω επάνω μου. Δεν μου το έχει επισημάνει κανένας αυτό το πρόβλημα. Και η αλήθεια είναι οτι τριγύρω μας υπάρχουν άνθρωποι που αν σε δουν με καποιο περιεργο χαρακτηριστικό (πχ πεταχτά αυτιά, ή στραβή μύτη κτλ) μπορεί να ειρωνευτούν και να πεταξουν υπονοούμενα. Γι'αυτό το θέμα κανείς δεν μου είχε πει κάτι ίσως γιατί γενικά στο πρόσωπο μου πιθανώς να έχω 1-2 καλα χαρακτηριστικά που μετριάζουν την όλη εικόνα. Οπότε αυτή η ανασφάλεια κοιμόταν μέσα μου. Ποτέ δεν είπα, ας μην βγω γιατί θα δουν αυτό το "πρόβλημα".

    Αλλά τον τελευταίο καιρό πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν κάποιος να μην έχει προσέξει αυτό που εγώ βλέπω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    για το ασύμμετρο σαγόνι μήπως ευθύνεται κάποιο ορθοδοντικό πρόβλημα που έχεις ;
    αν είναι έτσι , τότε μπορεις να πας σε έναν ορθοδοντικο να σου πει τι χρειάζεσαι και θα σου φτιάξει το σαγόνι.
    είχα κ γω περίεργο σαγόνι όταν ήμουν πολύ μικρή αλλα έβαλα σιδεράκια και όλα καλά !
    δεν ξέρω αν και κατα πόσο είναι περίεργο το σαγόνι μου στην πραγματικότητα... Απλά χοντρικά έχει μια απόκλιση προς τα δεξιά την οποία δεν την είχα προσέξει ούτε εγω ουτε οι δικοι μου μέχρι να πάω σε έναν ορθοδοντικό οταν ήμουν μικρός. Αυτο για να διορθωθεί απ'οσο ξέρω θέλει σιδεράκια για κάποιους μήνες και μετα επέμβαση. Γενικά θελει πολλά λεφτά και δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει. Το συζήτησα μια φορά με τον πατέρα μου και μου είπε οτι δεν αξίζει τον κόπο από την στιγμή που δεν φαινεται κάτι. Οι δικοί μου πιστεύουν οτι αυτο φαίνεται μόνο ο άλλος γνωρίζει το πρόβλημα και κοιτάζει για να δει τις διαφορές στο προσωπό μου
    Last edited by Γιαννης89; 25-11-2015 at 21:12.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    παρακαλω τη ρεα η οποια αλλη θελει να σε αναλαβει γιατι
    εγω θα ριξω μπινελικι δεν μπορει να σου λεει καποιοσ μια μαλακια
    και να αλλαζει ολη σου η ψυχολογια δηλαδη εσυ πωσ περπατασ δεν ακουσ μαλακιεσ δε λεσ γιατι
    απορια μου κανει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by Γιαννης89 View Post
    σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Βασικά άρχισα να ψάχνομαι όταν είχα μια απόρριψη απο μια κοπέλα. Το ξέρω οτι ακούγεται χαζό αυτό. Απλά τότε άρχισα να λέω "βρες λες να φαινεται τόσο πολύ αυτό το πράγμα? Λες να δείχνω τόσο πολύ περίεργος?" Κάποια μέρα μετά χάζευα καποιές φωτογραφίες και κάπως περίεργα μου φαινόμουν σε μια από αυτές. Και καπως έτσι άρχισα να κοιτάζω τι στραβό έχω επάνω μου. Δεν μου το έχει επισημάνει κανένας αυτό το πρόβλημα. Και η αλήθεια είναι οτι τριγύρω μας υπάρχουν άνθρωποι που αν σε δουν με καποιο περιεργο χαρακτηριστικό (πχ πεταχτά αυτιά, ή στραβή μύτη κτλ) μπορεί να ειρωνευτούν και να πεταξουν υπονοούμενα. Γι'αυτό το θέμα κανείς δεν μου είχε πει κάτι ίσως γιατί γενικά στο πρόσωπο μου πιθανώς να έχω 1-2 καλα χαρακτηριστικά που μετριάζουν την όλη εικόνα. Οπότε αυτή η ανασφάλεια κοιμόταν μέσα μου. Ποτέ δεν είπα, ας μην βγω γιατί θα δουν αυτό το "πρόβλημα".

    Αλλά τον τελευταίο καιρό πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν κάποιος να μην έχει προσέξει αυτό που εγώ βλέπω.
    ΔΕΝ ακούγεται χαζό... Όλοι οι άνθρωποι λίγο πολύ έχουν κάποιες ανασφάλειες και γίνονται ακόμη πιο έντονες όταν βιώνεις την απόρριψη... Απλά έχε στο μυαλό σου ότι ο καθένας/καθεμια έχει διαφορετικά γούστα, δεν θα αρέσουμε σε όλους και παίζουν πολλά πράγματα ρόλο για να προχωρήσεις με έναν άνθρωπο σε σχέση. Έχεις μπει στο τρυπάκι να σκέφτεσαι ότι φταίει αυτό και δεν μπορείς να πιστέψεις αυτά που σου λένε οι γονείς σου, γιατί όντως, δεν αξίζει να προχωρήσεις σε εγχείρηση, να δώσεις τόσα χρήματα ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝ! Αν δεις όμως πως χειροτερεύεις και πως δεν μπορείς να κοντρολάρεις τις σκέψεις και τα συναισθήματά σου, τότε κάντο για να ησυχάσεις, αλλά πραγματικά είναι κρίμα... Είναι σημαντικό επίσης να μην δίνουμε σημασία στα λόγια των άλλων γιατί πάντα κάποιος εκεί έξω θα σε κοροϊδέψει ΕΤΣΙ ΚΙ' ΑΛΛΙΩΣ, για τον οποιονδήποτε λόγο... Το πρόβλημα δεν το έχεις εσύ αλλά αυτός που ασχολείται με σένα και σε ειρωνεύεται! Κι' εγώ είμαι πολύ ανασφαλής και σε καταλαβαίνω, αλλά κάθε φορά που βλέπω κάποιον να σχολιάζει και να κρίνει αρνητικά κάποιον για τόσο ασήμαντους και επιφανειακούς λόγους, πλέον τον αγνοώ και τον λυπάμαι... Οπότε αξίζει να χαλάς την υγεία σου γι' αυτό; Κάποια στιγμή, όταν βρεθεί και ο σωστός άνθρωπος, θα καταλάβεις πως είχες μείνει κολλημένος σε κάτι που δεν το άξιζε καν... Ακόμη κι' αν φαίνεται αυτό που περιγράφεις, είτε το αλλάζεις με την εγχείρηση, είτε το αποδέχεσαι και αγαπάς τον εαυτό σου όπως είναι, γιατί είπαμε πως όποιος σε κρίνει γι' αυτό τον λόγο, δεν αξίζει να είναι κοντά σου έτσι κι' αλλιώς...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    γιαννη μου στις φωτο όλοι στραβωμουρηδες βγαινουμε... εκτος απο αυτα τα μισητα φρικια που εχουν φωτογενεια που τα μισωωωωωωω!!!!! ολα τα αλλα ειναι οντως ζητημα κομπλεξ, το ενα χερι ειναι μεγαλύτερο απο το αλλο, το ενα πόδι, το ενα στηθος...ολο αυτο συμβαινει με όλους τους ανθρωπους ...και καποια ιδιαιτερότητα που την εντοπισε ενας ορθοδοντικος μετα απο εξεταση και τσουπ εσυ νιωθεις κουασιμόδος.
    εχεις στραβωσει γιατι εισαι μονος...η μοναξια μας δεν εχει να κάνει με την εμφανηση... ειναι πιο βαθυ το θεμα!!
    πάντως αν αισθανεσαι οτι ειναι τοοοοσοοοο εντονα ... γιατι ξερω οτι αμα μας σκασει καποιο κομπλεξ δεν ξεκολάει ούτε με σφαίρες... χρειαζεσαι εναν ποοοολυ καλο κωμμοτη... να σου προτεινει το χτενισμα που θα δωσει ενα ισορροπημενο σχημα προσωπου και ετσι θα ξεγελάσεις τις χαζουλες σκεψεις ... με πιανεις??

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by elis View Post
    παρακαλω τη ρεα η οποια αλλη θελει να σε αναλαβει γιατι
    εγω θα ριξω μπινελικι δεν μπορει να σου λεει καποιοσ μια μαλακια
    και να αλλαζει ολη σου η ψυχολογια δηλαδη εσυ πωσ περπατασ δεν ακουσ μαλακιεσ δε λεσ γιατι
    απορια μου κανει
    χαχαχα... νευρακια σημερα μοναδικη μου αγαπη??

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    ΔΕΝ ακούγεται χαζό... Όλοι οι άνθρωποι λίγο πολύ έχουν κάποιες ανασφάλειες και γίνονται ακόμη πιο έντονες όταν βιώνεις την απόρριψη... Απλά έχε στο μυαλό σου ότι ο καθένας/καθεμια έχει διαφορετικά γούστα, δεν θα αρέσουμε σε όλους και παίζουν πολλά πράγματα ρόλο για να προχωρήσεις με έναν άνθρωπο σε σχέση. Έχεις μπει στο τρυπάκι να σκέφτεσαι ότι φταίει αυτό και δεν μπορείς να πιστέψεις αυτά που σου λένε οι γονείς σου, γιατί όντως, δεν αξίζει να προχωρήσεις σε εγχείρηση, να δώσεις τόσα χρήματα ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝ! Αν δεις όμως πως χειροτερεύεις και πως δεν μπορείς να κοντρολάρεις τις σκέψεις και τα συναισθήματά σου, τότε κάντο για να ησυχάσεις, αλλά πραγματικά είναι κρίμα... Είναι σημαντικό επίσης να μην δίνουμε σημασία στα λόγια των άλλων γιατί πάντα κάποιος εκεί έξω θα σε κοροϊδέψει ΕΤΣΙ ΚΙ' ΑΛΛΙΩΣ, για τον οποιονδήποτε λόγο... Το πρόβλημα δεν το έχεις εσύ αλλά αυτός που ασχολείται με σένα και σε ειρωνεύεται! Κι' εγώ είμαι πολύ ανασφαλής και σε καταλαβαίνω, αλλά κάθε φορά που βλέπω κάποιον να σχολιάζει και να κρίνει αρνητικά κάποιον για τόσο ασήμαντους και επιφανειακούς λόγους, πλέον τον αγνοώ και τον λυπάμαι... Οπότε αξίζει να χαλάς την υγεία σου γι' αυτό; Κάποια στιγμή, όταν βρεθεί και ο σωστός άνθρωπος, θα καταλάβεις πως είχες μείνει κολλημένος σε κάτι που δεν το άξιζε καν... Ακόμη κι' αν φαίνεται αυτό που περιγράφεις, είτε το αλλάζεις με την εγχείρηση, είτε το αποδέχεσαι και αγαπάς τον εαυτό σου όπως είναι, γιατί είπαμε πως όποιος σε κρίνει γι' αυτό τον λόγο, δεν αξίζει να είναι κοντά σου έτσι κι' αλλιώς...
    να'σαι καλά για την απάντηση σου. έχω ανάγκη να ακούω μια πιο λογική φωνή..

    η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι την πιθανότητα εγχείρησης γιατι δεν είναι ότι θα παω μια μέρα να το διορθώσω αυτό και ξεμπερδεψα. Υπάρχει μεγαλη προ-εγχειρητική διαδικασία και μετα θέλει προσοχή για αρκετα καιρό.

    Απλά δεν ξέρω πως να αγαπήσω τον εαυτό μου, πως μπορω ξαφνικά να διαγράψω αυτήν την εμμονή που μπήκε ξαφνικά στο μυαλό μου και να με αποδεκτώ. Πότε μου δεν πίστευα ότι είμαι τέλειος εμφανισιακά αλλα πάντα πίστευα ότι έιμαι "οκ", με αξιοπρεπή εμφάνιση και οτι δεν είμαι κανένα τέρας. Τώρα πραγματικά πιστεύω ότι δείχνω αποκρουστικός.

    Πολλές φορές θα ήθελα να ήμουν διαφορετικός και εξωτερικά και εσωτερικά. Ισως φταιει και το ότι είμαι αρκετά ευαίσθητος και θέλω τα πάντα να είναι τέλεια, χωρις το παραμικρό ψεγάδι. Δεν ξέρω αν θα με βοηθούσε να παω σε έναν ψυχολόγο ή αν με το καιρό θα συνέλθω..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by rea View Post
    γιαννη μου στις φωτο όλοι στραβωμουρηδες βγαινουμε... εκτος απο αυτα τα μισητα φρικια που εχουν φωτογενεια που τα μισωωωωωωω!!!!! ολα τα αλλα ειναι οντως ζητημα κομπλεξ, το ενα χερι ειναι μεγαλύτερο απο το αλλο, το ενα πόδι, το ενα στηθος...ολο αυτο συμβαινει με όλους τους ανθρωπους ...και καποια ιδιαιτερότητα που την εντοπισε ενας ορθοδοντικος μετα απο εξεταση και τσουπ εσυ νιωθεις κουασιμόδος.
    εχεις στραβωσει γιατι εισαι μονος...η μοναξια μας δεν εχει να κάνει με την εμφανηση... ειναι πιο βαθυ το θεμα!!
    πάντως αν αισθανεσαι οτι ειναι τοοοοσοοοο εντονα ... γιατι ξερω οτι αμα μας σκασει καποιο κομπλεξ δεν ξεκολάει ούτε με σφαίρες... χρειαζεσαι εναν ποοοολυ καλο κωμμοτη... να σου προτεινει το χτενισμα που θα δωσει ενα ισορροπημενο σχημα προσωπου και ετσι θα ξεγελάσεις τις χαζουλες σκεψεις ... με πιανεις??
    με έκανες ακι γέλασα λίγο να'σαι καλά και εγώ τους μισώ αυτους χαχα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Γιαννης89 View Post
    με έκανες ακι γέλασα λίγο να'σαι καλά και εγώ τους μισώ αυτους χαχα
    να οργανωσουμε μια συμμορια και εκει που ποζαρουν να περναμε και να τους χαστουκιζουμε τρεχοντας!!! εεε??? ...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by rea View Post
    να οργανωσουμε μια συμμορια και εκει που ποζαρουν να περναμε και να τους χαστουκιζουμε τρεχοντας!!! εεε??? ...
    χαχα ναι αμε ειδικά τώρα που έχουν και μια μανια με τις selfie (πως σιχαινομαι αυτην την λεξη..:P) είναι ότι πρέπει να παμε να τους τις χαλάσουμε

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by Γιαννης89 View Post
    να'σαι καλά για την απάντηση σου. έχω ανάγκη να ακούω μια πιο λογική φωνή..

    η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι την πιθανότητα εγχείρησης γιατι δεν είναι ότι θα παω μια μέρα να το διορθώσω αυτό και ξεμπερδεψα. Υπάρχει μεγαλη προ-εγχειρητική διαδικασία και μετα θέλει προσοχή για αρκετα καιρό.

    Απλά δεν ξέρω πως να αγαπήσω τον εαυτό μου, πως μπορω ξαφνικά να διαγράψω αυτήν την εμμονή που μπήκε ξαφνικά στο μυαλό μου και να με αποδεκτώ. Πότε μου δεν πίστευα ότι είμαι τέλειος εμφανισιακά αλλα πάντα πίστευα ότι έιμαι "οκ", με αξιοπρεπή εμφάνιση και οτι δεν είμαι κανένα τέρας. Τώρα πραγματικά πιστεύω ότι δείχνω αποκρουστικός.

    Πολλές φορές θα ήθελα να ήμουν διαφορετικός και εξωτερικά και εσωτερικά. Ισως φταιει και το ότι είμαι αρκετά ευαίσθητος και θέλω τα πάντα να είναι τέλεια, χωρις το παραμικρό ψεγάδι. Δεν ξέρω αν θα με βοηθούσε να παω σε έναν ψυχολόγο ή αν με το καιρό θα συνέλθω..
    Και πολύ καλά κάνεις γιατί δεν αξίζει τον κόπο..

    Λοιπόν, για τα υπόλοιπα... Η αλήθεια είναι πως δεν έχω εμπειρία καθώς δεν έχω κάποια συγκεκριμένη εμμονή που να με τρώει σε έντονο βαθμό για να σε καταλάβω και φοβάμαι μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου, γι' αυτό θα σου πω την εμπειρία του αδερφού μου που ήταν πολύ χειρότερη για να δεις πάνω κάτω πως το "ξεπέρασε". Και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν το ξεπέρασε εντελώς αλλά η διαφορά είναι αισθητή. //

    Δεν έχεις αναφέρει αν πιο παλιά έχεις κάνει σχέση. Κοιτά εγώ θα έλεγα πως αν δεν αγαπήσεις πρώτα ΕΣΕΝΑ, είναι δύσκολο να σε αγαπήσουν/αποδεχτούν οι άλλοι αλλά τον αδερφό μου τον είχε βοηθήσει και πιστεύω πως όντως βοηθάει αν είσαι τυχερός και έχεις δίπλα σου τους σωστούς ανθρώπους που θα σου υπενθυμίζουν πόσο σε αγαπάνε και πόσο ασήμαντα και επιφανειακά φαίνονται αυτά που σκέφτεσαι και σε βασανίζουν!

    Αν δεις πως δεν συνέρχεσαι με τον καιρό, τότε όντως θα χρειαστεί ειδικός γιατί όσο το αφήνεις θα φουντώνει και είναι κρίμα να αφήσεις μια εμμονή να επηρρεάζει τόσο άσχημα ακόμη και την ίδια την αυτοεκτίμησή σου...

    Αυτά από εμένα... Υπομονήηη... και.. λογική σκέψη, χρειάζεται και όλοι την έχουν! -Όταν το δεις πες μου για να σβήσω αυτά που αφορούν τον αδερφό μου-
    Last edited by Deleted-member250416; 26-11-2015 at 12:12.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by -moonlight- View Post
    Και πολύ καλά κάνεις γιατί δεν αξίζει τον κόπο..

    Και πολύ καλά κάνεις γιατί δεν αξίζει τον κόπο..

    Λοιπόν, για τα υπόλοιπα... Η αλήθεια είναι πως δεν έχω εμπειρία καθώς δεν έχω κάποια συγκεκριμένη εμμονή που να με τρώει σε έντονο βαθμό για να σε καταλάβω και φοβάμαι μην παρεξηγηθούν τα λόγια μου, γι' αυτό θα σου πω την εμπειρία του αδερφού μου που ήταν πολύ χειρότερη για να δεις πάνω κάτω πως το "ξεπέρασε". Και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν το ξεπέρασε εντελώς αλλά η διαφορά είναι αισθητή. //

    Δεν έχεις αναφέρει αν πιο παλιά έχεις κάνει σχέση. Κοιτά εγώ θα έλεγα πως αν δεν αγαπήσεις πρώτα ΕΣΕΝΑ, είναι δύσκολο να σε αγαπήσουν/αποδεχτούν οι άλλοι αλλά τον αδερφό μου τον είχε βοηθήσει και πιστεύω πως όντως βοηθάει αν είσαι τυχερός και έχεις δίπλα σου τους σωστούς ανθρώπους που θα σου υπενθυμίζουν πόσο σε αγαπάνε και πόσο ασήμαντα και επιφανειακά φαίνονται αυτά που σκέφτεσαι και σε βασανίζουν!

    Αν δεις πως δεν συνέρχεσαι με τον καιρό, τότε όντως θα χρειαστεί ειδικός γιατί όσο το αφήνεις θα φουντώνει και είναι κρίμα να αφήσεις μια εμμονή να επηρρεάζει τόσο άσχημα ακόμη και την ίδια την αυτοεκτίμησή σου...

    Αυτά από εμένα... Υπομονήηη... και.. λογική σκέψη, χρειάζεται και όλοι την έχουν!
    πραγματικά σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου. να'σαι καλά
    Last edited by Γιαννης89; 26-11-2015 at 18:32.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα εμφάνισης
    By iwannakatr in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 44
    Last Post: 07-01-2016, 19:58
  2. chalenge εξωτερικησ εμφανισησ
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 02-01-2015, 20:09
  3. Η ΨΥΧΩΣΗ ΤΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 10-06-2012, 02:42
  4. Αμελεια εμφανισης
    By Karisha in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 11-11-2011, 00:12
  5. θέμα εμφάνισης
    By Γάτος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 47
    Last Post: 30-11-2010, 20:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •