Πιστευετε οτι στην καθημερινοτητα υπαρχει φλερτ; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by waken View Post
    Aγαπητέ φίλε Ιππότη. Επειδή πριν αρκετά χρόνια πέρασα από αυτό το στάδιο του να αναρωτιέμαι...να νευριάζω, να αγχώνομαι, να στεναχωριέμαι, έχω να σου πω το εξής, από την δικιά μου προσωπική πείρα και μόνο. Όσο δίκιο και αν δώσεις στον εαυτό σου, όσο και αν το εκλογικεύσεις δεν βγαίνει τίποτα. Δεν ζούμε ούτε στο 1800, ούτε στο 1900, ούτε στο 2000, ζούμε στο 2015 αυτή τη στιγμή. Όσο σκέφτεσαι αν υπάρχει φλερτ, γιατί δεν υπάρχει, πως θα υπάρξει, αν υπήρχε, και γιατί οι γυναίκες...και γιατί οι άνδρες...και όλα αυτά τα πράγματα πάντα θα πέφτεις σε ψυχολογικό αδιέξοδο. Απλά ζήσε. Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι της πλάκας από κάθε άποψη. Κάνε αυτό που νομίζεις από την δική σου μεριά και ίσως βρεις τις λύσεις που αναζητάς.
    Eπειδη εγω δεν περασα αγαπητε waken απο αυτο το σταδιο , εζησα την 10ετια των 80s , που υπηρχε φλρτ , διαπροσωπικες σχεσεις , οχι εντονοι προβληματισμοι , καταλαβες . Θεωρω , αν εννοεις κι εσυ αυτο , οτι η υπεραναλυση δεν κανει καλο , οι ανθρωπινεες σχεσεις δεν ειναι της πλακας , ειναι περιπλοκες ομως . Και οσο περιπλοκοι γινομαστε εμεις οι ανθρωποι , ακολουθουν οι σχεσεις .
    Πιο πανω , μου γρφει ο ippotis οτι εχω τον τροπο μου να πετυχω / βρω την κοπελα που μενδιαφερει .
    Αυτο εχει μια αληθεια , διοτι μεγαλωνοντας στα 80s , που τα πραματα ηταν απλα , ηταν σαφως απλοτερες οι ανθρωπινες σχεσεις , των δυο φυλων . Και υπαρχουν μερικες βασικες αρχες στις οποιες πρεπει να στηριζονται οι σχεσεις , ωστε να ειναι υγιεις .
    Δεν ξερω τωρα τι εχει αλλαξει . Οι γυναικες εχουν χειραφετηθει , εχουν γινει πιο ανεξαρτητες , εμεις δεν ειμαστε καλυτεροι , και υπαρχει μια συγχυση στους ρολους , που θαναλαβει το καθε φυλο , ακομα και οι αξιες εχουν αλλαξει .
    Οποτε βρισκω ευλογο τον προβληματισμο του ippoti , εχουν περιπλακει κι αλλο οι σχεσεις , εξ ου και ο πολλαπλασιασμος των διαζυγιων .
    Δεν υπαρχουν ανοχες πλεον . Μου κανεις ? καλως , δεν μου κανεις ? ας χωρισουμε ( οχι τοσο απλα , αλλα καπως ετσι ) .
    Βλεπω οι γυναικες να κατηγορουν τους αντρες για σεξιστικες συμπεριφορες , και οι αντρες , αντιστοιχως .
    Δεν γινεται δουλεια ετσι , θελει συνεργασια . Δουλεια κι απο τις δυο μεριες , αυτοκριτικη , οχι αμυνα με την πρωτη .
    Αυτο απο εναν παλιο , οχι αλανι ippoti , ξρερω οτι το ειπες για καλο , αλλα απλως ξερω να κρατω την θεση μου , χωρις να παραβιαζω την θεση της αλλης , πιστευω . Ισως και γιαυτο διατηρω καλες σχεσεις με τις πρωην μου , παντα τις σεβομουν . Αλλα και αυτες με σεβοντουσαν .
    Τωρα ο καθεις κοιτα πιο πολυ την παρτη του , καλως η κακως . Καλως γιατι ειναι μια μεθοδος προστασιας , κακως , γιατι αν το παρακανεις , οδηγει σε υπερμετρο εγωισμο . Σαν ναχει εκλειψει ο σεβασμος , δεν ξερω , μπορει να κανω λαθος , το ευχομαι .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Μακ πιστευω το λαθος που κανουμε ειναι αυτο που ειπε ο waken επειδη θεωρουμε οτι αλλαξε η κοινωνια αλλαζουμε και εμεις για να ειμαστε αναλογα με τις υποτιθεμενες επιβολες της οπως νομιζουμε οτι ειναι.Ομως η κοινωνια ειναι ιδια οπως παλιοτερα,τα πραγματα ειναι απλα οπως ηταν και τοτε αναλογα με την ελξη δειχνουν τα συναισθηματα τους.Το ιδιο γινοταν και παλιοτερα γαμοι οταν ταιριαζανε και διαζυγια οταν δεν τα βρισκανε κατι λογικο.Η κοινωνια παραμενει η ιδια εμεις παρασυρμενοι απο τα χαζοκουτια:Τηλεοραση,Κινητ ο,Υπολογιστης νομιζουμε οτι αλλαξε κανουμε αλλες κινησεις απο αυτο που ειμαστε.Εμεις αλλαξαμε οταν το καταλαβουμε θα γινει η κοινωνια παλι ιδια.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πιστεύετε στην μετενσαρκωση-μετενψυχωση μετα το θανατο?
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 24-12-2011, 13:58
  2. Ψυχίατρος στην Αθήνα.Ειδικευμένος στην ΙΔΨ υπάρχει ?
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-05-2011, 21:57
  3. πιστευετε στην κολαση, η τον παραδεισο?
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 23-12-2010, 11:45
  4. Πιστεύετε στην μετεμψύχωση;
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 85
    Last Post: 15-12-2010, 21:09
  5. Πιστεύετε στην θανατική ποινή;
    By whitecandle in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 231
    Last Post: 13-04-2010, 15:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •