Αυτη τη φορα φοβος για θρομβοση. Κατασταση πανικου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82

    Unhappy Αυτη τη φορα φοβος για θρομβοση. Κατασταση πανικου

    Καλησπέρα σε ολους σας. Αρχικα θα ηθελα να πω ενα συγγνωμη για το μεγάλω ποστ μου. Ας τα παρω από την αρχη λοιπόν. Πασχω από γενικευμένη αγχωδες διαταραχή και νοσοφοβία. Πριν μια εβδομάδα έκανα ενα αρκετά μακρινό ταξίδι. 7 ωρες στο λεοφωρίο. Εκεί που πήγα είχε πολλές ανυφόρες και σκαλιά τα οποία τα περπατούσα καθε μέρα. Δεν είμαι και πολύ συνηθισμένη σε τοσο δύσκολο περπάτημα μιας και ζω σε πεδιάδα. Επίσης δεν είμαι και το πιο γυμνασμένο άτομο. Για την ακρίβεια δε γυμνάζομαι καθόλου και δε περπατάω και πολύ. έτσι λοιπόν μετα απο 3 μέρες άρχισε ο πόνος στη γάμπα. Καθόλου έντονος και μόνο όταν περπατάω. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά μετά εκανα το λάθο και έψαξα στο google. Μπαμ θρομβοση έλεγαν σχεδόν όλες οι σελίδες. Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα παρα μόνο τον πόνο στο πόδι αλλά ε ολες έλεγε ότι η θρομβοση ειναι πολύ πιθανή μετα από μακρινα ταξίδια. Ελεγε επίσης οτι υπαρχει περίπτωση να σπασει ένα κομμάτι και να πάει στους πνευμονες. Και κάπου τότε αρχισα να πανικοβάλομαι. Οταν το κεφτόμουν είχα δύσπνοια ενώ όταν ειχα παρέα όλα ήταν μια χαρά. Πριν δυο μέρες έκανα πάλι το μεγάλο ταξίδι για να γυρίσω σπίτι μ. Επί 6 ώρες στο λεοφωρίο αισθανόμουν ότι δε μπορούσα να πάρω ανάσα. Ήμουν τόσο σίγουρη ότι θα πεθάνω μέσα εκεί. Έφτασα όμως και μόλις είδα τους δικους μου η δύσπνοια έφυγε. Το θέμα μου όμως είναι ότι έχω ένα αρκετα έντονο βήχα και το στήθος μου το αισθάνομαι σα να βράζει. δε μπορώ να το περιγράψω. Επίσης έχω και κατι μικρές σουβλιες στο στηθος. Για δυο μέρες πινω τσάι και τρώω σούπες και νιώθω ότι καλυτερευω. Το ίδιο και η γάμπα μου. Αλλα δε μπορώ να ξεπεράσω το φόβο μου. Είναι τόσο τυχαίο να με πιάσει αυτός ο βήχας ενώ έχω πόνο στη γάμπα; κι αν έχω όντως θρόμβοση και πήγε στα πνευμόνια; Φοβαμαι. Μπορεί κανένας να με συμβουλέψει; Δε θέλω να παω στα επίγοντα γιατί έχω πάει πολλές φορες τα τελευταια 2 χρόνια λόγο πανικου. Μπορεί καποιος να με βοηθήσει; Συγγνώμη και πάλι για το μεγάλο ποστ και τα λαθη μου αλλά είμαι στη μέση ενός πανικού αυτη τη στιγμή.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Μην αγχώνεσαι τπτ δεν έχεις....η σκέψη σου τα προκαλεί....τσαμπα κόπος να τρέχεις πάλι σε γιατρούς αλλα αν νιώθεις άσχημα πηγαινε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμα εχεις θρομβωση στο ποδι , πρηζεται και γινεται αλλο τοσο . Και η θρομβωση δεν ειναι κινουμενη , μια εδω , μια εκει .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    πρωτον η θα εχεις θρομβωση στο ποδι και θα σου πρηστει ή στους πνευμονες που οντως μπορει να παει αλλα πιστεψε με επειδη το εχει παθει δικος μας ανθρωπος τα συμπτωματα δεν ειναι απλα αυτα που περιγραφεις. ο ανθρωπος δεν ειναι καθολου νοσοφοβικος και αναγκαστηκε να παει στο νοσοκομειο αμεσα. ειναι πολυ εντονα. δεν σου λεω ποια ειναι γιατι θα τα παθεις και δεν το λεω τυχαια γιατι και εγω ειμαι νοσοφοβικη και τα παθαινω ολα απευθειας. επισης τοσες μερες θρομβος στον πνευμονα δεν θα μας εγραφες τωρα πιστεψε με. με ειχε πιασει και μενα καποια στιγμη ο φοβος για θρομβωση και συνεχεια εκανα συγκριση στα ποδια μου (γιατι εχω μια φλεβα που φαινεται και ενιοτε ποναει) αν εχει πρηστει το ενα ή οχι.
    ειναι δυσκολη η νοσοφοβια και το γκουγκλ την κανει τεραστια...ξερω και περναω και εγω δυσκολα και σε καταλαβαινω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σωστα τα λεει η Φλερ , εχω δει θρομβωση , ποδι τουμπανο κι απο τουμπανο . Φρικη . Ασε ποα ανεβαζεις πυρετο 38-39 .

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    39
    Μια εξεταση αιματος μπορει να δειξει αν υπαρχει θρομβωση ή οχι (αν δεν κανω λαθος).Γιατι δεν κανεις να ησυχασεις?

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    έχετε ολοι δικιο. σκεφτομαι παντα το χειροτερο ενω ολα ειναι τοσο απλα. κουρασα τα ποδια μου και ειναι λογικο μιας και δεν ειμαι ιδιαιτερα γυμνασμενη. και ο βηχας ειναι ενα απλό κρυομα που εχει αρχισει ηδη να φευγει. σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. πραγματικα με βοήθησαν πολύ. έχω φτασει σε ενα σημείο στη θεραπεία μου που θα επρεπε να σκεγτομαι πιο λογικα αλλά στο μυαλό μου όλα εβγαζαν νόημα και ήμουν τοσο σίγουρη για το συμπερασμα μου που κανενας δε μπορούσε να με λογικέψει. Εσείς όμως που ξέρετε πως είναι με κανατε να σκεφτώ πιο λογικά. ευαριστώ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    εγω να σου πω απλα οτι τα συμπτωματα που λεσ ειναι ολα ασυνδετα μεταξυ τουσ και συ θεσ να τα συνδεσεισ
    ε δεν συνδονται πωσ να το κανουμε ειναι μικροενοχλησεισ που εχουμε ολοι μασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by opalakia View Post
    Μια εξεταση αιματος μπορει να δειξει αν υπαρχει θρομβωση ή οχι (αν δεν κανω λαθος).Γιατι δεν κανεις να ησυχασεις?
    Και οπτικα φαινεται αμα ειναι σε ακρο .

Similar Threads

  1. Μήπως αυτή τη φορά έχω δίκιο και δεν είναι άγχος;
    By Άρια in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 14
    Last Post: 07-01-2015, 19:58
  2. Νοσοφοβία: αυτή τη φορά φόβος ανευρίσματος
    By Νελ in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 21-04-2014, 18:47
  3. ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ???
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 168
    Last Post: 01-06-2010, 12:26
  4. Ελπιζω αυτη τη φορα να μην γινει το ιδιο...
    By jimmaster in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 74
    Last Post: 20-01-2010, 15:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •