Δεν μπορω να την βγαλω απο το μυαλο μου μετα τον χωρισμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    7

    Δεν μπορω να την βγαλω απο το μυαλο μου μετα τον χωρισμο

    Γεια σας,πρόσφατα χώρισα μετά από 5+ χρονια σχέση με μια κοπέλα που αγαπώ πολύ αλλά ο χωρισμός ήταν αναπόφευκτος και από τις δυο πλευρές.Το πρόβλημα μου είναι ότι την βλεπω συνεχως μπροστά μου και εννοω στα προσωπικά μου αντικείμενα,στην μουσική που ακούω κτλ.Πριν από μια βδομάδα την πέτυχα τυχαία στον δρόμο και την είδα πολυ ευδιάθετη που με είδε,σαν να είδε έναν πολύ παλιό φίλο και είδα οτι έχει προχωρήσει στην ζωή της(βρήκε δουλειά,μαθήματα οδήγησης κτλ,δεν εννοω οτι βρήκε κάποιον άλλο χωρίς να το ξέρω αυτό σίγουρα) αλλά ενώ ειδε ποσο τρακαρισμενος ήμουν φάνηκε να αδιαφορεί.
    Το χειρότερο είναι ότι την βλέπω σχεδόν κάθε βραδυ στα ονειρα μου κ αυτό με πονάει παρα πολύ.
    Ψάχνω να βρω τρόπους να την βγάλω από το μυαλό μου αλλά πως να τα καταφέρω όταν εδώ που ζω ήταν ο μόνος άνθρωπος που είχα κ επίσης μένει πολύ κοντα στο σπίτι μου?Έχω φτάσει στο σημείο να μην κυκλοφορω έξω γιατί φοβάμαι μην την δω παλι................

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    γιατι τοση ταλαιπωρια αφου ηταν αμοιβαια αποφαση ο χωρισμος?
    μετανιωσες?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    7
    Όχι δεν έχω μετανιώσει κ πιστεύω οτι θα μας βγει κ στους δυο σε καλό.Αλλα κ πάλι την έχω στο μυαλό μου συνέχεια κ αυτό με τα ονειρα είναι το χειροτερο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by sakis_colt View Post
    Όχι δεν έχω μετανιώσει κ πιστεύω οτι θα μας βγει κ στους δυο σε καλό.Αλλα κ πάλι την έχω στο μυαλό μου συνέχεια κ αυτό με τα ονειρα είναι το χειροτερο
    αρα, σωστη ηταν η αποφαση σας.
    μεινε σε αυτο και να το θυμασαι οποτε κλονιζεσαι.
    φυσικο ειναι να νοσταλγεις τα καλα, να θυμασαι και να την ονειρευεσαι, γιατι ηταν προσφατο.
    αν εισαι βεβαιος ομως οτι ηταν σωστη η αποφαση σας, κανε απλα υπομονη να περασει ο καιρος.
    αν σου κανει κακο να την βλεπεις, μεινε αλλλου για καποιο διαστημα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    7
    Έχω σκεφτεί να μετακομίσω κ να φυγω από την πόλη......αλλα κάτι το οικονομικό κάτι που θα μου λείψουν κάποια πράγματα όλο το αναβάλλω.....εχουν περάσει πάνω αποδυο μήνες που χωρίσαμε κ δεν έχω σταματήσει να την σκέπτομαι λιγότερο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by sakis_colt View Post
    Έχω σκεφτεί να μετακομίσω κ να φυγω από την πόλη......αλλα κάτι το οικονομικό κάτι που θα μου λείψουν κάποια πράγματα όλο το αναβάλλω.....εχουν περάσει πάνω αποδυο μήνες που χωρίσαμε κ δεν έχω σταματήσει να την σκέπτομαι λιγότερο...
    δυο μηνες ειναι λιγο.
    κανε υπομονη.περνωντας ο καιρος τεινουμε να ξεχναμε τα προβληματα και να θυμομαστε τις ωραιες στιγμες, δεν ειναι ετσι ομως.
    για να χωρισει ενα ζευγαρι και μαλιστα αμοιβαια, ο λογος υπηρχε και υπαρχει ακομα. αυτα να θυμασαι.

    δεν ειπαμε να πας και στην αστραλια. αλλαξε περιοχη τουλαχιστον, να μην την βλεπεις συχνα.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε αφου τη βλεπεις συνεχως μπροστα σου καπια αλλη θα γνωρισεις καπου καπως καποτε που θα της μιαζει αυτο ισως ειναι κ αυτοπαγιδευση αλλα καπιες φορες κ η αυτοπαγιδευση εχει το λογο της.
    αρα η μενεις στην ιδια η γνωριζεις αλλη παρομια.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    7
    Δεν εννοώ ότι την βλέπω σε άλλες κοπέλες αλλά σε διάφορα αντικείμενα γύρω μου,όπου είχαμε πάει η πράγματα που κάναμε παρέα.μεχρι κ το γυμναστήριο σταμάτησα γιατί πηγαίναμε παρέα πάντα κ φοβάμαι μην την πετύχω εκεί....μπορει να ακούγεται άσχημο αλλά με ενόχλησε ο τρόπος που με χαιρέτησε όταν με είδε ενώ εμένα μου κόπηκαν τα γονατα....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου Σάκη. Γιατι χωρίσατε με την κοπέλα;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    7
    Γιατί δεν τράβαγε,είχαμε συχνούς καβγάδες για χαζούς λόγους και αυτό έφερνε γκρίνια,δεν έγινε κάτι χοντρό ώστε να μας οδηγήσει εκεί.Ολο το διάστημα που ήμασταν μαζί συνέβαινε αυτό κ κάποια στιγμή φαίνεται κουραστήκαμε κ οι δυο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Aπ' οτι κατάλαβα επιθυμείς την επανασύνδεση, γι' αυτο ταυτίζεσαι με τα τραγούδια που ακους, την σκέπτεσαι συχνά κλπ και και για να γίνει αυτό, πρεπει πρώτα να κάνεις μια αξιολόγηση της σχέσης και του εαυτού σου, γι' αυτο σε ρώτησα. Δηλαδή πρέπει να καταλάβεις σε πρώτη φάση γιατι οδηγηθήκατε σ' αυτή την απομάκρυνση, ποια είναι τα αδιέξοδα που δεν μπόρεσαν να αρθούν και ποια η σχεσιοδυναμική σας όλη αυτή την περίοδο. Για αρχή θα σου έλεγα να πάρεις τα πάνω σου και αν την ξανασυναντήσεις έξω να μην είσαι τρακαρισμένος αλλα να τη χαιρετήσεις κανονικά. Αν δε μπορείς ακόμα επειδή είναι πολυ πρόσφατο απέφυγε, αλλα κυρίως θα πρότεινα να φερθείς φυσιολογικά και άνετα άσχετα πώς νιώθεις μέσα σου και τι θέλεις να πετύχεις. Αν θέλεις για γράψε πώς έγινε ο χωρισμός, τι είπατε, ποιος το είπε κλπ και θα σου πω περαιτέρω τι να κάνεις.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    7
    Δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε λεπτομέρειες για τον χωρισμό,όπως προειπα ήταν επιθυμία κ των δυο και δεν έχω σκοπό να συνδεθω ξανά μαζί της.Αυτο που με καίει είναι να καθαρίσω το μυαλό μου και κυρίως τα ονειρα μου γιατί με τυραννάει συνέχεια αυτό...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εντάξει Σάκη, απλως ήθελα να σου πω κάποιους τρόπους πως να τα ξαναβρείς με την κοπέλα αυτή ωστε να πάψεις να νιώθεις ολα αυτά που περιγράφεις, εφόσον ομως το ζητούμενό σου είναι αποκλειστικά να το ξεπεράσεις και να μη το σκέπτεσαι καθόλου, δε χρειάζεται να μπούμε σ' αυτά. Σ' αυτή την περίπτωση δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάποιο μαγικό χαπάκι για να σου φύγει άμεσα, εκείνο που θα κάνεις είναι να μην ενοχλήσεις ξανα την κοπέλα με κανένα τρόπο, να αποφύγεις οποιαδήποτε συνάντηση, να τη σβήσεις απο τα social media, να απομακρύνεις πράγματα που συνδέονται μ' εκείνη, να βρεις πράγματα να απασχολείς το μυαλό σου και να αναζητήσεις πιθανώς τη βοήθεια ειδικού. Είναι κι αλλα, τα πιο βασικά είναι αυτά. Πάντως μου κάνει εντύπωση να ναι κοινή απόφαση και να υποφέρεις, ισως έκανες λάθος.

  14. #14
    θα συμφωνήσω σε ένα βαθμό με το κεράσι. Τα συναισθήματα έχουν πληροφοριακή αξία, κάτι σου λένε.

    Μπορεί να έχεις πιο έντονα συναισθήματα γι΄αυτήν απ΄όσο νόμιζες. Σίγουρα όταν χωρίσατε δεν φανταζόσουν ότι θα δυσκολευτείς να προχωρήσεις.
    Εφόσον ομως θεωρείς ότι πρέπει να τελειώσει οριστικά, καλά κάνεις, εσύ ξέρεις καλύτερα απ΄όλους τι είναι καλύτερο για εσένα.

    Κατά τη γνώμη μου, 2 μήνες δεν είναι καθόλου πολύ.... και μια συμβουλή από μια παθούσα: όσο πιέζεις τον εαυτό σου να μην τη σκέφτεσαι και όταν την σκέφτεσαι αυτομαστιγώνεσαι...τότε θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα. Δηλ όσο το απωθείς τόσο θα έρχεται. Άσε τον εαυτό σου να στεναχωρηθεί και να τη σκέφτεται χωρίς ενοχές και θα δεις, θα φύγει η πολύ ένταση.

    Τώρα, εμένα με βοήθησε ένα βιβλίο του Πιντέρη... είναι γνωστός ψυχολόγος ο οποίος σε ενα βιβλίο του έχει φάει "κόλλημα" με μία και μέσα απο το βιβλίο προσπαθεί να βρει μια άκρη και να την ξεπεράσει. Ήταν πολύ καλό και πραγματικά, ταυτίστηκα σε αρκετά σημεία. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθούσε αυτή η προσέγγιση.....

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    7
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις μέχρι τώρα.Ξέρω ότι οι δυο μήνες είναι πολυ μικρό διάστημα αλλά ο χρόνος είναι χειρότερος γιατρός,σε καίει σε σκορπάει και σε παγώνει.Μου είναι πολυ δύσκολο ολ αυτό γιατί η μοναξιά που ζω φέρνει το νου μου σε εκείνη.Ζω λόγω εργασίας μακρισ από φίλους και οικογένεια και τα πάντα γύρω μου την θυμίζουν ακόμα και σε ανυποπτες φάσεις που δεν το περιμένω.Χθες την είδα πάλι στον ύπνο μου κ ξύπνησα με πολύ χάλια ψυχολογία και διάθεση

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κινησεις μετα το χωρισμο
    By Christine in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 24-06-2015, 16:06
  2. Μετά από χωρισμό.
    By | Γιώργος | in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 17-12-2014, 14:31
  3. Καταθλιψη μετα τον χωρισμο
    By mariap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 31-03-2011, 01:49
  4. να τον βγάλω απ\'το μυαλό μου? και πώς αφου δε μπορώ!
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 156
    Last Post: 10-02-2009, 01:20
  5. μετά τον χωρισμό τι?
    By fairys in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 18-09-2007, 08:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •