Χωρίς ελπίδα για το μέλλον...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150

    Χωρίς ελπίδα για το μέλλον...

    Και γιατί το λέω αυτό..?
    Λόγο της οικονομικης κρίσης.
    Σήμερα αρκετοί νέοι δεν έχουν χρήματα να σπουδάσουν, ακόμη κι αν σπουδάσουν δουλειά δεν θα βρουν... Με αποτέλεσμα να εξαρτώνται από τους γονείς τους ή τις συντάξεις τον παππούδων.
    Αλλά ως πότε θα εξαρτώνται από τους άλλους?
    Τα όνειρα τους πότε τα θα εκπληρώσουν?
    Ο λόγος που τα λέω όλα αυτά είναι γιατί προφανώς βρίσκομαι κι εγω στην ίδια θέση.
    Οι γονείς μου δεν μπορούν να με σπουδάσουν.Ακόμη κι αν μπορέσουν να με στηρίξουν οικονομικά θα είναι με πολλές στερήσεις και δεν το θέλω αυτό.
    Έτσι δεν μπορώ να σπουδασω...
    Δουλειά ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω
    Τι πρωτότυπο.... Θα μου πείτε!!!
    Ούτε περιθώρια να ονειρευτω δεν έχω.
    Πως μπορεί ένας άνθρωπος μέσα σε αυτήν την κατάσταση να μείνει ανεπηρέαστος και να μην τον πάρει από κάτω... Πόσο μάλλον αν είναι ήδη χάλια ψυχολογικά εξαιτίας άλλων λόγων.
    15.000 αυτοκτονίες εξαιτίας της κρίσης
    Λογικό μου ακούγεται ,τους καταλαβαίνω απόλυτα αυτούς τους ανθρώπους.
    Εγώ είμαι νέα αλλά χωρίς μέλλον.
    Θλιβερή ή κατάσταση για να μην πω καταθλιπτική.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Lonely Heart View Post
    Και γιατί το λέω αυτό..?
    Λόγο της οικονομικης κρίσης.
    Σήμερα αρκετοί νέοι δεν έχουν χρήματα να σπουδάσουν, ακόμη κι αν σπουδάσουν δουλειά δεν θα βρουν... Με αποτέλεσμα να εξαρτώνται από τους γονείς τους ή τις συντάξεις τον παππούδων.
    Αλλά ως πότε θα εξαρτώνται από τους άλλους?
    Τα όνειρα τους πότε τα θα εκπληρώσουν?
    Ο λόγος που τα λέω όλα αυτά είναι γιατί προφανώς βρίσκομαι κι εγω στην ίδια θέση.
    Οι γονείς μου δεν μπορούν να με σπουδάσουν.Ακόμη κι αν μπορέσουν να με στηρίξουν οικονομικά θα είναι με πολλές στερήσεις και δεν το θέλω αυτό.
    Έτσι δεν μπορώ να σπουδασω...
    Δουλειά ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω
    Τι πρωτότυπο.... Θα μου πείτε!!!
    Ούτε περιθώρια να ονειρευτω δεν έχω.
    Πως μπορεί ένας άνθρωπος μέσα σε αυτήν την κατάσταση να μείνει ανεπηρέαστος και να μην τον πάρει από κάτω... Πόσο μάλλον αν είναι ήδη χάλια ψυχολογικά εξαιτίας άλλων λόγων.
    15.000 αυτοκτονίες εξαιτίας της κρίσης
    Λογικό μου ακούγεται ,τους καταλαβαίνω απόλυτα αυτούς τους ανθρώπους.
    Εγώ είμαι νέα αλλά χωρίς μέλλον.
    Θλιβερή ή κατάσταση για να μην πω καταθλιπτική.
    Δυστυχώς όλα αυτά είναι τα αποτελέσματα της "ευλογίας για τον τόπο" που έχουν τα μνημόνια. Αλλα το χειρότερο είναι οτι ο μέσας Έλληνας δεν έχει ξυπνήσει ΑΚΟΜΑ μετά απο 5,5 χρόνια μνημόνιο. Αυτό το τελευταίο είναι όντως όχι ελπίδα για το μέλλον. Δεν μπορεί μετά απο 5,5 χρόνια εξαθλιώσης να ακούω κόσμο να λένε, "Μου το είπε το μεγάλο κανάλι αυτό". Και πιο συγκεκριμένα, παρά την εξαθλίωση, φτώχεια, στερήσεις, πείνα, περικοπές, φόρους, κλείσημο επιχειρήσεων, απελπισίας, αυτοκτονιών, ο Ελληνικός λαός συνεχίζει και ξαναψηφίζει τους ίδιους και τους ίδιους που τον έφεραν εδώ και που του εφάρμοσαν όλα αυτά τα μνημόνια! Είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! Τώρα θα μου πείτε, ποιόν να ψηφίσει; Ωραία. Να το θέσω αλλιώς. Γνωρίζεται ποιός είναι ο ορισμός της παραφροσύνης; Παραφροσύνη σημαίνει, το να κάνεις το ίδιο πράγμα ξανά και ξανά περιμένοντας τα πράματα να αλλάξουν. Αυτό είναι ΤΡΕΛΟ!!! Αλλα βλέπεις σ'αυτή τη χώρα, ο περισσότερος Ελληνικός λαός ξανά και ξανά και ξανά πάλι κάνει το ίδιο πράγμα σκέφτοντας "αυτή τη φορά θα είναι διαφορετικά"... Όλο αυτό φτάνει για να σηκώσει τα χέρια ψηλά η επιστήμη!
    Last edited by deleted-member17-03-2016; 29-11-2015 at 17:45.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Δυστυχως τα μνημονια δεν φταινε για την τωρινη τραγικη μας κατασταση!

    Για πολλα χρονια παραγαμε προιον 5 μοναδων ,καταναλωναμε 10 και δανειζομασταν 5 για να εχομε ενα επιπεδο ζωης το οποιο δεν μπορουσαμε να συντηρησομε για πολυ ακομη.
    Μετα την εισοδο στο ευρω ,τα πραγματα χειροτερεψαν κατα πολυ ,εχοντας στα χερια μας ενα ισχυρο νομισμα το οποι μας προσφεροταν αφειδως ,με πολυ χαμηλα επιτοκια.

    Κανεις δεν μας προειδοποιησε για τις παγιδες του φτηνου δανεισμου ,που τον περναμε στηριζομενοι σε ενα εισοδημα φουσκα ,που προερχοταν απο την αυξηση του ΑΕΠ της χωρας προκυπτον απο τα δανεια και την καταναλωση εισαγωμενων.

    Οσοι λιγοι διαβαζαμε τον ξενο τυπο με τις οικονομικες αναλυσεις για την κατασταση της οικονομιας μας ,προετοιμαζομασταν εγκαιρως για το χειροτερο ωστε να μην βρεθουμε εκτεθιμενοι ,και συμβουλευαμε οσο μπορουσαμε και τα νεωτερα μελη του περιγυρου μας.

    Δυστυχως ο λαος μας προτιμουσε να ακουει τους πολιτικους με τα ευκολα και ευχαριστα ,και να ψηφιζει αναλογα.

    Τωρα δυστυχως πτωχευσαμε ,και εχομε να διαλεξομε μεταξυ της παρουσας πολυ δυσκολης καταστασης με την ελπιδα οτι κατι θα καταφερομε στο μελλον ,και της εξαθλιωσης ολων για ενα πολυ μεγαλο διαστημα μεχρι να αρχισομε να ξαναχτιζομε την χωρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω πιστευω οτι φταει ο μαλακασ που εκανε τισ λογιστικεσ μοναδεσ λεφτα και τα κανε μπαχαλο αυτοσ ο μαλακασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Δυστυχως τα μνημονια δεν φταινε για την τωρινη τραγικη μας κατασταση!
    Διαφωνώ, γιατί τα μνημόνια έφεραν περισσότερη ύφεση, μεγαλύτερο δημόσιο χρέος, κλείσημο επιχειρήσεων, απολύσεις μεγαλύτερη ανεργία, μεγαλύτερη φτώχεια, αυτοκτονίες, περιισότερη πείνα, κατάθλιψη, περισσότερα καρδιακά και αρρώστιες σε ανθρώπους απο κατάθλιψη και στεναχώρια, μετανάστευση νέων στο εξωτερικό, και πολλά ακόμα. Τα μνηνόνια και πάλι φταίνε για την κατάσταση της οικονομίας μας γιατί όπως έγραψα παραπάνω, έφεραν περισσότερη ύφεση απ'ότι είχαμε το 2009, αύξησαν σημαντικότατα το χρέος, μείωσαν το ΑΕΠ της χώρας και γενικώς κατέστρεψαν την Ελληνική οικονομία χειρότερα.

    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Για πολλα χρονια παραγαμε προιον 5 μοναδων ,καταναλωναμε 10 και δανειζομασταν 5 για να εχομε ενα επιπεδο ζωης το οποιο δεν μπορουσαμε να συντηρησομε για πολυ ακομη.
    Μετα την εισοδο στο ευρω ,τα πραγματα χειροτερεψαν κατα πολυ ,εχοντας στα χερια μας ενα ισχυρο νομισμα το οποι μας προσφεροταν αφειδως ,με πολυ χαμηλα επιτοκια.

    Κανεις δεν μας προειδοποιησε για τις παγιδες του φτηνου δανεισμου ,που τον περναμε στηριζομενοι σε ενα εισοδημα φουσκα ,που προερχοταν απο την αυξηση του ΑΕΠ της χωρας προκυπτον απο τα δανεια και την καταναλωση εισαγωμενων.

    Οσοι λιγοι διαβαζαμε τον ξενο τυπο με τις οικονομικες αναλυσεις για την κατασταση της οικονομιας μας ,προετοιμαζομασταν εγκαιρως για το χειροτερο ωστε να μην βρεθουμε εκτεθιμενοι ,και συμβουλευαμε οσο μπορουσαμε και τα νεωτερα μελη του περιγυρου μας.

    Δυστυχως ο λαος μας προτιμουσε να ακουει τους πολιτικους με τα ευκολα και ευχαριστα ,και να ψηφιζει αναλογα.
    Το ότι μπήκαμε στο Ευρώ ήταν όχι απλά ένα εγκληματικό λάθος μόνο, άλλα αυτοί μας ένταξαν εκεί πρέπει να πάνε φυλακή ισόβια. Το να έβαζες την Ελλάδα στο Ευρώ ήταν σαν να έβαζες μια ομάδα ποδοσφαίρου Δ' Εθνικής στο Champions League. Επιπλέον, στο Ευρώ μπήκαμε και με πλαστά στοιχεία. Πως να το πω. Δεν ήμασταν για εκεί εξαρχής. Συμφωνώ πως ο λαός ήθελε να ακούει ανέκαθεν τα ευχάριστα ψέματα και άλλη μια μερίδα του λαού, ενώ ήξερε οτι κλέβουν οι συγκεκριμένοι πολιτικοί, τους ξαναψήφιζαν γιατί είχαν βολέψει αυτούς η τα παιδιά τους, η και τους 2 τους.

    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Τωρα δυστυχως πτωχευσαμε ,και εχομε να διαλεξομε μεταξυ της παρουσας πολυ δυσκολης καταστασης με την ελπιδα οτι κατι θα καταφερομε στο μελλον ,και της εξαθλιωσης ολων για ενα πολυ μεγαλο διαστημα μεχρι να αρχισομε να ξαναχτιζομε την χωρα.
    Εδώ θα διαφωνήσω γιατί έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου στον Ελληνικό λαό απ'την προπαγάνδα τα κατευθυνόμενα Μέσα Μαζικής Εξαπάτησης και μας θέλουν να πιστεύουμε οτι πρέπει να πεθάνουμε για να επιβιώσουμε, οτι δεν έχουμε μέλλον, να τα παρατήσουμε, κλπ. Όχι δεν είναι έτσι.


    Η πραγματικότητα είναι άλλη. Με περικοπές, μειώσεις και φόρους δεν έρχεται πότε ανάπτυξη, όπως αποδείχθηκε ως σήμερα. Αυτά είναι μέτρα ύφεσης και όχι ανάπτυξης. Δεν θέλουν να σωθεί η Ελλάδα. Η Ελλάδα έχει πέσει θύμα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΟΛΟΦΟΝΩΝ τον Μάϊο του 2010 για να μας φορτώσουν επαχθές χρέος που δεν υπάρχει ουσιαστικά, με τελικό σκοπό να ληστέψουν όλη την πλούσια περιουσία που κατέχουμε σαν χώρα για ένα κομμάτι ψωμί. Περιουσία όπως π.χ., πετρέλαια, φυσικό αέριο, χρυσό, ουράνιο, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, μεταφορές, τα σπίτια μας ακόμα (είμαστε απ'τις λίγες χώρες στον κόσμο με τόση ιδιοκατοίκηση), και πολλά άλλα ακόμα. Είναι μέρος του σχέδιου να είναι η Ελλάδα υπερχρεωμένη. Και έτσι και τα πάρουν όλα, τότε πραγματικά θα μας χρεωκοπήσουν, καταλήγοντάς μας στην καλύτερα σαν Νοτιοαμερικάνικη χώρα, για να μην πω σααν τριτοκοσμική χώρα + οτι δε θα μπορούμε να ξαναδανειστούμε ποτέ γιατί δε θά'χουμε να βάλουμε τίποτα να βάλουμε σε ενέχυρο. Θα ήθελα να προσθέσω επίσης οτι το 2010 τελείωσε η δεύτερη 35ετία της σύμβασης Cooper. Ορίστε το ΦΕΚ της:

    http://www.scribd.com/doc/65926497/%...%9A-27-02-1940



    Έχει άμεση σχέση με την είσοδο της Ελλάδας στο ΔΝΤ τον Μάϊο του 2010.

    Τι είναι οι περίφημοι οικονομικοί δολοφόνοι; Ορίστε ένα βίντεο μόλις 3 λεπτών με πολλή περιεκτικότητα που τα λέει όλα και με Ελληνικούς υπότιτλους. Το διηγείται ο John Perkins, άνθρωπος που ήταν μέσα σ'αυτα πράγματα (όπως λέει και σε άλλα βίντεο του) πριν δεκαετίες:


    https://www.youtube.com/watch?v=WDrKlVX1B0Q



    Δεν είναι καθόλου τυχαίο που μας βάλανε στο ΔΝΤ με το έτσι θέλω χωρίς να μας ρωτήσουν, να κάνουν ένα δημοψήφισμα! Αυτό που γίνεται τώρα στην Ελλάδα είχε γίνει παλιά σε χώρες όπως: Αργεντινή, Ισημερινός, Ρωσία, Ισλανδία, Τουρκία, Βολιβία, και πολλές άλλες ακόμα. Οι χώρες που ανέφερα κατάφεραν να λυτρωθούν επειδή
    ο λαός τους εξέλεξε έναν ηγέτη με ΑΝΑΣΤΗΜΑ και ΠΕΤΑΞΕ ΕΞΩ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΤΟ ΔΝΤ ΑΠ'ΤΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ χωρίς δεύτερη κουβέντα.


    Παράδειγμα πρώτο: Στον Ισημερινό, μόλις ανέλαβε την προεδρία της χώρας του στις 15 Ιανουαρίου 2007 ο νυν πρόεδρος τους, Rafael Correa https://en.wikipedia.org/wiki/Rafael_Correa (υπουργός οικονομικών απ'τον Απρίλιο - Αύγουστο του 2005),

    το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν έναν ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ του χρέους της χώρας του (κάτι που δεν τόλμησε να κάνει ΚΑΜΙΑ κυβέρνηση της χώρας μας) απο μικτούς ορκωτούς λογιστές και βρήκε:


    1. Πόσα δανείστηκαν
    2. Πόσα χρωστάνε
    3. Τι χρωστάνε πραγματικά
    4. Σε ποιούς χρωστάνε
    5. Πόσα πλήρωσαν
    6. Ποιός τους εκβίαζε
    7. Ποιός καταχράστηκε δημόσιο χρήμα
    8. Που πήγανε τα λεφτά
    9. Πόσο τα εκατό του χρέος είναι νόμιμο

    κλπ.


    Μόλις τα έκανε όλα αυτά, βρέθηκε ΕΠΑΧΘΕΣ το 90 % περίπου του χρέους της χώρας του ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΕΓΡΑΨΕ, στέλνοντας το ΔΝΤ στον αγύριστο και δεν του είπαν τίποτα οι νταήδες τοκογλύφοι. Τους τάπωσε κανονικά. Έτσι απλά. ΕΚΕΙ ξεχωρίζουν οι πραγματικοί ηγέτες μιας χώρας. Όχι σαν τους δικούς μας τους δειλούς και άχρηστους. Τώρα, ο Ισημερινός χρωστάει μόλις ένα 18% του ΑΕΠ σε χρέος, απ'τα μικρότερα ποσοστά παγκοσμίως! Να κι ένα μικρό διαγραματάκι πάνω δεξιά:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Econom...007.E2.80.9311

    Ύστερα απ'ολα αυτά, ο Ισημερινός άρχισε επιτέλους μετά απο δεκαετίες να έχει πραγματική ανάπτυξη και αύξηση μισθών σταδιακά. Αύξηση μισθών=Ανάπτυξη
    Ακόμα και σήμερα συνεχίζονται και αυξάνονται οι μισθοί εκεί. Δεν είναι τυχαίο που πολύς κόσμος απ'την Λατινική Αμερική πηγαίνει στον Ισημερινό για να πάρει σύνταξη.



    Ολα αυτά τα παραπάνω δε θα τα πει κανένα τηλεοπτικό κανάλι.
    Last edited by deleted-member17-03-2016; 30-11-2015 at 17:12.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Σπουδασε και προσπαθησε να βρεις καποια δουλεια λιγες ωρες να βγαζεις τα εξοδα σου ωστε να εχεις μετα πτυχιο και να ψαξεις να βρεις καποια δουλεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Quote Originally Posted by ippotis View Post
    Σπουδασε και προσπαθησε να βρεις καποια δουλεια λιγες ωρες να βγαζεις τα εξοδα σου ωστε να εχεις μετα πτυχιο και να ψαξεις να βρεις καποια δουλεια.
    Πολύ φιλόδοξο σχέδιο μου φαίνεται.
    Και τώρα ψάχνω δουλειά αλλά δεν...

Similar Threads

  1. πως φανταζεστε το μελλον σας
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 20
    Last Post: 29-04-2016, 08:15
  2. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΛΛΟΝ!!!!!!!
    By δελφίνι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 25-02-2015, 22:10
  3. Που είναι το μέλλον μου
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-01-2013, 04:28
  4. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 21:51
  5. Zοφερο μελλον.....
    By πιεσμενη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 10-08-2011, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •