Μπορεί να "επιστρέψει" ένας άνθρωπος με ψύχωση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1

    Μπορεί να "επιστρέψει" ένας άνθρωπος με ψύχωση;

    Καλησπέρα,

    Πρόσφατα η αδερφή μου διαγνώστηκε με ψύχωση και παίρνει rispefar. Είχα γράψει στο forum παλιότερα γι' αυτό. Από τότε που έγινε όλο αυτό η αδερφή μου είναι σε μια μόνιμη κατατονία. Την τελευταία φορά που τη συνάντησα ήταν σαν να είναι στον κόσμο της. Έτρωγε και είχε ένα απλανές βλέμμα. Απόρροια των φαρμάκων υποθέτω. Έχει αλλάξει πολύ. Έπαψε να είναι το θηρίο ανήμερο που ήταν. Οι γονείς μου κι αυτοί σε έναν μόνιμο προβληματισμό για το "τι θα γίνει μετά "... Σύμφωνα με τον γιατρό, πρέπει να παίρνει τα φάρμακα για έναν χρόνο. Όμως μετά τί γίνεται; Υπάρχει περίπτωση να υποτροπιάσει; Ο γιατρός μας είπε ότι πολλοί άνθρωποι βιώνουν ένα μόνο επεισόδιο ψύχωσης και μετά το ξεπερνάνε. Ισχύει αυτό; Ή μας το είπε για να μας καθησυχάσει;

    Τελικά, μπορεί ένας άνθρωπος με ψύχωση να "επιστρέψει" στη φυσιολογική του ζωή; Να είναι όπως πριν;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Ο γιατρός παίζει να το είπε επειδή δεν θέλει να ανακοινώσει ακόμα πως θα τα παίρνει για μια ζωή η αδερφή σου τα φάρμακα. Η ψύχωση αν διαρκεί λίγο, μέχρι ένα εξάμηνο, νομίζω θεραπεύεται για πάντα, οπότε παίζει και να λέει αλήθεια, πόσον καιρό την είχε αυτό να κοιτάξεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    αμα τη κανει μια φορα μετα δεν εχει πισω καθε 2 με 3 χρονια θα εχει υποτροπες και ξανα απο την αρχη τα φαρμακα

  4. #4
    Τον περασμένο Σεπτέμβριο επισκεφθήκαμε για πρώτη φορά ψυχίατρο και της έγραψε φάρμακα. Άρχισε να ακούει φωνές και να λέει παράλογα πράγματα από αρχές καλοκαιριού. Εκεί καταλάβαμε ότι κάτι δεν πάει καλά. ΌΜΩΣ πιστεύω ότι η ψύχωση είχε αρχίσει να κάνει την εμφάνισή της πολύ καιρό πριν (2-3 χρόνια). Είχε αδικαιολόγητα νεύρα, ξεσπούσε πολύ συχνά στους άλλους και γενικότερα είχε μια συμπεριφορά πολύ επιθετική. Πάντα ήταν δύστροπη, αλλά πιστεύω ότι πριν από 2-3 χρόνια η συμπεριφορά της όσο πήγαινε και χειροτέρευε. Σα να έχανε σιγά σιγά τον εαυτό της μέσα σ' αυτά τα χρόνια. Δεν άκουγε φωνές, όμως είχε πάρα πολλά νεύρα και αδικαιολόγητα.

    Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο...Όταν λέμε ψύχωση, εννοούμε σχιζοφρένεια;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Ψύχωση είναι μια ομάδα παθήσεων με πιο συχνή την σχιζοφρένεια.Το κοινό γνώρισμα της ψύχωσης είναι ότι ξεφεύγεις από την πραγματικότητα.

    Μη μένεις σε ταμπέλες.Είναι μια δύσκολη πάθηση που οι επιπτώσεις επηρεάζουν όλο το φάσμα της ζωής του πάσχοντα,από την ταυτότητα του σαν άτομο,τις σκέψεις του,τα συναισθήματα και την συμπεριφορά του και φυσικά την λειτουργικότητα του.

    Συνήθως στο πρώτο επεισόδιο αν βρεθεί το κατάλληλο φάρμακο ο ασθενής επανέρχεται σχετικά γρήγορα.Φυσικά όταν λέμε επανέρχεται,πρώτα του φεύγουν τα θετικά συμπτώματα.Το να φτάσει σε ένα λειτουργικό σημείο ίσως πάρει περισσότερο,ανάλογα κ την περίπτωση.Είναι πολύ σημαντικό να διαχειριστεί η οικογένεια,ο γιατρός και ο ασθενής απότελεσματικά το 1ο επεισόδιο.Αυτό σημαίνει να είναι συνεπής με την αγωγή,να έχει συναίσθηση ότι πάσχει από κάτι και να κάνει προσπάθειες να βελτιωθεί χωρίς να διακόψει από μόνη της την αγωγή.

    Υπάρχουν πολλοί παράγοντες για τους οποίους δεν είμαι ειδικός,οι οποίοι επιτρέπουν την σταδιακή μείωση των φαρμάκων μέχρι την διακοπή τους και ο ασθενής μπορεί να έχει μόνο ένα επεισόδιο.Συνήθως υπάρχουν υποτροπές.Δεν ξέρω το ποσοστό αυτών των ασθενών.Ίσως είναι ένα 5-10%.Συνήθως τα φάρμακα τα παίρνουμε σε δόση συντήρησης για πάντα διότι δεν έχει βρεθεί ακόμα θεραπεία.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Στο ερώτημα σου αν επανέρχεσαι μετά από ένα επεισόδιο ψύχωσης η απάντηση είναι πως ένα μεγάλο ποσοστό επανέρχεται.
    Βασικο ρόλο παίζει όπως είπα η διαχείριση του 1ου επεισοδίου γιατί μετά τα επόμενα επεισόδια ίσως είναι χειρότερα.
    Λένε ότι μπορείς να έχεις μια φυσιολογική ζωή.
    Προσωπικά μένει να το δω.
    Από αυτό το φόρουμ πάντως λίγους έχω δει να μη παραπονιούνται και να έχουν μια σταθερότητα στην ζωή τους.Είναι κ στο άτομο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    εξαρταται τι εκανεσ πριν εξαρταται τι θα κανεισ μετα τα φαρμακα ειναι για παντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    serios αυτό που ανέφερες για τις υποτροπές, μας το ανέφερε κι ο γιατρός. Είπε πως αν υπάρξει δεύτερο επεισόδιο, ίσως είναι χειρότερο απ' ότι το πρώτο. Βέβαια αδυνατώ να κατανοήσω πόσο χειρότερο μιας και το πρώτο επεισόδιο ήταν αρκετά δύσκολο με ακουστικές κυρίως αλλά και οπτικές και οσφρητικές ψευδαισθήσεις. Ισχύει ότι λόγω της φαρμακευτικής αγωγής, επηρεάζεται και η σεξουαλική υγεία του ασθενούς;

  9. #9
    Υπάρχει περίπτωση να υποτροπιάσει κάποιος ενώ παίρνει τα φάρμακα;

  10. #10
    ΜΠΑ..........

  11. #11
    Προσωπικά φοβάμαι την υποτροπή τη δεδομένη στιγμή μιας και η αδερφή μου περνάει μια περίοδο έντονου στρες. Βρίσκεται στο στάδιο του χωρισμού με τον επί πολλά χρόνια σύντροφό της και συνεχώς μας λέει ότι είναι αγχωμένη και φοβάται μην μείνει μόνη. Τελικά δύσκολο να σου σταθεί κάποιος πέραν της οικογένειας όταν μάθει κάτι τέτοιο...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    οσο παιρνει τα χαπια η πιθανότητες να εχει επεισοδιο είναι μικρες.. η ψυχίατρος μου ειχε πει για ένα 20% να υποτροπιάσεις με φαρμακα... δεν ξερω ποσο αληθευει αυτό αλλα είναι από στομα ψυχιατρου

  13. #13
    Γεια σου Hope, εαν ο συντροφος της δεν θελει να ειναι κομματι στην ζωη της, με ασθενεια ή χωρις καποια στιγμη θα εφευγε.
    Η σωστη αγωγη και η τηρηση της περιπου στο 4μηνο εχουν επιδραση.
    Το "οπως πριν" ειναι τρομερα σχετικο...

    Συνηθως το "κρακ" οδηγει ετσι και αλλιως σε κατι εντελως διαφορετικο σε συγκριση με το πριν.

    Σου ευχομαι απο καρδιας Καλη Δυναμη, μεγιστη Υπομονη και Πιστη πως η αγωγη θα την βοηθησει να νιωσει καλυτερα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    αποψη μου αλλα την αγωγη πρεπει να την παιρνει για χρονια για να εχει ελπιδεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @χοπ ναι ξερω ατομο που δεν ξαναπαρουσιασε επεισοδιο.. τωρα τι να σου πω η κατατονια που βρισκεται η αδερφη σου για μενα ειναι τραγικη.. εχω περασει και γω τετοιο πραγμα με τα φαρμακα γιαυτο και τα εκοψα την πρωτη φορα μετα βεβαια γ******ε ο διας..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  2. Si Puo Fare Μπορεί να γίνει σκηνοθεσία Giulio Manfredonia (2008)
    By Delmem080319a in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-2014, 01:20
  3. "Ζητειται" Γιατρος - Ανθρωπος....
    By Lenaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 08-09-2006, 04:15
  4. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54
  5. Ερωτική εμμονή: Ενας καθημερινός "δήμιος του έρωτα"
    By elsa__ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 02-05-2006, 01:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •