ΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    ΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ...

    Γεια σας,νομιζα πως δε θα επεστρεφα ξανα να μιλησω για μενα....αλλα και παλι νιωθω μια αφοριτη θλιψη μεσα μου.δεν βγαινω δεν τρωω και κοιμαμαι 20 ωρες την ημερα δεν εχω επισκεφτει ειδικο ποτε. θελω να το ξεπερασω ονη αλλα εκει που βρισκω τη δυναμη και σηκωνομαι παλι μετα απο λιγο πεφτω παλι...νομιζω πως το κυριοτερο προβλημα μου ειναι οτι χανω συνεχεια ανθρωπους απο τη ζωη μου αλλα παλι και εκει εχω τη δυναμη.δεν μπορω να βρω τον πυρινα το μονο που ξερω ειναι οτι καθε μερα ειναι και χειροτερα και αν και εχω τα παντα δεν μπορω να χαρω τιποτα....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    τι σ εχει οδηγησει αυτη τη φορα σε θλιψη, γνωριζεις?ειναι λογικο να πεφτεις και να σηκωνεσαι, η καταθλιψη ειναι δυσκολο πραγμα..θελει καιρο για να περασει, αρα ειναι λογικο να εχεις σκαμπανεβασματα.αν δε θες να πας σε γιατρο γιατι δε δοκιμαζεις να πας σε εναν ψυχολογο?εχεις την οικονομικη δυνατοτητα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Ακόμη και ή οικονομική δυνατότητα να μην υπάρχει μπορείς να πας και στο δημόσιο δωρεάν.
    Δεν είναι το ίδιο αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά την γνώμη μου είναι να συμβουλευτείς έναν ειδικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Lonely Heart View Post
    Ακόμη και ή οικονομική δυνατότητα να μην υπάρχει μπορείς να πας και στο δημόσιο δωρεάν.
    Δεν είναι το ίδιο αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά την γνώμη μου είναι να συμβουλευτείς έναν ειδικό.
    Πρεπει να δεις εναν καλο ψυχιατρο να σου δωσει σωστη αγωγη αλλιως μονη σου δεν ειναι δυνατον

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Ειναι ενα τερας η καταθλιψη το τρεμω εχω διπολικη και ξερω τι σημαινει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    150
    Δεν θα παρότρυνα κανέναν να πάρει χάπια από μόνος του.Αυτό που της είπα είναι να πάει σε ψυχολόγο στο δημόσιο.Εάν δεν υπάρχει βέβαια ή οικονομική δυνατότητα για ιδιώτη

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Αν σου συμβαίνει για καιρό αυτό, πιθανόν να σε καλωσορίζει η κατάθλιψη... Οπότε θα σε ρωτούσα πόσο καιρό σου συμβαίνει και αν έχεις κίνητρα κάθε πρωί για να σηκώνεσαι γιατί θα μπορούσε να είναι απλά μια φάση που θα περάσει αν δεν επικεντρώνεις συνεχώς στα "συμπτώματα" και ίσως να είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεσαι αυτή την περίοδο. Αυτό μόνο εσύ το ξέρεις. Αν νιώθεις όμως πως κάτι δεν πάει καλά, αν έχεις χάσει τελείως την όρεξή σου για ζωή, αν δεν έχεις κίνητρα (άρα είναι απείρως πιο εύκολο να ξαναπέσεις) και ΚΥΡΙΩΣ αν νιώθεις πως βυθίζεσαι τόσο που δεν μπορείς καν να σε βοηθήσεις, εγώ θα πρότεινα πρώτα να το πεις στους δικούς σου αν πιστεύεις πως θα καταλάβουν ή έστω θα είναι δίπλα σου, και αν δεν βλέπεις αποτέλεσμα ή δεν τα καταφέρνεις με τίποτα να σηκωθείς και βυθίζεσαι κάθε φορά πιο βαθιά, κάνε μια επίσκεψη σε ψυχολόγο... Μην πας κατευθείαν σε ψυχίατρο, προς Θεού... Θα πας ΜΟΝΟ αν σε στείλει ο ψυχολόγος και ΜΟΝΟ όταν ΕΣΥ νιώθεις πως δεν μπορείς να το αντιμετωπίσεις χωρίς χάπια. Αν θες την γνώμη μου όμως, πάλεψέ το όσο μπορείς χωρίς εξαρτήσεις...

  8. #8
    ημουν το πιο χαμογελαστο ατομο που θα μπορουσε καποιος να γνωρισει και αυτη που εδινε δυναμη σε ολους. απλα τωρα δεν μπορω εχω καθε μερα χαρες και γω απλ δεν μπορω να τις χαρω τι μου συμβαινει γιατι παλι επεσα?το ξερω οτι πρεπει να παω σε ειδικο αλλα δεν ξερω τι να του πω και απο που να αρχησω.και στην τελικη πως βγαινεις απο αυτην την κατασταση?ειναι ευκολο.εγω απλα κουραστηκα να ειμαι δυνατη και πολλες φορες περναει απο το μυαλο ο θανατος αν και ξερω εννοειται πως δεν ειναι σωστο γιατι πριν 3 χρονια το εκανα αλλα τοτε συνηλθα κατευθειαν ημουν καλα μεσα σε 3 μερες και τωρα ολα ενα τιποτα παλι.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,690
    οταν εχουμε τα παντα ειναι ευκολο να ειμαστε χαμογελαστοι και δυνατοι
    η μαγκια ειναι οταν δεν εχουμε τιποτα να παραμενουμε ετσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Quote Originally Posted by dragonfly1 View Post
    ημουν το πιο χαμογελαστο ατομο που θα μπορουσε καποιος να γνωρισει και αυτη που εδινε δυναμη σε ολους. απλα τωρα δεν μπορω εχω καθε μερα χαρες και γω απλ δεν μπορω να τις χαρω τι μου συμβαινει γιατι παλι επεσα?το ξερω οτι πρεπει να παω σε ειδικο αλλα δεν ξερω τι να του πω και απο που να αρχησω.και στην τελικη πως βγαινεις απο αυτην την κατασταση?ειναι ευκολο.εγω απλα κουραστηκα να ειμαι δυνατη και πολλες φορες περναει απο το μυαλο ο θανατος αν και ξερω εννοειται πως δεν ειναι σωστο γιατι πριν 3 χρονια το εκανα αλλα τοτε συνηλθα κατευθειαν ημουν καλα μεσα σε 3 μερες και τωρα ολα ενα τιποτα παλι.
    Σε ολες αυτες τις ερωτησεις, πιθανόν ο ειδικός να έχει τις σωστές απαντήσεις...άμα έχεις την οικονομική δυνατοτητα, καν' το!

  11. #11
    Quote Originally Posted by elis View Post
    οταν εχουμε τα παντα ειναι ευκολο να ειμαστε χαμογελαστοι και δυνατοι
    η μαγκια ειναι οταν δεν εχουμε τιποτα να παραμενουμε ετσι
    Εχω τα παντα....σε περιοδους δυσκολιας παντα χαμογελουσα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by dragonfly1 View Post
    Γεια σας,νομιζα πως δε θα επεστρεφα ξανα να μιλησω για μενα....αλλα και παλι νιωθω μια αφοριτη θλιψη μεσα μου.δεν βγαινω δεν τρωω και κοιμαμαι 20 ωρες την ημερα δεν εχω επισκεφτει ειδικο ποτε. θελω να το ξεπερασω ονη αλλα εκει που βρισκω τη δυναμη και σηκωνομαι παλι μετα απο λιγο πεφτω παλι...νομιζω πως το κυριοτερο προβλημα μου ειναι οτι χανω συνεχεια ανθρωπους απο τη ζωη μου αλλα παλι και εκει εχω τη δυναμη.δεν μπορω να βρω τον πυρινα το μονο που ξερω ειναι οτι καθε μερα ειναι και χειροτερα και αν και εχω τα παντα δεν μπορω να χαρω τιποτα....
    Quote Originally Posted by dragonfly1 View Post
    ημουν το πιο χαμογελαστο ατομο που θα μπορουσε καποιος να γνωρισει και αυτη που εδινε δυναμη σε ολους. απλα τωρα δεν μπορω εχω καθε μερα χαρες και γω απλ δεν μπορω να τις χαρω τι μου συμβαινει γιατι παλι επεσα?το ξερω οτι πρεπει να παω σε ειδικο αλλα δεν ξερω τι να του πω και απο που να αρχησω.και στην τελικη πως βγαινεις απο αυτην την κατασταση?ειναι ευκολο.εγω απλα κουραστηκα να ειμαι δυνατη και πολλες φορες περναει απο το μυαλο ο θανατος αν και ξερω εννοειται πως δεν ειναι σωστο γιατι πριν 3 χρονια το εκανα αλλα τοτε συνηλθα κατευθειαν ημουν καλα μεσα σε 3 μερες και τωρα ολα ενα τιποτα παλι.
    Καλησπέρα.
    Διάβασε ξανά αυτά που γράφεις.

    Πολλές φορές νομίζουμε ότι μόνο εμείς έχουμε κάτι τέτοιο.Δηλαδή αυτή τη διάθεση,αυτά τα σκαμπανεβάσματα και δεν θέλουμε να ζητήσουμε βοήθεια από κάποιον ειδικό γιατί έχουμε την εντύπωση ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε μόνοι μας.Γιατί εμείς είμασταν αλλιώς.
    Μη το πάρεις ότι σε κρίνω.Αυτά τα έγραψα γιατί δυστυχώς αρκετός κόσμος την πατάει έτσι.Όπως κι εγώ.Κι εγώ έπεσα στην παγίδα ότι μπορώ μόνος,δεν πρέπει να μιλήσω,ήμουν χαμογελαστός και η δύναμη για όλους.
    Η γνώμη μου είναι να ζητήσεις μια γνώμη κάποιου ειδικού.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το λες κ μονη σου τι σε πειραζει λες χανω καπιους ανθρωπους απο διπλα μου μηπως διχνεις εγωισμο αντι να τους πεις οτι τους θελεις?

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 26-08-2013, 20:25
  2. ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΝΑΡΡΩΣΗΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 23-12-2012, 18:28
  3. Πιστεύετε στα σημάδια;
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-05-2012, 21:01
  4. Έντονα σημάδια bullying....
    By nature in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 810
    Last Post: 04-11-2009, 22:37
  5. Σημάδια αγάπης..
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 07-09-2008, 16:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •