Μυθομανία και λύπηση για απομάκρυνση του ατόμου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    αυτο αμα του πεισ νομιζω θα εισαι καλυμενη οτι λεσ και σε μασ εδω
    να παει να κοιταχτει με ωραιο τροπο πεστου δυο κουβεντεσ
    για το καλο του επειδη εισαι μεγαλυτερη και καποτε θα καταλαβει και θα σου πει κι ευχαριστω
    ο αντρασ να ξερεισ μετα τα εικοσιπεντε δειχνει σιγα σιγα απλα εγω αυτο που λεω
    ειναι να μην τον κανεισ κουρελι οτι του πεισ με τροπο και κανε οτι θεσ στη τελικη
    αλλα να το χειριστεισ σωστα γιατι ειναι μικροσ κι ακομα ειναι στην ηλικια με τισ βλακειεσ εσυ εισαι σε ωριμη ηλικια για κοριτσι
    και πρεπει να το χειριστεισ εσυ νομιζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Ellis συμφωνώ απόλυτα, νιώθω μια ευθύνη απεναντί του, σαν άνθρωπος, δεν εχει σημασία που δε τον ξέρω και δεν είναι ούτε αίμα μου γιατί και μένα κάποτε βρέθηκαν στο δρόμο μου περαστικοί-ές και μου είπαν μια σωστή κουβέντα, ενίοτε βρέθηκαν και βλάκες/βλαμμένες που με έκαναν να αισθανθώ κουρέλι επειδή πχ ήμουν ευαίσθητη ή αγχώδης. Μέχρι στιγμής δε του έχω πει τίποτα του τύπου τον αποστρέφομαι ή ότι είναι άρρωστος κλπ, του επανέλαβα πολλές φορές ότι έχει όλη τη ζωή μπροστά του, ότι είναι νεος, δυνατός, υγιής, ότι δεν τον κρίνω και δεν είμαι κανένας θεός, του είπα ότι κι εγώ έχω πάει σε ψυχολόγο και ότι όλοι έχουμε θέματα, θα του πω κι άλλες κουβέντες όσες χρειαστεί, όσο μπορώ, θα του δώσω και τηλέφωνα και ονόματα ψυχολόγων αν χρειαστεί... αυτό που θέλω είναι να απεμπλακεί συναισθηματικά από εμένα ...όσο πιο ανεπαίσθητα γίνεται.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Εγώ παρατηρώ ότι εσύ για κάποιο λόγο έχεις εμπλακεί συναισθηματικά σε όλο αυτό.
    Ενώ δεν σ' ενδιαφέρει, ενώ λέει τόσο χοντρά ψέμματα και δείχνει να έχει ψυχολογικά προβλήματα (μπορεί και να μην έχει τίποτα και να λέει απλώς παραμύθια),
    εσύ δυσκολεύεσαι να ξεκόψεις.
    Έχει βρει τον τρόπο να σε χειραγωγεί, πιθανόν αυτός να είναι ο τρόπος του με τις γυναίκες, αφού έχει δει ότι πιάνει.
    Πολλοί και πολλές χρησιμοποιούν τέτοιους τρόπους, θ' αυτοκτονήσω, θα τρελαθώ, θα πάρω χάπια.
    Μπορώ να θυμηθώ τουλάχιστον 2 ιστορίες φιλενάδων μου, με άντρες που σκαρφιζόταν διάφορες ιστορίες για να μην τους χωρίσουν.
    Ο ένας τάχα το έριξε στα ναρκωτικά και ο άλλος είπε ότι είχε όγκο στον εγκέφαλο.
    Και οι δύο την ίδια στιγμή χαριεντιζόταν με άλλες, ο δεύτερος δε ήταν και παντρεμένος.
    Μη μασάς σε τέτοιες συμπεριφορές.

    Προφανώς όμως κι εσένα κάτι σε ελκύει σ' αυτή την κατάσταση, ίσως το ότι δείχνει να είναι συναισθηματικά εξαρτημένος από σένα.
    Αλλιώς, θα είχες ξεκόψει με τη μία και δεν θα ένιωθες καμία ανάγκη να δώσεις περαιτέρω εξηγήσεις.
    Δηλαδή, αυτός σε έχει φλομώσει στο ψέμμα κι εσύ θέλεις να τον βοηθήσεις και από πάνω!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Εγώ παρατηρώ ότι εσύ για κάποιο λόγο έχεις εμπλακεί συναισθηματικά σε όλο αυτό.
    Ενώ δεν σ' ενδιαφέρει, ενώ λέει τόσο χοντρά ψέμματα και δείχνει να έχει ψυχολογικά προβλήματα (μπορεί και να μην έχει τίποτα και να λέει απλώς παραμύθια),
    εσύ δυσκολεύεσαι να ξεκόψεις.
    Έχει βρει τον τρόπο να σε χειραγωγεί, πιθανόν αυτός να είναι ο τρόπος του με τις γυναίκες, αφού έχει δει ότι πιάνει.
    Πολλοί και πολλές χρησιμοποιούν τέτοιους τρόπους, θ' αυτοκτονήσω, θα τρελαθώ, θα πάρω χάπια.
    Μπορώ να θυμηθώ τουλάχιστον 2 ιστορίες φιλενάδων μου, με άντρες που σκαρφιζόταν διάφορες ιστορίες για να μην τους χωρίσουν.
    Ο ένας τάχα το έριξε στα ναρκωτικά και ο άλλος είπε ότι είχε όγκο στον εγκέφαλο.
    Και οι δύο την ίδια στιγμή χαριεντιζόταν με άλλες, ο δεύτερος δε ήταν και παντρεμένος.
    Μη μασάς σε τέτοιες συμπεριφορές.

    Προφανώς όμως κι εσένα κάτι σε ελκύει σ' αυτή την κατάσταση, ίσως το ότι δείχνει να είναι συναισθηματικά εξαρτημένος από σένα.
    Αλλιώς, θα είχες ξεκόψει με τη μία και δεν θα ένιωθες καμία ανάγκη να δώσεις περαιτέρω εξηγήσεις.
    Δηλαδή, αυτός σε έχει φλομώσει στο ψέμμα κι εσύ θέλεις να τον βοηθήσεις και από πάνω!
    αυτο, ξαναπες το... :rolleyes:
    κι ολα αυτα με μια γνωριμια 3-4 ημερων πανω - κατω.
    κι εγω, ακριβως αυτα σκεφτομουν.
    ο τυπος μπορει απο το να εχει προβληματα μεχρι και να σε δουλευει επειδη ασχολεισαι. εσυ τι θες μαζι του για μιας μερας "σχεση"?

  5. #20
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Γεια σου Marian, μπορώ να πω οτι με προβλημάτισες με τις περιπτώσεις που μου ανέφερες. Σίγουρα όμως δεν αντλώ καμιά ικανοποίηση απο αυτή την κατάσταση.... Μου έχει απορροφήσει αρκετή ενέργεια και μου έχει δημιουργήσει αρκετό άγχος. Να σου λέει ο άλλος ότι είσαι η μόνη του σωτηρία και την ίδια στιγμή εσύ να μη θες να έχεις πολλά πολλά μαζί του ή ακόμη και καθόλου είναι δύσκολο να το χειριστείς. Είναι ο τύπος μου τέτοιος που λυπάμαι και θα το χειριζόμουν δύσκολα έτσι και αλλιώς αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ταυτόχρονα φοβάμαι μη κάνει ο άλλος κάποιο κακό στον εαυτό του! Τα ψέματα του δεν τα πήρα προσωπικά γιατί σίγουρα δεν είμαι το μόνο άτομο το οποίο τα έχει λουστεί απο αυτόν, αυτό είναι σίγουρο... Το πρόβλημα μου δεν είναι μόνο τα ψέματα που ανακάλυψα αλλά και η εμμονική του ενασχόληση του μαζί μου, η εξαρτητική του συμπεριφορά. Ακόμη κι αν δεν ανακάλυπτα όλα αυτά τα ψέματα και πάλι θα χρειαζόταν να βάλω όρια, να ξεκαθαρίσω ακόμη μια φορά και πιο σταράτα τη θέση μου και τα αισθήματά μου. Σίγουρα θα υπήρχε πάλι άγχος από την πλευρά μου για να το χειριστώ. Τα ψέματα όμως με έκαναν να χάσω κάθε ρομαντική διάθεση απέναντί του, κάθε θαυμασμό, αυτόν που χρειάζεται στις ερωτικές σχέσεις, δε μπορώ να ξανακάνω τίποτα μαζί του, δε μπορώ να του πω ουτε ένα γλυκόλογο, έχει περάσει στην άλλη πλευρά για μένα, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει ψυχοπαθολογία αφού έχει πάθει νευρικό κλονισμό και λυπάμαι να τον τιμωρήσω για το ίδιο του το πρόβλημα γιατί θα νιώσει ακόμη πιο χάλια και φοβάμαι για το τί θα κάνει... Θέλω να τον κάνω να κατάλαβει ότι απομακρύνομαι επειδή δεν συμμερίζομαι τα αισθήματά του..

  6. #21
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Remedy δε νομίζω να φαίνεται κάπου ότι θέλω κάτι μαζί του ή κερδίζω κάτι από ολο αυτό, ισα ίσα χάνω. Απλα πως να το πω πιο απλά δε μπορώ, λυπάμαι και φοβάμαι.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Chandler View Post
    Remedy δε νομίζω να φαίνεται κάπου ότι θέλω κάτι μαζί του ή κερδίζω κάτι από ολο αυτό, ισα ίσα χάνω. Απλα πως να το πω πιο απλά δε μπορώ, λυπάμαι και φοβάμαι.
    αυτο ακριβως, ειπα.
    δεν κερδιζεις τιποτε, ισα- ισα χανεις, δεν τον ξερεις ΚΑΘΟΛΟΥ, τον γνωριζεις με το ζορι μια βδομαδα, δεν ξερεις καν αν ειναι επικινδυνος, κι ακομα το συζητας...
    το μονο που ξερεις με ΣΙΓΟΥΡΙΑ ειναι οτι σε δουλευει. αυτο, αποδειχθηκε, δεν το αμφισβητουμε.

    το αν αυτο οφειλεται σε παθηση η σε απλο θρασσος, αν ειναι επικινδυνος η οχι, δεν το ξερεις.
    θελεις κι αλλα για ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙΣ?
    φυσικα και ειναι για συμπονια αν ειναι αρρωστος, αλλα η συμπονια δεν παρεχεται με εκβιασμους.
    αυτος σε εκβιαζει ξεκαθαρα κι εσυ το συζητας.

    η γνωμη μου ειναι να του γνωστοποιησεις οτι ξερει τα παντα για την γνωριμια σας το στενο σου περιβαλλον, γονεις, αδερφια κλπ και οτι δεν επιθυμεις συνεχεια.
    (η γνωστοποιηση ειναι για να μην σκεφτει να σε κυνηγησει).
    εγω αυτο θα εκανα.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δε βλεπω πουθενα καπιο στιχειο που να διχνει οτι εχεις σχεση μαζι του φιλοι εισαστε κ μαλον σου θυμιζει καπιο γνωστο σου προσωπο γι αυτο επιμενεις να του μιλας.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω παντως δε πιστευω οτι μπορει τιποτα να σε προστατεψει καλυτερα απο το μυαλο σου κ σαφως οταν γνωριζεις ανθρωπους πρεπει να εχεις κ το ενστικτο να γνωριζεις πιον θα πλησιασεις κ πιον οχι δε εχει νοημα να πλησιαζεις καπιον κ μετα να φοβασαι το μονο πραγμα που θα μπορουσε καπως να σε προστατεψει ειναι να ξερεις να παιζεις θεατρο οταν το χρειαστεις θυμαμαι πχ καποτε που ηταν βραδυ αργα τη νυχτα κ γυριζα απο καπου κ περασα απο ενα θεοσκοτεινο σημειο ετυχε να περασει ενας απο διπλα μου που ηταν σαν να τη κοπανησε απο πουθενα κ μου ζητησε να τον ακολουθησω χωρις καν να με γνωριζει κ γω προσποιηθηκα οτι ζαλιζομουν κ δε μπορουσα να τον ακολουθησω κ αυτος το χαψε μεχρι που σταματησα ενα ταξι κ την εκανα με τη μια.
    δε μπορεις να πλησιαζεις ατομα κ μετα να θυμασαι οτι ειναι επικινδυνα...
    οπως δε γινεται να εχεις σοβαρη γνωμη για καπιον χωρις να εχεις ιδεα γι αυτον κ οπιος εχει τα γενια εχει κ τα χτενια.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    γιεα σας παιδιά, Ok Remedy καταλαβαίνω τι εννοείς τώρα...Και όλα αυτά που λες είναι σωστά. Η δικιά μου άμυνα σε όλο αυτό ήταν να νιώσω λύπηση και μια ενοχή, ότι αφού ήλπισε ότι θα αλλάξει όλη του η ζωή που με γνώρισε -'οσο τρελό κι αν είναι αυτό- ας του δώσω τουλάχιστον μια συμπόνοια. Αυτό έγινε με τη συνειδητοποίηση ότι μου έχει πει ψεματα που είδα ότι αν υπήρχε μια πιθανότητα να προχωρουσε κατι τώρα δεν υπάρχει καμία... Όντως δε μπορώ δε ξέρω αν θα του πω κάτι τέτοιο, ίσως και να ήταν καλή ιδέα βέβαια. (ότι ξέρουν και καλά δικοί μου για την υπόθεση)
    Αλέξανδρε ίσως έπρεπε να σκαλίσω πιο πολύ τις ιστορίες που μου έλεγε την ώρα που μου τις έλεγε αν εννοείς αυτό, με συνεπήρε ο ενθουσιασμός και δεν έψαξα να μάθω κάτι παραπάνω. Δε μπορώ να πω οτι μου θυμίζει κάποιον άλλο... Αλλά τι να κάνω έβαλα το μυαλό μου να δουλεψει μετά. Άλλες φορές έχω δυνατό ένστικτο που πέφτει μέσα για τους ανθρώπους, ίσως όταν πραγματικά με ενδιαφέρει να καταλάβω τι τρέχει με την πάρτη τους, ισως ο συγκεκριμένος να μου ήταν αδιάφορος αρχικά και να τα ακουγα όλα στο ντούκου και όταν άρχισα να δένομαι, τότε να λειτούργησε το μυαλό μου. κι εγω δε μπορω να με καταλάβω. ισως απλα νιωθω πολυ μονη και με πλησιασε κάποιος που φαινοταν ακακος και να μου φανηκε ασφαλες να συσχετιστω. σηκωνει ολοκληρη κουβεντα...
    Τέλος να πω ότι μίλησα μαζί του μόνο μια φορά πέντε λεπτά, κομμένες και οι συμβουλές, δεν απαντάω στα τηλέφωνα, μου είπε ότι έρχεται με άδεια σύντομα και να βρεθούμε και του είπα διάφορες δικαιολογίες ότι μπορεί να λείπω κλπ. Δε ξέρω αν μια συνάντηση για να το κλείσω μαζί του είναι το καλύτερο ή όχι. Πάντως έχω ξε-αγχωθεί παρα πολύ και έχω ηρεμήσει.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,693
    εγω να σου πω τι καταλαβα οτι εσυ εισαι η φραγκατη γκομενα με ενα καλο επιπεδο ζωησ πιθανωσ και σπουδαγμενη
    κι αυτοσ εχει αλλο επιπεδο ζωησ και πιθανωσ να μη γυρνουσεσ ποτε να τον κοιταξεισ
    αλλα να σου δωσω μια συμβουλη οτι αυτα τα παιδια αξιζουνε κι ασ λενε ψεμματα κι ασ κανουνε μαλακιεσ
    απλα εσεισ οι γυναικεσ ειστε λιγο αλλου θελετε ο αλλοσ να μιλαει ωραια τα καλα του τα ρουχαλακια
    τον ωραιο τροπο κλπ για να τα χει ολα αυτα καποιοσ πρεπει να εχει καποια λεφτα αλλιωσ δε γινεται
    για ρωτα τουσ ολουσ αυτουσ τι δυσκολιεσ αντιμετωπιζουν απο μικρα και πωσ περνανε ενταξει δε λεω καποιοι ειναι μαλακεσ
    και κανουν μαλακιεσ χωρισ λογο αλλα γιατι δε ψαχνεισ να βρεισ αμα θελεισ γιατι ειναι αυτοσ ετσι λεω εγω τωρα δε ξερω λεω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μαλον οι ασυναρτισιες αυτες που σου λεει σε εκνευριζουν αν τεριαζες μαζι του θα σου αρεσαν κατι που δε συμβαινει.μπορει ομως να συμβαινει αλλου.

  13. #28
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Ελις αυτη τη φορα εχεις πεσει λιγο εως πολυ εξω. καθολου φραγκάτη δεν είμαι, είμαι και άνεργη, ζούσα με κάτι οικονομίες μου από τη τελευταία μου δουλειά μέχρι το καλοκαίρι, τώρα η ζωή μου είναι βιογραφικά και επιβίωση με ένα χαρτζιλίκι. αν το πας ένα βήμα πιο πέρα όμως, έχω δει και έχω κάνει πιο πολλά πράγματα από ότι αυτός ο τύπος λόγω ηλικίας αλλά και πάλι στην ηλικία του είχα δει και είχα κάνει πιο πολλά πράγματα γιατί όντως σπούδασα αλλά και γιατί δουλέυω απο μικρή,.. Να ένιωσε κομπλεξ μπροστά μου επειδή έχω κάνει πιο πολλά πράγαματα ίσως, εγώ έχω συνηθήσει να ντρέπομαι να αποκαλύψω για το πόσο δύσκολα έχω μεγαλώσει, το παίζω χαλαρή σαν να έχω μεγαλώσει στη μέση ελληνική οικογένεια, αλλά δεν είναι έτσι, απλώς δε μου αρέσει να τα θυμάμαι και να κλαίγομαι. Αλλά όχι και να πω ψέματα ότι πχ σπουδασα στο πολυτεχνειο ή ότι πήγα στην νεα υορκη ή οτι είμαι μελος ομαδας πολο (α εθνικη) -τυχαια παραδειγματα αντιστοιχα των ψεματων που μου είπε σου αναφερω. τι ευκαιρία να δώσω σε ενα τετοιο άτομο.
    ίσως να εχεις χρειαστει να πεις ψεματα για κατι προσωπικο και να ταυτιζεσαι με την ιστορια αλλα αν δεν επινοησες αντιστοιχες ιστοριες δε νομιζω να θεωρεισαι μυθομανης. κι εγω εχω πει ψεματα για να ακυρωσω εξοδο ότι δεν νιωθω πολύ καλα ενώ ήταν απλως βαρεμαρα, δεν επινοησα ολοκληρη φανταστικη ζωη.

    αλεξανδρε τι να πω, ποτε δε γοητευτηκα απο το ψεμα και την ασυναρτησια, το λιγοτερο ξενερωνω

  14. #29
    Και εγω Chandler Ξε νε ρω νω αλλά εχω καταλαβει οτι πολυ απλα πρωτον συνδεουν την αναγκη για αληθεια με ηθικοπρεπισμο και το βλεπουν ως τιποτα σοβαρο.
    Οι λεξεις δηλαδη υπαρχουν απλα για να βγαινουν απο το στομα αρα ο/η απεναντι ειναι λαθος που τις παιρνει στα σοβαρα.

    Τι να κανουμε, δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.

    Συναντηθηκες μαζι του ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Tσαντλερ, δε του λες του φαντάρου να σπουδάσει νομική;:p Προσπάθησε για αρχή να χαλαρώσεις γιατι πρεπει να έχεις στρεσαριστεί αρκετά απ' οτι έχω καταλάβει, είναι οντως δύσκολη η θέση σου. Απ' το φβ τον έσβησες;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μυθομανία...
    By eirineta in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 38
    Last Post: 23-01-2014, 01:12
  2. Μυθομανία
    By marsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-09-2012, 11:03
  3. Μυθομανία?
    By Eva1995 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 34
    Last Post: 27-06-2012, 17:50
  4. ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ
    By antonio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-09-2011, 16:43
  5. Είναι μαζί μου από λύπηση;
    By ornament in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2009, 16:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •