Μυθομανία και λύπηση για απομάκρυνση του ατόμου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81

    Μυθομανία και λύπηση για απομάκρυνση του ατόμου

    Γεια σε όλα τα μέλη. Είμαι πολυ μπερδεμένη σχετικά με το πως να χειριστώ μια κατάσταση που είναι ιδιαίτερα πιεστική και περίπλοκη.
    Πρόσφατα με πλησιάσε ένα άτομο του αντίθετου φύλου που έδειξε ενδιαφέρον για μένα... Βγήκαμε και μιλήσαμε, δεν ένιωσα κάποια σύνδεση ή κάποια προοπτική σχέσης, δεν ήμουν καθόλου σε φάση αναζήτησης σχέσης αλλά μου έβγαλε ένα ερωτικό ενδιαφέρον. Μου είπε διάφορα για τη ζωή του που κάποια ήταν λίγο θολά έτσι οπως τα παρουσίαζε. Το φλερτ συνεχίστηκε και έλεγε πράγματα του τύπου ''είσαι ό,τι ονειρευόμουν και θέλω να είμαστε μαζί'' κλπ. ενώ εγώ του ξεκαθάρισα ότι δε το βλέπω να προχωράει σε σχέση όλο αυτό και ότι δε τρέφω αισθήματα αλλά υπάρχει μια φυσική έλξη. Στεναχωρήθηκε και έλεγε ότι θα περιμένει, του έλεγα ότι μπορεί και να μην είμαι ποτέ έτοιμη και επέμενε ότι θα με κάνει να θέλω να είμαστε μαζί κλπ. Μου είπε ότι με αγαπάει και ότι με λατρεύει τόσο νωρίς! Επειδή είμαι λίγο μεγαλύτερή του είπα ότι δεν παρεξηγώ τον ενθουσιασμό του και ότι κι εμένα μου έχει τύχει να ενθουσιαστώ παλιά αλλά ότι η αγάπη έρχεται με το χρόνο... Τελοσπάντων, φτάσαμε στο ερωτικό κομμάτι και πάνω στο πάθος είπα και εγώ κάποιες γλυκές κουβέντες και ήμουν πιο ανοιχτή έδειξα πιο πρόθυμη ακόμη και για ενδεχόμενη σχεση στο μέλλον αν ένιωθα οτι ταιριάζουμε...

    Αλλά κάπου εκεί άρχισα να ρωτάω πιο πολλά και πάλι υπήρχαν κενά στις απαντήσεις του που τα άφησα έτσι να περάσουν γιατί στο εντωμεταξύ μου είχε ήδη πει 5-6 δραματικές ιστορίες της ζωής του και πόσο δύσκολα περνάει και είχα αρχίσει να νοιάζομαι για αυτόν. Το θέμα είναι ότι είναι φαντάρος και ήδη τον έβαλαν μια φορά σε ψυχιατρική κλινική γιατί οπως μου είπε δε μπορει να ξεπεράσει την πρωην του που τον εξευτέλιζε λέει με κουβέντες... Και έκλαιγε μπροστά μου και τέτοια. Μου είπε ότι στο παρελθόν έπαιρνε ηρεμιστικά και γενικά κατάλαβα ότι δεν είναι καλά το παλλικάρι και μάλιστα δεν είναι καλά ενω είναι και τελείως άβγαλτο και δε ξέρει τίποτα από τη ζωή. Του έδωσα κάποιες συβουλες, του είπα ότι ολα θα πανε καλά, ελεγε ότι θα παν τωρα που γνωρισε εμενα και θα είμαστε για παντα μαζί, δεν ήθελα να τον στεναχωρήσω, το άφησα έτσι..

    Γυρισε εκεί που υπηρετεί και αφού έμεινα μόνη γιατί για κάποιες μέρες έγιναν όλα τόσο γρήγορα, όλη μέρα μαζί ή τηλέφωνα και δεν είχα χρόνο να σκεφτώ καθαρά, άρχισα να συνδέω τα κομμάτια από τις διάφορες ιστορίες που μου είπε και δεν έβγαζαν νόημα, άρχισα να αμφιβάλλω τι είναι αλήθεια και τι είναι ψέματα από ολα όσα μου είπε, googlaρα μερικά και δεν έβρισκα τίποτα απ' όσα μου είπε. Οι ιστορίες του αφορούσαν: ότι ένας φίλος του σκοτώθηκε μπροστά στα μάτια του, ότι έχει συμμετάσχει σε έναν διαγωνισμό στο εξωτερικό και πήρε καλή θέση αλλά του συνέβη εκεί ένα ατύχημα και ήταν στην ενταντική ένα μήνα, ότι όταν ήταν μωρό τυχαία οι γονείς του που έκαναν βόλτα γνωρισαν έναν σκηνοθέτη και έκανε εμφανίσεις σαν μωρό σε μια σειρα (ήταν έτοιμος να μου πει και το όλο στόρυ της σειρας, τον είχε πιάσει λογοδιάρροια αλλα τον σταμάτησα), ότι σπουδάζει σε συγκεκριμένο πανεπιστημιακό τμήμα, ότι έχει υπάρξει αθλητής κάποιων αθλητικών συλλόγων. Μου δάνεισε ένα βιβλίο με το όνομα μιας κοπέλας, της ξαδέρφη του είπε. Με λίγη αναζήτηση βρήκα ότι είναι είναι η πρωην του, δε βρήκα πουθενά το όνομά του σε σχεση με τον διαγωνισμό και με τους αθλητικούς συλλόγους που ανέφερε και ούτε σαν επιτυχών πανελλήνιων στη σχολή που μου είπε... Ενιωσα πολύ ηλίθια και εξαπατημένη. Δε μου έχει τύχει κάτι ανάλογο ποτέ ξανά!

    Μετά το πρώτο σοκ άρχισα να μην απαντώ τα τηλεφωνα, με έπαιρνε όλη μέρα, έγινα πιο απότομη, κοφτή, για να μη τα πολυλογώ δεν ηξερα πως να το χειριστώ, σπυράκια έβγαλα από το αγχος μου, κυριολεκτικά έσκασα, γιατί κατάλαβα ότι το παλικάρι έχει πρόβλημα που περιλαμβάνει μυθομανία, νευρικό κλονισμό και φοβίες και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο. Μια φίλη μου είπε να τον κόψω μπαμ και κατω και θα βρει άλλο θυμα να τα κάνει αλλου και ότι λογικά ό.τι μου λεει για την πρωην του μαλλον θα είναι ψεμμα και ίσως αυτος να την ενοχλεί και οχι το αντιστροφο... Εγώ ομως σκέφτομαι ότι είναι μόνος του, μέσα στο στρατό και ότι κρατάει όπλο και φοβάμαι, νιώθω υπέυθυνη για τη ζωή του πια! Αφού στην απότομη ψυχρότητα μου άρχισε να λεει ότι δεν μπορει να το διανοηθει ότι ουτε εγω δεν τον καταλαβαινω και ότι δε μπορει χωρις εμενα και εκλαιγε.. Τον ρωτησα πως ειναι εκεί μεσα που ειναι γιατι υποψιαστηκα ότι δεχεται bulliyng και μου είπε ότι οντως τον πειράζουν πολύ.. Του εδωσα καποιες συμβουλες πως να το διαχειριστει και με ευχαριστησε... Μετα του ειπα οτι για κανενα λόγο να μη βλαψει τον εαυτό του και ότι είναι υγιης, νεος και εχει ολη τη ζωη μπροστα του, εδειχνε να καταλαβαινει.

    Όλος του ο φοβος είναι να μην καταρρευσει παλι και τον βγαλουν με απαλλαγη, το γνωστο γιωτα-5, γιατι λεει οι δικοί του θα τον κραξουν και ότι θα ειναι καταδικασμένος μια ζωή κοινωνικά και επαγγελματικά... Παλι του εδωσα συμβουλες πως να το χειριστεί ολο αυτο, οτι η ζωη ειναι δική του, οι δυναμεις που εχει ειναι δικες του και να κανει μεχρι εκει που μπορει και αν δε μπορει δεν ηρθε το τελος του κοσμου. Με ακουγε. Αλλα επιμενει στο γιατι δε λεω γλυκολογα και του λεω να επικεντρωθει να ειναι καλα και οχι σε μια τυπισσα που μολις γνωρισε, γιατι μαλλον ετσι κουκουλωνει το αληθινο προβλημα (την προσαρμογη στο στρατο). Με πολλά επιχειρήματα μου και ανάκριση με το γάντι παραδεχτηκε οτι οντως ειπε ψεμματα για τη σχολη και τους αθλητικους συλλογους και ότι όνωτς το βιβλίο ανηκε στην πρωην. Ειπε οτι απο κοντα θα μου μιλησει για το θέμα των ψεμματων αλλά αυτο δε με νοιαζει πια.

    Με νοιαζει πως να απεγκλωβιστω απο ολο αυτό. Προφανως δε τρεφω συναισθηματα αλλα παρα μονο ανθρωπισμου. Λυπαμαι για την κατασταση του αλλα δεν εχω αλλο κουραγιο να το αντιμετωπισω ολο αυτο για πολυ καιρο ακόμη. Εχω βαλει καποια ορια και δεν εχω πλεον 20 αναπαντητες τη μερα και 10 μηνυματα. Αλλα και παλι μιλαω μιση ωρα μαζι του καθε μερα. Προσπαθει να κανει τα αδυνατα δυνατα να συναντηθουμε στην επομενη αδεια του αλλα εγω θα λειπω αλλα δε θελω να πω και που ακριβως θα ειμαι γιατι λεει οτι θελει να ερθει να με βρει οπου και να ειμαι και τετοια.. Μου ειπε οτι μιλησαν μαζι του δευτερη φορα οι ειδικοι εκεί και τον ρωτησαν αν κανει ακομη αρνητικες σκεψεις σε σχεση με την πρωην του και ειπε οχι γιατι τωρα σκεφτεται μια νεα κοπελα (εμενα) και ειναι μια χαρα και ότι απο αυτα εκριναν οτι όλα κυλανε ενταξει. Νιωθω σαν να πληρωνω με πολυ ασχημο τροπο οτι σαν πιο ωριμη επρεπε να ειχα απομακρυνθει από τα πρώτα περίεργα σημάδια. Ολη μερα έχω αγχος, σκεφτομαι την κατασταση και εχω αποσυντονιστει πληρως, εχω τηλ. της οικογενειας του και ωρες ωρες σκεφτομαι να ενημερωσω αλλα δε ξερω και τι ακριβως να πω. Εχω βρει και τροπο επικοινωνιας με την πρων του μπας και μαθαινα λεπτομερειες.. αλλα δε ξερω αν αντεχω να μπω σε αυτη τη διαδικασια...με εχει φαει το αγχος... Νιώθω σαν ψυχολόγος του αλλά ακομη χειρότερα ειναι παρα τη θεληση μου και δεν είναι η θεραπεία που ζητάει αλλα εμενα την ίδια. Δε ξερω τι να κάνω..

    συγγνωμη για το τεραστιο κειμενο

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο που με ξινιζει περισσοτερο δεν ειναι τοσο οτι μπορει να σου ελεγε πραγματα που δεν εβγαζαν νοημα αλλα οτι κανονικα αν τεριαζατε επρεπε να βγαζεις νοημα απο οσα λεει η να υπεθετες τι ενοει μου εχει τυχει κατ επαναληψη να διαβαζω πραγματα που βρισκονται στο οριο του να μη βγαζουν νοημα κ να καταλαβαινω τι γραφουν αλαζοντας λιγο τις λεξεις..αλλα αν θελεις να σαι διπλα του για ανθρωπιστικους λογους μπορεις να το κανεις
    τωρα τι να σου πω εγω πιστευω οτι μαλον θα μινεις διπλα του ως φιλη ετσι οπως το πας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Νομίζω ότι πλέον στο χαρτί της απαλλαγής δεν γράφεται ο λόγος δηλαδή δεν θα λέει πουθενά ότι ήταν Ι5 άρα πες του να μην ανησυχεί. Ίσως κάποιος άντρας από το φόρουμ μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό. Βασικά το όλο ζήτημα είναι να καταλάβεις ότι δεν έχεις καμία ευθύνη απέναντί του. Με το ζόρι δεν ανεχόμαστε κανέναν, ειδικά ανθρώπους που δεν έχουν υπάρξει ειλικρινείς απέναντί μας. Συμφωνώ με τη φίλη σου, κόψτο μαχαίρι αν έχεις καταλάβει ότι σου λέει ψέματα, δεν πρόκειται να σταματήσει.

  4. #4
    Ένα από τα λίγα θέματα που έχω διαβάσει και με έχουν κρατήσει ζωηρό το ενδιαφέρον. Σίγουρα το παλικάρι έχει θέματα που εσυ δεν μπορείς να τα λύσεις και δεν νομίζω ότι μπορείς να τον βοηθήσεις περισσότερο. Κάθε μέρα που θα περνάει, αν εσυ τον αφήνεις να δεθεί μαζί σου, τόσο πιο πολύ θα είναι δύσκολο να απαγκιστρωθεί από πάνω σου. Δεν θα κάνει μόνο κακό στον εαυτό του αλλά από ένα σημείο και μετά θα στραφεί και εναντίον σου αν δει ότι χάνει την εμπιστοσύνη στο πρόσωπο σου. Μην κάνεις το λάθος και του πεις που μένεις, ελπίζω να μην ξέρει το επίθετο σου και μπορέσει να ψάξει την διεύθυνση σου και βρες έναν τρόπο όσο πιο γρήγορα να σταματήσετε να επικοινωνείτε. Όσο άνθρωπος και αν είσαι δεν νομίζω ότι μπορείς να τον βοηθήσεις όταν ο ίδιος του δεν παραδέχεται τα προβλήματα του και δεν θέλει να τα λύσει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    ειμαι ο μονοσ που δινουν χυλοπιτα τα κοριτσια επειδη λεω ψεμματα
    και νομιζουν οτι αλλοι ολοι λενε αληθεια ε ρε γελια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    απλα οι αλλοι ολοι λενε πιο ομορφα ψεμματα εγω δε γουσταρω να λεω ενα καρο μπαρουφεσ μονο και μονο για
    να πηδηξω για τον πολυ απλο λογο για να χω πιθανοτητα να βρω αυτη που ταιριαζουμε
    ετσι κι αλλιωσ τα κοριτσια ειναι χαιβανια αναλογα τι θα τισ πεισ σου καθονται ειμαι ο μονοσ που δεν του καθονται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Καλημέρα σε όλους.
    Αλέξανδρε δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς, πως ακριβώς θα έβγαζαν νόημα οι ιστορίες του αν όντως ταιριάζαμε... Ότι δε ταιριάζουμε είναι αλήθεια αλλά και πάλι οι ιστορίες του είχαν κενά και αποδείχθηκαν ψεύτικες. . .
    Elis δεν είναι καν ιστορίες που με εντυπωσίασαν ή με έκαναν να γοητευτώ παραπάνω, απλώς λέγαμε τι κάνουμε στη ζωή μας ή τι έχουμε κάνει με λίγα λόγια μέχρι τώρα και αυτός είπε αυτά που σας ανέφερα, χωρίς κανένα προφανή λόγο. Η μάλλον στο μυαλό και λόγω των ανασφαλειών του έχει έτοιμες ιστορίες ολόκληρες για να λέει για να νιώθει όμορφα και να νομίζει ότι έτσι θα κερδίσει πιο εύκολα τον άλλον. . .

    Melissa, όντως το έψαξα κι εγώ λίγο σχετικά με την απαλλαγή και διάβασα ότι δε γράφεται ο λόγος της απαλλαγής πλέον στο χαρτί της απόλυσης, ούτε εμποδίζει την πρόσληψη στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα. Διάβασα ότι είναι απόρρητο προσωπικό δεδομένο και ότι αν κάποια εταιρεία ζητήσει ακριβή λόγο απαλλαγής μπορεί ο υποψήφιος να κάνει αγωγή και αναφορά στο στρατό για το περιστατικό. Προφανώς κάποιος με απαλλαγή δε μπορεί να προσληφθεί σε σώματα ασφαλείας ή να δουλέψει ως security... Το οποίο μου είπε ότι του άρεσε. . . Παράλογο βέβαια αφού δεν αντέχει τον ίδιο τον στρατό. . . Του τα είπα και αυτά και τον καθησύχασα αρκετά. Του είπα ότι άλλοι πάνε από μόνοι τους στον ψυχιατρο και προσπαθούν να πάρουν απαλλαγή και να μην κάνουν ούτε μια μέρα στο στρατό! Νομίζω ησύχασε λίγο γιατί εκεί που έλεγε ''μη με στεναχωρείς, γιατί ξέρεις τι θα πάθω, θα καταρρεύσω και θα με διώξουν!'' μου είπε ότι ''αν δε μπορώ παραπάνω θα βγω, δε θα κάτσω να πιέζομαι''.

    Πάντως εξακολουθεί να λέει ψέματα... πχ μου είπε ότι κάνανε μια άσκηση κατα την οποία κάποιος αντί απλώς να οπλίσει, έριξε σφαίρα που όλως τυχαίως παραλίγο να φάει αυτόν... αλλά τελικά δεν έφαγε κανέναν. Και ότι ναι μεν δεν ήταν μέλος στους συλλόγους που ανέφερε αλλά ήταν αθλητής για τοπικούς συλλόγους. . .δε του δίνω σημασία πλεον και δε δείχνω να ενδιαφέρομαι ή κάτι τέτοιο. Παραδέχτηκε ότι το έχει ξανακάνει στη ζωή του να πει πολλά μαζεμένα ψέματα. Είπε ότι το μετάνιωσε σχεδόν αμέσως αλλά δεν ήθελε να με χάσει εξαιτίας του λάθους του.
    Σιχαίνομαι πολύ το ψέμα βρε παιδιά. Υπάρχει ψυχοπαθολογία εδω. Και ξέρω Melissa και Forsvarsadvocat, ότι να τον κόψω μπαμ και κάτω ακούγεται το πιο καλό για μένα αλλά φοβάμαι πολύ. Για το πως θα αντιδράσει στον ίδιο του τον εαυτό, για το αν θα μου σκάσει μύτη ξαφνικά. Ξέρει δυστυχώς το fb και έχω επίθετο εκεί.
    Εχω σκεφτεί μια λύση να πω κι εγώ κάποια ψέματα για να προστατευθώ πχ. ότι θα φύγω μακριά εξωτερικό, ότι μου έτυχε κάτι πολύ σοβαρό και δε μπορώ να ασχοληθώ μαζί του. Ότι κάποιος με ενοχλεί και θα διαγράψω το fb, και να πατήσω μια ωραιότατη διαγραφή και μπλοκάρισμα. Τι άλλο να κάνω;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    κουκλα μου ολοι λεμε ψεμματα και τα κοριτσια και οι αντρεσ το θεμα ειναι εσυ αμα τον θελεισ
    αμα τον θελεισ μπορεισ να τον κανεισ ανθρωπο θα βρεισ τροπο αμα τον θελεισ
    θεσ να τον εκμεταλευτεισ θεσ να τον παρατησεισ θεσ να τον βγαλεισ μαλακα
    οτι θεσ κανε απλα προσχε τι θα κανεισ γιατι ειστε νεοι κι εχετε μια ζω μπροστα σασ και οι δυο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Ειναι σιγουρο πως σε βλεπει ως απολυτο "στηριγμα", απο την αλλη εσυ εισαι ξεκαθαρη, οριοθετημενη, ντομπρα, με συνειδηση. Ειστε δυο κοσμοι διαφορετικοι. Καταλαβαινω οτι φοβασαι μην γινεις αιτια να αυτο καταστραφει αλλά φαινεται πως δεν προλαβε ο ανθρωπος να λυσει εστω το 50% των θεματων του. Λενε πως οταν μια γυναικα αφηνει καποιον οταν ειναι φανταρος του κανει τη χειροτερη ζημια. Εχεις λοιπον τις αναστολες σου... δικαιολογημενα.


    Δεν ειναι δικη σου ευθυνη το πως θα το παρει. Σημασια εχεις εσυ.
    Να κοψεις μαχαιρι επικοινωνια σε ενα τοσο εξαρτημενο ανθρωπο ειναι επιφοβο. Ειμαι της γνωμης του σταδιακου "απογαλακτισμου" σε μια λοιπον συναντηση πες την αληθεια σου. Δεν με ενδιαφερεις ερωτικα. Ανθρωπινα ναι.

    Εισαι ενας περαστικος ανθρωπος απο την ζωη του, ο ιδιος οφειλει να καταλαβει οτι δεν αντιμετωπιζεται ετσι η ζωη. Ειναι και τυχερος που εχεις την νοηση και τον ενδιαφερον να τον προσεγγισεις σωστα.

    Δεδομενο ειναι πως θα σου μιλησει ασχημα, θα ειναι υπερβολικος τηλεφωνα μηνυματα εκκληση για βοηθεια καλλιεργεια ενοχισμου.
    Εν κατακλειδι, απομακρυνεσαι σταδιακα, σε μια συναντηση αναφερεις το ανθρωπινο ενδιαφερον σου, σε υπερβολικα λογια αντιστεκεσαι συναισθηματικα και εν μερει αφηνεις τον χρονο για να ξεφουσκωσει η εμμονη του.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Άλλο λέω ψεμα να κρύψω μια βλακεία που έκανα (και αυτό δεν είναι πάλι σωστό από ηθική άποψη), άλλο το ίδιο το ψέμα είναι η βλακεία μου, ανούσια, άσκοπα ψέματα με σκοπό να κερδίσω τον άλλο? Να τον κάνω να νοιαστεί? Αυτό είναι ψυχοπαθολογία.
    Αν το θέτεις έτσι απλά, δε τον θέλω. Και γιατί να τον θέλω με τόσο ψέμα; Δεν είμαι ούτε η μάνα του ούτε η παιδική του φίλη που τον ξέρει μια ζωή να τον αποδεχτώ έτσι όπως είναι και να με γεμίζει ψέματα. Δεν έχει αίσθηση του πραγματικού του εαυτού του, ο εαυτός του είναι τα ίδια του τα ψέματα. Όχι δε θέλω τίποτα απο αυτόν και ούτε μπορώ να τον κάνω άνθρωπο. Μόλις τον διέγραψα και από το fb και του έκανα μπλοκ, σε λίγες ώρες θα αρχίσουν τα τηλέφωνα να με ρωτάει τι έγινε... Δεν είμαι σίγουρη ακριβώς τι να πω, μάλλον ότι βαρέθηκα το fb, με ενοχλούν διάφοροι και το διέγραψα... θα εκνευριστεί μάλλον και μπορεί να μου πει ότι έπεσε ένα ελικόπτερο επάνω του αλλά γλίτωσε ή ότι είδε μια ιπτάμενη σαύρα για να δείξω ενδιαφέρον.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ειναι σιγουρο πως σε βλεπει ως απολυτο "στηριγμα", απο την αλλη εσυ εισαι ξεκαθαρη, οριοθετημενη, ντομπρα, με συνειδηση. Ειστε δυο κοσμοι διαφορετικοι. Καταλαβαινω οτι φοβασαι μην γινεις αιτια να αυτο καταστραφει αλλά φαινεται πως δεν προλαβε ο ανθρωπος να λυσει εστω το 50% των θεματων του. Λενε πως οταν μια γυναικα αφηνει καποιον οταν ειναι φανταρος του κανει τη χειροτερη ζημια. Εχεις λοιπον τις αναστολες σου... δικαιολογημενα.


    Δεν ειναι δικη σου ευθυνη το πως θα το παρει. Σημασια εχεις εσυ.
    Να κοψεις μαχαιρι επικοινωνια σε ενα τοσο εξαρτημενο ανθρωπο ειναι επιφοβο. Ειμαι της γνωμης του σταδιακου "απογαλακτισμου" σε μια λοιπον συναντηση πες την αληθεια σου. Δεν με ενδιαφερεις ερωτικα. Ανθρωπινα ναι.

    Εισαι ενας περαστικος ανθρωπος απο την ζωη του, ο ιδιος οφειλει να καταλαβει οτι δεν αντιμετωπιζεται ετσι η ζωη. Ειναι και τυχερος που εχεις την νοηση και τον ενδιαφερον να τον προσεγγισεις σωστα.

    Δεδομενο ειναι πως θα σου μιλησει ασχημα, θα ειναι υπερβολικος τηλεφωνα μηνυματα εκκληση για βοηθεια καλλιεργεια ενοχισμου.
    Εν κατακλειδι, απομακρυνεσαι σταδιακα, σε μια συναντηση αναφερεις το ανθρωπινο ενδιαφερον σου, σε υπερβολικα λογια αντιστεκεσαι συναισθηματικα και εν μερει αφηνεις τον χρονο για να ξεφουσκωσει η εμμονη του.

    Εκεί καταλήγω κι εγώ... έτσι ακριβώς! Σταδιακός απογαλακτισμός.. Χθες μιλήσαμε μισή ώρα, προχθές μία ώρα... Σήμερα θα μιλήσω μαζί του ένα τέταρτο. Ήδη του έχω περιορίσει τα πολλά τηλέφωνα, του έχω πει ότι αυτό που κάνει είναι συναισθηματικός εκβιασμός και είναι άσχημο και πιεστικό, έδειχνε να καταλαβαίνει... Του είπα ότι έχω και εγώ πολλά θέματα, υγείας, οικονομικά, οκογενειακά... Εκεί χαλάρωνε η υστερία του και έκανε ένα βήμα πίσω, έλεγε ότι δε θέλει να με στεναχωρεί και εκεί πάλι το γυρνούσε στον εαυτό του ότι στεναχωριέται πολύ που με στεναχώρησε, και πως θα ξεπεράσει τώρα αυτή τη στεναχώρια... Ουφ, του έλεγα να χαλαρώσει και ότι σιγά, δε με σταναχωρεί με το να με παίρνει πολλά τηλέφωνα και να μου στέλνει άλλα τόσα μηνύματα, αλλά να καταλάβει ότι δεν έχω χρόνο και κουράγιο να το κάνω όλο αυτό. Του είπα να μιλάει πιο συχνά με τους γονείς του και άλλους συγγενείς και ότι και αν γίνει να ζητάει πάντα να δει κάποιον ανωτερό του εκεί μέσα γιατί αυτοί είναι πανέξυπνοι και θέλουν το καλό του, ευτυχώς σε αυτό συμφωνεί και όταν δε νιώθει καλά ζητάει να μιλήσει με κάποιον...

    Έχω σκεφτεί κι εγώ να του δώσω την ευκαιρία ακόμη μίας συνάντησης, να του πω σε έναν καφέ ότι δε βλέπω να ταιριάζουμε για πολλούς και διάφορους λόγους, να μην εστιάσω στα ψέματα του γιατί μετά θα κολλήσει ότι αυτός φταίει για όλα, ούτε στην εμμονική του ενασχόληση με εμένα γιατί απλώς θα μου τάζει ότι θα αλλάξει και ότι για μένα θα κάνει τα πάντα και θα με παρακαλάει για μια ευκαιρία.. Βασικά δε θα εστιάσω σε κανένα στοιχείο της συμπεριφοράς του αλλά στο ότι δε ταιριάζουμε, ότι είμαι σε δύσκολη φάση κλπ. Έχω σκεφτεί να του πω ότι τα βρήκα με τον πρωην μου γιατί είχαμε κάτι μεγάλο αλλά δε ξέρω ειλικρινά αν βοηθήσει ή τα κάνει χειρότερα.

  12. #12
    Ειμαι της αποψης να γινομαστε ειλικρινεις ακομη και εαν εκεινη τη στιγμη γινουμε μισητοι.

    Σε βαθος χρονου θα σου πει και ευχαριστω γιατι απλα δεν τον δουλεψες. Στη παρουσα φαση κρινω πως ξερεις τι να κανεις και ξανα αναφερω οτι ειναι και τυχερος που νοιαζεσαι.

    Ετσι ειναι οι σχεσεις... ειναι ενα ανοιγμα... εσω δυνατη σταθερη μετρημενη και καποια στιγμη θα ξανα μπεις στην δικη σου νορμα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    αμα λεει ψεμματα πολλα καταλαβαινει πολυ περισοτερα απο οτι φανταζεσαι γι αυτο πεστου την αληθεια θα το εκτιμησει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    τι ηλικιες εχετε εσυ κι αυτος?
    ποσο καιρο τα λεγατε και ποσο καιρο εισασταν μαζι ερωτικα?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    ευχαριστώ για την εκτίμησή σου Constatly curious και συμφωνώ μαζί σου όσο και με τον Εlis ότι καλο είναι να είμαι ειλικρίνης μαζί του, δε με νοιάζει αν θα με θυμάται με άσχημο τρόπο ή αν θα με εκτιμήσει στο μέλλον, αλλά να μην συνεχίσει να αυτοκαταστρέφεται και τα ήδη υπαρχοντα θέματά του να μην μεγαλώσουν κι άλλο μετά απο αυτό.
    Remedy είμαι 25 και είναι 21 στα 22, τον περνάω σχεδόν 4 χρόνια. Έγινε μια αρχική γνωριμία, για 2 μέρες δε μιλήσαμε, μετά μου έστειλε και μιλούσαμε μια μέρα, τη δευτερη βγηκαμε, μετά ξαναβγήκαμε και έγινε κάτι μεταξύ μας. Μετά περάσαμε πολύ χρόνο τις επόμενες δυο μέρες. Μια εβδομάδα όλο αυτό.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μυθομανία...
    By eirineta in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 38
    Last Post: 23-01-2014, 02:12
  2. Μυθομανία
    By marsa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 05-09-2012, 12:03
  3. Μυθομανία?
    By Eva1995 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 34
    Last Post: 27-06-2012, 18:50
  4. ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ
    By antonio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-09-2011, 17:43
  5. Είναι μαζί μου από λύπηση;
    By ornament in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2009, 17:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •