Όταν δεν υπάρχουν λεφτά, τι κάνεις;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180

    Όταν δεν υπάρχουν λεφτά, τι κάνεις;

    Επειδή θα έχετε αντιμετωπίσει πολλοί-ές παρόμοιο ζήτημα,σκέφτηκα να γράψω εδώ την ερώτησή μου.

    Σκέφτομαι να κάνω κάτι σχετικά με την ψυχική μου υγεία,γιατί δεν... Όμως, λεφτά δεν υπάρχουν ή και αυτά που υπάρχουν φτάνουν μόνο για λίγες συνεδρίες,πολύ λίγες,οπότε σκέφτομαι ότι δεν έχει νόημα να πάω σε ιδιώτη,γιατί δεν μου αρκούν,προφανώς, λίγες μόνο επισκέψεις. Το να πάω ,να μου γράψει φάρμακα και να φύγω δε μου φαίνεται και τόσο ελκυστικό. Άρα, πάει ο ιδιώτης.

    Σε δημόσιο τον τελευταίο καιρό έχω κλείσει αλλά δεν πήγα, και μάλιστα η αναμονή δεν ήταν και μικρή. Δεν προλαβαίνω να βρίσκομαι πρωί σε νοσοκομείο.

    Και έτσι σκέφτομαι τι να κάνω; Εσείς τι κάνετε-ατε σε παρόμοια περίπτωση;

    ΥΓ : σε δημόσιο επίσης αναρωτιόμουν για την ιδιωτικότητα,δεν με ελκύει και πολύ η ιδέα να περιμένω σε διάδρομο και να βγεί ο ειδικός και να πει πχ "ο κύριος τάδε,ελάτε". Αλλά και πάλι στο διάδρομο δεν περιμένεις; δε θέλω κανείς να ξέρει και δυστυχώς εχω δώσει ήδη το όνομά μου σε πολλούς χα χα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Συζητας μαζι μας οτι σε απασχολει και σου λεμε οτι μπορουμε ωστε να αισθανθεις καλυτερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σωθηκε !! .............

  4. #4
    Υπαρχουν και τα ιατρεια κοινωνικης αλληλεγγυης.Λογικα θα εχουν ψυχιατρο η ψυχολογο.Γιατι δεν δεν θες να πας σε δημοσιο νοσοκομειο? ο γιατρος δεν προκειται να πει τα προβληματα σου σε κανεναν.Trust me! εγω πηγαινω σε ψυχιατρο στο δημοσιο νοσοκομειο της πολης μου και ολα ειναι μια χαρα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθηνα
    Posts
    9
    καλημερα,σε καθε δημο υπαρχει ψυχολογος,ο καθε δημοτης δικαιουται συγκεκριμενο αριθμο ραντεβου,στο δικο μου δημο ηταν 10/δημοτη και δεν υπαρχει αναμονη,καθως τηρουνται τα ορια,αρα και τα χρονικα,ειναι πρωτοβαθμιος φορεας,συνεπαγεται αρχικη βοηθεια,ισως σε βοηθησει τουλαχιστον στο να δεις τι πραγματικα μπορεις να κανεις μετα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    δοκίμασε στο Ιασις. ειναι καπου στην πατησίων αν είσαι αθήνα. κανουν πολυ καλή δουλεια με ψυχικά ασθενεις. επισης το ψυχιατρικό τμήμα του ευαγγελισμού ειναι παρα πολύ καλό. το ξερω οχι απο πειρα ως ασθενης αλλα ως συνεργασια επαγγελματική που είχα μαζί τους..

    http://www.iasismed.eu/%CE%BA%CE%B5%...%CE%B1%CF%83/#

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by psy me View Post
    Επειδή θα έχετε αντιμετωπίσει πολλοί-ές παρόμοιο ζήτημα,σκέφτηκα να γράψω εδώ την ερώτησή μου.

    Σκέφτομαι να κάνω κάτι σχετικά με την ψυχική μου υγεία,γιατί δεν... Όμως, λεφτά δεν υπάρχουν ή και αυτά που υπάρχουν φτάνουν μόνο για λίγες συνεδρίες,πολύ λίγες,οπότε σκέφτομαι ότι δεν έχει νόημα να πάω σε ιδιώτη,γιατί δεν μου αρκούν,προφανώς, λίγες μόνο επισκέψεις. Το να πάω ,να μου γράψει φάρμακα και να φύγω δε μου φαίνεται και τόσο ελκυστικό. Άρα, πάει ο ιδιώτης.

    Σε δημόσιο τον τελευταίο καιρό έχω κλείσει αλλά δεν πήγα, και μάλιστα η αναμονή δεν ήταν και μικρή. Δεν προλαβαίνω να βρίσκομαι πρωί σε νοσοκομείο.

    Και έτσι σκέφτομαι τι να κάνω; Εσείς τι κάνετε-ατε σε παρόμοια περίπτωση;

    ΥΓ : σε δημόσιο επίσης αναρωτιόμουν για την ιδιωτικότητα,δεν με ελκύει και πολύ η ιδέα να περιμένω σε διάδρομο και να βγεί ο ειδικός και να πει πχ "ο κύριος τάδε,ελάτε". Αλλά και πάλι στο διάδρομο δεν περιμένεις; δε θέλω κανείς να ξέρει και δυστυχώς εχω δώσει ήδη το όνομά μου σε πολλούς χα χα
    Νομίζω τα έχεις μπερδέψει λίγο.Υπάρχουν τα κέντρα ψυχικής υγείας τα οποία έχουν πολύ χαμηλότερες τιμές σε σχέση με κάποιον ιδιώτη.Για παράδειγμα 1 συνεδρία σε ιδιώτη ίσως είναι 6 σε ένα κέντρο ψυχικής υγείας.Επίσης υπάρχουν διάφορες ομάδες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το κεντρο ψυχικης υγειας ειναι μια λυση.πηγαινα κι εγω.βαλανε ταριφα το τελευταιο καιρο που πηγαινα 5 ευρω ανα επισκεψη.εχει ψυχολογο και ψυχιατρο.και ολοι εκει βρισκονται για τον ιδιο λογο..για καποια ψυχικη παθηση οποτε δε παιζουν ντροπες/ποιος θα με δει κλπ

    βεβαια να πω πως η γιατρος μου εκει παραλιγο να με κανει να σαλταρω με τις αγωγες της..εχω ακουσει απο αλλους ομως καλες εμπειριες με τα ΚΨΥ

    πας εκει μια κοινωνικη λειτουργος αν θυμαμαι καλα σου παιρνει ιστορικο και ρωταει πως εισαι τωρα κλπ και μετα απο λιγες μερες συνεδριαζουν και σου λενε αν χρειαζεσαι ψυχιατρο ή ψυχολογο και μετα ξεκινα η θεραπεια

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by boo View Post
    το κεντρο ψυχικης υγειας ειναι μια λυση.πηγαινα κι εγω.βαλανε ταριφα το τελευταιο καιρο που πηγαινα 5 ευρω ανα επισκεψη.εχει ψυχολογο και ψυχιατρο.και ολοι εκει βρισκονται για τον ιδιο λογο..για καποια ψυχικη παθηση οποτε δε παιζουν ντροπες/ποιος θα με δει κλπ

    βεβαια να πω πως η γιατρος μου εκει παραλιγο να με κανει να σαλταρω με τις αγωγες της..εχω ακουσει απο αλλους ομως καλες εμπειριες με τα ΚΨΥ

    πας εκει μια κοινωνικη λειτουργος αν θυμαμαι καλα σου παιρνει ιστορικο και ρωταει πως εισαι τωρα κλπ και μετα απο λιγες μερες συνεδριαζουν και σου λενε αν χρειαζεσαι ψυχιατρο ή ψυχολογο και μετα ξεκινα η θεραπεια
    Εγω μια φορα που ημουν πολυ χαλια μου ειπε ο γιατρος μου να απευθυνθω στην περιοχη μου πηγα γαμοτο κερατο μου και μια ηλιθια με εξετασε εξεταση της π....για να κρινει αν θα εμπαινα στο προγραμμα εφυγα απο κει πιο αρωστη απ οτι πηγα και ουτε και με ειδοποιησαν ποτε...καλλιτερα γιατι αλλη μια φορα εκει και θα φουνταριζα στα σιγουρα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μην περιμενετε απο το δημοσιο ψυχολογικη βοηθεια , ειναι 1 επισκεψη/μηνα .

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by boo View Post
    το κεντρο ψυχικης υγειας ειναι μια λυση.πηγαινα κι εγω.βαλανε ταριφα το τελευταιο καιρο που πηγαινα 5 ευρω ανα επισκεψη.εχει ψυχολογο και ψυχιατρο.και ολοι εκει βρισκονται για τον ιδιο λογο..για καποια ψυχικη παθηση οποτε δε παιζουν ντροπες/ποιος θα με δει κλπ

    βεβαια να πω πως η γιατρος μου εκει παραλιγο να με κανει να σαλταρω με τις αγωγες της..εχω ακουσει απο αλλους ομως καλες εμπειριες με τα ΚΨΥ

    πας εκει μια κοινωνικη λειτουργος αν θυμαμαι καλα σου παιρνει ιστορικο και ρωταει πως εισαι τωρα κλπ και μετα απο λιγες μερες συνεδριαζουν και σου λενε αν χρειαζεσαι ψυχιατρο ή ψυχολογο και μετα ξεκινα η θεραπεια
    Και μια ενημέρωση σε όλους για τα 5 ευρώ που είπες,επειδή έτυχε και πήγα πρόσφατα.Πριν μερικές μέρες το πρώτο ραντεβού έγινε 10 ευρώ από 3-4 που ήταν και το δεύτερο είναι κάπου κοντά στα 4.Μιλάω για ψυχολόγο γιατί για ψυχίατρο παραμένει στα 10.Γενικά ανέβηκαν οι τιμές.Εμένα με ενημέρωσαν την ημέρα που πήγα.

    Το ιστορικό μου το πήρε μια ψυχολόγος.
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μην περιμενετε απο το δημοσιο ψυχολογικη βοηθεια , ειναι 1 επισκεψη/μηνα .
    Κάνεις λάθος.Εϊναι κάθε βδομάδα.Δεν ξέρω να σου πω ακόμη για το δημόσιο αλλά καλό θα είναι να μας φύγει αυτή η προκατάληψη με το δημόσιο και το όπου δώσεις τα περισσότερα χρήματα γίνεται και η δουλειά.Έχω περάσει από 1 ψυχίατρο κι 3 ψυχολόγους ιδιώτες αλλά σταμάτησα όπως είπα γιατί υπήρχε μια ανακύκλωση.Το ψυχικής υγείας είναι το 4.Σε λίγο καιρό θα σας πω απόψεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Είχε μεγάλη αναμονή; Εμένα αυτό είναι που μου τι δίνει. Τώρα όσο για τα λεφτά πολλά μπορούμε να πούμε. Προς τι οι αυξήσεις, όταν αν δεν κάνω λάθος περικόπηκαν τους προηγούμενους μήνες συντάξεις για εισφορά υγείας, έτσι δεν είναι; δεν τα παρακολουθώ και πολύ, δεν έχω το κουράγιο να ενημερώνομαι για τις συνεχείς εξελίξεις.

    Πάντως, και εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να είμαστε προκατειλημμένοι. και εγώ είχα ακούσει ότι αναλογούν πολύ λίγα ραντεβού, και μόνο αν δεν είσαι καθόλου καλά θα ασχοληθούν. Δεν ξέρω αν ισχύει. ΚΨΥ από ΚΨΥ διαφέρει, όπως και γιατρός με γιατρό. Άχρηστους θα βρείς και στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα πιστεύω. Απλά στο δημόσιο ακμάζουν.

    και ένα αρνητικό είναι το ραντεβού πολύ νωρίς το πρωί.Εγώ δεν μπορώ να βρίσκομαι εκεί τόσο νωρίς, αλλά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    @Ntoubroutza θυμασαι αν οι ανεργοι πληρωνουν στο ΚΨΥ? νομιζω δε πληρωνουν αλλα δεν ειμαι σιγουρη

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by boo View Post
    @Ntoubroutza θυμασαι αν οι ανεργοι πληρωνουν στο ΚΨΥ? νομιζω δε πληρωνουν αλλα δεν ειμαι σιγουρη
    Όλοι πληρώνουν.Δεν μου ζήτησε κανείς κάρτα ανεργίας.Απλά είχαν αρκετά χαμηλές τιμές σε σχέση με κάποιον ιδιώτη.Για παράδειγμα το πρώτο ραντεβού για ιστορίκο στην ουσία ήταν 3,8 ευρώ κι έγινε 10 με το δεύτερο να είναι 1,8 ευρω κι έγινε περίπου 4.Για ψυχολογό γιατί για ψυχίατρο όλα τα ραντεβού παραμένουν 10.Οι νέες τιμές ισχύουν απο 3/12.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μιας και σε βρισκω αρκετα ενημερομενο για τα ΚΨΥ..μηπως ξερεις αν μπορεις να ζητησεις οτι θελεις να σε παρακολουθει μονο ψυχολογος και οχι ψυχιατρος οταν σου παιρνουν το ιστορικο?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Οταν σου πανε ολα σ...α τι κανεις.....?
    By πιεσμενη in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 28-08-2016, 19:20
  2. 'Όταν γίνεσαι ο ''στόχος'' της παρέας τι κάνεις...?
    By Μητσάκος in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-2013, 16:41
  3. Τι κανεις όταν..
    By Fire in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 03-02-2013, 12:17
  4. Ένα παιχνίδι (όταν δεν έχει τι να κάνει κανείς...:)
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 13-10-2007, 06:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •