ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8

    ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ;

    Καλησπέρα σας,

    Είμαι νέο μέλος σε αυτό το φόρουμ.
    Η ανάγκη μου να μοιραστώ το πρόβλημα μου με προέτρεψε για γράψω αυτό το ποστ.

    Πάσχω από διπολική διαταραχή αλλά από μικρή έχω δεχτεί κακοποίηση (κυρίως σεξουαλική) από τον πατέρα μου. Πέρασα πάρα πολλά και στα 23 μου είχα το πρώτο μου σοβαρό επεισόδιο-αποπειρα με χάπια. Ξεκίνησα με αντικαταθλιπτικά αλλά δεν ειχε ως τότε διαγνωστεί ότι έχω μανιοκατάθλιψη. Στα 26 πλέον και μετά από μία διακοπή των φαρμάκων για ένα χρόνο, έκανα υποτροπή...τότε εμφάνισα και υπομανία/μανία.

    Το θέμα είναι ότι κατάφερα μετά από ένα χρόνο να πιάσω δουλειά και να φύγω απο το πατρικό μου.

    Η αδερφή μου και οι φίλοι μου δεν μπορούν να δεχτούν ότι είμαι διπολική και ρίχνουν το όλο θέμα στην κακοποίηση που δεχόμουν για 12 χρόνια.
    Έχει 20 μέρες περίπου που με τη συνδρομή του ψυχιάτρου μου δοκιμάσα να μειώσω κάποια φάρμακα. Αλλά αντιλήφθηκα ότι ήμουν λίγο πριν απο επεισόδιο. Είχε ξεφύγει το μυαλό μου εκτός πραγματικότητας. Μόλις όμως έπεσε η διάθεση μου απότομα τότε κατάλαβα πόσο λάθος σκεφτόμουν. Έτσι ξαναπήρα τις αρχικές δόσεις των φαρμάκων μου.

    Είναι σκληρό αλλά είμαι στη φάση να δεχτώ πως θα παίρνω για μια ζωή φάρμακα και ίσως να μη μπορέσω να κάνω οικογένεια.

    Συνεχώς σκέφτομαι πώς μπορώ να ελέγξω αυτά τα συναισθήματα αλλά είναι πολύ δύσκολο...δεν μπορώ να τα διαχειριστώ.

    Είναι έντονα και με παρασέρνουν.

    Το θέμα είναι πως εγώ θα το δεχτώ αλλά όχι οι άλλοι.

    Δεν ξέρω αν κάποιος γνωρίζει από αυτά για να με συμβουλέψει, θα ήθελα και μία δεύτερη, τρίτη απόψη...

    Κάθε μήνα έχω επίσκεψη με τον ψυχίατρο μου και με μία ψυχολογική σύμβουλο.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η μεγαλυτερη υπερβαση που θα μπορουσες να κανεις μετα απο αυτο ειναι να εχεις εμπιστοσυνη σε ενα αντρα
    κ δεν ενοω σε κανενα σα το πατερα σου αλλα στο αντιθετο του.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Καλημέρα! Την έχω κάνει ήδη και πίστεψε με μου ήταν πάρα πολύ δύσκολο. Αλλά τι να κάνω;; Πρέπει με κάποιο τρόπο να προχωρήσω. Τώρα δεν ξέρω αν μου βγει και σε καλό!
    Last edited by BeYourSelf; 07-12-2015 at 07:13. Reason: Λάθος συντακτικό

  4. #4
    Δεν εχω να πω πολλα. Προφανως και εισαι μια απο τις λιγες περιπτωσεις ανθρωπων που εχουν υποστει πληγμα και παρολαυτα δεν θελουν μια ζωη να χαπακωνονται. Για εμενα σημαδι δυναμης αποτελει. Εαν μπορεις να εισαι λειτουργικη στο 70% της ζωης σου χωρις medication σημαινει οτι μπορεις να το παλεψεις. Ελλοχευει ομως η παγιδα... μιλαει ο παντοδυναμος εαυτος ???
    Στην διπολικη η ευφορια και η καταθλιψη ως αδελφακια μια τσακωνονται μια μονοιαζουν.
    Δεν εχω διαγνωση ιδια αλλα παρολαυτα οταν πιστεψα στην παντοδυναμια μου εκανα διακοπη και υποτροπαααρα.
    Οι αλλοι βλεπουν σε εμας αυτο που θελουν να δουν. Σημασια εχεις εμεις πως το βιωνουμε. Οσον αφορα το θεμα Οικογενεια... εαν δεν ειναι κατι αμεσο οπως μια πιθανη εγκυμοσυνη αυτην την περιοδο τοτε δεν νομιζω πως πρεπει να σε φορτιζεις περισσοτερο. Σε καθε περιπτωση εκτος ψυχιατρου - ψυχοθεραπεια κανεις ? Σε βοηθαει ?

    *ηταν που δεν θα ελεγα πολλα....
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν έχει βρεθεί θεραπεία για την διπολική όπως και στη σχιζοφρένεια.Μιλάμε για ανίατες ασθένειες.Έτσι το σωστό είναι να παίρνουμε φάρμακα για να μειώσουμε τα συμπτώματα και να είμαστε λειτουργικοί συνήθως για πάντα.Δεν γνωρίζω τι πιθανότητα υπάρχει στην διπολική για πλήρη διακοπή φαρμάκων.Στη σχιζοφρένεια πάντως είναι ένας αριθμός παραγόντων όπως το να μη έχεις κάνει υποτροπή και άλλους παράγοντες που μόνο ένας έμπειρος γιατρός γνωρίζει.Υπάρχει δηλαδή ένα μικρό ποσοστό που έχει μόνο ένα ψυχωσικό επεισόδιο.

    Δεν είναι θέμα δύναμης πάντως και θέλησης να διακόψεις τα φάρμακα.Είναι πολλοί παράγοντες που μπορεί να πυροδοτήσουν ένα επεισόδιο και η κατάσταση να ξεφύγει χωρίς να το καταλάβεις.Οι γνώσεις για αυτά τα ψυχιατρικά προβλήματα είναι ελλιπείς.Έτσι γνώμη μου είναι πως πρέπει να τα παίρνουμε για πάντα και σε δόση συντήρησης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Βασικά κάτι σημαντικό που ξεχασα να πω είναι πως η μητέρα μου έχει την ίδια νόσο σε πιο βαριά μορφή. Είχε διακόψει το λίθιο όταν έμεινε έγκυος σε μένα.
    Constantly curious: Εγώ αυτό που βιώνω είναι ένα χάος συναισθημάτων παλεύοντας να μη με επηρρεασουν στην καθημερινότητα μου. Νιώθω ότι είμαι διαφορετική από τους άλλους. Ενώ μπορώ να τους καταλάβω και επηρρεάζομαι συνασθηματικά έντονα από αυτούς, αυτοί με βλέπουν ως φυσιολογική.

    serios:Συμφωνώ μαζί σου. Δεν γίνεται χωρίς φάρμακα να ζήσω φυσιολογικά. Το θέμα είναι πως θα πείσω τους άλλους να το δούνε. Με πιέζουν ότι δεν τα χρειάζομαι...

    Όχι όμως οι ειδικοί!Ο ψυχίατρος και η σύμβουλος με βοηθούν πάρα πολύ!
    Last edited by BeYourSelf; 07-12-2015 at 14:40. Reason: Συμπλήρωση

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    την εχεις κανει αλλα μαλον δε θα την εκανες για πολυ η δε θα επεμεινες αρκετα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @ΒeYourSelf Συνήθως γίνεται το αντίθετο.Ο ασθενής είναι που δεν δέχεται πως έχει πρόβλημα.Υπάρχουν πολλές φορές και οικογένειες που λόγω έλλειψης ενημέρωσης και λόγω του στίγματος του ψυχικά ασθενή που δεν το δέχονται.Εσύ θα κοιτάξεις την υγεία σου και τον καλύτερο τρόπο για να είσαι καλά και λειτουργική.Εσύ είσαι αυτή που βιώνεις την κόλαση των συμπτωμάτων αυτής της πάθησης.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    την εχεις κανει αλλα μαλον δε θα την εκανες για πολυ η δε θα επεμεινες αρκετα.
    Τι εννοείς με αυτό Αλέξανδρε; Για την προσπαθεια να τους πείσω ότι δεν είμαι καλά;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    @serios Συμφωνώ και πάλι...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα τον εμπιστευτικες για λιγο μια μερα δυο μερες κ μετα θα εφυγες.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    θα τον εμπιστευτικες για λιγο μια μερα δυο μερες κ μετα θα εφυγες.
    Δεν σε πιάνω καθόλου...ποιον να εμπιστεύτηκα???

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε γινεται να το πω πιο απλα για να εχεις καπιο θεμα θα πρεπει να αποταβιχτηκες κ να εμεινες μονη αλλιως δε θα εισουν σε τοσο δυσκολη κατασταση τωρα αν δε το καταλαβαινεις ουτε κ αυτο δε μπορω να το εξηγισω πιο απλα.
    εναλακτικα μπορεις να το δεχτειςοτι θα σαι ετσι μια ζωη.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο παντως που σιγουρα θα καταλαβεις ειναι οτι ετσι οπως το πας θα χρειαστεις καπιο γιατρο αφου δε βλεπω αλλη λυση.

  15. #15
    [QUOTE=BeYourSelf;576289]
    Constantly curious: Εγώ αυτό που βιώνω είναι ένα χάος συναισθημάτων παλεύοντας να μη με επηρρεασουν στην καθημερινότητα μου. Νιώθω ότι είμαι διαφορετική από τους άλλους. Ενώ μπορώ να τους καταλάβω και επηρρεάζομαι συνασθηματικά έντονα από αυτούς, αυτοί με βλέπουν ως φυσιολογική.


    Δεν χωρανε αλλοι στον δικο μας αγωνα, αν θελουν μπορουν να προσπαθησουν να συν αισθανθουν τουλαχιστον. Εφοσον εισαι σε παρα πολυ καλη συνενοηση με τους γιατρους σου, εαν μπορεις θεσε ενα οριο στην γνωμη τους πανω στην θεραπεια σου.
    Ειναι παρα πολυ δυσκολη η συνυπαρξη και η συνενοηση μεταξυ διαφορετικων ψυχικων κοσμων. Εφοδιασου λοιπον με τεχνικες και μηχανισμους προασπισης δικης σου, οι αλλοι να αλλαξουν δυσκολο, εμεις αλλαζουμε τον τροπο που τους βλεπουμε,τους ακουμε, μας επηρεαζουν.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Προσπαθεια χωρις φαρμακα
    By ΣωτηρηςΚ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 06-09-2014, 16:14
  2. Φαρμακα χωρις συνταγογραφηση
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-2013, 00:27
  3. Χωρίς φάρμακα
    By dead_member in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 25-11-2011, 00:01
  4. Άμα γίνει πτώχευση τι γίνεται με τα φάρμακα;
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 26
    Last Post: 15-03-2011, 19:22
  5. Έφηβος χωρίς σχέσεις, τι γίνεται;
    By robin2 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 46
    Last Post: 09-01-2011, 00:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •