Εθισμός με το φαγητό!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Φιλε Μηνα , αρα ολα αυτα που λεγαμε περι αντιψυχωτικων , ηταν εικασιες . Μαλλον κανενα απο τα φαρμακα που παιρνεις δεν ανοιγει την ορεξη , εχει ξεχειλωσει το στομαχι σου , ( μπορει να ' μεγαλωσει ' μεχρι 20 φορες ) , και πλεον πρεπει να καταβαλλεις ιδιαν σκληραν προσπαθεια , τουλαχιστον για 10 μερες , που χρειαζονται να κλεισει το στομαχι σου . Συμφωνω με τον γιατρο σου , οτι τρως για συναισθηματικους λογους , αντλεις ικανοποιηση μαλλον , οποτε πρεπει να επιβληθεις στον εαυτο σου , εγω πιστευω οτι εχεις θεληση , αν δεν ειχες , δεν θαχες καταφερει να φτιαξεις το σωμα που εχεις , αλλα σεχει παρει απο κατω , λογω εμφανισης , σε καταλαβαινω απολυτα . Προσπαθησενα κορεσεις την πεινα σου με χορτα , αυγα , ειναι να γινει η αρχη , να παρεις μπρος , γιατι εισαι αρκετο καιρο σε αυτην την κατασταση . Εγω πιστευω σε σενα , δεν εισαι καθολου αβουλος , αλλα ολοι μας εχουμε περιοδους αδυναμιας .
    Ο γιατρος σου , δεν ειπε ετσι για να σε τρομαξει , αληθεια λεει . Μονο το αναφρανιλ μου φαινεται μεγαλη η δοση , συνηθως το παμε μεχρι 75 mg , ειναι παλιο αντικαταθλιπτικο , με πολλες παρενεργειες , μπορει να φταιει κι αυτο , ανετα , ειναι τεραστια η δοση . Για δοκιμασε να το μειωσεις , να δεις πως αντιδρα ο οργανισμος , και μετα μιλαμε για συναισθηματικη υπερφαγια .
    Ο φιλος σου και συναθλητης , Αγγελος .

    Μηνα , αμα χρειαστεις κατι , μια γνωμη , κατι , ξερεις οτι μπορεις να με παρεις τηλεφωνο , εννοειται . Εχω καθε καλη διαθεση να βοηθησω .


    Αμα θελω να κοψω την ορεξη μου , πινω εναν δυνατο Ελληνικο καφε , και αμα βαριεμαι να τον φτιαξω , τον τρωω με το κουταλακι , παντα χωρις ζαχαρη . Μηπως να δοκιμαζες ?
    Παντως υπαρχουν πολλα τροφιμα που μπορεις να κορεσεις την ορεξη σου , αυγα , μανιταρια κονσερβα , ντοματες ωμες , λαχανο , τωρα τα ξερεις εσυ αυτα , λογω της εμπλοκης σου με την γυμναστικη . Μην σου λεω πραματα που γνωριζεις .

    Χρειαζεσαι ψυχολογικη υποστηριξη Μηνα . Αν εξαιρεσουμε βεβαια το αναφρανιλ .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    @μαγκ και η δοση που πηρες ειναι η μινιμουμ φαντασου να επαιρνες 1200μγ ποσο θα ετρωγες...

    Δεν μπορω ουτε καν να το διανοηθω , μαλλον θαρνιομουν να παρω τετοια δοση .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Bulletproof View Post
    αλλοι με λενε κοκκαλιαρα και αλλοι φιγουρινι.


    Καλα , καθε μερα ξημερωματα σηκωνεσαι ? εγω κλεινω 10ωρο υπνο , σε ωρες οτι μουρθη .

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Μac καλημερα! Το κακο πιστευω ξεκινησε με τα σεροκουελ,απο κει αρχισα να τρωω ανεξελεγκτα και τωρα εχει παραγινει το προβλημα. Αν το ηξερα οτι θα κατεληγα ετσι δεν υπηρχε περιπτωση να τα επαιρνα ποτε μου γιατι παντα ειχα και θα εχω ψωνιο με το σωμα μου.Τωρα λογικο ειναι να εχει ξεχειλωσει το στομαχι απο την υπερφαγια τοσους μηνες και το προβλημα ειναι πλεον οργανικο οχι ψυχολογικο. Πρεπει οπως ειπες να βαλω χαλιναρι στο στομαχι αλλιως θα εχω σοβαρα προβληματα, μακαρι να υπηρχε κατι για να κοβει την ορεξη, επισης δεν μπορω να χρησιμοποιησω λιποδιαλυτες οπως εκανα νεοτερος γιατι ειναι ολοι τιγκα στην καφεινη και οπως ξερεις καφεινη και κρισεις πανικου δεν πανε μαζι, δε φανταζεσαι ποσο πολυ μπορει να με τσιτωσει ενα αθωο καφεδακι...ανεβαζω παλμους για πλακα!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οντως , Μηνα , δεν υπαρχει κατι που να κοβει την ορεξη . Αμα κρατησεις για 10 μερουλες την ολιγοφαγια , ' ξαναμαζευει ' το στομαχι , τωρα ειναι ξεχειλωμενο /διογκωμενο , απο τους πολλους μηνες πολυφαγιας .

  6. #21
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Αντικατεστησε αυτα που τρως με αλλα και θα δεις διαφορα. Υπαρχουν τοσα πολλα που μπορεις να ενταξεις στη διατροφη σου. οσπρια 2-3 φορες τη βδομαδα, λαδερα οπως σπανακορυζο, αρακας, κοτοπουλο και ψαρι μες στη βδομαδα με ρυζι η πατατες η ακομη καλυτερα μονο με σαλατα και λιγο ψωμι. μακαρονια οχι και τοσο συχνα. Φαε μανιταρια αντι για κρεας. ασε τα σουβλακια και τις πιτσες. μπροκολο, κουνουπιδι, μαρουλι, ροκα, πρεπει να μπουν στη ζωη σου. ασε τις μαγιονεζες και τις ουγγαρεζες για σως. ελαιολαδο και ξυδι ή χυμο λεμονιου.
    γλυκο ενα τη βδομαδα και για τις υπολοιπες υπογλυκαιμιες μαυρη σοκολατα ή φτιαξε ενα κεικ σπιτικο διαιτητικο και τρωγε μια φετουλα τη μερα την ωρα που θες γλυκο. αντι για τσιπς, αγορασε καρυδια και ξηρους καρπους. η κοψε καροτακια και αγγουρακια και βαλε λιγο ξυδακι και τρωγε σαν σνακ. 2-3 φρουτα τη μερα, αρκετο νερο, περπατημα. Λιγο αλατι και λιγη ζαχαρη σε ολα. Ψωμι μαυρο και λιγο. Γιαουρτακι για βραδυνο η πρωινο με φρουτα... Πες ναι στα βραστα και του φουρνου και οχι στα τηγανητα. Εθισμος δεν ειναι μονο το πολυ φαι αλλα οτι εχεις συνηθισει τον ουρανισκο σου επισης σε συγκεκριμενες γευσεις, δηλαδη πολυ γλυκα και πολυ αλμυρα. Δεν ειναι τυχαιο που βαζουν σε ολα τα τεχνικως επεξεργασμενα τροφιμα πολυ αλατι ή πολλη ζαχαρη. Εθιζεται ο ουρανισκος μας. Τα πικρα και τα ξινα που θα βαλεις σιγα σιγα στη διατροφη σου θα σε φερουν στα ίσια σου. Με καθε επιφυλαξη, δεν ειμαι ειδικος. Σου δινω μονο ιδεες τροφιμων. Το πιο καλο είναι να εξεταστεις οργανικα, να δεις που βρισκεσαι, οι ορμονες σου, η χοληστερινη σου κλπ και να φτιαξεις διαιτολογιο με ειδικο.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    Πρέπει να το πάρεις σοβαρά το θέμα με το βάρος σου. Βρες έναν να σου κάνει personal αν δεν θες να πας σε γυμναστήριο, δεν είναι ντε και καλά ακριβό. Και ακριβό να είναι δηλ. σόρυ αλλά να τα διαθέσεις γιατί έχει να κάνει με την υγεία σου. Αλλιώς ξεκίνα το περπάτημα. Τουλάχιστον 2 ώρες τη μέρα, απλά πάρε καλά αθλητικά. Εννοείται, να επισκεφτείς έναν διατροφολόγο που θα σε ζυγίζει κάθε βδομάδα. Πρέπει να μπεις σε ένα πρόγραμμα & να πιέζεις τον εαυτό σου. Δες το σοβαρά, είσαι πολύ μικρός και έχεις αφεθεί στο έλεος της λαιμαργίας σου. Δεν μπορείς να πεισμώσεις λίγο? Βάλε ένα στόχο και πες αν χάσω 10 κιλά θα κάνω ένα δωρο στον εαυτό μου. Πάρτο απόφαση και τήρησε τη συμφωνία που κάνεις με τον εαυτό σου.
    Καλησπέρα.
    Δεν είναι ακριβώς έτσι.Σε αυτές τις περιπτώσεις το φαγητό είναι η διέξοδος'.Είναι ακριβώς το ίδιο με τα ναρκωτικά,το αλκοόλ,το τσιγάρο και όλους τους εθισμούς.Τρως και για καλό και για κακό.Εκεί βγάζεις την πίεση.Οπότε είναι σαν να ζητάς από κάποιον που είναι πιεσμένος να ασκήσει νέα πίεση στον ευατό του.Θα το κάνει,είμαι σίγουρος.Αυτά τα λόγια θα λειτουργήσουν σαν μια ένεση ψυχολογίας και θα το κάνει για μερικές μέρες.Μόλις αρχίσει η κόπωση όμως τότε θα υπάρχει επιστροφή στα ίδια.
    Οπότε χρειάζεται στήριξη και βοήθεια από κάποιον.
    Δεν μιλάω συγκεκριμένα για τον θεματοθέτη,μιλάω για το πως έχουν τέτοιες καταστάσεις.Τις έχω ζήσει.Οπότε το μόνο που έχω να πω είναι ότι χρειάζεται πρόγραμμα.Ύπνου,φαγητού, διατροφής,άσκησης,ειδικού και τα σχετικα.
    Αυτό γιατί όταν θα φτάσει ο οργανισμός να έχει έλλειψη βιταμινών,έλλειψη σεροτονίνης και διάφορα άλλα που είναι γνωστό ότι σχετίζονται με το πόσο καλά αισθανόμαστε,τότε σιγά σιγά μπαίνουμε σε έναν άλλο κύκλο που αρχίζει και γίνεται δύσκολος για εμάς.Η όλη λύση είναι σχετικά απλή,απλά χρειάζεται βοήθεια από ανθρώπους που γνωρίζουν.

    Μια ερώτηση προς τον θεματοθέτη.
    Έχεις ζάχαρο?
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    αν θες μπορούμε να έχουμε ενα ημερολόγιο φαγητού και να λέμε καθε μερα τι τρώμε. Σημερα εφαγα ενα κομματι σοκαλοτοπιτα, μια σπανακοπιτα, μισο ψωμι πολύσπορο μπροκολο και μια μικρη μπριζολίτσα χεχεχεχε και εγώ δεν προσέχω ιδιαίτερα
    Βοηθάει πολύ.Σου εξαφανίζει τις εμμονές για το αν έφαγες μια μέρα κάτι που δεν ήθελες ή δεν έπρεπε και νιώθεις τύψεις γι αυτό κι είσαι ετοιμος να τα γκρεμίσεις όλα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Οχι ζαχαρο προς το παρον δεν εχω...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. αγαπη ή εθισμος
    By μακαρενα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 17-04-2014, 23:42
  2. Εθισμος σε Artane
    By Zodiac in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 21-11-2012, 22:17
  3. ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
    By Lacrymosa in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 38
    Last Post: 17-12-2011, 20:36
  4. διαδικτυακός εθισμός
    By stefanospsych in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 12-04-2011, 19:24
  5. Εθισμός ....στο ιντερνετ
    By nature in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 113
    Last Post: 19-09-2010, 00:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •