Εθισμός με το φαγητό!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Εθισμός με το φαγητό!!!

    Καλησπερα στα μελη του φορουμ.Οτι γραφω στον τιτλο,αυτο ειναι το προβλημα μου...μια καθημερινη υπερφαγια. Απιστευτη και ανεξελεκτη επιθυμια για φαγητο,κυριως πιτσες, σουβλακια και πολλα γλυκα.Ειμαι 1,75 28 χρονων και κοντευω να φτασω τα 125 κιλα. Βλεπω τον εαυτο μου στον καθρεφτη και πραγματικα τον σιχαινομαι ,απο την αλλη μετα απο καποια ωρα θα μου εχει περασει και ριχνομαι με τα μουτρα στο φαι. Με το που τελειωνω το φαι, νιωθω ενοχες και τυψεις για αυτο που κανω αλλα μετα απο καποιες ωρες το ξεχναω και παλι τα ιδια. Αυτος ο φαυλος κυκλος συμβαινει καθημερινα, αν μια μερα συμβει κατι και φαω λιγοτερο η δεν φαω σχεδον καθολου νιωθω σαν να εχω κερδισει το λοττο. Δεν ξερω που να απευθυνθω,σε ψυχολογο η σε διαιτολογο? Η μηπως και στα 2? Πλεον εχω βαλει τον εαυτο μου σε κινδυνο γιατι μου βρηκαν στο συκωτι λιπος, λιπωδης διηθηση και μου ειπαν οτι κινδυνευω αμεσα με διαβητη τυπου 2 και αν συνεχισω σε αυτο τον τροπο ζωης δεν μου μενουν και πολλα χρονια ζωης ακομα, μου ειπε ενας γιατρος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Ειχα και εγω κατα καιρους υπερφαγια ( βεβαια εγω ειμαι αρκετα αδυνατη πανω κατω 46 κιλα) και το παθαινα κυριως οταν δεν ημουν καλα ψυχολογικα... Οποτε θεωρω πως το θεμα ειναι κυριως ψυχολογικο και πως ασφαλως πρεπει καταρχην να επισκεφτεις ψυχολογο και στη συνεχεια διαιτολογο...Επισης εξετασεις θυροειδους κτλπ εχεις κανει?
    Παντως κατι που μπορεις να κανεις αρχικα ειναι την ωρα που σε ποιανει εντονη επιθυμια για σαβουριασμανα κανεις αμεσως κατι αλλο (πχ αμα εχεις σκυλο να τον βγαλεις βολτα)...Επισης να σκεφτεσαι ποσο καλο θα σου κανει η υγιεινη διατροφη (απο τη στιγμη που σου ειπε ο γιατρος οτι εχεις προβλημα).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μηνα , τακοψες ταντιψυχωτικα ? αν οχι , εις ματην περιμενεις ναδυνατισεις .

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    οκ εδω πάμε σε ενα αλλο τρυπάκι... πρέπει να χάσεις κιλα!...ξεκινας με εναν διαιτολόγο- ενδοκρινολόγο..δεν ειναι τιποτα, μην φοβασαι και μην αγχωνεσαι... εισαι σε μια ηλικία ακομα που τα κιλάκια φευγουν νερακι! χρειαζεσαι ενα πρόγραμμα και πίστεψε με θα σε ωφελήσει σε πολλους τομεις!..πολυ κακως το αφησες να ξεπερασει τα 100 .. εχεις βρει διαιτολογο- διατροφολόγο στην περιοχή σου? θες να σε βοηθησουμε σε αυτο?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μηνα , τακοψες ταντιψυχωτικα ? αν οχι , εις ματην περιμενεις ναδυνατισεις .
    ακομα και με τα αντιψυχωτικα μπορει να αδνατισει αν μπει σε προγραμμα ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ελα !! μια φορα που πηρα για 20 μερες αντιψυχωτικο , σεροκουελ , 25mg , δεν μπορουσα να σταματησω να τρωω , και τοκοψα .

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    .."ελα"..??? χαχαχα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ε , ναι , η εκφραση εκπληξης , εεελα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μαγκ και η δοση που πηρες ειναι η μινιμουμ φαντασου να επαιρνες 1200μγ ποσο θα ετρωγες...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Kαλησπερα φιλε μου Mac...τα εχω κοψει εντελως τα σεροκουελ εδω και 20 μερες, πλεον παιρνω μονο ζαναξ, αναφρανιλ(150mg) και σεροξατ(30mg). Rea δεν εχω ιδεα απο διατροφολογους-διαιτολογους γιατι ποτε μεχρι σημερα δεν χρειαστηκε να παω, μενω στο ιλιον αν ξερεις...δυτικα προαστια. Ο ψυχιατρος-ψυχαναλυτης που πηγαινω πιστευα οτι θα με στηριξει σε αυτο το προβλημα με το φαγητο μιας και οφειλεται σε ψυχολογικα αιτια(αντλω ικανοποιηση μεσα απο το φαι συμφωνα με τα λεγομενα του) αντι αυτου μου ειπε οτι αν συνεχισεις με αυτον τον τροπο ζωης σε καμια δεκαρια χρονια δε θα υπαρχεις! Δεν ξερω, μπορει να το ειπε για να με ταρακουνησει να με τρομαξει ωστε να αρχισω να παιρνω μπρος.

  11. #11
    Πρέπει να το πάρεις σοβαρά το θέμα με το βάρος σου. Βρες έναν να σου κάνει personal αν δεν θες να πας σε γυμναστήριο, δεν είναι ντε και καλά ακριβό. Και ακριβό να είναι δηλ. σόρυ αλλά να τα διαθέσεις γιατί έχει να κάνει με την υγεία σου. Αλλιώς ξεκίνα το περπάτημα. Τουλάχιστον 2 ώρες τη μέρα, απλά πάρε καλά αθλητικά. Εννοείται, να επισκεφτείς έναν διατροφολόγο που θα σε ζυγίζει κάθε βδομάδα. Πρέπει να μπεις σε ένα πρόγραμμα & να πιέζεις τον εαυτό σου. Δες το σοβαρά, είσαι πολύ μικρός και έχεις αφεθεί στο έλεος της λαιμαργίας σου. Δεν μπορείς να πεισμώσεις λίγο? Βάλε ένα στόχο και πες αν χάσω 10 κιλά θα κάνω ένα δωρο στον εαυτό μου. Πάρτο απόφαση και τήρησε τη συμφωνία που κάνεις με τον εαυτό σου.

  12. #12
    αν θες μπορούμε να έχουμε ενα ημερολόγιο φαγητού και να λέμε καθε μερα τι τρώμε. Σημερα εφαγα ενα κομματι σοκαλοτοπιτα, μια σπανακοπιτα, μισο ψωμι πολύσπορο μπροκολο και μια μικρη μπριζολίτσα χεχεχεχε και εγώ δεν προσέχω ιδιαίτερα

  13. #13
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μηνα , τακοψες ταντιψυχωτικα ? αν οχι , εις ματην περιμενεις ναδυνατισεις .
    Εγω παιρνω aloperidin solution 2 mg 10 σταγονες αλλα δεν εχω ορεξη για φαγητο.Ισως φταιει το αγχος και η νευρικοτητα.Σημερα εφαγα 2 τοστ μονο.Το aloperidin μου φερνει υπνο εμενα.

  14. #14
    μονο 2 τοστάκια? Φιγουρίνι θα είσαι! :)

  15. #15
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    μονο 2 τοστάκια? Φιγουρίνι θα είσαι! :)
    αλλοι με λενε κοκκαλιαρα και αλλοι φιγουρινι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αγαπη ή εθισμος
    By μακαρενα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 18-04-2014, 00:42
  2. Εθισμος σε Artane
    By Zodiac in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 21-11-2012, 23:17
  3. ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
    By Lacrymosa in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 38
    Last Post: 17-12-2011, 21:36
  4. διαδικτυακός εθισμός
    By stefanospsych in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 12-04-2011, 20:24
  5. Εθισμός ....στο ιντερνετ
    By nature in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 113
    Last Post: 19-09-2010, 01:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •