ο ανιψιος μου διαγνωστηκε πριν 10 χρονια με σχιζοφρενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534

    ο ανιψιος μου διαγνωστηκε πριν 10 χρονια με σχιζοφρενεια

    Γεια σας παιδια οταν το παιδι διαγνωστηκε με σχιζοφρενεια δεν εδωσα πολυ σημασια σημερα ομως που ειναι 30 χρονων βλεπω ποσο τον εχει επειρεασει αυτο δεν εχει φιλους δεν εχει σχεση δεν εχει δουλεια παρ ολο που εχει σπουδασει οικονομολογος η μανα του ειναι μακρια του στην γαλλια ειναι τωρα με τον πατερα του πιυ καταστραφηκε οικονομικα τι να κανω προσπαθησα να πω σ αυτον πιυ ειχα μια ερωτικη σχεση το καλοκαιρι αν μπορουσε να του βρει καποια δουλεια γιατι αυτος ηταν καθηγητης πανεπιστημιου οικονομικων αλλα δεν προλαβα γιατι χωρισαμε αυτος προφανως θα βρηκε καποια αλλη σκασιλα μου αλλα στεναχωρεθηκα για το παιδι που δεν το βοηθησε και σκεφτομαι παιδια μου ολοι κουτσα στραβα οροχωραμε τις ζωες μας αυτο το οαιδι ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?????

  2. #2
    Πολυ σοβαρο ερωτημα, η ψυχωση σιγουρα τον δυσκολευει περισσοτερο να προχωρησει αλλά εχει καποιες επιθυμιες, ονειρα ? Εχετε κουβεντιασει τις δεξιοτητες του ?
    Πολλοι ανθρωποι πασχουν απο ψυχικα νοσηματα αυτο δεν τους στερει απαραιτητα εργασια, σχεση, φιλους. Απλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να κρατηθουν.
    Εχεις επαφη με τον γιατρο του ? Ειστε κοντα θεια-ανιψι ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Πολυ σοβαρο ερωτημα, η ψυχωση σιγουρα τον δυσκολευει περισσοτερο να προχωρησει αλλά εχει καποιες επιθυμιες, ονειρα ? Εχετε κουβεντιασει τις δεξιοτητες του ?
    Πολλοι ανθρωποι πασχουν απο ψυχικα νοσηματα αυτο δεν τους στερει απαραιτητα εργασια, σχεση, φιλους. Απλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να κρατηθουν.
    Εχεις επαφη με τον γιατρο του ? Ειστε κοντα θεια-ανιψι ?
    Σ ευχαριστω για την απαντηση σου εχει επιθυμιες και αυτη ειναι να δουλεψει πανω στην επιστημη του αλλα δεν βρισκει στην ελλαδα της κρισης δεν ειμαστε κοντα αλλα προτρεπω τους γιους μου οποτε μπιρουν να εχουν επθκοινωνια μαζι του

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Οσο για τον γιατρο του δεν νομιζω να βλεπει καποιον

  5. #5
    Ναι, ειναι δυσκολο λογω κλειστου τροπου σκεψης (μηχανισμος ασφαλειας για την αντιμετωπιση της πραγματικοτητας) να δοκιμαζει δουλειες και να αλλαζει συχνα. Αυτο το καταλαβαινω.
    Ειναι νεος ανθρωπος, δεν γνωριζω ομως σε τι βαθμο τον επηρεαζει, αλλο ειναι να εχει οπτικη ψευδαισθηση κανείς και άλλο ακουστικη. Σε καθε περιπτωση, ως Θεια του αν μπορεις να κανεις καποια επισκεψη, να συζητησεις με τον/η γιατρο του και να μιλας μαζι του λογικα σε καλο θα βγει. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως βασανιζεται παρα πολυ ενας ανθρωπος, δεν ειναι χαζεμενοι οπως νομιζουν οι ανιδεοι, ισα ισα ειναι ευφυης ανθρωποι.

    Συνηθως υπαρχει η αναγκη για σταθερο περιβαλλον, ηρεμους τονους και εκτος θεραπειας ενα δικτυο συναναστροφης.
    Παρακαλω, ισα ισα, ευτυχως που υπαρχουν και Θειες, Θειοι καμια φορα ειναι πιο στοργικοι και απο τους γονεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Τι εννοεις ? Δεν εχει γιατρο και αγωγη ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα,
    κι εγω σχιζο..μπραβο σου καταρχας που εισαι διπλα στο παιδι, ειναι πολυ σημαντικο καποιος να τον νοιαζεται και να του το δειχνει.γιατι δε ψαχνεται για μια λιγοτερο απαιτητικη δουλεια περα απο το αντικειμενο του?εγω παλιοτερα δουλευα σε ενα ιντερνετ καφε και την ειχα καταβρει.
    δεν παει σε γιατρο?δεν παιρνει καποια αγωγη?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα,
    κι εγω σχιζο..μπραβο σου καταρχας που εισαι διπλα στο παιδι, ειναι πολυ σημαντικο καποιος να τον νοιαζεται και να του το δειχνει.γιατι δε ψαχνεται για μια λιγοτερο απαιτητικη δουλεια περα απο το αντικειμενο του?εγω παλιοτερα δουλευα σε ενα ιντερνετ καφε και την ειχα καταβρει.
    δεν παει σε γιατρο?δεν παιρνει καποια αγωγη?
    Δυστυχως απ οτι ξερω δεν παει σε γιατρο στην αμερικη που δουλεψε για 1,30 χρονο η αδελφη μου ειπε οτι ενοιωθε τοσο χαλια που ηθελε ν αυτοκτονησει μετα γυρισε στην ελλαδα και συνηλθε καπως αλλα θελει να δουλεψει μονο πανω στα οικονομικα η αδελφη μου επειδη δουλευει στην γαλλια και ειναι μαξρια απο το παιδι της και νοιωθει καλα που τον εχω εγνοια αλλα δυστυχως ειμαι ανημπορη να τον βοηθησω και νοιωθω πολυ ασχημα πιυ δεν μπορω να κανω τιπιτε γι αυτον

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ναι, ειναι δυσκολο λογω κλειστου τροπου σκεψης (μηχανισμος ασφαλειας για την αντιμετωπιση της πραγματικοτητας) να δοκιμαζει δουλειες και να αλλαζει συχνα. Αυτο το καταλαβαινω.
    Ειναι νεος ανθρωπος, δεν γνωριζω ομως σε τι βαθμο τον επηρεαζει, αλλο ειναι να εχει οπτικη ψευδαισθηση κανείς και άλλο ακουστικη. Σε καθε περιπτωση, ως Θεια του αν μπορεις να κανεις καποια επισκεψη, να συζητησεις με τον/η γιατρο του και να μιλας μαζι του λογικα σε καλο θα βγει. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως βασανιζεται παρα πολυ ενας ανθρωπος, δεν ειναι χαζεμενοι οπως νομιζουν οι ανιδεοι, ισα ισα ειναι ευφυης ανθρωποι.

    Συνηθως υπαρχει η αναγκη για σταθερο περιβαλλον, ηρεμους τονους και εκτος θεραπειας ενα δικτυο συναναστροφης.
    Παρακαλω, ισα ισα, ευτυχως που υπαρχουν και Θειες, Θειοι καμια φορα ειναι πιο στοργικοι και απο τους γονεις.
    Εχεις δικιο οτι υπαρχει αναγκη για σταθερο περιβαλλον και σταθερα πραγματα να κανει γι αυτο ξαι στην αμερικη που ηταν ολα...σκατα ηταν πολυ ασχημα

  10. #10
    Παυλινα, υπαρχει ενα κενο, δλδ την διαγνωση της σχιζοφρενειας πως την αντιμετωπισε ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Παυλινα, υπαρχει ενα κενο, δλδ την διαγνωση της σχιζοφρενειας πως την αντιμετωπισε ?
    Σωστη η ερωτηση σου γλυκεια μου εγω αυτο που θυμαμαι ειναι πως πριν απο 10 χρονια και παραπανω ειχαμε περασει με τον πρωην αντρα μου στο ξυλοκαστρο να τους δουμε και ο Βασιλης να ειναι στον κοσμο του και να χαμογελαει αφηρημενα και η αδελφη μου να κλαιει και να λεει το παιδι μου εχει σχιζοφρενεια απο τοτε δεν ασχοληθηκα γιατι με βρηκαν κι εμενα σοβαρα προβληματα οπως ο χωρισμις με τον αντρα μου κι ετσι δεν ξερω πως το αντιμετωπισε

  12. #12
    Χωρις γνωματευση Ψυχιατρου τιποτα δεν ειναι σιγουρο. Αν μιλησεις με τον πατερα του ισως να σου εξηγησει σε τι σταδιο βρισκεται ο γιος. Δεν ξερω βεβαια αν οι γονεις του αποδεχονται το συστημα επισκεψη στον ψυχιατρο/γνωματευση/αγωγη.

    Παρολαυτα εαν το αμελησει ο ιδιος τοτε ουδεις δεν θα γνωριζει τι βιωνει, πως το περναει, πως το μεταφραζει !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534

    που ειναι το ενα και μοναδικο thread μου?

    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Χωρις γνωματευση Ψυχιατρου τιποτα δεν ειναι σιγουρο. Αν μιλησεις με τον πατερα του ισως να σου εξηγησει σε τι σταδιο βρισκεται ο γιος. Δεν ξερω βεβαια αν οι γονεις του αποδεχονται το συστημα επισκεψη στον ψυχιατρο/γνωματευση/αγωγη.

    Παρολαυτα εαν το αμελησει ο ιδιος τοτε ουδεις δεν θα γνωριζει τι βιωνει, πως το περναει, πως το μεταφραζει !
    Γεια σας δεν βρισκω αυτο το κειμενο που εγραψα στις 7.12.15 μου λετε τον λογο?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Γεια σας δεν βρισκω αυτο το κειμενο που εγραψα στις 7.12.15 μου λετε τον λογο?
    Αυτα αγαπητα μου παιδια

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 27-11-2014, 00:59
  2. Η σχιζοφρενεια κοβει χρονια ζωης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 25-01-2013, 22:33
  3. εχει διαφορα η χρονια ψυχωση με την σχιζοφρενεια?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-03-2012, 20:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •