Ποιες ειναι οι παρενεργειες απο τα φαρμακα σας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    davidh
    Guest

    Ποιες ειναι οι παρενεργειες απο τα φαρμακα σας;

    Εγω παιρνω risperdal 50 mg ενεση εδω και 10 χρονια, Akineton aloperdin 10mg και stedon 5mg.
    Εχω παρατηρησει διαφορα. Οπως δεν μπορω να συγκεντροθω καπου, εξω οταν πεπραταω νιωθω εξω σαν φλορως αυτοπεποιθηση 0 ενω ειμαι 2 μετρα και εμφανισημος, νιωθω παραξενα με το σωμα μου και με μενα. Δεν μπορω να ευχαριστηθω τιποτα στη ζωη, η χαρα για μενα κατι που με ριχνειμου μιλανε και δεν εχω ορεξη να τους ακουω και τελικα ολα αυτα με κανουν να ειμαι ασφαλης μονο στο σπιτι πισω απο μια οθονη. Ισως ειναι και αλλα που δεν μπορω να τα εκφρασω λογω ελειψης εκφρασης.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Εγω παιρνω risperdal 50 mg ενεση εδω και 10 χρονια, Akineton aloperdin 10mg και stedon 5mg.
    Εχω παρατηρησει διαφορα. Οπως δεν μπορω να συγκεντροθω καπου, εξω οταν πεπραταω νιωθω εξω σαν φλορως αυτοπεποιθηση 0 ενω ειμαι 2 μετρα και εμφανισημος, νιωθω παραξενα με το σωμα μου και με μενα. Δεν μπορω να ευχαριστηθω τιποτα στη ζωη, η χαρα για μενα κατι που με ριχνειμου μιλανε και δεν εχω ορεξη να τους ακουω και τελικα ολα αυτα με κανουν να ειμαι ασφαλης μονο στο σπιτι πισω απο μια οθονη. Ισως ειναι και αλλα που δεν μπορω να τα εκφρασω λογω ελειψης εκφρασης.
    Εγω παιρνω λιθιο που δημιουργει θυροειδη και θελει εξετασεις καθε 3 μηνες μην φτασει σε τοξθξα ορια αλλα το effexor μου εχει δημιουργησει την μεγαλυτερη παρενεργεια προβλημα στις συσπασεις του εντερου κατι αλλο που παιρνω δεν νομιζω να μου εχει δημιουργησει κατι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Αν νοιωθεις τοσο χαλια σημαινει οτι τα φαρμακα δεν σε πιανουν να πηγαινες σε καποιον αλλο γιατρο καλλιτερα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δυστυχως τα φαρμακα ειναι πληρη παρενεργειων , λογιων λογιων , και με ελαχιστες ενεργειες .

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    αγαπητά μέλη του φορουμ

    εγώ και κάποια άλλα μέλη του φόρουμ, έχουμε υποστεί ενα φίμωμα ..μια φασιστική στάση από την διαχείριση του αποφασίζομεν και διατάζομαι. Μας αφαίρεσαν ένα θέμα , χωρις να μας εξηγήσουν τον λόγο της αφαίρεσης. Απο το πρωί περιμένουμε μια απάντηση ..αλλά μεχρι τώρα τίποτα. εχω στείλει πμ σε ολους τους διαχειριστές και μέιλ στο κεντρικό του φόρουμ εδω και ώρες. εκτος από εμενα που πάσχω από κατάθλιψη, τα υπόλοιπα μέλη πάσχουν από ΓΑΔ... και το συγκεκριμένο θέμα είχε σημασία και για την αποφόρτιση μας και την εκτόνωση μας.
    Σίγουρα κάποια μέλη καταλαβαίνετε τη σημασία της αξίας μιας καλημέρας ή μιας καλησπέρας, οταν μας καταβάλλουν τοσο σημαντικά προβλήματα και πόσο μπορεί αυτή η συναναστροφή να μας ωφελείσει και οταν μας την στερούν τόσο βίαια και αυταρχικά πόσο μπορεί να επιβαρύνει την ήδη βεβαρυμένη καταστασή μας!

    παρακαλώ θερμά όλα τα μέλη που μας βοήθησαν με την υποστηριξή τους να το κάνουν και τώρα. Δεν είμαστε στάνη με άβουλα πρόβατα, ειμαστε ευαίσθητοι άνθρωποι και έχουμε δικαιώματα και αξιούμε καλύτερη συμπεριφορά απο την διαχείρηση και σεβασμο!
    δεν είναι η πρώτη φορά που γινομαι μάρτυρας καταχρηστικής συμπεριφορας απο τους διαχειριστές ... σε εμένα και σε άλλα μελη. αυτοί οι άνθρωποι πληρώνονται για να μας επιμελούν και οχι για να μας απαξιώνουν να μας ειρωνευονται και να μας φιμώνουν..και όσο το επιτρέπουμε θα συμβαίνει!..σήμερα είμαι εγω...αύριο θα είσαι εσύ..και αν δεν διεκδηκίσουμε ΤΩΡΑ την αξιοπρέπεια μας και την θέση μας εδω μεσα ... τότε θα είμαστε αξιοι αυτής της συνέχειας που συνειδητά επιτρέψαμε.

    για όσους δεν με γνωρίζετε είμαι η Ρέα ..αγοραφοβική καταθλιπτική και αυτό το φόρουμ είναι το 2ο σπίτι μου, οπως και το δικό σας...ειναι καιρός λοιπόν να τακτοποιήσουμε κάποια πράγματα...ή τουλάχιστον να προσπαθησουμε...οτι συνεπειες και αν έχει αυτο! Βοήθηστε μας να επανορθωσουμε αυτήν την αδικία , δείχνοντας στους διαχειρηστές οτι είμαστε ΟΜΑΔΑ !!..είμαστε ενωμένοι !! και ειμαστε η αξία αυτου του φόρουμ.. και απαιτουμε σεβασμό!!
    ......let be.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @ντειβιντ και γω επαιρνα ρισπερνταλ ενεσιμο καπου στα δυο χρονια μια 50μγ και μαζι μια 25μγ και 6μγ χαπια.. γενικα με βοηθησαν στην αρχη αλλα μετα απο μια ξαφνικη μειωση επανηλθαν ολα.. οσο για τις παρνεργειες αυξηση βαρους τρεμουλο σιελορροια και οτι ττο μυαλο μου ειναι κενο και δεν μπορουσα να παακολουθησω συζητηση...
    και αλοπεριντιν εχω παρει και πολλα αλλα.. τωρα ειμαι στο λεπονεξ και εχω και απο αυτο πολλες παρενεργειες..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eγώ είμαι στα 3 χρόνια θεραπείας μετά από υποτροπή και οξύ ψυχωσικό επεισόδιο.

    Αρχή:12 mg invega,800 mg solian.Παρενέργειες:Υπνηλία,α� �αθισία,κενό μυαλό,αύξηση βάρους,στυτική δυσλειτουργία,ακούσιες κινήσεις των ποδιών όταν στεκόμουν όρθιος.Μετά προστέθηκε το akineton για τις ακούσιες κινήσεις κ την ακαθισία.

    Μέση:Μείωση δόσης στα 9mg invega,600mg solian.Παρενέργειες:Υπνηλία,α� �αθισία,κενό μυαλό,στυτική δυσλειτουργία,ακούσιες κινήσεις ποδιών.Το βάρος σταθεροποιήθηκε.

    Τέλος:Αυτή τη στιγμή είμαι στα 6mg invega,400 mg solian.Παρενέργειες στυτική δυσλειτουργία.Το βάρος μου είναι κανονικό,δεν βάζω κιλά αν δεν φάω πολύ,μπορώ να χάσω βάρος.Ο ύπνος μου κανονικός και σε φυσιολογικά ωράρια.Μειώθηκαν στο ελάχιστο η ακαθισία και οι ακούσιες κινήσεις των ποδιών σε σημείο που να μη παρατηρούνται ή να είναι ενοχλητικά.Το μυαλό μου καθάρισε πιστεύω σχεδόν 100% από την θολούρα.Η αίσθηση του κενού είναι ελάχιστη.Μένει να βελτιωθούν και άλλο (ελπίζω) οι λειτουργίες της σκέψης-νοημοσύνης.

    Συμπέρασμα:Οι παρενέργειες μειώνονται με την μείωση της δοσολογίας σε συντήρησης και με λίγη τύχη πάντα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Για την στυτική δυσλειτουργία ο γιατρός που είπε πρέπει να βρω κοπέλα :P Δεν ξέρω κατα πόσο έχει δίκιο.Δεν έχω διάθεση σεξουαλική ή να κάνω σχέση.Νιώθω ανέτοιμος μέσα μου.Μου είπε πως ίσως γίνει κ άλλη μείωση στο solian που ίσως προκαλεί το πρόβλημα.Σίγουρα είναι κ θέμα εξάσκησης πάντως.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Eγώ είμαι στα 3 χρόνια θεραπείας μετά από υποτροπή και οξύ ψυχωσικό επεισόδιο.

    Αρχή:12 mg invega,800 mg solian.Παρενέργειες:Υπνηλία, aκαθισία, κενό μυαλό, αύξηση βάρους, στυτική δυσλειτουργία ,ακούσιες κινήσεις των ποδιών όταν στεκόμουν όρθιος. Μετά προστέθηκε το akineton για τις ακούσιες κινήσεις κ την ακαθισία.

    Μέση:Μείωση δόσης στα 9mg invega, 600mg solian. Παρενέργειες:Υπνηλία, ακαθισία, κενό μυαλό, στυτική δυσλειτουργία ,ακούσιες κινήσεις ποδιών.Το βάρος σταθεροποιήθηκε.

    Τέλος: Αυτή τη στιγμή είμαι στα 6mg invega,400 mg solian.Παρενέργειες στυτική δυσλειτουργία.Το βάρος μου είναι κανονικό,δεν βάζω κιλά αν δεν φάω πολύ,μπορώ να χάσω βάρος.Ο ύπνος μου κανονικός και σε φυσιολογικά ωράρια.Μειώθηκαν στο ελάχιστο η ακαθισία και οι ακούσιες κινήσεις των ποδιών σε σημείο που να μη παρατηρούνται ή να είναι ενοχλητικά.Το μυαλό μου καθάρισε πιστεύω σχεδόν 100% από την θολούρα.Η αίσθηση του κενού είναι ελάχιστη.Μένει να βελτιωθούν και άλλο (ελπίζω) οι λειτουργίες της σκέψης-νοημοσύνης.

    Συμπέρασμα:Οι παρενέργειες μειώνονται με την μείωση της δοσολογίας σε συντήρησης και με λίγη τύχη πάντα.
    ολοκληρο...
    Last edited by εσωτερική_σήψη; 10-12-2015 at 21:05.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @σειριε πολυ γαματο που σου τα μειωσανε...
    εμενα θελουν να με χωσουν παλι μεσα για αυξηση δοσης και για να με δουν νευρολογοι... και δε θελω με τιποτα παλι νοσηλεια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @εσωτερική ήταν πολύ καλό που μου έγινε η μέιωση ΣΤΑΔΙΑΚΑ κ ΝΩΡΙΣ...τις τονίζω αυτές τις 2 λέξεις.Η πρώτη μείωση έγινε μετά από 6 μήνες όταν έπαψα να έχω παραλήρημα.
    Ρώτησα τον γιατρό μου αν είναι ασφαλές από τόσο νωρίς κ μου είπε πως δεν έβρισκε τον λόγο από την στιγμή που έφυγε το παραλήρημα.Ο λόγος που η δόση μου ήταν υψηλή αρχικά ήταν γιατί είχα υποτροπή.

    Δυστυχώς στην περίπτωση σου ο λόγος που σου ανεβάζουν την δόση είναι γιατί είχες αρκετές υποτροπές και εναπομείναντα θετικά συμπτώματα.Ο μόνος τρόπος για να ξεφύγεις από αυτό είναι να είσαι συνεπής με την αγωγή και να παρουσιάσεις βελτίωση σε πάροδο μερικών χρόνων.Καλή δύναμη εσωτερική.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @davidh Γιατί κάνεις ενέσιμη;;Δεν σε εμπιστεύονται για την λήψη των φαρμάκων ή για λιγότερες παρενέργειες.Γενικά παρατηρούνται λιγότερες παρενέργειες στην ενέσιμη μορφή από ότι ξέρω.
    Πιστεύω πως το κύριο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις είναι θέμα ανασφαλειών και αυτοπεποίθησης.Είναι το κύριο πρόβλημα κ σε μένα αυτή την στιγμή.Για το πρόβλημα συγκέντρωσης μετά από τόσα χρόνια ίσως είναι κουσούρι της πάθησης κ όχι των φαρμάκων.Παίζει ρόλο και πόσο το εξασκείς.Το διάβασμα ωφελεί και όχι μόνο.
    Κάνεις ψυχοθεραπεία;;Ίσως σε βοηθούσε στον τομέα της αυτοπεποίθησης και να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα με τον εαυτό σου.Εγώ δεν κάνω ψυχοθεραπεία αλλά θα ήθελα για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα.Πηγαίνω 1 φορά το 3μηνο ή 6μηνο στον γιατρό μου και αυτό που κάνουμε είναι κυρίως συμβουλευτική.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    davidh
    Guest
    Δεν εχω κανει ποτε ψυχοθεραπεια ουτε μου το προτεινε κανενας γιατρος. Οσο για τις παρενεργειες οπως το κυριοτερο ανιδονια μιλησα σημερα με το γιατρο μεσω skype και του τα πα ολα. Δυσκαμψιες νιωθω περιεργα με το σωμα μου δεν ειμαι εγω αλλα καποιος αλλος κτλ. Συμφωνησε πως ειναι παρενεργειες απο τα φαρμακα και μου προτεινε να αλλαξουμε τη θεραπεια σιγα σιγα με πιο καινουργια φαρμακα. Θα ξεκινησω απο αυριο ladose και βλεπουμε. Θα εχω πιο συχνα συνεδριες μαζι του καθε 10 μερες. Μαλιστα μου ειπε πως δεν φαινομαι για ατομα που κανει τετοια θεραπεια και οτι δεν θα επρεπε να ανησυχω γιαυτο. Εγω του ειπα ισωε επειδη νιωθω ασγαλεια μαζι του ενω αν με δει εξω ισως ειμαι διαφορετικος. Τωρα τι να πω αυτο που θελω κυριως ειναι να βρω μια γκομενα να πηδαω που ειναι το μονο που με ευχαριστει λογω ανιδονιας κι ομως δεν μου το δινει καμια. Στο εξωτερικο η σε μια μεγαλη πολη ισως να περνουσα καλυτερα αλλα δυστυχως ζω σε μικρη πολη τη φλωρινα κιολες ειναι καπως κλειστες. Αυτο που θελω πιο πολυ ο θεος δε θελει να μου το δωσει..επισης απο τοτε που αρχισα θεραπειες και κλειστικα σε κλινικη μιλαω πολυ σιγα. Δεν μακουν οι αλλοι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Μην δεν το παιρνεις αυτο που θες γτ το λες ωμα? Αυτο φοβιζει της κοπελες.ξερεις ειναι πολυ πολυ λιγες αυτες που θελουν να ειναι μονο για σεξ η αλλη εκδοχη ειναι να το σκεφτεσε συνεχεια και η λυση ειναι να το "ξεχασεις"
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Δεν εχω κανει ποτε ψυχοθεραπεια ουτε μου το προτεινε κανενας γιατρος. Οσο για τις παρενεργειες οπως το κυριοτερο ανιδονια μιλησα σημερα με το γιατρο μεσω skype και του τα πα ολα. Δυσκαμψιες νιωθω περιεργα με το σωμα μου δεν ειμαι εγω αλλα καποιος αλλος κτλ. Συμφωνησε πως ειναι παρενεργειες απο τα φαρμακα και μου προτεινε να αλλαξουμε τη θεραπεια σιγα σιγα με πιο καινουργια φαρμακα. Θα ξεκινησω απο αυριο ladose και βλεπουμε. λλοι
    Περιμενεις με ολα αυτα τα φαρμακα να αισθανεσαι ηδονη ? τσαμπα περιμενεις , εγω παιρνω μονο σεροξατ , και εχω πληρη ανηδονια , ειναι η κυρια παρενεργεια των φαρμακων, αντικαταθλιπτικων και αντιψυχωτικων . Απλως δεν το λενε . Και την πιο ωραια κοπελα να μου φερεις , δεν θα δειξω ενδιαφερον ( σεξουαλικο ) .

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 116
    Last Post: 02-08-2015, 19:16
  2. Ποιες είναι οι αγαπημένες σας εκπομπές στην τηλεόραση;
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 53
    Last Post: 09-04-2015, 12:06
  3. Replies: 29
    Last Post: 09-03-2011, 22:13
  4. Ποιες ειναι οι μεγαλες δυναμεις του συμπαντος?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 69
    Last Post: 28-03-2010, 18:23
  5. ποιες ειναι οι μεγαλες σου συμπαθειες στο φορουμ?
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 07-09-2009, 13:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •