Δεν μπορώ να πλησιάσω κοπέλες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 133
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    In my head
    Posts
    133

    Arrow Δεν μπορώ να πλησιάσω κοπέλες

    Καλησπέρα σε όλους.

    Μάλλον είναι ένα πολυσυζητημένο θέμα,όμως δεν μπήκα στη διαδικασία να ψάξω για τις συμβουλές που έχουν δοθεί σε φίλους με το ίδιο "θέμα", ο καθένας είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση κλπ κλπ.

    Το πρόβλημά μου, λοιπόν, το αποδίδω στο ότι δεν νιώθω (και δεν είμαι κιόλας) αρκετά εμφανίσιμος. Δεν είναι ότι είμαι αποκρουστικός. Απλώς δεν υπάρχει κανένα ελκυστικό χαρακτηριστικό πάνω μου, είτε μεμονωμένα είτε στο σύνολο!

    Από την άλλη, στα συν μου, προσποιούμαι και πείθω με μεγάλη επιτυχία ως εύθυμος και κοινωνικός άνθρωπος. Η αλήθεια είναι ότι (λένε πως) έχω πολλή πλάκα. Είμαι ιδιαίτερα ευρηματικός, καυστικός, εύστοχος κοκ. Πέρα από αυτό, είμαι καλός ακροατής, σταθερός και πιστός σαν άνθρωπος, συζητήσιμος, έμπιστος, ευαίσθητος, ρομαντικός και άλλα τέτοια περιττά (μη δείτε άντρα ευαίσθητο, τρυφερό και με χιούμορ, αμέσως να τα φτιάξετε με τον κολλητό του που είναι αξύριστος, αλάνι και ξέρετε ότι θα σας παρατήσει).
    Όπως κάποτε μου είχε πει μιά φίλη μου, "******* μου, όλες έναν άντρα σαν εσένα θέλουμε".
    "Για φιλενάδα", απάντησα εγώ σιωπηλά, πίσω από ένα προσποιητό χαμόγελο ανακούφισης και αναγνώρισης της φιλότιμης και ευγενούς προσπάθειάς της.

    Είναι γεγονός ότι μόνο η εμφάνιση μετράει. Ανοίγει πόρτες. Και επειδή εγώ θεωρώ ότι αυτό μου λείπει, βλέπω όλες τις πόρτες κλειστές! Και είναι ειρωνικά τραγικό, γιατί μέσα από όλη αυτή τη θετικούρα που επιτυχώς προσποιούμαι, γνωρίζω και μιλάω με πολλές κοπέλες (από τον εργασιακό μου χώρο κυρίως). Με τον αέρα που έχω στο να τους μιλάω, να τις πειράζω, να δείχνω ότι έχω το πάνω χέρι, όποιος δεν με γνωρίζει πραγματικά πιστεύει ότι είμαι ο άντρας επιβήτορας-σύμβολο του σ*ξ. Για να καταλάβετε, κυκλοφορούν φήμες (σε στενούς κύκλους ανθρώπων που νομίζουν ότι με γνωρίζουν, μην παρεξηγηθώ) για την πολυποίκιλλη σεξουαλική μου ζωή...

    "******* μου, τόσες κοπέλες ξέρεις και κάνεις παρέα, στο χέρι σου είναι", μου είχε πει ένας φίλος. "Μπορείς να ανοίξεις κουβέντα από το πουθενά, δεν το έχουν όλοι αυτό, εκμεταλλεύσου το". "Τόσες κοπέλες έχεις στη δουλειά, βγες μαζί τους, κάνε κίνηση, μπορείς", οι καλοπροαίρετες παροτρύνσεις του.

    Όλα αυτά τα αναφέρω για να δείξω ότι βρίσκομαι σε κύκλο γυναικών επαρκή για αυτό που δεν μπορώ να πετύχω και έχω αρκετές επικοινωνιακές ικανότητες για να "εντυπωσιάσω". Επειδή όμως το πρόβλημά μου εντοπίζεται στο θέμα εμφάνιση, δεν μπορώ να ξεφύγω από το φιλικό πλαίσιο επικοινωνίας. Εν μέρει το βρίσκω φυσιολογικό, εφόσον δεν λαμβάνω θετική ερωτική ανατροφοδότηση από το θηλυκό περιβάλλον μου. Αντιθέτως, έχω ζήσει στιγμές απείρου κάλους σε ψουψουρίσματα για τον κούκλο σερβιτόρο. Ουγκ ο σερβιτόρος!! Το χιούμορ και τα λοιπά περιττά που λέγαμε. Άλλωστε, αν το χιούμορ, οι ευαισθησίες και οι άλλες αηδίες μετρούσαν για τις γυναίκες (που δεν είναι σε ηλικία γάμου), ανδρικό πρότυπο θα ήταν ο Robin Williams (ανά τακτά χρονικά διαστήματα γίνομαι πικρόχολος, είναι από τον πόνο, συγγνώμη).

    Όπως έλεγα, δεν λαμβάνω ερωτικά μηνύματα από το άλλο φύλο. Όμως και να λάβω, δύσκολα θα τα ερμηνεύσω ως πρέπει, αλλά και να τα ερμηνεύσω σωστά πάλι δεν θα κάνω κίνηση. Σούπερ; ... Γιατί αυτοθεωρούμαι ανεπαρκής για να φτάσω στο διαταύτα. Όμως και να αποπειραθώ να κάνω κίνηση, γνωρίζοντας ότι το δυνατό και μόνο μου χαρτί είναι η επικοινωνία, μπλοκάρω, καταπίνω τη γλώσσα μου (με την πλήρη σημασία της μεταφοράς) και διαλύονται τα πάντα. Τόσο απλά!

    Ένας άλλος φίλος, τρομερα εύστοχα, μου έθεσε το ερώτημα εάν δείχνω στις κοπέλες τι θέλω από εκείνες. Δεν το έκανα, είναι γεγονός. Πίστευα ότι εφόσον δεν είμαι αρκετά ωραίος για να με θέλουν, έπρεπε να τις ρίξω σε βαθειά αγάπη πρώτα. Ξέρετε, αυτό που έρχεται η στιγμή της αδυναμίας τους, και τότε είσαι εκεί για σου δώσουν την ευκαιρία σου... Τώρα τελευταία έχω επιβάλει στον εαυτό μου κάποιους μη λεκτικούς τρόπους υποδήλωσης του τι θέλω, όμως, και πάλι, το γ@μημένο το στόμα μου πρέπει να το ανοίξω και να πω αυτό που πρέπει να πω. "Τι κάνεις απόψε;" "Πάμε για ένα ποτό;" "Θέλεις να βγούμε μία βολτα;" Και φυσικά πρέπει να το πω με τον κατάλληλο τρόπο, γιατί δεν έχω την αναλογη εμφάνιση ώστε να θεωρηθεί φλερτ ΑΡΑ είμαι λιγούρης ΑΡΑ άκυρο. Πώς να το πω όμως, όταν η πρώτη σκεψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι, για ποιό λόγο να θέλουν κάτι ερωτικό μαζί μου αφού δεν είμαι ωραίος; (Επιμένω, το ξέρω!).

    Όμως και να το πω (πράγμα φοβερά δύσκολο), βγαίνοντας για αυτή τη βόλτα, ξέρω ότι είναι η μία και μοναδική (ίσως) ευκαιρία μου. Κόμπος η γλώσσα. Αλλα και κόμπος να μη γίνει, δεν ξέρω πως ΣΚΑΤΑ να το φτάσω εκεί που θέλω να το φτάσω. Τσουπ, να τη η πρώτη κοιλιά στην κουβέντα. Γίνομαι βαρετός. Τσουπ, γόρδιος δεσμός η γλώσσα. Επόμενοοοος!!

    Κύκλος. Φαύλος.

    Ναι, τις ξερω τις "τεχνικές". Ένα τυχαίο άγγιγμα, λίγο να χαθείς στα μάτια της. Με αβέβαιο πάντοτε αποτέλεσμα. Σε αντίθεση φυσικά με την τεχνική "ουγκ" του ωραίου σερβιτόρου, που στην περίπτωση του είναι αρκετή. Άρα, με τι θάρρος να προχωρήσω και να καταστρέψω την ψυχή μου;

    Δεν ξέρω τι ακριβώς βοήθεια θα μπορούσα να βρω εδώ μέσα, σας παρακαλώ θερμά όμως να μην πείτε (τουλάχιστον μην την πείτε για να την πιστέψω) ότι δεν είναι όλες ίδιες. Φοβάμαι μήπως πάθω τίποτα από το δηλητήριο που θα βγάλω :)
    Last edited by the only peace I can find; 11-10-2014 at 21:20.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ποσων ετων εισαι φιλε μου?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    In my head
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Ποσων ετων εισαι φιλε μου?
    Μέσα στα πολλά το ξέχασα! 30 και κάτι λίγα!! :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ωραια, κοιταξε το προβλημα που περιεγραψες το αντιμετωπιζουν πολλοι ανδρες και στην ηλικια σου και ακομα μεγαλυτεροι, δεν ειναι κατι πρωτοτυπο. Με μπερδεψες ομως σε καποιο σημειο. Δεν καταλαβα εαν εννοεις οτι στο ενδεχομενο της προσεγγισης σε μια γυναικα νιωθεις στρες και αποφευγεις να μιλησεις τελικα για να αποφυγεις αυτη την εσωτερικη ενταση ή αν μιλας αλλα δεν βλεπεις αποτελεσμα. Γιατι τη μια λες οτι εισαι κοινωνικος εστω και προσποιητα και μιλας με τις γυναικες στον κυκλο σου και σε αλλα σημεια λες οτι δεν μιλας.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    In my head
    Posts
    133
    Εδώ είναι πράγματι μπλεγμένο το θέμα.

    Όπως το θέτεις, στο ενδεχόμενο προσέγγισης ερωτικής στρεσάρομαι και το αποφεύγω.

    Η προσποιητή κοινωνικότητά μου δεν είναι ερωτικού περιεχομένου. Είμαι απλώς φιλικός, αστείος, πειραχτήρι ή συμπονετικός, κατανοητικός κλπ, ανάλογα με την περίσταση.

    Οι περιπτώσεις που η επικοινωνία αποκτά ερωτική (για την ακρίβεια κάτι μεταξύ φιλικού /η ασφάλειά μου/ και ερωτικού) διάσταση είναι όταν η κοπέλα μου είναι αδιάφορη ερωτικά (άρα η απόρριψη δεν θα έχει αντίκτυπο πάνω μου), όταν είναι σε σχέση (άρα αποδίδω την μη ανταπόκριση /δεν λέω απόρριψη/ σε αυτό και όχι στην εμφάνισή μου), όταν έχω άμεση διέξοδο (δεν εννοώ να έχω από που να φύγω τρέχοντας :p).

    Αν η συζήτηση έρθει σε σημείο που πρέπει να γίνει ερωτικής φύσης, γόρδιος δεσμός και επόμενοοοος!

  6. #6
    εγώ άνθρωπε με μεγάλο νικ θα σου πω πως το κύριο πρόβλημα σου δεν είναι η εμφάνιση αλλά η αυτοπεποίθηση... και για αυτό που σου λέω είμαι 1000% σίγουρη... το μεγαλύτερο κομμάτι των γυναικών άλλωστε και δεν είναι ψέμα αυτό δεν κοιτάνε πρώτα την εμφάνιση και δεν κολλάνε τόσο με αυτή όσο οι άντρες... βέβαια κι αυτά που λέμε για το χιούμορ την ευαισθησία κτλ κτλ δεν νομίζω πως είναι προτεραιότητες αλλά η γαρνιτούρα που κάνει το πιάτο τέλειο... τώρα το θεματάκι σου με την αυτοπεποίθηση δεν μπορώ να σου πω πως θα το ξεπεράσεις μιας και έχω το ίδιο... και οι θεωρητικές συμβουλές δεν είναι του τύπου μου (ούτε στο να της λέω, ούτε στο να της ακούω)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ok αλλα παλι θελω να μου ξεκαθαρησεις κατι.
    Με τις κοπελες στον κυκλο σου πχ στη δουλεια εννοεις οτι κομπλαρεις αν ειναι να το πας προς ερωτικο? Δηλ να πεις σε καποια οτι ειναι ομορφη, να προτεινεις για καφε κλπ ενω αν ειναι να μιλησεις κοινωνικα για τη δουλεια κλπ δεν εχεις προβλημα? Δηλ θελω να καταλαβω αν εισαι τυπος που δεν μιλας γενικως ή μιλας αλλα κομπλαρεις μονο σε καποια που σ αρεσει. Μαλλον το β απ οτι καταλαβα συμβαινει.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    In my head
    Posts
    133
    @καθευτης
    Σαν γυναίκα σίγουρα αντιλαμβάνεσαι άλλα απ' ότι εγώ. Όμως η παρατήρηση των γεγονότων, και η ίδια η ζωή, μου έχει αποδείξει ότι η εμφάνιση μετράει. Ή έστω η εμφάνιση μετράει για τα "λάθη" στα οποία οι γυναίκες θέλετε να πέσετε. Δυστυχώς έχω παράδειγμα από σχέση μου. Και από φίλη μου. Και για τις δύο θα έβαζα όλα τα άκρα μου στη φωτιά ότι ουδέποτε θα έκαναν κάτι τέτοιο. Και φυσικά έχω πάμπολα παραδείγματα γυναικών λίγότερο αυστηρών ηθών (όχι απαραίτητα ξ.....ν).

    Και ξέρω πολλἀ, πολλά περιστατικά που γυναίκες έδωσαν ευκαιρίες σχέσης (και όχι μόνο) σε άντρες γιατί ήταν εμφανίσιμοι (και ας μην είχαν το πακέτο) και που δεν έδωσαν ευκαιρίες σε άλλους, παρότι είχαν το πακέτο, γιατί απλά δεν ήταν εμφανίσιμοι. Στην πρώτη περίπτωση δε, δεν ήταν καν σε διάθεση σχέσης. Και όμως προχώρησαν!

    Δες επιπλέον παράδειγμα, μία γυναίκα πόσο εύκολα συγχωρεί το σφάλμα του όμορφου συντρόφου της και πόσο εύκολα χωρίζει έναν μη όμορφο σύντροφό της σε ανάλογο σφάλμα.

    @kerasi
    Θα σου δώσω ένα παράδειγμα που θα σου φανεί ακαταλαβίστικο γιατί δεν θέλω να αποκαλύψω περί του επαγγέλματός μου, όμως θα στο κάνει πλήρως κατανοητό.

    Στη δουλειά έρχονται νέες συνάδελφοι για εκπαίδευση. Εμφανίσιμες κοπέλες, η μία μάλιστα με ελκύει στο σύνολο (παράδοξο μεν αλλά κοιτάζω και τον χαρακτήρα, οπωσδήποτε /εννοείται ότι θέλω να με ικανοποιεί η εμφάνιση πρώτα, δεν είμαι η εξαίρεση/).

    Αυτή η μία λοιπόν, έρχεται συνήθως με τα μαλλιά κότσο. Κάποια μέρα λοιπόν τα αφήνει κάτω λυτά και πράγματι της πήγαιναν πολύ. Σκέφτομαι, που λέτε, να της το πω! Καταλαβαίνετε βέβαια ότι δεν της το είπα... Μετανιώνω φυσικά και αποφασίζω ότι την επόμενη φορά που θα έρθει με τα μαλλιά κότσο θα της δώσω ένα neggy, δηλαδή θα της πω ότι τα λυτά μαλλιά της πήγαιναν πολύ περισσότερο. Πράγματι, την επόμενη μέρα έρχεται με τα μαλλιά πάλι κότσο. Όσο της το είπατε εσείς, άλλο τόσο της το είπα και εγώ!

    Η αντίθεση
    Την μεθεπόμενη μέρα, η άλλη εκπαιδευόμενη (η οποία είναι σαφώς ωραιότερη αλλά δεν με ενδιαφέρει), σε "συναλλαγή" της με άνθρωπο τον "φόβισε" (τα ακαταλαβίστικα που σας έλεγα) και ο καημένος είχε γυρίσει το κεφάλι του από την άλλη πλευρά. Οπότε του λέω εγώ "μη φοβάσαι, κοίτα την κοπέλα που είναι και ωραίο κορίτσι".

    Δεν ντράπηκα, δεν κώλωσα, γιατί απλά το κοπλιμέντο μου δεν αποσκοπούσε πραγματικά σε εκείνη αλλά στο να χαλαρώσει ο άνθρωπος.

    Στη συνέχεια της ημέρας, πείραζα τις κοπέλες (κυρίως αυτή που με ενδιαφέρει) όμως είναι το φλερτ του δημοτικού όπως το αποκαλλώ, που πας και τραβάς τα μαλλιά από το κοριτσάκι που σου αρέσει... Σε έκδοση τριαντάρη βέβαια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Να μιλησεις σε τελειως αγνωστη θα σου ναι αδιανοητο πιστευω!
    Σ αυτες εκει στη δουλεια εχεις προτεινει καποια εξοδο?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    In my head
    Posts
    133
    Κοίτα, μπορώ να μιλήσω, υπό την προϋπόθεση ότι στο μυαλό μου δεν θα έχει πάρει θέση υποψήφιας συντρόφου.

    Πιάνομαι από πράγματα διαφορετικά κάθε φορά. Αυτοσχεδιάζω πάνω σε κάτι που θα γίνει on the spot. Πχ. μπορεί να μου ζητήσουν το τάβλι και να πω "δηλαδή τώρα εσύ ξέρεις τάβλι;" ή "η χαμένη θα παίξει μαζί του (με όποιον είμαι δηλαδή εκείνη την ωρα) για τιμωρία" ή να ζητήσουν το τασάκι και να πω "τόσο όμορφο χαμόγελο είναι κρίμα να καπνίζεις!". Λέω πράγματα μη αναμενόμενα.

    Τις περισσότερες φορές έχω θετική (έως πολύ θετική) ανταπόκριση όμως μέχρι εκεί. Ειδικά εάν μου αρέσει, μπαίνει η σκέψη "Ωπ! έσπασα τον πάγο. Αν το πάω καλά ίσως οδηγήσει κάπου" και μπλοκάρω, γιατί, είπαμε, όχι αρκετά εμφανίσιμος για να θεωρηθώ και εγώ υποψήφιος σύντροφος.

    Δεν τους το έχω προτείνει, όχι. Ωστόσο έχουμε βγει σε παρέα με αυτή που με ενδιαφέρει. Και σήμερα θα βγουν και με περιμένουν. Δεν πρόκειται να πάω όπως καταλαβαίνεις!! Όχι άλλη αποτυχία!

    ΥΣ: Δεν είμαι λιγούρης, όπως ίσως φαίνομαι με το να βλέπω ενδεχόμενες συντρόφους παντού. Έχω περάσει απερίγραπτη μοναξιά. Σε σημείο να λέω σε τι διαφέρει η μοναξιά απο τον θάνατο και να κοιτώ από τον όροφο κάτω. Απλά δεν αντέχω άλλο μόνος.

  11. #11
    σίγουρα η εμφάνιση ανοίγει πόρτες και τις διατηρεί και ανοιχτές μέχρι κάποιο σημείο... θα επιμείνω όμως πως δεν είναι η εμφάνιση το παν ειδικά στον άντρα... εκτός κι αν είσαι Το Τέρας... οι γυναίκες καλώς ή κακώς θέλουν με τον σύντροφο τους να νιώθουν ασφάλεια... σε όλους τους τομείς.. το ότι έχεις δουλειά και όχι του βασικού είναι λοιπόν ατού σου.... δεν ξέρω πόσο ελεινό ακούγεται αυτό... αλλά είναι αλήθεια θα επιλέγαμε πιο εύκολα κάποιον που να μπορεί να μας συντηρήσει αυτός (και όχι από τεμπελιά) και ας μην γινόταν... μετά στην πλειοψηφία τους οι γυναίκες πιστέυω (εν αντιθέσει μ' αυτά που λένε) πως δεν έλκονται ερωτικά από τον χαβαλέ της παρέας... (άλλο το να έχει χιούμορ έξυπνο και το να είναι επικοινωνιακός) παρόλο που θα τον επέλεγαν για παρέα επειδή περνάνε καλά μαζί του... τον θεωρούν ανώριμο για σχέση... επίσης ο άντρας νομίζω πάλι πως θα θέλαμε να έχει την πυγμή και την δύναμη να διεκδικίσει αυτά που θέλει, αν κολλάς να διεκδικήσεις το κορίτσι... το χειρότερο... και άλλα πολλά... νομίζω πως η εμφάνιση δεν είναι από το πρώτα πάντως και σίγουρα δεν είναι με τίποτα ο λόγος για δεύτερη ευκαιρία... οι τύποι θα έχουν και κάτι άλλο που δεν διακρίνεις... επίσης η αρρενωπή εμφάνιση δημιουργείται από την τεστοστερονη (αυτή δεν είναι η αντρική ορμόνη?) η οποία επιρεαζει και τον χαρακτήρα... άρα οι όμορφοι που έβλεπες κάτι άλλο θα είχαν στον χαρακτήρα τους... σκέψου πόσες φορές έχεις πει και έχεις ακούσει μα καλά τι κάνει αυτό το θεο_ _ _νο μ' αυτόν τον χάλια? για αυτό σου λέω... αυτοπεποίθηση... που θα την βρεις τώρα δεν ξέρω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απο εμφανιση που λες σε προβληματιζει τι προβλημα εχεις? Ας πουμε ποσο ψηλος εισαι?

  13. #13
    βασικά για να μην σε ρωτάμε ένα ένα... ποιο θεωρείς πως είναι το τόσο μεγάλο πρόβλημα στην εμφάνιση σου?


    άσχετο αλλά κεράσι μέχρι σήμερα νομιζα πως είσαι κορίτσι ;ρ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εγω καθεαυτη θελω να ρωτησω ενα ενα που να σκασεις!:p:p:p

  15. #15
    ωχ δεν είμαι καθευατή, είμαι καθρέφτης ανορθόγραφος χωρίς ρ... γράφτηκα στο φόρουμ σε φάση φρίκης και ξέχασα να βάλω το ρ και ήμουνα και σίγουρη πως γράφεται με υ...


    Καθρέυτης

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πως να την πλησιασω
    By christos_00 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 10-09-2014, 00:31
  2. ατυχιες - κοπελες
    By giannis1990 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 23-05-2014, 12:57
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ!! Να πλησιασω την κοπελα που θελω??
    By Dimitris1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 07-04-2014, 13:06
  4. ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΕΝΑΣ ΠΑΧΟΥΛΟΣ!!!!!!
    By didymakos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 09-09-2009, 16:57
  5. ΠΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΩ?
    By zouzou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 103
    Last Post: 02-03-2007, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •