ταχυκαρδια στον υπνο - Page 51
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 51 of 60 FirstFirst ... 414950515253 ... LastLast
Results 751 to 765 of 897
  1. #751
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Σοβαρα βρε JimZe?? Τοσο εντονο κ ασχημο συναισθημα?? Σαν να μου βγαινει η ψυχη ενα πραγμα...ελα χριστε κ παναγια. Το ειχα στις διακοπες κ πιο εντονο αλλα το χα ξεπερασει. Σα θανατικο...πφφφ μπραβο JimZe συνεχισε ετσι!!!! Αχ πολυ με βοηθησες...μακαρι να εχεις δικαιο

  2. #752
    Quote Originally Posted by JimZe View Post
    4 στις 7 μερες θα ξυπνησω και εγω μια φορα μεστο βραδυ για αγνωστη αιτια και μετα ξανακοιμαμαι κανονικα μεχρι το πρωι... Περιοδοι αγχους ειναι, τοτε με το που ειχε τελιωσε η εξεταστικη απλα μετα χωρις να κανω τπτ επανηλθα
    Απλά πιστευω οτι μου χει κολλησει κ το μυαλο λιγο εκει, με το που θα ξυπνησω βλεπω αμεσως το ρολοι για να δω ποσο κοιμηθηκα...

  3. #753
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Zugaki εχω και απο αυτο! Αμ πως,σιγα μην μου ξεφευγε...Λοιπον ξυπνουσα και εγω κατα την διαρκεια του υπνου (για την ακριβεια πεταγομουν) με κομμενη την ανασα και ενιωθα πως καποιος μου ρουφαει την ψυχη...Πραγματικα απαισιο συναισθημα... Αλλα εφυγε ευτυχως...Ειναι καθαρα θεμα αγχους...

  4. #754
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Athens
    Posts
    87
    Quote Originally Posted by θεανω View Post
    Zugaki εχω και απο αυτο! Αμ πως,σιγα μην μου ξεφευγε...Λοιπον ξυπνουσα και εγω κατα την διαρκεια του υπνου (για την ακριβεια πεταγομουν) με κομμενη την ανασα και ενιωθα πως καποιος μου ρουφαει την ψυχη...Πραγματικα απαισιο συναισθημα... Αλλα εφυγε ευτυχως...Ειναι καθαρα θεμα αγχους...
    Πωω Θεανω τι ειπες τωρα, μολις το θυμηθηκα και εγω κατι παρομοιο... Ειχα πεσει νωρις για υπνο κατα τις 11μιση και ξαφνικα πεταγομαι με ενα περιεργο βαρος σαν αλλος ανθρωπος, πραγματικα ενιωθα σαν καποιος αλλος, κοιταξα την ωρα γιατι νομιζα κοιμομουν πολλες ωρες αλλα ηταν μολις 01:30, ετρεξα στο μπανιο εριχνα νερο πανω μου πρεπει να με επιασε και μια κριση πανικου για 5 λεπτα ωσπου μετα συνηλθα... Απο τις χειροτερες στιγμες των ψυχοσωματκων αυτο το βιωμα, εξωπραγματικο...

    Τελικα εγω ολα τα ψυσωματικα τα εχω βιωσει.. Πολυ τυχερος ευτυχως που καποια φευγουν μονα τους

  5. #755
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Παιδιά κ εγώ είμαι καλύτερα!! Δε μπορώ να το εξηγήσω εκείνη την ώρα... νομίζω όμως οτι κατάλαβα την πηγή του. Όταν έκανα την έκτακτη...μετά αισθανόμουν σαν ένα εσωτεικό βάρος το οποίο εξωτερικεύτηκε με αυτό το πολύ άσχημο συναίσθημα...πφφφφ...τι πράγμα κι αυτό ρε παιδιά... Εκεί που λε΄ς ξεφεύγω γίνεται πάλι αυτό κ σε τρομάζει. Φυσικά ειμαι καλα τώρα απο πείσμα!

  6. #756
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    Ολοι στη θεση τους..σωοι κ αβλαβεις..χαιρομαι..εγω πηγα για κοφι..μια ψιλοδυσπνοια..μια ψιλοζαλαδα..αλλα ναμαι κγω..ολα γκουντ!

  7. #757
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Jimze και εχω δυστυχως τα εχω βιωσει ολα τα ψυχοσωματικα... Και ειμαι πολυ ατυχη γιατι τα περισσοτερα δεν φευγουν απο μονα τους, αλλα καθονται και μου κανουν παρεα για πολυ καιρο...
    Ελπιζω ομως σιγα σιγα να κουραστουν και να φυγουν, γιατι τα βαρεθηκα...
    Οσο για το τιναγμα στον υπνο εγω ξυπνουσα σαν να ειχα παθει εκτακτη δηλαδη με αυτο το αισθημα οτι μου κοβεται η αναπνοη...Πραγματικα απαισιο και πολυ τρομαχτικο...
    Βιβιανακι μου πως εισαι τωρα?
    Haniel, ε δεν γινεται να μην εχουμε και τιποτα...Χαχαχα εμενα σημερα το μενου εχει παλι δυσπνοια και δυσφορια σε τραγικο βαθμο...

  8. #758
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Καλυτερα ειμαι γλυκο μου κοριτσακι! Ειχα δουλιτσα οποτε δν ασχολουμουν με αυτα... το θεμα ειναι οταν δν εχεις τπτ σπουδαιο κ ασχολειδαι με το δε με επισσε σημερα αυτο ή εκεινο κ να σου τα μετααααα!!! Χαχα haniel χαιρομαι που εισαι καλυτερα!!!

  9. #759
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Ετσι ακριβως ειναι...Και εγω παντως σε σχεση με λιγο καιρο πριν νομιζω πως ειμαι αρκετα καλυτερα σε γενικες γραμμες...Παλι εννοειται με ποιανουν ψυχοσωματικα στο φουλ, αλλα κανω καποια θετικα βηματακια...Ας πουμε δεν σκεφτομαι καθολου πλεον την ιδεα ενος δευτερου καρδιολογου (να πω την αληθεια βαριεμαι να παω και προτιμω να χαλασω και τα λεφτακια μου καπου αλλου)...Φυσικα ομωε ταχυκαρδιες εχω και αρκετα συχνα, απλα δεν ασχολουμαι τοσο...Τωρα παντως το μονιμο συμπτωμα ειναι η δυσπνοια και μια αισθηση πνιξιματος απο τον λαιμο...Αλλα και παλι δεν δινω τοσο σημασια...

  10. #760
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Ακρινως ετσι κ γω κοριτσακι μου... το σκατοσφιξιμο-πνιξιμο να μην ειχα...τπτ δε θα με ενοιαζε!!! Πολυ επιμονα βγηκαν τα σκασμενα...πφφ απο οτι καταλαβα ολοι το ιδιο εχουμε αυτο τον καιρο!

  11. #761
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Athens
    Posts
    87
    Τελικά η καλύτερη βοήθεια έρχεται από κει που δε το περιμένεις. Εξιστόρισα την ιστορία μου στους δικούς μου και σε μια θεια μου, αγχώθηκαν λίγο τους εξηγησα τι είναι η έκτακτη συστολή και η μάνα μου μου είπε 'α καλά μου λεει να ηξερες πόσα χρόνια το παθαίνω αυτό, τραβα δες μέσα να δεις τι φάρμακα έχω' αν και στο τέλος από ότι κατάλαβα δεν κάνει έκτακτες αλλά κάτι άλλο. Μου είπαν να πάμε αύριο σε ένα γνωστό καρδιολόγο, το καλύτερο της πόλης να με δει και αυτός και να μου εξηγησει γιατί το παθαίνω για να μου φύγει η φοβία γιατί λένε ότι το έχω πάρει από φόβο χαχα μέσα έπεσαν. Τους είπα ότι δε χρειάζεται, ξέρω ότι δεν έχω καρδιολογικό πρόβλημα, αλλά εν τέλει μπορεί και να πάω έτσι για άλλη μια εξέταση αφού επιμένουν . Μετά βέβαια ήρθε ο σωτήρας!! Μπαίνει ο ξαδερφός μου, 28 χρονών, τον οποίο γενικά πάντα τον θεωρούσα ψιλοαναίσθητο όπως τον αδερφό μου και τελικά μου είπε πράγματα που δε περίμενα καθόλου. Του είπα τι μου συμβαίνει και γέλαγε και μου είπε επακριβώς: ' Εμένα μου λες για έκτακτες, εγώ στο στρατό με τη πίεση και όλα αυτά έκανα 10 απανωτές ντουπ ντουπ, στη πάτρα στις σπουδές το ίδιο, είχα τρέξει σε πόσους γιατρούς για εξετάσεις δίχως να μου βρουν τίποτα και τελικά πήγα σε ψυχιατρο και παίρνω ακόμα χάπια που και που, xanax και ένα άλλο'. Τεράστια ανακούφιση, μου μίλαγε για κρίσεις πανικού και άγχους πουυ εγώ φοβόμουν να μιλήσω για κρίσεις πανικού διότι δε θα με καταλάβαιναν, και ότι ο γιατρός του είχε πει ότι πρέπει να το αντιμετωπίσεις στην αρχή του γιατί πολλοί το αφήνουν να συσσωρεύεται ανά τα χρόνια και στο τέλος καταλήγεις σε πιο επώδυνες ψυχικές διαταραχές. Μου είπε να μη με φοβίζει και να μην αγχώνομαι, οι έκτακτες δεν είναι τίποτα και δε πρόκειται να πάθεις τίποτα, και γενικά να είμαι πιο χαλαρός και αδιάφορος... Χαχα τα τελευταία αυτός σίγουρα τα έχει καταφέρει για αυτό και το έχει ξεπεράσει τόσο πολύ.

    Αυτά λοιπόν, το σοι έχει και άλλον με παρόμοια συμπτώματα οπότε ηρέμησα κάπως. Και ποιος ξέρει πόσοι ακόμα πάσχουν από αγχωτικές διαταραχές και δε το γνωρίζουν ή το αγνοούυν.

    Καληνυχτώ με κάποιες ενοχλήσεις στο θώρακα και λίγο εσωτερικό τρέμουλο... all time classic.
    Καλό βράδυ, ήρεμο και ήσυχο ύπνο σε όλους!

  12. #762
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    Σας πηρε ολους ο μορφεας στην αγκαλιτσα τ? Εγω το ματι γαριδα..εχω κ κατι πονακια στη καρδουλα..αλοιμονο!

  13. #763
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    ..χαλαρωσα..διαβασα κ τα ψυχολογικα μ..κ ηρεμησα.καλο μας ξημερωμα ομορφιες..

  14. #764
    Καλημέρα! Οτιδήποτε από όλα αυτά είναι στο μυαλό μας και μόνο καθαρά! Λοιπόν, τι σας έλεγα χθες ότι ξυπναω πολλές φορες κατα τη διάρκεια του ύπνου κλπ. όλη μερα χθες έθρεφα φοβίες για τον υπνο, διαβαζα διαφορα με αποτελεσμα το βραδυ το ματι να ειναι γαριδα! Τυχαιο;;;; Καθαρα και μονο ο φοβος μου μηπως δεν κοιμηθω το βραδυ πραγματοποιηθηκε! Ειχα αρκετο καιρο που επεφτα κ κοιμομουν πολυ γρηγορα, ε χθες αφου τα σκεφτομουν ολα αυτα δεν ερχοταν ο μορφεας. Και να οι ταχυπαλμιες μετα (απο φοβο και αγχος) Οτι σκεψεις κανουμε, τις παθαινουμε πολυ απλα

    Να και κατι αληθινο.... "Η 'καταστροφοποίηση' έπειτα από μια νύχτα αϋπνίας απλώς χειροτερεύει τα πράγματα. Αν αρχίσετε να ανησυχείτε για το ότι δεν κοιμηθήκατε καλά το προηγούμενο βράδυ, θα αυξήσετε το άγχος σας για τον ύπνο και επομένως και την αϋπνία σας. Δεν χρειάζεται να αναπληρώσετε όλες τις ώρες ύπνου που χάσατε. Αρκεί να κοιμηθείτε ένα βράδυ καλά για να είσαστε πάλι σε φόρμα. Αν εξακολουθήσετε να… ζείτε φυσιολογικά έπειτα από μερικές νύχτες αϋπνίας, το πιο πιθανό είναι να την ξεπεράσετε. Αν στρέψετε την προσοχή σας σε αυτήν, η αϋπνία θα προκαλέσει αϋπνία!"
    Last edited by zugaki; 22-12-2015 at 11:41.

  15. #765
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Καλημέρα σε όλους μας!!! Παιδιά πόσο δίκαιο έχουμε όλοι όμως...ξέρουμε επακριβώς τι μας συμβαίνει κι όμως του επιτρέπθμε να μας ξανασυμβεί... Zugaki, έχεις απόλυτο δίκαιο...πολλοί απο μας έχουμε φτάσει στο στάδιο της αυθυποβολής. Εγώ για παράδειγμα, πριν σκεφτόμουν τις έκτακτες και πήγε να με πιάσει το σφίξιμο της έκτακτης και λέω οχι ρε φίλε μου...τι γρήγορη ανταπόκριση είναι αυτή?? αχαχαχα επίσης, για χθές το μεσημέρι που ήμουν στα σεμινάρια κ με έπιασε αυτό το πολύ χάλια ψυχοσωματικό...πάλι σκεφτόμουν οτι με αφήσανε και τσουπ πάρε να χεις κατι τρομαχτικό για να μη το ξεχνάς!! Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά ακόμα κ τώρα που σας γράφω νιώθω μέσα μου αυτό το χάλια αίσθημα του άγχους.Πλάκα έχει η μάνα μου...της λέω "λες να έχω αρχίσει να τρελαίνομαι??" & μου λέει " ναι έτσι πιστεύω, έλα τρελή μου να σε βάλω να φάς τώρα..." χαχαχαχ Τι ακούν κι αυτές οι μάνες!!! Αυτό με το ύπνο παιδιά κι εγώ το έχω πάθει...ξυπνούσα κανα 4-5 βράδια με τον ίδιο τρόπο όπως εσείς...μάλιστα ένα βράδια ένιωσα την έκτακτη κ ξύπνησα ( θα ανατινάχθηκα ολόκληρη μάλλον αλλά στο 2' ξανακοιμήθηκα...

Page 51 of 60 FirstFirst ... 414950515253 ... LastLast

Similar Threads

  1. φωνη στον υπνο
    By galazia1980 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 29-08-2019, 20:37
  2. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 22:03
  3. ξαφνικη ταχυκαρδια στον υπνο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2011, 00:12
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23
  5. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •