ταχυκαρδια στον υπνο - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 60 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 46 to 60 of 897
  1. #46
    Πάντως καλό είναι συμβουλευτείς και έναν ειδικό για την καρδιά.Να το δεις ολιστικά.Και φυσικά προσπάθησε με το άγχος να το μετριάσεις.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    madiwasp καλημερα! Φυσικα καλα κανεις και εισαι κατα των φαρμακων δεν το συζηταω αυτο...Απλα εγω το βλεπω σαν μια θεραπεια που πρεπει να γινει για λιγο καιρο για να γινω καλα...Οπως αν εισαι αρρωστος και πρεπει να παρεις φαρμακα για να γινεις καλα ετσι και με αυτα...Το μονο που με τρομαζει ειναι π εθισμος και πως αν ειναι με αυτα καλα μετα δεν θα τα ζηταω συνεχεια...
    Ελα ρε συ...εισαι εγκυος? Τελεια!!! Αντε με το καλο ευχομαι το μωρακι σου...Καλα και τωρα ακομα εχεις φοβιες? Εσυ κανονικα επρεπε να πετας
    Πανο πηγα σε καρδιολογο του ειπα το ιστορικο κτλπ και μου ειπε πως απλα δεν πεθαινουν ολοι απο καρδια και δεν εχω τιποτα...Τον ρωτησα κιολλας αν μια υγιης καρδια μπορει να παθει ανακοπη και μου ειπε μια στο τρισεκατομυριο...Τεσπα θα παω και στο ιποκρατειο που υποτιθεται εχει τους καλυτερους καρδιολογους να με δουνε...Αλλα δε νομιζω να μου πουνε κατι διαφορετικο...Και αυτος που πηγα εγω θεωρειται παρα πολυ καλος... Αλλα και εγω εννοειται τρωγομαι και θελω να το ψαξω παραπανω... Παντως ο αδερφος της δεν εχει.καμια τετοια φοβια σαν και εμενα που ειναι και πιο στενος συγγενης...μονο εγω κανω ετσι αλλα φυσικα δεν του λεω κατι...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Αν πας και σε δεύτερο γιατρό και επιβεβαιώσει την διάγνωση του πρώτου,θα έχεις πειστεί κατά πολύ μεγάλο ποσοστό πως δεν έχεις κάτι το παθολογικό με την καρδιά σου!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Παιδια και πσλι καλησπερα! Ξερω σας εχω πρηξει λιγο αλλα παλι κατι εγινε σημερα και δεν μπορω να ηρεμησω...Το μεσημερι λοιπον εκει που τρωγαμε, ανοιξα συζητηση στον μπαμπα μου για τη ξαδερφη μου.Τον ρωτησα λοιπον σε καποια φαση (τι τι θελα) αν οταν ειχαν φυγει τα δικα του πρωτα ξαδερφια κτλπ ειχαν φοβηθει γενικα στο σοι και ειχαν μπει στη διαδικασια εξετασεων...μου απαντησε λοιπον πως ο ιδιος τα χε κανει πανω του(!) οταν πεθανε ο ξαδερφος του (η ξαδερδη του εφυγε πιο μετα) και πηγε να κανει καρδιογραφημα, οπου ο καρδιολογος του ειπε λεει οτι εχει συνδρομο long q t και μπορει να πεθανει αιφνιδια (αυτα ολα τωρα πριν απο 25 χρονια). Και του λεω τι εκανες κτλπ ε και μου απαντησε πως το ψαξε τοτε αλλα δεν βρεθηκε κατι και το αφησε εκει (θαυμαζω τη ψυχραιμια του!) εγω θα χα μουρλαθει...Τεσπα στη συνεχεια (παλι τι το θελα) δεν αντεξα και μπηκα στο ιντερνετ και διαβασα για αυτο και λεει πως ειναι κληρονομικο... και με εχει λουσει κρυος ιδρωτας... βεβαια γραφει πως η διαγνωση γινεται συνηθως απο καρδιογραφημα και απο εκει φαινεται κατι, αλλα καμια φορα μπορει και να μην δειξει τιποτα...Τι να κανω δεν μπορω να περιμενω μεχρι να παω συον καρδιολογο εχω σκασει Αλλα αν ηταν κατι δε θα φοβοταν ο μπαμπας μου για εμενα?Επισης δεν πρεπει να το εχει απο οτι καταλαβα, γιατι μετα το ψιλοεψαξε οπως μου πε...Αλλα οπως καταλαβαινετε δε μπορω να ηρεμησω με τιποτα...
    Φταιω εγω τωρα η καθε φυσιολογικος ανθρωπος αν βρισκοταν στη θεση μου θα αντιδρουσε το ιδιο?

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Α να σημειωσω πως περα απο το holter (που απο οτι γραφει δεν ενδεικνυται για τη διαγνωση) εχω κανει 2 καρφιογραφηματα το τελευταιο διμηνο καο ηταν καλα,αλλα και παλι στο ιντερνετ γραφει πως συνηθως φαινεται απο το καρδιογραφημα, αλλα μπορει και οχι

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Καταρχας μην πανικοβαλλεσαι! Και μην ψαχνεις στο ιντερνετ! Παρε ενα τηλ τον καρδιολογο που πηγες καο ρωτησε τον λεπτομεριες γι αυτο το συνδρομο. Ειναι υποχρεωμενος να σου απαντησει..ή καλυτερα πηγαινε απο το ιατρειο του και μιληστε απο κοντα..ο μπαμπας του το εχει σιγουρα αυτο το συνδρομο?
    Pionier vsegda gotov!!!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Απο οτι καταλαβα οχι...μου ειπε απλα πως τοτε με τον ξαδερφο του ειχε κανει καρδιογραφημα και ο γιατρος του πε για αυτο το πραγμα απο μια τιμη εκει που ειδε και δεν του αρεσε... Και μετα πηγε σε αλλον απο τη Ναξο που ηταν και φιλοι (αυτος ειχε αναλαβει μετα και την ξαδερφη μου) και του πε πως δεν ειναι κατι και να το ξεχασει...Και δεν ξαναασχοληθηκε... Αλλα εγω τωρα δεν μπορω να ηρεμησω...Και αν το εχει ο μπαμπας μου τελικα και το εχω και εγω? θα παρω τον καρδιολογο εννοεοται αλλα π συγκεκριμενος αισθανομαι πως δεν μου δινει σημασια και θελω να παω σε αλλον...

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    to long qt fenete se ena aplo kardiografhma panta.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Καλημέρα!! τελικά είμαστε πολλές οι τρελές με την καλή έννοια!!! Για να μη τα πολυλογώ...ανήκω κι εγώ στις "τυχερές" με έκτακτες συστολές απο τα 23 μου...έμοιασα στον πατέρα μου αλλά τλχ αυτός δεν τις νιώθει! Παλιά που κάπνιζα και ξενυχτούσα, τις καταλάβαινα και πιο έντονα και πολλές φορές μες τη μέρα! Τώρα έχω ηρεμήσει αλλά όταν αγχώνομαι και τις σκέφτομαι...να σου πάλι κάνουν αισθητή την παρουσία τους!! Το καλοκαίρι που λέτε έπαθα μια ωραι'οτατη κρίση πανικου στις διακοπές οπου νόμιζα κάθε μερα οτι ήρθε το τέλος μου....το πάλευα που λέτε αλλά απο το φόβο και το άγχος απέκτησα το σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου...το οποίο πάλι με άγχωσε τρελά και νόμιζα πάλι ( και παρα την πρόσφατη επισκεψη μου σε καρδιολόγο) οτι κάτι παίζει με την καρδιά μου. Ξυπνούσα με την νύχτα με συσπάσεις μυών, δυσφορία και ταχυπαλμίες....πφφφφφφφ αλλά είμαι τέτοιος χαρακτηρας που όσο στραβά και να παίρνω κάτι, αν νιώθω οτι αυτό με έχει κουράσει και με κατατρώει...μου γυρνάνε τα μυαλά και πεισμώνω! Οπότε τώρα που λέτε έχω 2 βδομάδες να ξυπνήσω με ταχυπαλμία μες τον ύπνο μου και 4 μέρες χωρίς έκτακτη συστολή! Άρααααα...γύρνα μυαλό στον τόπο σου! Βέβαια,για να μη το παίζω και ράμπο...επισκέφθηκα και γαστρεντερολόγο, ένεκα δυσφορίας και ακολουθώ μια αγωγή, σαφώς όμως πιστεύω οτι μόνη μου κάνω την περισσότερη δουλειά και ξεκολλάω απο τον βούρκο! Για την ακρίβεια, φανταστείτε οτι χωρίς καν να έχω ταχυπαλμία...εγώ νόμιζα οτι αισθανόμουν αρρυθμία....καμμένα εγκεφαλικά κύτταρα...τι να πεις! :-) Να ξέρετε οτι και η δική σας συνομιλία μου έδωσε κι άλλη δύναμη!!!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Johnc πηρα τον καρδιολογο και μονο που δε με εβρισε!μου ειπε να σταματησω να ασχολουμαι πως η καρδια μου δεν εχει τιποτα και πως οντως αυτο θα φαινοταν αν υπηρχε κατευθειαν...Επισης μου ειπε πως και να το εχεις δεν ειναι παντα επικινδυνο (ενα συγκεκριμενο μονο ειδος μπορει να ειναι)...ηρεμησα προς το παρον, απο αυτο αλλα ολες οι αλλες φοβιες παρεμενουν...Τωρα με εχει ποιασει παλι εντονα και σνεφτομαι πως οι εκτακτες που παθαινω μπορει να ειναι επικινδυνες και αφου δεν τις κατεγραψε το holder πρεπει να ξαναβαλω μεχρι να τις ποιασει...Ασε και χθες το βραδυ πεταγομουν καθε τρεις και λιγο στον υπνο μου με ταχυκαρδια δυσφορια κομμενη ανασα αισθημα οτι δεν μπορω να αναπνευσω κτλπ...Απαισιο πραγμα
    Vivian, χαορομαι που τωρα τελευταια εισαι καλα...αν ειχες κατι καταλαβαινεις και απο μονη σου οτι δεν θα περνουσε ετσι ευκολα (τα λεω για να τα ακουω και εγω, αλλα δεν)...μακαρι να συνεχισεις ετσι και να πεισμωσεις ακομα περισσοτερο ωστε να μην σου ξαναρθουν ποτε! Παντως συνδρομο ευερεθιστου εντερου εχω και εγω (συμφωνα με τον γαστρεντερολογο) αλλα δεν με απασχολει καθολου γιατι η αρρωστια η τωρινη ειναι η καρδια και ασχολουμαι μονο με αυτην!
    Παντως φαντασου πως εγω εχω και ιστορικο στην οικογενεια οποτε ο φοβος μεγαλωνει περισσοτερο...Ουφ... τι να πω δεν ξερω...
    Παντως για να γελασουμε και λιγο, ειχα παει σε μια παθολοηο πριν κανενα μηνα...Της ελεγα ολα τα συμπτωματα που εχω και γελουσε και της λεω εχω ταχυκαρδια ακομα και τωρα αμα θελετε δειτε...και μου λεει μα πριν λιγο ακουσα φους σφυγμους σου δεν εχεις...αχαχαχαχα...και της απανταω μα γιατι αφου συνηθως εχω? Οτι να ναι (καλα ταχυκαρδιες παθαινω γιατι φανηκαν και στο holder αλλα εκεινη την ωρα απλα δεν ειχα)
    Μιλαμε η κατασταση μου εχει ξεφυγει!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Αχ, βρε γλυκό μου κορίτσι...θες να βασανίζεις το μυαλουδάκι σου!! Μην κάθεσαι και σκάς για το τίποτα, αν οι έκτακτες συστολές σου είχαν υπόβαθρο,θα στο βρίσκανε!! το 60% και παραπάνω του πληθυσμού έχουν έκτακτες!!! Άλλοι τις καταλαβαίνουν και απλά δε δίνουν σημασία, άλλοι δεν τις καταλαβαίνουν καθόλου και άλλοι μόλις μας πιάσει μία στο τόσο...τρελαινόμαστε και λέμε αμάααααν ήρθε το τέλος!!! Δεν είναι έτσι, λογικό να σε αγχώνει το ιστορικό σας αλλά δεν πάει να πει οτι επειδή είχατε αυτά τα κρούσματα, άρα όλοι έχετε θέμα! Όσοι τρώμε σκαλώματα φυσικά με αυτά να ξέρεις το είμαστε νευρωσικοί (αγχώδεις δίχως αιτία) και πάσχουμε απο μια ήπιαααααα μορφή αγχώδους διαταραχής. τι εννοώ με αυτό...αγχώνεσαι,στρεσάρεσα ι και μετά για να ξεκολλήσει το μυαλό απο αυτή την τάση κινδύνου που τον βάζεις...σε "χτυπάει" με τα ψυχοσωματικά!! Κοινώς, το κουράζουμαι και αυτό και αντιδράει!! Σου λέει πάρα τώρα να χεις...τλχ να με τρελαίνεις με λόγο ( λέμε τώρα!!) Είσαι υγιέστατη και να ευχαριστείς κάθε μέρα τον Θέο γι'αυτό!! Εμένα να ξέρεις με βοηθάει πού η yoga!!! Με ηρεμεί αφάνταστα!!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Νευρωτικη ασφαλως και ειμαι, (το περιεργο θα ηταν να μην ημουν).Εχω και γενικευμενη αγχωδη διαταραχη και μου ειπε και εμενα η ψυχολογος να κανω γιογκα...Να σου πω πιστευα πως αυτα ειναι μπουρδες, αλλα αφου διαβαζω απο μελος που εχει τα ιδια με εμενα οτι βοηθαει πολυ, ισως να το ξεκινησω!
    Παντως εκτακτες δεν εχω πολυ συχνα θα με ποιασει μια στο τοσο.Ειναι πολυ ενοχλητικες εκεινη την ωρα,αλλα ευτυχως δεν συμβαινουν συχνα...Απλα φοβαμαι μηπως ειναι επικυνδινες και αγχωνομαι οπως ειπα που δεν τις εποιασε το holder...A λες αμα ηταν κατι θα μου το βρισκανε ετσι και αλλιως?
    Ουφ δεν ξερω τι αλλο να πω...Κουραστηκα και κουρασα και τους αλλους με αυτην μου την κατασταση, δεν μπορω να χαρω τιποτα ποια...Και εχω αφησει τελειως και τον ευατο μου...Ο φιλος μου ολη την ωρα παραπονιεται για την εμφανιση μου και δεν εχει και αδικο...Κυκλοφορω σαν το γυφτο, δεν χτενιζω καν τα μαλλια μου, δεν προσεχω τα ρουχα μου καο οπου σταθω και οπου βρεθω συζηταω για αυτα τα πραγματα... Ακομα και οι γονεις μου κουραστηκαν ποσο μαλλον ολοι οι αλλοι...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by θεανω View Post
    Οτι αλλο και να βγαλω πιστευω αυτο με την καρδια δε θα μου φυγει ευκολα γιατι οπως ανεφερα υπαρχει το ιστορικο...Και πιστευω συχνα το μυαλο μου θα πηγαινει εκει...
    Αλλα προς το παρον οντως πρεπει να ξεκολησω απο αυτο και να βρω κατι αλλο.Γιατι απο ολες τις αρρωστιες που περασα αυτη ειναι η πιο βασανιστικη.αχαχαχα...
    Παντως βλεπω τον εαυτο μου τωρα και δεν με αναγνωριζω...
    Δε μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που με φοβιζει τοσο πολυ...
    Η ιδεα του θανατου, καποιας αρρωστιας η κατι αλλο? Τι ειναι αυτο που γενικα φοβαται περισσοτερο ενας νοσοφοβικος?
    Θεανώ γεια σου! Εγώ νομίζω ότι αυτό που φοβόμαστε περισσότερο είναι ο θάνατος. Και πρέπει να πηγάζει από την παιδική ηλικία. Είμαι κι εγώ νοσοφοβική και 43 ετών.Θυμάμαι ότι από μικρή φοβόμουν κηδείες, θανάτους κλπ κλπ

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Ακουσε με,εγω εχω την τυχη να το πω...δουλευω μεσα σε γιατρους...οταν παραπονιομουν σε εναν για την συμπτωματολογια μου μου ειπε καθαρα και ξαστερα ο αρρωστος φαινεται οταν κοιτιεται στον καθρεφτη...μετεφρασε το οτι αν κες συνεχεια ειμαι αρρωστη,δεν παω εκει γτ θα παθω αυτο ή δεν κανω εκεινο γτ θα με πιασει το αλλο λογικο ειναι να νιωθεις χαλια!! Επισης, θελεις το υπολοιπο της ζωης σου να περασεις φοβουμενη να ζησεις?? Αυτο ειναι που θες??? Σφιξε και τα δοντια και πες οτι δεν θα ξαναχασεις αλλη μερα απο τη ζωη σου μιζεριαζοντας και φοβουμενη τα... δηθεν αρνητικα για την υγεια αποτελεσματα!! Και yoga να πας, θα σε βοηθησει...κ γω τα κοροιδευα αλλ σε ταχυπαλμιες που με πιασανε, οι ανασες που μας μαθαινουν εκει με βοηθησαν ωστε να ηρεμω και να επαναφερω τους σφυγμους στο κανονικο!! Αυτες τις μερες φαντασου οτι νιωθω πονους σε πλευρα,πλατη,στηθος και δυσφορια...αλλα με πιανουν οποτε δεν εχω με τι να απασχολησω το μυαλο..κ αυτο λεει πολλα!!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Ε και εγω αυτο πιστευω οτι αυτο που μας φοβιζει περισσοτερο ειναι ο θανατος...Αλλα οπως λεει και ο μπαμπας μου αμα πεθαινει καποιος δεν καταλαβαινει τιποτα μετα, οποτε τι να φοβαται? Πεθαινει και μετα τελειωνουν ολα...
    Vivian μου, δεν θελω να περασω προφανως το υπολοιπο της ζωης μου ετσι...Αλλα καθε πρωι που σηκωνομαι λεω απο μεσα μου σημερα δεν θα σκεφτω τιποτα, θα ειμαι καλα αλλα παλι με ποιανουν τα συμπτωματα...Δεν το θελω Κοιτα ειμαι και σε μια περιεργη φαση της ζωης μου τωρα...Γιατι τελειωσα τη σχολη και καθομαι και δεν κανω τιποτα...Το καλοκαιρι που μας περασε ηταν φανταστικο...Ημουν στο χωριο της μαμας μου περνουσα τελεια και ξερεις ποτε ξεκινησαν ολα (η πρωτη αρρωστια που ειχα ηταν καρκινος στο στομαχι!)? 3 ημερες πριν φυγω...Που ηξερα οτι θα γυρισω Αθηνα και θα καθομαι...Και μετα ηρθα εδω και εχοντας ολα αυτα δεν εχω ορεξη να ψαξω ουτε δουλεια...Καθομαι τις περισσοτερες ωρες ξαπλωμενη και σου ειπα αν βγω θα μιλαω παλι για αυτα...Αλλα ειλικρινα δεν το θελω
    Αε θαυμαζω παντως εσενα...δειχνεις πολυ χαλαρη και μου αρεσει!

Page 4 of 60 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast

Similar Threads

  1. φωνη στον υπνο
    By galazia1980 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 29-08-2019, 19:37
  2. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 21:03
  3. ξαφνικη ταχυκαρδια στον υπνο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 04-06-2011, 23:12
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23
  5. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 20:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •