ταχυκαρδια στον υπνο - Page 52
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 52 of 60 FirstFirst ... 2425051525354 ... LastLast
Results 766 to 780 of 897
  1. #766
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Καλημερα!
    Jimze, καταλαβαινω οτι η ιστορια των δικων σου ανθρωπων σε ανακουφισε...Εγω εδω στο φορουμ μπαινω και βλεπω ατομα αγνωστα με τα ιδια προβληματα με εμενα και παιρνω κουραγιο, ποσω μαλλον να εχω ατομα στο περιβαλλον μου που να αντιμετωπιζουν τα ιδια... Ομως αγχωθηκα τωρα με κατι αλλο...θες να ρωτησεις τον ξαδερφο σου αυτο που του ειπε ο ψυχιατρος του οτι αμα δεν το αντιμετωπισεις συσωρευεται και με τα χρονια μπορεις να καταληξεις σε πιο επωδυνες ψυχικες διαταραχες?
    Zuhaki εννοειται πως γενικα οτι σκεφτεσαι απο αυτα το παθαινεις...Εγω οταν εμφανισα την δυσπνοια σκεφτομουν ποιος ξερει ποσο καιρο θα μου κρατησει κτλπ και αγχωνομουν με αποτελεσμα να την εχω μεχρι τωρα...
    Παντως μην σκεφτεσαι το θεμα υπνου...Υπαρχουν ευτυχως πολλες λυσεις για αυτο...Μπορεις να πιεις καμια βαλεριανα, η να κοιμηθεις ενα βραδυ πολυ λιγο με αποτελεσμα το επομενο να νυσταξεις πολυ νωρις και ετσι σιγα σιγα να φτιαξεις το προγραμμα του υπνου σου...Και προπαντως μην κανεις το λαθος και το σκεφτεσαι...

  2. #767
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Βιβιανακι ασε σε αυτες τις μανες εικονισμα πρεπει να κανουμε Εμενα η δικη μου δεν φανταζεσαι τι εχει ακουσει και εχει και προβλημα υγειας και την επιδεινωνω χειροτερα...Την εχω τρελανει βασικα την γυναικα...

  3. #768
    Quote Originally Posted by θεανω View Post
    Καλημερα!
    Jimze, καταλαβαινω οτι η ιστορια των δικων σου ανθρωπων σε ανακουφισε...Εγω εδω στο φορουμ μπαινω και βλεπω ατομα αγνωστα με τα ιδια προβληματα με εμενα και παιρνω κουραγιο, ποσω μαλλον να εχω ατομα στο περιβαλλον μου που να αντιμετωπιζουν τα ιδια... Ομως αγχωθηκα τωρα με κατι αλλο...θες να ρωτησεις τον ξαδερφο σου αυτο που του ειπε ο ψυχιατρος του οτι αμα δεν το αντιμετωπισεις συσωρευεται και με τα χρονια μπορεις να καταληξεις σε πιο επωδυνες ψυχικες διαταραχες?
    Zuhaki εννοειται πως γενικα οτι σκεφτεσαι απο αυτα το παθαινεις...Εγω οταν εμφανισα την δυσπνοια σκεφτομουν ποιος ξερει ποσο καιρο θα μου κρατησει κτλπ και αγχωνομουν με αποτελεσμα να την εχω μεχρι τωρα...
    Παντως μην σκεφτεσαι το θεμα υπνου...Υπαρχουν ευτυχως πολλες λυσεις για αυτο...Μπορεις να πιεις καμια βαλεριανα, η να κοιμηθεις ενα βραδυ πολυ λιγο με αποτελεσμα το επομενο να νυσταξεις πολυ νωρις και ετσι σιγα σιγα να φτιαξεις το προγραμμα του υπνου σου...Και προπαντως μην κανεις το λαθος και το σκεφτεσαι...
    Η βαλεριανα βοηθαει λες; Δε ξερω με αγχωνει πολυ αυτο το θεμα, εχω ενα μονιμο φοβο αν θα καταφερω να κοιμηθω καθε βραδυ και ξερω οτι ακουγεται κουτο αλλα και ομως...

  4. #769
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    αστα κοριτσάκι μου μετά θα θέλουν και οι μάνες μας ψυχιάτρους για να στανιάρουν!! Εγώ δόξα το θεό έστρωσα στον ύπνο κατα πολύ...τλχ έχω κάποιες ώρες που ηρεμεί μυαλό και σώμα! Αλλά όλη την επόμενη μέρα πάνε αέρα όλα μαζί!!! Τον πάν είναι να είναι απασχολημένο το μυαλό...χθές βράδυ στη δουλεία ένιωθα πράγματα που ένιωθα κ πέρυσι και πρόπερσι...φέτος λέω τι σκατά με φοβίζουν;; Το φιλοσόφησα την ώρα που ένα κούρα ομορφιάς ( είχα γίνει πίσσα μαύρη με αυτή τη χαζομάρα) και λέω...'αστα να επιμένουν...ναι, δε λέω ώρες ώρες τα κανω πάνω μου αλλά ούτε θα κάτσω να κλειστώ σπίτι, ούτε να βρεθώ με κόσμο, ούτε να αβάλλω ταξίδι επείδη θα σκέφτομαι οτι αν με πιάσει τι θα κάνω..κι αν έχει νοσοκομείο κλπ κλπ το βιώσα πολύ χειρότερα και μάλιστα απείχα απο τον τόπο μου 9 ώρες και μεσολαβούσε και θάλασσα...είχα βρει βέβαια ένα πανέμορφο σημείο που με ηρεμούσε κ φυσικά το εκκλησάκι της Παναγίας που γινόταν αντιληπτό απο όλη την χώρα του νησιού.

  5. #770
    Quote Originally Posted by viviann View Post
    αστα κοριτσάκι μου μετά θα θέλουν και οι μάνες μας ψυχιάτρους για να στανιάρουν!! Εγώ δόξα το θεό έστρωσα στον ύπνο κατα πολύ...τλχ έχω κάποιες ώρες που ηρεμεί μυαλό και σώμα! Αλλά όλη την επόμενη μέρα πάνε αέρα όλα μαζί!!! Τον πάν είναι να είναι απασχολημένο το μυαλό...χθές βράδυ στη δουλεία ένιωθα πράγματα που ένιωθα κ πέρυσι και πρόπερσι...φέτος λέω τι σκατά με φοβίζουν;; Το φιλοσόφησα την ώρα που ένα κούρα ομορφιάς ( είχα γίνει πίσσα μαύρη με αυτή τη χαζομάρα) και λέω...'αστα να επιμένουν...ναι, δε λέω ώρες ώρες τα κανω πάνω μου αλλά ούτε θα κάτσω να κλειστώ σπίτι, ούτε να βρεθώ με κόσμο, ούτε να αβάλλω ταξίδι επείδη θα σκέφτομαι οτι αν με πιάσει τι θα κάνω..κι αν έχει νοσοκομείο κλπ κλπ το βιώσα πολύ χειρότερα και μάλιστα απείχα απο τον τόπο μου 9 ώρες και μεσολαβούσε και θάλασσα...είχα βρει βέβαια ένα πανέμορφο σημείο που με ηρεμούσε κ φυσικά το εκκλησάκι της Παναγίας που γινόταν αντιληπτό απο όλη την χώρα του νησιού.
    Είχες δλδ προβλημα με τον υπνο και το εφτιαξες;

  6. #771
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    ειχα για 2 βδομάδες, ξυπνούσα σχεδόν κάθε βράδυ με ταχυπαλμία...εκείνο τον καιρό φοβόμουν μην πάθω τίποτα μες τον ύπνο μου...τώρα μου έμεινε η φοβία μόνο για τον ξύπνιο μου...χαχαχα πλάκα κάνω, το παλεύω!!

  7. #772
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Athens
    Posts
    87
    Καλησπερα, τελικα το πρωι υστερα απο επιμονη της μανας μου και μιας θειας πηγα σε εναν γνωστο της καρδιολογο, τον καλυτερο της πολης, εξαιρετικος γιατρος και ανθρωπος. Τελικα στην επαρχια βρισκεις πιο συνειδητοποιημενους και ανθρωπινους γιατρους. Του ειπα το προβλημα ειδε και το καρδιογραφημα που ειχα κανει πριν κανα μηνα με εξετασε και αυτος και φυσικα ολα φυσιολογικα παλι. Μου εξηγησε για τις εκτακτες οτι δεν ειναι τιποτα, οτι δεν εχω καν αρρυθμιες και η ταχυκαρδια που με πιανει οταν αγχωνομαι απλα να μη τη σκεφτομαι και να την αγνοω... Μου ειπε οτι ειμαι πολυ νεος να σκεφτομαι τετοια πραγματα εδω αλλοι 50χρονων με φραγμενες αρτηριες και αλλα τοσα και δεν αγχωνονται.. Ειπε να ηρεμησω και οτι ειναι κριμα να ξεκινησω απο τωρα αγχολυτικα χαπια..

    Ολα καλα λοιπον απο το καρδιολογο αλλα δυστυχως απο χθες λογω του ταξιδιου και της αφαγιας νιωθω κατι ενοχλησεις στο στομαχι που αντανακλουν με αιφνιδιους πονους στο στηθος δεξια κατω και με εχει πιασει αυτος ο φοβος τωρα αχχχχ. Παιζει να εχω καμια παλινδρομηση η τιποτα οισοφαγικη και σκεφτομαι για ενα ραντεβουδακι σε γαστρεντερολογο

    Γενικα απο χθες που ηρθα εδω δεν ειμαι και πολυ καλα, αθηνα ειχα βρει το ρυθμο μου εδω αποσυντονιστηκα...

  8. #773
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Αχαχχα και εγω ευτυχως με τον υπνο πλεον δεν εχω θεμα...Εχω να πεταχτω κανα 2 βδομαδες και ευτυχως φαινεται οτι τουλαχιστον γλιτωσα απο αυτο το βασανο...
    Η βαλεριανα εμενα τελικα με βοηθησε...Ενα βραδυ ειχα πιει και ενω αρχικα νομιζα πως δεν κανει τιποτα, μετα απο λιγη ωρα ειχα χαλαρωσει αρκετα και με πηρε ο υπνος...Βεβαια με ειχε ποιασει φοβια και νομιζα πως μουδιαζε το προσωπο μου, πως το κεφαλι μου ηταν βαρυ και αλλες τετοιες βλακειες...Στο μυαλο μου ητανχιχχιχ
    Τεσπα το ζητημα ειναι να μην το σκεφτεσαι...Γιατι αυθυποβαλεις τον εαυτο σου και μετα οτι σκεφτεσαι το παθαινεις...

  9. #774
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Jimze μην αφηνεις το ενα οργανο και μεταπηδας σε αλλο...Αυτο ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις...Τα ιδια εκανα και εγω και εφτασα σε αυτο το σημειο...Να εισαι σιγουρος πως και σε γαστρεντερολογο να πας, μετα θα θελεις να παρεις και απο αλλον μια δευτερη γνωμη, και μετα αν και εκεινος σε διαβεβαιωσει πως εισαι καλα θα βρεις κατι αλλο να ασχολησαι...Ακουσε με οσο ειναι καιρος...Ξαναπηγαινε σε γιατρο μονο αν υπαρχει σοβαρος λογος...
    Και εγω παντως με το στομαχι φοβομουν και για παλινδρομηση και εκανα γαστροσκοπηση και δεν φανηκε τιποτα...Η παλινδρομηση εχει και αλλα συμπτωματα...

  10. #775
    Quote Originally Posted by JimZe View Post
    Καλησπερα, τελικα το πρωι υστερα απο επιμονη της μανας μου και μιας θειας πηγα σε εναν γνωστο της καρδιολογο, τον καλυτερο της πολης, εξαιρετικος γιατρος και ανθρωπος. Τελικα στην επαρχια βρισκεις πιο συνειδητοποιημενους και ανθρωπινους γιατρους. Του ειπα το προβλημα ειδε και το καρδιογραφημα που ειχα κανει πριν κανα μηνα με εξετασε και αυτος και φυσικα ολα φυσιολογικα παλι. Μου εξηγησε για τις εκτακτες οτι δεν ειναι τιποτα, οτι δεν εχω καν αρρυθμιες και η ταχυκαρδια που με πιανει οταν αγχωνομαι απλα να μη τη σκεφτομαι και να την αγνοω... Μου ειπε οτι ειμαι πολυ νεος να σκεφτομαι τετοια πραγματα εδω αλλοι 50χρονων με φραγμενες αρτηριες και αλλα τοσα και δεν αγχωνονται.. Ειπε να ηρεμησω και οτι ειναι κριμα να ξεκινησω απο τωρα αγχολυτικα χαπια..

    Ολα καλα λοιπον απο το καρδιολογο αλλα δυστυχως απο χθες λογω του ταξιδιου και της αφαγιας νιωθω κατι ενοχλησεις στο στομαχι που αντανακλουν με αιφνιδιους πονους στο στηθος δεξια κατω και με εχει πιασει αυτος ο φοβος τωρα αχχχχ. Παιζει να εχω καμια παλινδρομηση η τιποτα οισοφαγικη και σκεφτομαι για ενα ραντεβουδακι σε γαστρεντερολογο

    Γενικα απο χθες που ηρθα εδω δεν ειμαι και πολυ καλα, αθηνα ειχα βρει το ρυθμο μου εδω αποσυντονιστηκα...
    Υγιεστατες οι καρδιες μας!!!! Ας ξεκολλησουμε απο αυτο, οσο ενοχλητικο και αν ειναι ορισμενες φορες!

  11. #776
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Athens
    Posts
    87
    Θεανω μολις ηρθε ο ξαδερφος μου και τον ρωτησα σχετικα για αυτο με τον γιατρο αλλα δε θυμοταν πολλα. Μονο αυτο οτι αν το αφησεις πολλα χρονια και σε κατακλυζει και δε το αντιμετωπισεις στην αρχη που ειναι και πιο ευκολο μετα μπορει να εξελιχθει σε κατι βαιθυτερο..

  12. #777
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Ωραια...οποτε απο αγχωδη διαταραχη που εχω τωρα μπορει σε καποια χρονια να καταληξω με σχιζοφρενεια? Τεσπα πλακα κανω, ομως οντως εχει μια βαση αυτο, οτι δηλαδη αμα δεν το αντιμετωπισεις εξελισσεται σε κατι χειροτερο...

  13. #778
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    Παιδακια μ..αχ..μην φοβαστε τις αυπνιες..μη φοβαστε τπτ..εγω ειχα αυπνιες..τρελενομουν..μετα ειχα υπνηλιες..παλι φοβομουν..οτι κ να παθουμε..οτι κ να νιωσουμε..θα φοβομαστε..κ θα ψαχνουμε το γιατι..χωρις να υπαρχει..αυτη ειναι η παθηση μας..
    Παραυτα..εχτες κ ενω αποκοιμηθηκα εστω κ αργα..ξαφνικα..μαλλον κοιμομουν ελαφρα..με το που σηκωνεται ο δικος μ για να πιει νερο..αυτο ηταν..σηκωνομα..ξαφνικα δεν αισθανομουν καλα..οι παλμοι σε 3 λεπτα εφτασαν 164..πανικοςςς..κρισαρα αγαπημενα μ παιδακια..αχχχ..κ εννοειται σημερα ειμαι πολυ πεσμενο..

  14. #779
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Haniel ου να του παίρνεις ένα μπουκαλάκι νερό στο κρεβάτι! Καταλαβαίνω, πολύ ασχημο συναίσθημα να ξυπνάς με ταχυπαλμίες...το έχω νιώσει κι εγώ!! Προσπάθησε να χαλαρώσεις όσο μπορείς κ κάνε μόνο θετικές σκέψεις...εγώ σήμερα ειμαι καλύτερα εκτός απο κάποια 1-2 σφιξιματάκια τύπου έκτακτης κ έναν ανεπαίσθητο κόμπο στο λαιμό αλλά δεν τα έδωσα πολύ σημασία σήμερα κ νομίζω ήμουν αρκετά καλα!!!

  15. #780
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Παιδιά πόσο καιρό τα αντιμετωπίζεται όλα αυτά? Αυτό με τη συσσώρευση συμβαίνει αλλά όχι τόσο συχνά πολλές φορές ο οργανισμός επανέρχεται και μόνος του μετά από ένα εξάμηνο χωρίς φαρμακευτική αγωγή εξαρτάται πάντα το άτομο και την κατάσταση, το σημαντικό είναι να αποβληθεί το άγχος, το πολύ και το παράλογο τουλάχιστον, αφού έχουν γίνει και οι απαραίτητες εξετάσεις για αποκλεισμό παθολογικών καταστάσεων και έπειτα με ορθολογική σκέψη να αρχίσουν να μπαίνουν τα πράγματα σε μια σειρά , τα συμπτώματα δε φεύγουν τόσο εύκολα χρειάζεται χρόνος για να ανακάμψει ο οργανισμός.

Page 52 of 60 FirstFirst ... 2425051525354 ... LastLast

Similar Threads

  1. φωνη στον υπνο
    By galazia1980 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 29-08-2019, 19:37
  2. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 21:03
  3. ξαφνικη ταχυκαρδια στον υπνο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 04-06-2011, 23:12
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23
  5. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 20:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •