ταχυκαρδια στον υπνο - Page 58
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 58 of 60 FirstFirst ... 8485657585960 LastLast
Results 856 to 870 of 897
  1. #856
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Εγω φιλε εχω σε άκυρες στιγμές. Μπορεί μια μερα να ανέβω τα σκαλιά του σπιτιού μου τρέχοντας χωρίς να καταλαβω τιποτα που ειναι 64 και μπορεί μια μερα μονο που θα σηκωθώ όρθιος να εχω ταχτπαλμια! Σήμερα ειμαι ετσι μονο που θα σηκωθώ χτυπάει δυνατά και γρήγορα! Προχθές ούτε να περπατήσω μπορούσα με έπιαναν πόνοι μπροστά πίσω στο χέρι στο σαγονι νόμιζα παω για έμφραγμα! Αλλα ειναι με τις μερες του και με τον καιρο δε ξερω!!

  2. #857
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Εγω φιλε εχω σε άκυρες στιγμές. Μπορεί μια μερα να ανέβω τα σκαλιά του σπιτιού μου τρέχοντας χωρίς να καταλαβω τιποτα που ειναι 64 και μπορεί μια μερα μονο που θα σηκωθώ όρθιος να εχω ταχτπαλμια! Σήμερα ειμαι ετσι μονο που θα σηκωθώ χτυπάει δυνατά και γρήγορα! Προχθές ούτε να περπατήσω μπορούσα με έπιαναν πόνοι μπροστά πίσω στο χέρι στο σαγονι νόμιζα παω για έμφραγμα! Αλλα ειναι με τις μερες του και με τον καιρο δε ξερω!!
    έχω ακούσει αυτά σχετικά με τον καιρό αλλά πιστεύω οτι είναι ψυχοσωματικά. Ένας που είναι καρδιοπαθής, το ανέβασμα της σκάλας είναι αρκετό για να τον αναστατωσει. Προσπάθησε να δεις τί είναι αυτό που σε στενοχωρεί, σε αγχώνει και πώς μπορείς να τα λύσεις.

  3. #858
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    έχω ακούσει αυτά σχετικά με τον καιρό αλλά πιστεύω οτι είναι ψυχοσωματικά. Ένας που είναι καρδιοπαθής, το ανέβασμα της σκάλας είναι αρκετό για να τον αναστατωσει. Προσπάθησε να δεις τί είναι αυτό που σε στενοχωρεί, σε αγχώνει και πώς μπορείς να τα λύσεις.
    Δεν ξερω αν ειναι στεναχώρια αυτα τα συμπτώματα. Μπορεί ο καιρός η το κρυο δε ξερω χίλια δυο παθαίνω!

  4. #859
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Σημερα όπως ειπα πριν μονο που σηκώνομαι εχω ταχυπαλμία. Τωρα ειναι να βγούμε με την αρραβωνιαστικιά μου με κατι φίλους και μολις σηκώθηκα με έπιασε παλι ταχυπαλμία! Πηρα ενα ομοιοπαθητικο για να ηρεμήσω εχω ενα πάνω μου πάντα. Θέλω να δω αν κανει δουλεια! Αυτο ειναι για αποτωμο πανικό αλλα λένε οτι μπορεις να το πάρεις και πριν πας κάπου και εχεις άγχος. Να δω αν θα δουλέψει τωρα! Πάντως τωρα που κάθισα ειμαι καλύτερα. Όρθιος ειναι το θέμα! Και πως θα παω μεχρι το αυτοκίνητο που ειναι ανηφόρα!

  5. #860
    Καλησπέρα Βασίλη... Ποιο ομοιοπαθητικο είναι αυτό?

  6. #861
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Καλησπέρα Βασίλη... Ποιο ομοιοπαθητικο είναι αυτό?
    Aconitum 200 ch παίρνω εγω. Τωρα ανέβηκα την ανηφόρα και με έπιασε ταχυπαλμία αλλα ήταν αναμενόμενο Αφου ολη μερα σημερα ειμαι ετσι και μονο που σηκώνομαι!

  7. #862
    Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    45
    Ναι είναι απίστευτα, μπορεί να μου συμβαίνουν κιόλα διότι καμπουριάζω συνέχεια κτπ αλλα οκ θα φύγουν με τον καιρό

  8. #863
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Σημερα όπως ειπα πριν μονο που σηκώνομαι εχω ταχυπαλμία. Τωρα ειναι να βγούμε με την αρραβωνιαστικιά μου με κατι φίλους και μολις σηκώθηκα με έπιασε παλι ταχυπαλμία! Πηρα ενα ομοιοπαθητικο για να ηρεμήσω εχω ενα πάνω μου πάντα. Θέλω να δω αν κανει δουλεια! Αυτο ειναι για αποτωμο πανικό αλλα λένε οτι μπορεις να το πάρεις και πριν πας κάπου και εχεις άγχος. Να δω αν θα δουλέψει τωρα! Πάντως τωρα που κάθισα ειμαι καλύτερα. Όρθιος ειναι το θέμα! Και πως θα παω μεχρι το αυτοκίνητο που ειναι ανηφόρα!
    προσπάθησε να μην σηκώνεσαι απότομα αλλά σιγά σιγά. Το έχεις πει σε γιατρό? μήπως έχεις καμιά έλλειψη σιδήρου, μήπως έχεις υπόταση?

  9. #864
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    προσπάθησε να μην σηκώνεσαι απότομα αλλά σιγά σιγά. Το έχεις πει σε γιατρό? μήπως έχεις καμιά έλλειψη σιδήρου, μήπως έχεις υπόταση?
    Μπορεί να εχω υπόταση μπορεί να εχω και τρέλα δεν ξερω! Με έπιασε και στο αμάξι πριν! Τωρα είμαστε για κρασάκι χαλαρά ειμαι!

  10. #865
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Μπορεί να εχω υπόταση μπορεί να εχω και τρέλα δεν ξερω! Με έπιασε και στο αμάξι πριν! Τωρα είμαστε για κρασάκι χαλαρά ειμαι!
    ωραία, απόλαυσε το κρασάκι σου αλλά κάνε και ένα τσεκ απ για να είσαι σίγουρος αν τρέχει κάτι ή αν είναι απλά θέμα μυαλού

  11. #866
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    ωραία, απόλαυσε το κρασάκι σου αλλά κάνε και ένα τσεκ απ για να είσαι σίγουρος αν τρέχει κάτι ή αν είναι απλά θέμα μυαλού
    Έκανα τον Μάρτιο που μας πέρασε ολα καλα!

  12. #867
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Έκανα τον Μάρτιο που μας πέρασε ολα καλα!
    άρα είναι καθαρά θέμα μυαλού. Αυτό θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις και όχι τους παλμούς σου......

  13. #868
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    άρα είναι καθαρά θέμα μυαλού. Αυτό θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις και όχι τους παλμούς σου......
    Αυτο ειναι το πιο δύσκολο απο ολα! Δεν ξερω αν ειναι εφικτό να το κανω μονος μου. Πως να ελέγξω το μυαλό μου να μην εχω ταχυπαλμίες;

  14. #869
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Αυτο ειναι το πιο δύσκολο απο ολα! Δεν ξερω αν ειναι εφικτό να το κανω μονος μου. Πως να ελέγξω το μυαλό μου να μην εχω ταχυπαλμίες;
    εσύ μόνο ξέρεις τί απασχολεί το μυαλό σου. Μια επίσκεψη σε ψυχολόγο θα ήταν σίγουρα χρήσιμη.

  15. #870
    Antonis8
    Guest
    Μπιλ, εγώ βλέπω ότι είσαι αρνητικός τόσο να πας σε γιατρό για τα σωματικά σου συμπτώματα όσο και σε ψυχίατρο. Άρα είσαι εγκλωβισμένος στη μέση. Από τη μία υποψιάζεσαι ότι μπορεί να τα δημιουργεί όλα αυτά το άγχος σου, από την άλλη τα σωματικά συμπτώματα σε πανικοβάλλουν. Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι άγχος. Όπως δεν πιστεύω ότι τα δικά μου είναι άγχος. Τέτοια άτυπα συμπτώματα οι γιατροί τα ονομάζουν άγχος γιατί δεν ξέρουν πως αλλιώς να τα ονομάσουν. Κι αν έχεις καλή κλινική εικόνα, δεν το ψάχνουν περαιτέρω. Μπορεί να είναι χίλια δυο, ακόμα και κάτι σοβαρό. Μπορεί να είναι σπάνιο γενετικό σύνδρομο μπορεί και τίποτα απολύτως. Το πρόβλημα είναι πως ι εσύ, όπως ακριβώς κι εγώ, με το παραμικρό πανικοβάλλεσαι. Κι εγώ έτσι ακριβώς είμαι. Σήμερα το πρωί ξύπνησα με κάτι σαν αναφυλαξία. Όντως είχα θέμα, Σηκώθηκα, είδα το εξάνθημα, αγχώθηκα και τότε ξεκίνησαν να αυξάνονται οι παλμοί και πήγα να πάθω κρίση πανικού. Άλλο η κρίση πανικού (ψυχολογικό) άλλα τα εξανθήματα (παθολογικό). Το ένα προκάλεσε το άλλο. Μετά κατάφερα να ηρεμήσω κάπως, και όταν σηκώθηκα για να πάω στο νοσοκομείο, ανέβηκαν πάλι οι παλμοί μου αλλά ήμουν ήρεμος. Αυτό ήταν κάτι παθολογικό, η ορθοστατική ταχυπαλμία, και όχι ψυχιατρικό. Το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα (η αύξηση των παλμών) ήταν για διαφορετικούς λόγους, σε διαφορετικές στιγμές. Εγώ το καταλαβαίνω από τον εαυτό μου.

    Και για να απαντήσω και στον φίλο Νικόλα, δεν ήμουν πάντα έτσι, είχα περάσει και στο παρελθόν τέτοια φάση, αλλά μετά την ξεπέρασα και από πέρυσι έχω γυρίσει στα ίδια. Και το κακό είναι πως όντως έχω πρόβλημα υγείας τώρα (Ορθοστατική ταχυπαλμία) που με δυσκολεύει πάρα πολύ. Αλλά αυτό το πρόβλημα, στο μυαλό μου είναι χίλιες φορές βαρύτερο από είναι.

    Στα λέω αυτά Μπιλ γιατί από τη μία καταλαβαίνω τι νιώθεις, αλλά από την άλλη βλέπω πως είσαι εγκλωβισμένος στη μέση.
    Πήγαινε αύριο σε έναν γιατρό, παθολόγο, ότι έχεις αυτά και αυτά τα συμπτώματα. Το κοκκίνισμα που σε ανησυχεί. Θα μου πεις είναι και το κόστος στη μέση, το κατανοώ, αλλά διέθεσε ακόμα λίγα χρήματα για να κοιτάξεις αυτό που σε ανησυχεί. Μην πας στο γιατρό για να σε εξετάσει γενικά σε αόριστα, πες του έχω αυτά τα συμπτώματα, με ανησυχούν και θέλω να δω αν είναι κάτι σοβαρό.
    Παράλληλα πήγαινε σε έναν ψυχίατρο. Πήγαινε να σε διαγνώσει. Θα σου γράψει και αγωγή, αν θες μην την πάρεις, αλλά πήγαινε να έχεις το χαρτί, αν κάποτε το αποφασίσεις. Και μόνο το άκουσμα του ότι έχεις αυτό και αυτό το πρόβλημα, θα σε βοηθήσει να διαχωρίσεις κάπως τα πράγματα στο μυαλό σου. Κι εγώ με τα ίδια παλεύω. Κι εγώ βρίσκω χίλιες δικαιολογίες για να μην πάρω αντικαταθλιπτικά. Αυτά που λες εσύ για τη δουλειά σου, τα λέω κι εγώ στον εαυτό μου. Δεν γίνεται να είμαι σαν ζόμπι. Αλλά σαν ζόμπι είσαι μόνο τις πρώτες εβδομάδες, μετά ομαλοποιείται. Μετά αρχίζω τα αλλά με τις παρενέργειες και φοβάμαι να τα πάρω. Κάποια στιγμή θα το πάρω κι εγώ απόφαση.
    Σε σχεση με την ομοιοπαθητική, οκ, μπορεί όντως να σε έχει βοηθήσει, μπορεί και καθόλου όμως. Γιατί κι εγώ έχω μέρες που δεν έχω τίποτα και καμία ανησυχία και μετά υποτροπιάζω.


    Νικόλα, με ρώτησες στο άλλο θέμα για ποιο λόγο έχω αυτά τα θέματα. Πολλοί οι λόγοι, έχω περάσει δύσκολα παιδικά χρόνια και δεν πάνε καλύτερα τα πραγματα. Έχω διαγνωστεί με ιδεοψυχαναγκασμό και μετατραυματικό στρες. Αλλά πρόσφατα διαγνώστηκα και με σύνδρομο ορθοστατικής ταχυπαλμίας, για αυτό το ψάχνω, γιατί πριν, με την ίδια αγχώδη διαταραχή, οι παλμοί μου ήταν πάντα πολύ χαμηλοί. Πέρασα μια λοίμωξη και μου άφησε κουσούρι με τους παλμούς από ότι έχω καταλάβει. Την κολονοσκόπηση την έκανα γιατί έχουμε ιστορικό καρκίνου και μου είπε ο γιατρός να την κάνω. Και παράλληλα ψάχνω την ορθοστατική. Έχω ακόμα μια μαγνητική, ένα περαιτέρω χόλτερ και κάτι αιματολογικές Αν δεν βρεθεί κάτι άλλο, θα ξεκινήσω τα αντικαταθλιπτικά.

Similar Threads

  1. φωνη στον υπνο
    By galazia1980 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 29-08-2019, 19:37
  2. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 21:03
  3. ξαφνικη ταχυκαρδια στον υπνο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 04-06-2011, 23:12
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23
  5. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 20:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •