ταχυκαρδια στον υπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 60 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 897
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361

    ταχυκαρδια στον υπνο

    Αποφασισα να ανοιξω νεο θεμα, γιατι αν και χθες ειπα οτι θα ηρεμησω και δεν θα ασχοληθω καθολου, δυστυχως δεν τα καταφερα με αποτελεσμα να παθω και μια κριση πανικου οταν σηκωθηκα σημερα...
    Δεν ξερω ποσοι απο σας εχετε διαβασει το προηγουμενο θεμα μου...Αλλα τεσπα για να μην τα πολυλογω, εβαλα χολντερ την προηγουμενη Τεταρτη και πηρα τον γιατρο Παρασκευη τηλεφωνο να μου πει τα αποτελεσματα (γιατι δεν μπορουσα να παω απο το ιατρειο). Τηλεφωνικα μου ειπε οτι η καρδια μου ειναι μια χαρα και απλα εχω καποιες φλεβοκομβικες ταχυκαρδιες... Χθες ομως που πηγα απο εκει να παρω την "εκθεση" του χολντερ, μου ειπε παλι τα ιδια αλλα οτι εχω και στον υπνο (χωρις βεβαια για αυτον να ειναι κατι ανησυχητικο). Και ρωταω εγω ειναι φυσιολογικο οταν κοιμαμαι να ανεβαζω μεχρι και 100 παλμους? Και να εχω μεσο ορο 80? Δεν ειναι παρα πολλοι? Εγω ξερω οτι στον υπνο εχεις συνηθως 50 με 60... Δεν μπορω να καταλαβω το γινεται και αν πρεπει να το ψαξω παραπανω με το να παω και σε εναν αλλο καρδιολογο... Φοβαμαι γιατι εχουμε και ιστορικο στην οικογενεια με αιφνιδιους θανατους... Δεν ξερω βεβαια αν παιζει ρολο αλλα εχω πανικοβληθει... Επισης μου ειπε ο γιατρος να παιρνω 1/4 χαπακι inreral αλλα δεν θελω, το φοβαμαι...Αυριο παντως θα παω σε ψυχιατρο και σκεφτομαι να του πω να μου γραψει καποιο αγχολυτικο η αντικαταθλιπτικο μπας και ηρεμησω καπως με αυτα, γιατι χαπι για την καρδια δεν παιρνω... Παντως κατα καιρους παιρνω κανενα ζαναξ, αλλα αραια και που οχι στο πλαισιο καποιας θεραπειας απο γιατρο κτλπ...Θα ηθελα πολυ να τα γλιτωσω τα φαρμακα αλλα νομιζω πως δεν θα τα καταφερω...θα δω βεβαια τι θα μου πει και ο γιατρος...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Θεανώ καλημέρα...ταχυκαρδίες είχα και εγώ για χρόνια...και στον ύπνο μου...και μέσα στη μέρα...εγω εχω τον πατερα μου που παθαίνει παροξθσμικη κολπικη μαρμαρυγη απο τα 19 του...ειναι 49 και ειναι υγιέστατος..παίρνει βεβαια 1 χαπάκι...και εγω απο τα 19 μου παθαίνω έκτακτες αρρυθμίες σχεδόν καθημερινά...έκανα ενα σωρο εξετάσεις, έβαλα χολντερ απειρες φορές...και όντως έχω ταχυκαρδίες και στον υπνο μου οπως εσύ...με διαβεβαιωσαν οι γιατροι όμως οτι προέρχονται απο έντονο στρες...και το αφησα εκει το θεμα...πόσο χρονών είσαι?
    Pionier vsegda gotov!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Ειμαι 25! Δεν ξερω και εμενα ενω με διαβεβαιωσε πως δεν ειναι κατι με εχει ποιασει πανικος...
    Εγω εχασα την ξαδερφη μου πριν 2μιση χρονια ( στο αναφερω γιατι δεν ξερω αν ειχες διαβασει το προγηουμενο θεμα) η οποια παθαινε κοιλιακες ταχυκαρδιες και αρρυθμιες πιο μικρη, ειχε παει και Γαλλια τοτε γιατι οι γιατροι εδω ειχαν τρομαξει και την ειχαν στειλει εκει ειδε τεθει και θεμα απινιδωτη κτκπ. και τεσπα για να μην στα πολυλογω αυτο το επαθε στα 13 και εκτοτε μεχρι τα 28 που πεθανε, παθαινε αρρυθμιες σοβαρες απο ουι εχω καταλαβει αλλα δε ζουσε με περριορισμους απλως της ειχαν πει να μην αθληται... Μαλιστα ειδε παει ενα χρονο περιπου πριν φυγει συο ιποκρατειο για καρδιολογικο ελεγχο και την εδιωξαν λεγοντας της "εισαι μια χαρα". Και ενα βραδυ που βγηκε για ποτο πεθανε
    Ειμαι και απο τη Ναξο που γενικα εκει ολοι με την καρδια εχουν θεμα ειχαν πεθανει και δυο πρωτα ξαδερφια του μπαμπα μου πριν 20 χρονια... Τα ειπα βεβαια ολα αυτα στο γιατρο αλλα μου ειπε οτι απλα δεν πεθαινουν ολοι απο καρδια καο εγω δεν εχω απολυτως τιποτα...Αλλα πως να διωξω τις σκεψεις? Ειναι αδυνατον...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Λοιπόν Θεανώ μου, μην πανικοβάλλεσαι δίχως λόγο! Την ίδια ηλικία έχουμε παρεπιπτόντως! Η ξαδερφη σου σίγουρα δεν είχε τις αθώες αρρυθμίες που έχει όλος ο κόσμος! Για να ανησυχήσουν οι γιατροί κάτι θα είδαν..κάτι που προφανώς δεν πήγαινε καλά..και εγω έχω ιστορικό στην οικογένεια μου κυρίως με κολπική μαρμαρυγή...και μιλάω για παππού και πατέρα..αυτό που μου είπαν εμένα οι καρδιολόγοι είναι οτι σε τόσο νεες ηλικίες ή θα έχεις πρόβλημα απο παιδί, όπως η ξαδέρφη σου πχ, ή θα το αποκτήσεις σε μεγάλη ηλικία μετά τα 50-60, όπως ένα σωρό άνθρωποι. Η άποψή μου είναι, προκειμένου να διαβεβαιωθείς εσύ και να ηρεμήσεις, να πας και σε έναν δεύτερο καρδιολόγο...όχι οτι θα σου βρει κάτι αλλά για να ξεκολλήσει το μυαλό σου γιατί και εγώ νοσοφοβική είμαι και σε καταλαβαίνω απόλυτα...Δεν έχεις όμως τίποτα...η καρδιά είναι ένα όργανο στο οποίο τα προβλήματα εντοπίζονται ακόμη και με πολύ απλές εξετάσεις...οι σκέψεις θα φυγουν με τον καιρό...θα βλέπεις οτι δεν εχεις κάτι και θα ηρεμείς...πάντως μην πάρεις φαρμακα απο ψυχίατρο..είσαι πολύ μικρή και δε χρειάζεται να χαπακώνεσαι χωρίς λόγο...οι ψυχίατροι δίνουν βαριά φαρμακα...καλύτερα να πας σε ψυχολόγο και να κάνεις καποιες συνεδρίες και να το παλέψεις με φυσικούς τρόπους χωρίς να επιβαρύνεις τον εαυτό σου. Αυτή είναι η άποψή μου...και θα θυμάσαι...ταχυκαρδίες και έκτακτες έχει ο περισσότερος κόσμος και είναι υγιέστατος..
    Pionier vsegda gotov!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση...Κοιτα και εγω τα της ξαδερφης μου η αληθεια ειναι πως δεν τα γνωριζω πολυ καλα γιατι οταν το επαθε εγω ημουν αρκετα μικρη περιπου 6 χρονων, οποτε καταλαβαινεις πως με ειχαν αφησει εξω απο ολα αυτα... Μεγαλωνοντας εγω απλα μου ειχαν πει οτι εχει καποιο προβλημα στην καρδια, αλλα δεν ειχα καταλαβει το μεγεθος του προβληματος γιατι την εβλεπα μια χαρα και δεν στερουταν το οτιδηποτε (πχ να βγαινει εξω και να μη χορευει, η να μην κολυμπαει κτλπ απλα δεν εκανε να ασχοληθει επαγγελματικα με τον αθλητισμο). Οταν εφυγε εμαθα λεπτομερειες και ολα αυτα που σου λεω τωρα... παντως ειναι λιγο μπερδεμα η κατασταση γιατι ας πουμε ο γιατρος της επεσε απο τα συννεφα οταν εμαθε πως πεθανε και χρυπιοταν μη μπορωντας να καταλαβει το πως εγινε...Αλλα απο την αλλη ειχε θεσει το θεμα του απινιδωτη που φυσικα δεν ειναι κατι απλο να το βαλεις... Τεσπα προφανως υπαρχουν και αλλα τα οποια δεν τα ξερω πσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα, απλα το ρεζουμε ειναι οτι ψιλοηταν σοβαρη η κατασταση της, αλλα ελεγχομενη και οι γιατροι ασφαλως δεν περιμεναν αυτην την εξελιξη...
    Οποτε καταλαβαινεις γιατι αγχωνομαι τοσο...Ειναι κατι που δεν μπορω να το ελεγξω και αφου εισαι και εσυ αρρωστοφοβικη, φανταζομαι με καταλαβαινεις! Παντως και τον δευτερο καρδιολογο δε τον γλιτωνω... Θα περιμενω να μαζεψω λεφτα (αφου οι δικοι μου δε μου δινουν για γιατρους) και θα παω...
    Οσο για τον ψυχιατρο ο συγκεκριμενος ειμαι συστημενος και πολθ καλος και δυσκολα δινει φαρμακα...Κανει και ψυχοθεραπεια παραλληλα...απλα σκεφτομουν να του πω να μου γραψει μπας και με κανενα ζαναξ πεσουν ετσι οι σφυγμοι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα πιστεψέ με!!! Σίγουρα υπάρχουν πράγματα και λεπτομέρειες που δεν της γνωρίζεις για την υγεία της ξαδερφης σου...και κατα τη γνώμη μου μην το ψάχνεις άλλο και προσπάθησε να το ξεπεράσεις και να μην το σκέφτεσαι...ξέρω είναι δυσκολο και όταν το μυαλό κολλάει άντε να ξεκολλήσει μετα! Είμαι σίγουρη οτι το θέμα σου με τις ταχυκαρδίες προέρχεται καθαρά και μόνο από στρες...δεν φαντάζεσαι τι μπορεί να κάνει το στρες...εγω από στρες απέκτησα μυικές συσπάσεις σε όλο το σωμα και το πρόσωπο που τις εχω καθημερινα εδω και 1 μιση χρόνο ακόμα και όταν δεν εχω αγχος και είμαι χαλαρη! Είμαστε στην καλύτερη ηλικία!!! πηγαινε σε εναν δευτερο γιατρό να διαβεβαιωθεις εσυ οτι εισαι κομπλε και να ηρεμησεις και ασε τις αρρωστιες και τις βλακειες!!! μεχρι και οι γονεις σου σε πηραν χαμπάρι! έστι ακριβως αντιδρουσαν και οι δικοί μου!! χαλουσα ολα τα χρηματα μου σε γιατρους!!! Βγες για κανενα καφεδακι...για ποτάκι! Σε νησί ζεις!!! πέρνα ωραία!!! και μακρια απο ιντερνετ! μην κανεις το λαθος που εκανα εγω και εμπαινα και εψαχνα ενα σωρο πραγματα και μετα αποκτουσα συμπτωματα απο το πουθενα!!!!
    Pionier vsegda gotov!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Καταγωγη εχω απο Ναξο, Αθηνα μενω μονιμα μακαρι να ζουσα στο νησι! Καλα και απο απο αγχος ασε δε φανταζεσαι τι βγαζω καθε τρεις και λιγο... Η ταχυκαρδια ειναι η τωρινη αρρωστια, εδω και δυο μηνες εχω παθει πολλες ακομα! Και ετρεχα στους γιατρους ανυιστοιχων ειδικοτητων και εκανα εξετασεις και φυσικα σεν μου εβρισκαν τιποτα (τα γραφω αναλυτικα στο αλλο θεμα που εχω ανοιξει). Και εγω απο το ιντερνετ την πατησα αρχικα οταν με πονουσε το στομαχι και πατησα το συμπτωμα και μου εβγαλε μεχρι και καρκινο...Και πηγα στον γαστρεντερολογο και μου ειπε ο ανθρωπος δεν εχεις τιποτα και η οποια ενοχληση ειναι απο το εντερο (μου ειπε για συνδρομο ευερεθιστου εντερου) αλλα εγω ειχα κολησει και δεν ακουγα τιποτα...Ωσπου εκανα γαστροσκοπηση και φυσικα ολα ηταν καθαρα...Ε μετα με ποιασαν χιλια δυο αλλα ωσπου φτασαμε στην καρδια που δεν βλεπω να μου περναει η φοβια... Παραλληλα ομως τωρα εχω και αλλα συμπτωματα οπως ζαλαδες, ιλιγγους, δυσπνοια κτλπ... Αμα μου περασει η καρδια πιστευω θα θελω να παω σε νευρολογο για να μου γραψει καμια αξονικη κτλπ (η μονη ειδκοτητα που δεν εχω επισκεφτει ακομα!)
    Ασε, μιλαμε για τραγικη κατασταση... Εσυ τωρα εισαι καλυτερα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    εγώ περνάω από διάφορες φάσεις...με καρκίνους ξεκίνησα...μετα πέρασα στις νευρολογικές ασθενειες γιατι ειχα και εγω μουδιασματα ζαλαδες κλπ, όπως εσυ...ακόμα στα νευρολογικά βρίσκομαι!!! έχω πιάσει μια μια όλες τις ασθένειες!!!τους νευρολόγους τους εχω για την πλάκα μου...αχαχαχχααχ!!! έχω πάει σε άπειρους γιατρούς...και ποτέ δεν πίστευα κανέναν...νομιζα οτι κατι έχω και δεν το βρίσκουν!! να σε προειδοποιήσω οτι δεν εχεις τιποτα νευρολογικο...θα το δεις και μονη σου!! είχα όλα τα δικά σου συμπτώματα και πολλά περισσότερα ακόμα!!! Το μόνο που έχεις είναι πολύ άγχος το οποίο εχει σωματοποιηθεί...θα στο πει και ο ψυχίατρος ή ο ψυχολόγος που σκοπεύεις να πας!
    Pionier vsegda gotov!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Χαχαχα ασε ειμαστε για γελια και για κλαματα...Και εγω ηθελα να παω σε νευρολογο και πριν, αλλα ξαφνικα με εποιασε η φοβια με την καρδια και το ξεχασα...Φυσικα βεβαια τα συμπτωματα παραμενουν, απλα δεν δινω σημασια, γιατι τωρα εχω βρει κανουρια ασχολια να μετραω τους σφυγμους μου ολη μερα...Προχθες ανεβοκατεβαινα σαν τη μουρλη τις σκαλες του σπιτιου 3 φορες γρηγορα και μετραγα μετα τους σφυγμους, για να δω ουτε και εγω ξερω τι
    Εσενα ο νευρολογος τι σου ειπε?Εκανες εξετασεις?Ελπιζω να τις γλιτωσες, γιατι εχουν και πολυ ακτινοβολια οι αξονικες κτλπ...
    Επισης σε ψυχολογο η ψυχιατρο εχεις παει?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    τα ιδια εκανα και εγω...ημουν στο πανεπιστημιο και μετρούσα σφυγμούς την ωρα της παράδοσης!!! φυσικά και δε γλίτωσα τις εξετάσεις γιατι εγω πίεζα τους γιατρούς να μου γραψουν μαγνητικές και ηλεκτρομυογραφήματα και χίλιες δυο ακόμα εξετάσεις!!! τα μουδιασματα και τα μυρμυγκιάσματα των νευρολογικών ασθενειών πρέπει να είναι συνεχόμενα για μερικά 24ωρα και να μην περνανε καθολου για να θεωρηθουν ύποπτα..και να είναι σε συγκεκριμένο σημείο...οχι σημερα χερι, αυριο ποδι, μεθαυριο κεφάλι!!! Δυστυχώς, λυπάμαι που το λέω, δεν πήγα σε ψυχολόγο για να προλάβω το άγχος μου...με πίεζαν οι γονείς μου να πάω σε ειδικό και εγω δεν ήθελα...γιατί δεν μπορούσα να πιστεψω οτι αυτα τα προκαλούσε το άγχος και το μυαλό μου..πίστευα οτι εχω σοβαρη ασθένεις και οτι με τον ψυχολογο θα εχανα το χρονο μου...τωρα όμως σκοπευω να πάω γιατι η κατάσταση δε διορθώνεται απο μονη της...
    Pionier vsegda gotov!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Καλα θα κανεις και θα πας γιατι το προβλημα σου και εσενα ειναι ολοφανερο πως ειναι καθαρα ψυχολογικο...Αυτο παντως που μπυ τη δινει ειναι πως για τον εαυτο μας δεν μπορουμε να σκεφτουμε με τη λογικη...Ας πουμε εγω τωρα μια χαρα συμβουλες δινω σε εσενα και εσυ μια χαρα σε εμενα αλλα για μας δεν συνειδητοποιουμε τιποτα και κολαμε σε βλακειες...
    Εγω παντως πηγα σε ψυχολογο της μαμας μου (η οποια δε μπορουσε να με αναλαβει αλλα πηγα για μια πρωτη εκτιμηση) και ασφαλως μου διεγνωσε γενικευμενη αγχωδη διαταραχη...Αυριο που θα παω και στον ψυχιατρο θα δω...Τωρα παντως μου κολησε οτι εχω καρδιακη ανεπαρκεια...ετσι στα καλα καθουμενα...δε θελω να μπω στο ιντρνετ γιατι οτι δω θα το χω σιγουρα...Θα κρατηθω!
    Τι να πω μακαρι να περασει ο καιρος, να γινουμε καλα και ολα αυτα να μας φαινοντα σαν ενα κακογουστο αστειο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Μια χαρά τα πάτε οι 2 σας!!!Χα χα!
    Το Hollter είναι διαφορετική εξέταση από το Triplex!
    Aλλά δεν πειράζει,άστο.Άλλωστε καλή θα είναι,αφού σου το είπε ο Γιατρός!
    Σε 1 Καρδιολόγο ή σε 2 διαφορετικούς έχεις πάει?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    361
    Α ναι μωρε το triplex ειναι ο υπερηχος... Εχω κανει και απο αυτο...Ολα καλα μου ειπε ο γιατρος, εκτος απο ενα φυσηματακι ανευ σημασιας...Θα ψαξω να βρω το χαρτι να δω αυτο που μου πες...Υπαρχει περιπτωση να χω καρδιακη ανεπαρκεια?Συνεχεια ποναει η πλατη μου και νιωθω να κουραζομαι πολυ ευκολα,περα φυσικα απο τις ταχυκαρδιες και τις εκτακτες...Το ειπα και αυτο στον γιατρο αλλα νιωθω οτι δε μου δωσε και πολυ σημασια και μου ειπε θα φανει αν ειναι κατι στο χολντερ (του το πα οταν πηγα να μου το βαλει)...Ουφ
    Τωρα πηγα σε εναν... Ειχα παει και το καλοκαιρι πριν με ποιασουν ολα αυτα για απλο ελεγχο...Ειχε κλεισει ραντεβου η γιαγια μου στο νοσοκομειο και επειδη δεν ηθελε να παει πηγα εγω...Μου εκαναν μονο υπερηχο και μου ειπε και αυτος για το φυσηματακι...Και μετα ξαναεκανα και εδω που μου το ειπε και ο δευτερος...Αλλα το χολντερ και το καρδιογραφημα το εκανα μονο σε αυτον τωρα...Οποτε επι της ουσιας απο οταν ξεκινησαν τα στμπτωματα εχω παει μονο σε εναν...
    Ναι μια χαρα τα βρηκαμε αχαχαχχαχα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Αυτό το φυσηματάκι είναι συχνό και είναι άνευ σημασίας,το ξέρω κι εγώ!
    Δεν έχει σχέση με Ταχυκαρδία!
    Καλό κορίτσι η Mαndy,να την ακούς!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Αυτό το φυσηματάκι είναι συχνό και είναι άνευ σημασίας,το ξέρω κι εγώ!
    Δεν έχει σχέση με Ταχυκαρδία!
    Καλό κορίτσι η Mαndy,να την ακούς!!
    Σταυροοοο!!! Που εισαι σημερα!!! Μου ελειψες καλε!!!
    Θεανω μου οπως τα λες...στους αλλους μια χαρα σκεφτομαι με τη λογικη...οσον αφορα στον εαυτο μου παραλογιζομαι τελειως!!! Εννοειται θα παω σε ψυχολογο καποια στιγμη..και πολυ συντομα μαλιστα! Δεν αναβαλλεται αλλο η κατασταση! Α και το φυσηματακι το περναω και εγω στο ντουκου..ειναι κυριολεκτικα ανευ σημασιας!!
    Pionier vsegda gotov!!!

Page 1 of 60 1231151 ... LastLast

Similar Threads

  1. φωνη στον υπνο
    By galazia1980 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 29-08-2019, 20:37
  2. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 22:03
  3. ξαφνικη ταχυκαρδια στον υπνο
    By makrei in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2011, 00:12
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 11:23
  5. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •