μπαισεξουαλ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by Panos35 View Post
    Nαι ,τα γράφω τα ''επαναστατικά τσιτάτα'' επειδή και γω τα πέρασα.Δεν πέθανα επειδή δυο-τρία ακοινώνητα μπάζα κοτσομπόλευαν οτι μου αρέσουν οι άνδρες.Δεν λέω οτι όλοι είμαστε το ίδιο αλλά ακόμα και αυτό να της συμβεί,όπως τονίζω συνέβει και σε μένα δεν είναι το τέλος του κόσμου.Την παροτρύνω να κυνηγήσει το ποιά είναι χωρίς να σκέφτεται φοβικά.Μέσα στη ζωή είναι αυτά.Καλώς ή κακώς οι διακρίσεις,το κουτσομπολιό και όλα τα παρεμφερή είναι ζητήματα απέναντι στα οποία είμαστε ανοιχτοί και ευάλωτοι ιδιαίτερα οι LGBT αλλά όχι σε σημείο που να φοβόμαστε να ζήσουμε τη ζωή μας.Αυτό έλειπε δηλαδή.
    Μην μεταφραζεις την λογικη προσεγγιση σε συντηρητισμο . Ειναι πολυ πιο λογικο να εξετασεις τις προθεσεις και τα θελω του ατομου που σε ενδιαφερει αρχικα , και μετα αναλογως να προχωρησεις , ειτε εισαι γκει ειτε στρειτ. Μην "συνδικαλιζεις" αλλο ... :D

  2. #17
    Μιας και το έθιξα το θέμα με το προηγούμενο ποστ να αναφερθώ και γω πιο συγκεκριμένα στην εμπειρία μου μέσα στη σχολή.Στο δεύτερο έτος είχα φάει φλασιά με έναν στρέητ τύπο.Δεν ήμουν και γω σίγουρος οτι ήταν στρέητ.Ήρθαμε αρκετά κοντά και κάποια στιγμή του μίλησα.Η αντίδραση του ήταν επικά ανώριμη.Σε σημείο όχι μόνο να με κουτσομπολεύει με τα φιλαράκια του αλλά και να με κοροιδεύουν ανοιχτά.Οκ δεν πέθανα και δεν πτοήθηκα.2-3 ακοινώνητα γίδια ήταν από τα οποία πέρασε και δεν ακούμπησε.Φυσικά εγώ ήμουν τυχερός με την έννοια πως ήμουν πλαισιωμένος από αρκετά δυνατό φιλικό και υποστηρικτικό κύκλο οπότε γραμμένους τους είχαμε.Έκαναν το κομμάτι τους για κανα μήνα και μετά το βούλωσαν.Φυσικά στα καπάκια εγώ τον σιχάθηκα αυτόν.Αναρωτιώμουν τι βρήκα σε τέτοιο άτομο.Δεν άξιζε μια ο συγκεκριμένος αλλά το ρίσκο το πήρα και δε το μετανιώνω καθόλου.Αντίστοιχα είχα και εμπειρία όπου ανταποκρίθηκε θετικά συμφοιτητής μου και είχαμε περάσει και πολύ καλά για ένα διάστημα.

  3. #18
    Quote Originally Posted by mnimonio is back View Post
    Μην μεταφραζεις την λογικη προσεγγιση σε συντηρητισμο . Ειναι πολυ πιο λογικο να εξετασεις τις προθεσεις και τα θελω του ατομου που σε ενδιαφερει αρχικα , και μετα αναλογως να προχωρησεις , ειτε εισαι γκει ειτε στρειτ. Μην "συνδικαλιζεις" αλλο ... :D
    Α,κατάλαβα αυτά τα σοβαροφανή της πλάκας αν κρίνω από το ''συνδικαλίζεις''.Δεν ξέρω πως βιώνεις εσύ τις εμπειρίες σου αλλά πραγματικά το coming out και η όλη διαδικασία είναι μακράν από το επιφανειακό και στα όρια του ομοφοβικού ''συνδικαλίζεις'' που αναφέρεις.Εσύ δες το ως ''συνδικαλισμό'' και μείνε στα όρια της ετεροκανονικής νόρμας του τίποτα όσο εγώ επιλέγω να ζω γνήσια και ανοιχτά το ποιός είμαι.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Panos35 View Post
    Μιας και το έθιξα το θέμα με το προηγούμενο ποστ να αναφερθώ και γω πιο συγκεκριμένα στην εμπειρία μου μέσα στη σχολή.Στο δεύτερο έτος είχα φάει φλασιά με έναν στρέητ τύπο.Δεν ήμουν και γω σίγουρος οτι ήταν στρέητ.Ήρθαμε αρκετά κοντά και κάποια στιγμή του μίλησα.Η αντίδραση του ήταν επικά ανώριμη.Σε σημείο όχι μόνο να με κουτσομπολεύει με τα φιλαράκια του αλλά και να με κοροιδεύουν ανοιχτά.Οκ δεν πέθανα και δεν πτοήθηκα.2-3 ακοινώνητα γίδια ήταν από τα οποία πέρασε και δεν ακούμπησε.Φυσικά εγώ ήμουν τυχερός με την έννοια πως ήμουν πλαισιωμένος από αρκετά δυνατό φιλικό και υποστηρικτικό κύκλο οπότε γραμμένους τους είχαμε.Έκαναν το κομμάτι τους για κανα μήνα και μετά το βούλωσαν.Φυσικά στα καπάκια εγώ τον σιχάθηκα αυτόν.Αναρωτιώμουν τι βρήκα σε τέτοιο άτομο.Δεν άξιζε μια ο συγκεκριμένος αλλά το ρίσκο το πήρα και δε το μετανιώνω καθόλου.Αντίστοιχα είχα και εμπειρία όπου ανταποκρίθηκε θετικά συμφοιτητής μου και είχαμε περάσει και πολύ καλά για ένα διάστημα.
    μα το οτι το εθιξες δεν αλαξε κατι αυτο απλα καπιοι το διαβασαν κ μπορει να πηραν θαρρος να πουν τι σκεφτονται δε τους επειρεασες απο πριν τα σκεφτοντουσαν ολα αυτα απλα δε τα ελεγαν οτι δε φαινεται δε σημαινει οτι δεν υπαρχει.

  5. #20
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μα το οτι το εθιξες δεν αλαξε κατι αυτο απλα καπιοι το διαβασαν κ μπορει να πηραν θαρρος να πουν τι σκεφτονται δε τους επειρεασες απο πριν τα σκεφτοντουσαν ολα αυτα απλα δε τα ελεγαν οτι δε φαινεται δε σημαινει οτι δεν υπαρχει.
    Συγνώμη κατάλαβα πολύ λίγα από όσα είπες.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γκει παντου υπαρχουν απλα αλλες φορες φαινονται κ αλλες παραφραζουν τα θεματα για α μη φαινονται ενταξει δεν ειναι ολοι αλλα ενα μερος..
    κατανοητο?

  7. #22
    Καταννοητό αν και νομίζω όχι απόλυτα σχετιζόμενο με το νήμα

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    6
    καταρχας,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! κατα δευτερον ισχυει οτι ουτε ξερω αν εκεινη εχει σχεση κι αν ειναι στρειτ,οποτε ξαφνικη κινηση δεν κανω ετσι κι αλλιως,δεν ειναι του χαρακτηρα μου. δεν ειμαι ομοφοβικη(καπου το διαβασα πιο πανω) αλλα με νοιαζει η γνωμη των αλλων για μενα και λαθος μου,το ξερω,αλλα σε αυτη τη σχολη θα ειμαι για χρονια. και συμφωνω με τον δημητρη οτι πρεπει να ειμαστε ειλικρινης! αλλα το θεμα μου ειναι οτι κομπλαρω με κοπελα...οταν ειχαμε γνωριστει με αυτη της μιλαγα πολυ ανοιχτα και φιλικα και ευδιαθετα γιατι δεν ειχα αναπτυξει ακομα συναισθηματα..απλα μου αρεσε! τωρα ομως..μου κοβονται τα ποδια!..δυσκολο να την κανω και φιλη με αυτα τα δεδομενα,αλλα θα το προσπαθησω. γιατι εστω αυτο το λιγο που εχουμε μιλησει ειναι ωραια μαζι της..κυλαει ομορφα η κουβεντα!
    φιλε πανο η ιστορια σου μοιαζει με τη δικη μου,μονο που εσυ το τολμησες! και οποιο κι αν ηταν το αποτελεσμα, το σημειο που λες οτι δεν το μετανιωσες,αυτο μου εδωσε κουραγιο. θα το παω σιγα σιγα βεβαια,θελω να μαθω πρωτα τις σεξουαλικες της προτιμησεις!

  9. #24
    Quote Originally Posted by cucumber View Post
    δεν ειμαι ομοφοβικη(καπου το διαβασα πιο πανω)
    Απο μένα το διάβασες αλλά δε το κατάλαβες ακριβώς.Δεν είπα ότι είσαι ομοφοβική.Μίλησα για εσωτερικευμενή ομοφοβία και αυτό είναι κάτι πολύ σύνηθες σε άτομα που βιώνουμε ομόφυλες έλξεις.Είναι αν θες κομμάτι του social conditioning το οποίο πολλές φορές μας οδηγεί να έχουμε ενοχικές και φοβικές στάσεις γύρω από τον σεξουαλικό μας προσανατολισμό και δεν έχει σχέση με την κλασική έννοια της ομοφοβίας καθώς αυτή εσωτερικεύεται και γυρνάει μπούμπερανγκ απέναντι μας.Δες το ως το ''κόστος'' του να ζούμε σε κοινωνίες οι οποίες δεν είναι καλά πληροφορημένες για ζητήματα σεξουαλικού προσανατολισμού.Πάνω κάτω οι περισσότεροι από εμάς που έχουμε ομόφυλες έλξεις έχουμε περάσει από φάσεις εσωτερικευμένης ομοφοβίας και είναι κάτι πολύ φυσικό.Ακόμα και σήμερα που είμαι τριαντάρης πιάνω στον εαυτό μου ψύγματα εσωτερικευμένης ομοφοβίας.

    Σε κάθε περίπτωση ναι,προσπάθησε να την προσεγγίσεις και αν νιώσεις ασφαλής κάνε την κίνηση.Ακόμα και αν αυτή ενέχει ρίσκο θα έλεγα οτι αξίζει να προσπαθήσεις.Έτσι θα μάθεις εξάλλου:)

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λες οτι κομπλαρεις ειδες οτι η τεχνικη που σου ελεγα να κατσικωθεις διπλα της για να δεις πως θα αντιδρασει ειναι η πιο ευκολη κ η πιο απλη?
    απλα κοιτα να μυριζεις ωραια γιατι απ τη μυρωδια εξαρτονται πολα γιατι αλλιως ειναι να κολησει κανεις τη μυτη σου πανω σου κ αλλιως να του μιλας απο κανονικη αποσταση...

  11. #26
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    Γεια σου! Καταλαβαινω οτι εισαι σε δυσκολη κατασταση (εχεις πολυ λιγες πιθανοτητες αποδοχης, κινδυνο κουτσουμπολιου, τραυματισμενης σχεσης μεταξυ σας κλπ) αλλα κι εγω θα συμφωνησω με τους παραπανω και θα προτεινω οτι θα ηταν καλυτερο για ολους να της μιλησεις.

    Εγω για παραδειγμα, αν με πλευριζε καποιος γκει χωρις να το ξερω, αν μαθαινα οτι με γουσταρε κρυφα θα ενιωθα πολυ ασχημα τυπου εκμεταλλευσης. Θα ηθελα να το ξερω για να ξεκαθαρισω τη θεση μου απεναντι του. Οποτε ειναι σαν να την κοροιδευεις.

    Παρομοιως, εχοντας συναναστραφει με κοπελες που μου αρεσαν, εχουν υπαρξει περιπτωσεις οπου προσπαθουσα να κρυψω τα αισθηματα μου, αλλα εφτανε ενα σημειο οπου δεν πηγαινε αλλο, και ηθελα να ανοιξω την καρδια μου. Και για να ειμαι ειλικρινης, αλλα και για το γαμωτο. Ναι, σχεδον παντα υπηρχε απορριψη και καμια φορα ραγιζε η φιλια αλλα ενιωθα μια ανακουφιση. Και ημουν ειλικρινης μαζι τους, και ημουν ενταξει με τα συναισθηματα μου. Αυτο το ανοιγμα επισης με βαοηθουσε να καταπιω τον νταλκα, αντι να με βασανιζει τοσο καιρο :)

    Το "κι αν με απορριψει" δεν ειναι λυση. Προτεινω να εισαι ετοιμη για ολα και να αντιμετωπισεις το χειροτερο, αλλα και τον εαυτο σου. Πιστευω οτι κατι θα κερδισεις, σε οποιαδηποτε περιπτωση.

    ΥΓ. Δεν ξερω αν ειναι σωστο, αλλα μια ιδεα θα ηταν να μιλησετε εξ αποστασεως, πχ φειςμπουκ, ή σμς. Ισως να ηταν πιο ευκολο και για τις δυο σας
    Last edited by Firfirikos; 09-12-2015 at 19:59.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    Quote Originally Posted by cucumber View Post
    χαιρετω τα μελη του φορουμ!!! θα γραψω κι εγω κατι που με απασχολει. ειμαι κοπελα,19 χρονων και ειμαι bisexual. για οσους δεν ξερουν,αυτο σημαινει οτι μου αρεσουν και τα αγορια και τα κοριτσια. απο αγορια δεν εχω παραπονο,εχω κανει σχεσεις και γενικα υπαρχει ζητηση απο αυτα. εδω θα σημειωσω πως δεν εχω πει σε κανεναν για τις σεξουαλικες προτημισεις μου,παρολο που εκαναν την εμφανιση τους απο το γυμνασιο. τοσο καιρο το κραταω κρυφο δηλαδη. ολοι λογικα πιστευουν το "φυσιολογικο",οτι ειμαι τελειως στρειτ. και φυσικα,δεν εχω κανει ποτε τιποτα με κοπελα,ουτε φιλι. δυνατα συναισθηματα για κοπελα δεν ειχα ξανανιωσει,μεχρι πριν λιγες βδομαδες για μια απ τη σχολη μου,με την οποια εχουμε γνωριστει,εχουμε ανταλλαξει λιγες κουβεντες,τυπικες. ας πουμε, σημερα την ειδα και μου κοπηκαν τα ποδια,ξερετε το συναισθημα. σε αυτο που θελω να ζητησω τη συμβουλη σας ειναι αν να κανω κινηση η οχι? η κοπελα δεν εχει δωσει καμια αφορμη,και φαινεται στρειτ. αλλα τη θελω. γενικα,ειμαι εμφανισιμη, απ οσο μου λενε,γιατι εγω δεν εχω τοσο μεγαλη αυτοπεποιθηση για να το πιστευω αυτο. τελος παντων, αν κανω κινηση φοβαμαι οτι θα με απορριψει, γιατι αν ειναι στρειτ λογικο να το κανει. και ειμαστε και στο ιδιο κλιμακιο. οποτε θα ειναι δυσκολα τα πραγματα που θα τη βλεπω καθε μερα,ειδικα αν μιλησει και σε καποια συμφοιτητρια για το συμβαν. απ την αλλη,πιστευω γνωριζετε πως νιωθεις οταν θες καποιον. θελεις απεγνωσμενα να γινει κατι μεταξυ σας! τι να κανω λετε?
    το αν θα κανεις κινηση η οχι, θεωρω οτι πρεπει να το εξαρτησεις απο το ποσο αντεχεις να εκτεθεις.
    καλα τα λεει ο πανος μεν, αλλα το αν θελει η δεν θελει να βγει καποιος τοσο φανερα στον περιγυρο του, ειναι εντελως προσωπικο του θεμα.
    κανεις δεν μπορει να τον πιεσει σε αυτο.
    εχει μεν το δικαιωμα, αλλα οχι την υποχρεωση...
    αν η κοπελα δεν εχει σκεφθει πως θα ειναι να φαει μια αμεση απορριψη και ταυτοχρονα να γινει βουκινο σε ολη την σχολη, θα πρεπει να κινηθει προσεχτικα.
    αν δεν την νιαζει η θελει να το ρισκαρει, μαγκια της.

    η μνημονιο στα λεει πολυ καλα, οτι η καλη εμφανιση δεν παιζει απολυτως κανεναν ρολο αν η αλλη κοπελα ειναι στρειτ...
    αν ισχυει αυτο, δεν το κανει επειδη δεν βρηκε καμια ομορφη, αλλα επειδη γουσταρει ανδρες. απλο...

    απο εκει και περα, εφοσον σου φαινεται κιολας στρειτ και δεν σου εχει δωσει κανεν α δικαιωμα, αν δεν θελεις να εκτεθεις, πλησιασε την φιλικα μεχρι να μαθεις τις προτιμησεις της.
    σε καμια περιπτωση μην της την πεσεις στην ψυχρα σωματικα. δλδ να της την πεσεις να την φιλησεις χωρις να ξερεις τι παιζει, γιατι μπορει να αντιδρασει πολυ ασχημα και να πληγωθεις.
    δεν ειναι απλα αν θελει η δεν θελει.
    αν δεν ξερεις πως σκεφτεται το θεμα της ομοφυλοφιλιας ο αλλος, κινδυνευεις να προσβληθει και να αντιδρασει βιαια.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν μου ελεγε κανεις αλεξανδρε τι θα εκανες εσυ αν εισουν σε αυτη τη περιπτωση αν εισουν ο εαυτος σου θα απαντουσα θα της ελεγα με τη μια το τι σκεφτομουν..
    το θεμα ειναι ομως οτι αυτο δεν ειναι καλη τεχνικη για να πλησιασεις καπιον που δε σε ξερει καλα γιατι μπορει επειδη ειναι ηδη μπερδεμενος να κομπλαρει με αυτα που θα του πεις η μπορει να μην ειναι ετοιμος να αντιμετωπισει τον εαυτο του κ οσα του λες.
    για αυτο οσο περισσοτερο προσποιησε τοσο περισσοτερο πιθανο ειναι να αρεσεις..
    τωρα δε σου λεω να τη δουλεψεις αλλα με το καλημερα να της πεις σε γουσταρω μπορει να καταληξει σε ενα μεγαλοπρεπες ΟΧΙ ενω αν της ελεγες σιγα σιγα την αληθεια θα τη προετοιμαζες.

  14. #29
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το αν θα κανεις κινηση η οχι, θεωρω οτι πρεπει να το εξαρτησεις απο το ποσο αντεχεις να εκτεθεις.
    καλα τα λεει ο πανος μεν, αλλα το αν θελει η δεν θελει να βγει καποιος τοσο φανερα στον περιγυρο του, ειναι εντελως προσωπικο του θεμα.
    κανεις δεν μπορει να τον πιεσει σε αυτο..
    Φυσικά δεν παραγνωρίζω τις ιδιαίτερες συνθήκες/περιστάσεις κάποιου που βιώνει ομόφυλες έλξεις.Για την ακρίβεια δίνω μεγάλη βαρύτητα σε αυτό καθώς γνωρίζω από πρώτο χέρι τους περιορισμούς που ενδέχεται να θεωρεί πως βιώνει ένας τέτοιος άνθρωπος.Απλά επειδή προσωπικά έχω μετουσιώσει και συνθέσει θετικά το γεγονός πως πλέον είμαι proudly out προσπαθώ να της δώσω να καταλάβει πως το να βγεί από την ντουλάπα μπορεί να είναι τελικά πολύ πιο λυτρωτικό.Για μένα μάλιστα ως ανοιχτά γκέι άνδρας θα έλεγα από την εμπειρία μου πως ήταν καίριο σημείο για την καλή ψυχοκοινωνική προσαρμογή μου όταν κάποτε μικρότερος πίστευα πως αυτό θα ήταν το ''τέλος του κόσμου''.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,852
    καταλαβαινω τι λες, πανο και καλα κανεις που λες την εμπειρια σου αυτη με την ανοιχτη σου εκφραση και ποσο σε καλο σου βγηκε, γιατι δινεις θαρρος σε πολλα προβληματισμενα παιδια που ισως νοιωθουν αδιεξοδη την προτιμηση τους αυτη και μπορουν να "δουν" μια ζωη μονο μεσα στην σκια και στην ντροπη.

    απλα λεω οτι πρεπει αυτο να ειναι εκει σαν ενθαρυνση για καποιον που εχει την δυνατοτητα να το κανει .
    ψυχικα και συναισθηματικα την δυνατοτητα, αλλα κι απο αποψη περιβαλλοντος ακομα, αν θες.
    ειναι αλλο ενα παιδι που το δεχονταισ το περιβαλλον του με τις προτιμησεις του και ζει μια φυσιολογικη ζωη με στηριξη και αποδοχη κι αλλο ενα ατομο που κρυβεται απο τους παντες και η παραμικρη αμφισβητηση- κοροιδια- εκθεση μπορει να το καταστρεψει και να γκρεμισει τον κοσμο του.
    αυτα ας τα σταθμισει ο καθενας για τον εαυτο του.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •