Λευκα ψεμματα. Καμπανακι κινδυνου η φυσιολογικο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806

    Λευκα ψεμματα. Καμπανακι κινδυνου η φυσιολογικο;

    Πιστεύετε πως τα μικρα λευκα ψεμματα στην αρχη μιας γνωριμίας είναι φυσιολογικα και αμελητέα, η προμηνύουν μεγαλύτερα προβλήματα; Μιλάω για ψεμματα που έχουν να κάνουν για παράδειγμα με τα ενδιαφεροντα μας η τις γνώσεις μας σε κάποια πράγματα, πχ. "ξερω αυτο το συγκρότημα μ'αρεσει" η "εχω διαβασει αυτο το βιβλίο". Μια οπτική ειναι πως δεν ειναι εντελως κατακριτέο το να προσπαθεί κάποιος να δημιουργήσει κοινά σημεία επαφής και μπορει ίσα ισα να ειναι ένα παιδιάστικο μεν, αληθινό δε σημάδι ενδιαφέροντος. Απο την αλλη το να ενδιαφέρεσαι για κάποιον και να προσπαθείς να προσαρμοστεις στα δεδομένα του άλλου δεν ειναι η καλύτερη ένδειξη αυτοπεποιθησης. Η αισθάνεσαι λίγος και προσπαθεις να αναπληρώσεις με ότι τροπο πιστεύεις ότι θα προσελκύσει το ενδιαφέρον του άλλου η μπορεί απλα και να σημαίνει μια γενικότερη..."ανεμελιά" να το πω; ως προς την γνωριμία. Και οτι θα πει οτι ψεμμα θεωρεί απαραίτητο για να πετύχει οτι σκοπό εχει, που οκ μπορει να ειναι απλα να περάσει καλα. Οποτε...ποιο κίνητρο ειναι πιο πιθανό; Μπορει να ειναι συνδιασμος και των δυο περιπτώσεων φυσικά. Επίσης υπάρχει και η άλλη κατηγορία μικρών ψεμματων/δικαιολογιων στην αρχη μιας γνωριμίας. Το "παω για υπνο/προπονηση/στη θεία μου που ναι άρρωστη" και παράλληλα ψάχνομαι και με αλλες γνωριμίες. Αυτο σε ενα αρχικο στάδιο δεν ειναι κακο νομιζω, ουτε οι χαζές δικαιολογίες ειναι απαραίτητες ομως. Υπάρχει μια περίοδος που φαντάζομαι οκ κανεις δε χρωστάει τίποτα σε κανέναν, αλλα τι λόγος υπάρχει να κοροϊδεύεις τον αλλον μες στα μούτρα; Αυτο μπορεί να ξεπεραστεί απλα με τακτ και απο τις δυο πλευρές. Θα ήθελα γενικα τις γνώμες σας αλλα και πιο συγκεκριμενα για τον λόγο που άνοιξα το θέμα: Γνώρισα κάποιον ονλαιν λοιπον και μετα απο καιρό που πιστευα οτι παει δεν παίζει να νιώσω ξανα έπαθα ενα κλικ. Στην αρχη ψιλοενθουσιαστηκα και γρήγορα κι ολας, εχει μια εβδομάδα που μιλαμε καθε βραδυ ολο το βραδυ μεχρι τα ξημερώματα, απο κανα πεντάωρο. Αλλα σιγα σιγα αρχισα να βλεπω τέτοια ψεμματακια εδώ κι εκεί, και των δυο ειδών και αρχισα να ξενερώνω λιγο. Απο την αλλη ένιωσα και μεγάλη έλξη. Και για να καθαρισω την ατμόσφαιρα του το είπα οσο πιο ευγενικά και διπλωματικα γινόταν οτι δεν χρειάζεται να λέγονται ψεμματακια και οτι τα αγνοούσα επειδή τον συμπάθησα αλλα να ξέρει οτι δεν ειμαι και χαζή και οτι μπορεί να εινακ και φυσιολογικά σε αυτο το στάδιο αλλα θα ήθελα να μη γίνεται γιατι έχω θέματα εμπιστοσύνης (κάηκα στο γάλα φυσάω το γιαούρτι κλπ). Εκείνος πρωτα έδειξε να θίχτηκε και μετα είπε οτι με καταλαβαίνει γιατί τα σκαλίζω αλλα οτι δεν εχει λογο να λέει ψεμματα ουτε λεει. Εγω εν τέλει το αποδέχτηκα στη κουβέντα πάνω. Αλλα τωρα δεν ξερω τι να κανω. Απο τη μια με ελκύει αρκετα και απο την αλλη ξέρω πως δεν παίζει να τον εμπιστευτώ. Οποτε ισως να το παρω χαλαρά; Εφημερα ξερω γω; Απλα φοβάμαι μη τα μπαλωσει πιο περίτεχνα μετα...οπως και να εχει δεν ειναι καλο σημάδι ολο αυτό απο την αρχη ετσι δεν ειναι; θα αρχίσω να αισθάνομαι και τρελλη σε λιγο οτι τα βγάζω απο το νου μου, καμια φορα σκεφτομαι μήπως υπερβάλλω η τον παρεξηγώ. Αλλα η λογική μου μου λεει πως όντως κατι δεν πάει καλα. Αυτο. Θα εκτιμησω οποιαδήποτε γνώμη πάνω στο θέμα γενικα και ειδικά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Πιστεύετε πως τα μικρα λευκα ψεμματα στην αρχη μιας γνωριμίας είναι φυσιολογικα και αμελητέα.......
    ....
    Γνώρισα κάποιον ονλαιν λοιπον και μετα απο καιρό που πιστευα οτι παει δεν παίζει να νιώσω ξανα έπαθα ενα κλικ. Στην αρχη ψιλοενθουσιαστηκα και γρήγορα κι ολας, εχει μια εβδομάδα που μιλαμε καθε βραδυ ολο το βραδυ μεχρι τα ξημερώματα, απο κανα πεντάωρο. Αλλα σιγα σιγα αρχισα να βλεπω τέτοια ψεμματακια εδώ κι εκεί, και των δυο ειδών και αρχισα να ξενερώνω λιγο. Απο την αλλη ένιωσα και μεγάλη έλξη. Και για να καθαρισω την ατμόσφαιρα του το είπα οσο πιο ευγενικά και διπλωματικα γινόταν οτι δεν χρειάζεται να λέγονται ψεμματακια και οτι τα αγνοούσα επειδή τον συμπάθησα αλλα να ξέρει οτι δεν ειμαι και χαζή και οτι μπορεί να εινακ και φυσιολογικά σε αυτο το στάδιο αλλα θα ήθελα να μη γίνεται γιατι έχω θέματα εμπιστοσύνης (κάηκα στο γάλα φυσάω το γιαούρτι κλπ). Εκείνος πρωτα έδειξε να θίχτηκε και μετα είπε οτι με καταλαβαίνει γιατί τα σκαλίζω αλλα οτι δεν εχει λογο να λέει ψεμματα ουτε λεει. Εγω εν τέλει το αποδέχτηκα στη κουβέντα πάνω. Αλλα τωρα δεν ξερω τι να κανω. Απο τη μια με ελκύει αρκετα και απο την αλλη ξέρω πως δεν παίζει να τον εμπιστευτώ. Οποτε ισως να το παρω χαλαρά; Εφημερα ξερω γω; Απλα φοβάμαι μη τα μπαλωσει πιο περίτεχνα μετα...οπως και να εχει δεν ειναι καλο σημάδι ολο αυτό απο την αρχη ετσι δεν ειναι; θα αρχίσω να αισθάνομαι και τρελλη σε λιγο οτι τα βγάζω απο το νου μου, καμια φορα σκεφτομαι μήπως υπερβάλλω η τον παρεξηγώ. Αλλα η λογική μου μου λεει πως όντως κατι δεν πάει καλα. Αυτο. Θα εκτιμησω οποιαδήποτε γνώμη πάνω στο θέμα γενικα και ειδικά.
    ρωτας για 'λευκα' ψεματα, οταν εξηγεις ομως παρακατω δεν μιλας καθολου για λευκα ψεματα, αλλα για κανονικοτατα ψεματα.
    λευκο ψεμα ειναι να εχεις τα χαλια σου και να σου πει ενας καλος φιλος οτι εισαι κουκλακι ζωγραφιστο, οχι για να σε εξαπατησει και να επωφεληθει αλλα για να σε ανεβασει.

    το να σου λεει οτι εχει γνωσεις που δεν εχει, η οτι παει στην θεια του κι αυτος κανει γνωριμιες, ειναι ψεματαρες με ψι κεφαλαίο. και βεβαια δεν ειναι για το καλο σου, αλλα για να επωφεληθει. ειτε για να σε πεισει να τον γνωρισεις στην περιπτωση σου, ειτε για να σε εξαπατησει κλπ.

    επομενως, ενα το κρατουμενο.

    δευτερον. οταν σε μια τοσο αρχικη φαση μιας γνωριμιας ακους τοσα ψεματα, φυσικα και δεν μπορεις να ξερεις ουτε ποσα ακομα θα ακουσεις ουτε τι βιολι βαραει ο απεναντι και τι θελει απο σενα.

    τριτον και φαρμακεροτερο.
    ο τροπος της γνωριμιας σας ειναι εξαιρετικα επιβαρυντικος. ονλαιν, γνωριζεις εναν ανθρωπο απο το πουθενα, δηλαδη εξω απο το δικο σου περιβαλλον, οπου οπωσδηποτε μπορεις να μαθεις καποια βασικα για τον αλλον . επισης, οταν γνωριζεις καποιον ονλαιν, υπαρχει σοβαρη περιπτση να κανει τετοιες γνωριμιες καθημερινα και σωρηδον, να μιλαει με αλλες 20 σαν εσενα, λεγοντας τα ιδια η αλλα ψεματα, με σκοπο ειτε να διασκεδασει, ειτε να κανει σεξ με αγνωστες ειτε οτιδηποτε αλλο.
    οποτε, σε εναν τετοιο τροπο γνωριμιας, τις αρχικες ενδειξεις πολλαπλασιασε τες επι 100 τουλαχιστον και μην δινει πολλες ευκαιριες.
    δεν αποκλειω μια καλη γνωριμια απο το νετ. την θεωρω εξαιρεση ομως και σιγουρα δεν θα ξεκιναει με ψεματα.

    εν κατακλειδι, ακολουθησε το ενστικτο σου. εγω λεω οτι δεν υπερβαλεις καθολου. αφου κατι δεν σου παει καλα και πιανεις κενα και ψεματακια, ΜΑΚΡΙΑ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ολοι οι αντρεσ για να ριξουμε μια γυναικα λεμε τισ παπαντζεσ του ο καθενασ
    εσυ θα τον κρινεισ σιγα σιγα και σα χαρακτηρα αλλα ολοι το κανουμε αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ολοι οι αντρεσ για να ριξουμε μια γυναικα λεμε τισ παπαντζεσ του ο καθενασ
    εσυ θα τον κρινεισ σιγα σιγα και σα χαρακτηρα αλλα ολοι το κανουμε αυτο
    λετε δηλαδη οτι ειστε πρωταθλητες στο επι κοντω, ενω το μονο σπορ που κανετε ειναι το ταβλι, χωρις να ειστε κουτοπονηροι και προβληματικοι?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ρεμ το βγαλαμε σε τραγουδι ολοι το κανουμε ακου να καταλαβεισhttps://www.youtube.com/watch?v=xVhF48OCbgI
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    χαχαχαχαχαχαχαχα
    πολλη πλακα ελις, το τραγουδακι.:)
    αλλα αυτες οι προσσεγγισεις ειναι για γνωριμιες της πλακας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    αμα θεσ σοβαρο ανθρωπο απο τον κυκλο σου φανταζομαι αλλιωσ δε γινεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by elis View Post
    αμα θεσ σοβαρο ανθρωπο απο τον κυκλο σου φανταζομαι αλλιωσ δε γινεται
    συμφωνω. αυτο λεω κι εγω.
    αλλιως παιζεις ρωσικη ρουλετα κι αν φας καμια αδεσποτη, μην παραπονιεσαι μετα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    τον κυκλο πωσ θα τον κανεισ ομωσ για εξηγησε μου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by elis View Post
    τον κυκλο πωσ θα τον κανεισ ομωσ για εξηγησε μου
    τον κυκλο στα 30 και τα 40 τον εχεις ηδη. δεν τον κανεις ξαφνικα.
    αν για καποιους λογους απομονωσης δεν τον εχεις, τον κανεις απο κινησεις στο περιβαλλον σου. συμμαθητες, αδερφια, ξαδερφια, δραστηριοτητες, ΔΟΥΛΕΙΑ, εθελοντισμος, ορεξη να χεις.
    αν βαλεις το ιντερνετ στο παιχνιδι ομως, θελει πολλη προσοχη. εχει "επαγγελμνατιες" του ειδους εκει, με πολλους και διαφορους σκοπους και ψαχνουν θυματα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    αρα συμφωνουμε οτι το ιντερνετ ειναι για τη νεολαια κι οχι για μασ ειναι παιχνιδι για τη νεολαια
    παντωσ οχι για τριανταρηδεσ συμφωνεισ η διαφωνεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by elis View Post
    αρα συμφωνουμε οτι το ιντερνετ ειναι για τη νεολαια κι οχι για μασ ειναι παιχνιδι για τη νεολαια
    παντωσ οχι για τριανταρηδεσ συμφωνεισ η διαφωνεισ
    το ιντερνετ ειναι για ολους.
    το ιντερνετ, δεν ειναι γνωριμιες.
    ειναι ενημερωση, ψυχαγωγια, διασκεδαση, εργασια.
    οι γνωριμιες μεσω ιντερνετ ειναι αλλο καπελο.
    εγω θα προτιμουσα τον κυκλο μου, αν ημουν ελευθερη.
    οι αλλοι ας κανουν οτι νομιζουν, αλλα να προσεχουν διπλα και τριδιπλα απ οτι "εξω" ποιοι τους πλησιαζουν και ειδικα εδω μεσα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Οσο αναφορα της γνωριμιες ονλινε αρκει να ξερεις τους κινδυνους του καθως και τους κανονες του αλλιως ειναι η γνωριμια σε πραγματικο χρονο αλλιως στο ιντερνετ και σας μιλαω εγω που εχω σχεση αρκετα χρονια με ατομο που γνωριστηκαμε απο το ιντερνετ γενικα πρεπει να ξερεις να σκαναρεις τον αλλον ακομα.και εαν δεν τον βλεπεις
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τον κυκλο στα 30 και τα 40 τον εχεις ηδη. δεν τον κανεις ξαφνικα.
    αν για καποιους λογους απομονωσης δεν τον εχεις, τον κανεις απο κινησεις στο περιβαλλον σου. συμμαθητες, αδερφια, ξαδερφια, δραστηριοτητες, ΔΟΥΛΕΙΑ, εθελοντισμος, ορεξη να χεις.
    αν βαλεις το ιντερνετ στο παιχνιδι ομως, θελει πολλη προσοχη. εχει "επαγγελμνατιες" του ειδους εκει, με πολλους και διαφορους σκοπους και ψαχνουν θυματα.
    +1 ..........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εχετε μιλησει να βρεθειτε απο κοντα?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 85
    Last Post: 13-08-2015, 22:32
  2. συνεχομενα ψεμματα
    By skroutz in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 26-11-2014, 23:44
  3. Συνδρομο κινδυνου για ψυχωση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 17-07-2012, 17:17
  4. Λεει συνεχως ψεμματα!
    By reana in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 30-07-2011, 19:15
  5. Ψέμματα: καλά έκανα βρε παιδιά??
    By chr1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2010, 17:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •