Λευκα ψεμματα. Καμπανακι κινδυνου η φυσιολογικο; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εχουμε πει να βρεθούμε μεσα στην εβδομάδα. Καλα λογικά θα φανεί κι απο εκει οτι ειναι να φανεί. Αν και ήδη οτι βάση μπορούσε να μπει για εμπιστοσύνη δεν πρόκειται να μπει. Εγω λεω να το δω χαλαρά πως θα πάει, απο τη μια μετρημενα και προσγειωμένα κι απο την αλλη χωρις να ξινισω υπερβολικά χωρις λογο. Δεν θελω να ειμαι το άτομο που περνάει τον αλλον απο τη πρώτη στιγμη Ιερά εξέταση,εχω τα θεματακια μου και ουτε εγω ειμαι τελεια. Σε ενα πολυ μικρο βαθμο μπορω να το δικαιολογησω ως ανασφάλεια. Απο την αλλη σε αρκετό βαθμο στο πίσω μέρος του μυαλού μου εχει ήδη μπει ενα μεγαλο χι. Και συμφωνώ με remedy οτι πρεπει να ακολουθήσω το ένστικτο μου. Αλλα μου την εχει βαρέσει και λεω να δω τι θα γινει, καθαρά λόγω έλξης και επειδη δε με πήραν και τα χρόνια, 24 ειμαι και οπως και να εχει σκεφτομαι να φυγω εξωτερικό σε μερικούς μήνες. Εκτός πια κι αν φάω το υπέρτατο ξενερωμα στη συνεχεια, δεν ξερω. Που καλα μπορει να το φάει κι αυτός γιατι του το είπα στα ίσια και μαζεψε την ουρά του. Τεσπα, ίδωμεν. Για το θέμα γνωριμιών μέσω ιντερνετ που θίχτηκε κατα τ'αλλα, θα συμφωνήσω οτι εχουν εν μέρει ενα δίκιο όσοι ειναι επιφυλακτικοί και φυσικά χρειάζεται τρεις φορές περισσότερη προσοχή. Απο την αλλη και λαιβ να γνωρισεις καποιον δε ξερεις τι θεματα μπορει να κρυβει που ονλαιν μπορει να φαινοντουσαν καθαρα λογω της φυσης της ονλαιν επικοινωνιας (που ειναι κατεξοχην μεγαλες συζητησεις). Επισης ξέρω μερικα ατομα με μακροχρόνιες σχέσεις που ξεκίνησαν ονλαιν. Το ενα ζευγάρι εχει ξεκινήσει να συζεί κι ολας. Ξερω και περιπτωσεις όπου έπεσε μεγάλη φόλα. Κι αυτό λογικο. Ασχετα τον τρόπο γνωριμίας. Νομιζω εχει να κάνει με το ποσο "εξασκημένος" εισαι με το καθε είδος γνωριμίας και ποσο καλα μπορεις να κρίνεις στο καθένα απο τα δυο πλαίσια. Αυτο το λέω εντελως γενικα σαν γνώμη.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    επειδη ειχα ασχοληθει καιρο με τις γνωριμιες πρεπει να ξερεις κανεις το πως κ τι κανει αν δε ξερει το πως κ τι κανει τοτε...
    1) δεν υπηρχε περιπτωση να δω σοβαρα καπιον που μου επιτεθηκε χωρις απολυτως κανενα λογο αυτο θα ηταν το μεγαλυτερο καμπανακι απο ολα
    2)συναντησεις με οτι να ναι με τη πρωτη αποφευγονται δε βγαζουν σε τιποτα καλο συνηθως κ δε ξερεις κ τι θα σου βγει
    3)οι πιο δυσβατοι δρομοι οδηγουν στη καλυτερη θεα.. το ευκολο δε διαρκει κ δεν ειναι σοβαρο το δυσκολο αξιζει...
    4)τα σοβαρα ατομα δεν ψαχνουν σεξ με τη μια (χωρις να σημαινει οτι ολοι ειναι παντα σοβαροι) υπαρχουν φορες που μιλαμε σοβαρα κ αλλες οχι.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αλέξανδρος 77 συμφωνώ, αλλα δεν βλεπω απο που αντλείς αυτα που αγγίζεις στο σχόλιο σου. Μπορει να μην καταλαβα καλα κατι αν θέλεις διευκρινισε μου. Δεν υπήρξε καμια επίθεση απο καμια μερια, ποια ειναι η επιθεση στην οποια αναφερεσαι; Επισης ποτε δεν ξέρεις σίγουρα τι θα σου βγει οπως και να εχει, το βλέπεις και κινεισαι ανάλογα με τη περιπτωση και την φάση της ζωής σου και φυσικά οτι αξίζει ειναι δύσκολο. Και δεν ειναι παντα όλοι σοβαροί και δεν έχουν όλοι παντα τα ψυχικά η πρακτικα εφόδια για τα δύσκολα. Χωρις να σημαινει οπωσδηποτε πως δεν τους απασχολει η πως τους κολλαμε τη ταμπελα του "ασοβαρου". Υπάρχουν και κάποιοι ισως που δεν τους απασχολεί γενικα και εκει ισως θα ταίριαζε αυτη η ταμπέλα αλλα αυτο είναι νομιζω περιπτωση, σπάνια κι ολας. Όλους τους πειράζει η μοναξιά ακομα κι αν πηγάζει απο επιπόλαιες επιλογες. Και ναι αξίζουν τα δύσκολα αλλα υπαρχουν περίοδοι που απλα μαζεύεις τα κομμάτια σου και μαζεύεις δυνάμεις για τα δυσκολα,ειδικά αν τα τρως με το κουταλι. Καλο ειναι να μη ξεχνιέσαι αλλα κανεις δεν γεννιεται με πλήρη εικόνα του τι θα του βγει στη ζωη ποσο μάλλον την προσωπική και κανεις δεν εχει το τέλειο πλάνο για να το πετύχει. Καμια φορά απλα μαθαίνεις τρώγοντας τα μούτρα σου, ρισκάροντας, βλέποντας και κάνοντας και κρίνοντας ανάλογα. Αν ζεις σε ενα καβούκι σοβαρότητας φοβούμενος το παραμικρό λαθος μένεις στάσιμος. Και πίστεψε με φοβάμαι πολυ...και ειμαι γεννημένη για τα δύσκολα. Αλλα νομιζω ότι αν δε ξεκουνηθεις καμια φορά παει το έχασες το παιχνίδι. Ασχετα απο τη συγκεκριμένη περιπτωση για την οποία μίλησα στην αρχη του ποστ.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ακομα κ ψεματα να σου πει αν αυτο συμπιπτει με το τροπο που λες εσυ ψεματα ακομα κ απο κει υπαρχει τροπος συνενοησης..
    αρα δε μου φαινετε παντα απαραιτητο να τον δεις καπιον απο κοντα κ να τον δεις τι θα καταλαβεις δηλ οτι δεν ειναι ο απαισιος δρακουμελ?
    αν συμπιπτουν αυτα που λεει με τα δικα σου αυτο σημαινει οτι θα συμπιπτουν κ τα υπολυπα..
    απλα καπιες φορες καπιον νομιζεις οτι τον ξερεις καλυτερα επειδη εχεις δει τη φατσα του πολες φορες εχεις συνηθισει να μη καταλαβαινει οτι του λες πολες φορες κ γενικοτερα η συνηθεια μιαζει να σε εχει οδηγισει σε αυτο το συμπερασμα...
    οταν σκεφτεσαι με τον ιδιο τροπο δεν υπαρχουν εμποδια το μονο που εχεις να κανεις ειναι να σκεφτεις με πιο τροπο θα ελεγες ψεματα με πιο τροπο θα απεφευγες καπιον με πιο τροπο θα πλησιαζες καπιον κλπκλπκλπ
    ομως για να τα κανεις ολα αυτα πολες φορες ειναι πολυ πιθανο να αγγιξεις τα ορια της φρασης εχω σαλταρει γιατι ακομα κ το θαυμα ειναι ενα γεγονος χωρις καμια λογικη εξηγιση κ οταν εχεις σαλταρει ελαφρα απο τη μοναξια κ τα ψυχολογικα εισαι πιο κοντα απο ποτε στο να συμβει ενα θαυμα στη ζωη σου.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν κ αρκετα απο αυτα ειναι δικες μου αποψεις δε θεωρω καπιον υποχρεωμενο να το τερματισει για να μπορεσει ετσι να προσανατολιστει σωστα..
    θα μπορουσε να ζησει κ χωρις γνωριμιες χωρις εξτριμ καταστασεις
    οστοσο οπιος εχει τα γενια εχει κ τα χτενια....

  6. #21
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    Εγω πιστευω πως πρεπει να εμπιστευτεις το ενστικτο σου..ποτέ δεν ξερεις τι προθεσεις μπορει να εχει ενα ατομο που γνωρισες απο το νετ...στη θεση σου δεν θα τον εμπιστευομουνα

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μονο σε αυτους που βρισκονται σε πολυ δυσκολη θεση λειτουργει το ενστικτο κ κινδυνευουν να λαλησουν.
    οι αλλοι απλα επειδη δε το χρειαστηκαν δε το εχουν.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Τελικά επειδη ο αλεξανδρος77 με εχει βάλει σε σκέψεις και για να μην ανοίξω καινουριο θέμα...τελικά στο τελευταιο σχόλιο μου πιο πάνω λεω βλακειες; Τι πιστεύετε; Δεν εννοώ πως πρεπει "να το τερματισεις" με γνωριμίες και εξτριμ πράγματα. Αλλα τελικά να τολμάς η όχι; Απο τη μια ισως δεν αξίζει να αναλώνεσαι σε πράγματα που βλέπεις οτι δεν ειναι το 100% αυτου που θέλεις αλλα απο την αλλη πως εξασκεις τη κρίση σου; Γιατι τελικά αν πετύχεις το 99% αυτου που θες πως ξέρεις αν μπορεις να εμπιστυτεις τη κρίση και τα ένστικτα σου την κρίσιμη στιγμη; Γιατι τωρα εντάξει δεν ειναι κρίσιμη. Φαίνομαι και ειμαι αρκετα χαμμενη το ξερω, αλλα με απασχολεί πολυ αυτο. Δεν ειναι επικίνδυνο και το να συνηθίσεις να κάθεσαι στο καβούκι σου; Ισως οταν το θελήσεις δεν θα μπορεις να βγεις και να αγνοείς περιπτωσεις που όντως αξίζουν. Δεν ξερω αν βγάζει νόημα αυτο που λέω.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν ενα πραγμα το χρειαζεσαι δεν υπαρχει δηλιμα τολμας η οχι ειναι μονοδρομος
    εγω δε προτεινω σε κανεναν να ακολουθησει αυτο το μονοδρομο γιατι οπως λεει κ η λεξη αν σκοπευει να το κανει θα το κανει απο μονος του πριν καν εγω προλαβω να του πω κιχ
    το αν μπορεις να εμπιστευτεις τη κριση σου η οχι τη καταληλη στιγμη αυτο δε μπορω να το γνωριζω απο αυτο το θρεντ
    αλλα το πιστευω μεν οτι αν δε το τερματισεις δε θα βγεις σε αυτο το δρομο....τοσο ανετα....
    ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ
    αρα εγω σου λεω να μη το κανεις κατα προτημιση γιατι ειναι παρακινδινευμενο.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    παντως για να αναρωτιεσαι αν θα το κανεις η οχι μπορει κ να μη το χρειαζεσαι γιατι αν το χρειαζοσουν πραγματικα θα ελεγες το κανω με τη μια..
    αρα αν πιστευεις οτι δε θελεις μη το κανεις το λεω για δευτερη φορα...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 85
    Last Post: 13-08-2015, 21:32
  2. συνεχομενα ψεμματα
    By skroutz in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 26-11-2014, 22:44
  3. Συνδρομο κινδυνου για ψυχωση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 17-07-2012, 16:17
  4. Λεει συνεχως ψεμματα!
    By reana in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 30-07-2011, 18:15
  5. Ψέμματα: καλά έκανα βρε παιδιά??
    By chr1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 10-02-2010, 16:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •