οικογενειακες συγκρουσεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Οτι οι γονεις σου ειναι αυταρχικοι ειναι. Και σε καταλαβαίνω οτι τώρα που το βιώνεις και εισαι ερωτευμένη σου φαίνονται εντελως παραλογες οι αντιδράσεις τους. Εγω νομιζω πως ειναι μεν υπερβολικες, όχι ομως παραλογες. Εχω περάσει παρόμοια κατάσταση αν και όχι τόσο έντονα με τον μεγαλύτερο αδερφό μου πιο πολυ,οταν κι εγω ειχα ερωτευτεί στην ηλικία σου. Και δεν ήθελα να ακούσω κουβέντα, καποια περιοδο δεν μιλούσαμε για μήνες επειδη δεν ενεκρινε τον σνθρωπο που θεωρουσα ανθρωπο μου...και ξέρεις ποιος μάζευε τα κομμάτια μου έξι χρόνια μετα όταν γκρεμίστηκε ο κόσμος μου λιγο πριν παντρευτω χωρίς να με θίξει ουτε μια φορα η να μου πει "στα έλεγα";;; Μπορεις να μαντέψεις ποιος. Και μπορεις να μαντέψεις ποιος ειναι ακομα διπλα μου και ποιος δεν ειναι. Συμφωνούμε στο οτι ειναι περιττό το να τον βρίζουν τοσο και να αντιδρούν τοσο έντονα πετώντας πράγματα κλπ...αλλα δες τα πράγματα κατα τ'αλλα και απο τη δική τους μερια...εχεις ερωτευτεί κάποιον σε μια από τις πιο κρίσιμες αν όχι τη πιο κρίσιμη στιγμή της ζωής σου που πιθανότατα θα χαράξει τη πορεία που θα ακολουθήσεις μεγαλώνοντας. Μακάρι να εισαι η εξαίρεση στον κανόνα αν αυτο θέλεις αλλα συνήθως δεν μπορει να στεριώσει μια σχέση οσο σοβαρά το βλέπετε σπο τοσο νωρίς. Οι ανθρωποι αλλάζουν και τα αισθηματα τους αλλάζουν μονο και μονο επειδη μεγαλώνουν καμια φορά, ασχετα αν τωρα μπορει να ειναι οτι πιο αληθινό. Για αυτο σε παροτρύνω, όχι, σε παρακαλώ βασικα...μην κανεις το λαθος να πετάξεις τα πιο ωραία και δημιουργικα χρονια σου και μη τα αφήσεις να περάσουν ανεκμετάλλευτα. Βάλτους όλους και ολα στην άκρη μεσα σου όσο μπορεις και αφοσιωσου στο διάβασμα σου και βάλτο προτεραιότητα για να περάσεις εκει που θέλεις. Μετα ζήσε τη ζωη σου, ασχετα αν εισαι ακομα με το ίδιο αγόρι η όχι. Παρακολούθησε μαθήματα, σεμινάρια, κάνε δραστηριότητες, κάποιο Erasmus, γενικα έχε τα ματια σου ανοιχτά για τους ορίζοντες που ανοίγονται μπροστα σου γιατι μετα θα το μετανιώνεις πικρα...πολυ πικρα...ευχομαι να μπορούσα να τα πω αυτα στον παλιό εαυτό μου αλλα τα λεω σε εσένα. Πρόσεχε. Και μακάρι να κανω λαθος και εσενα να ειναι διαφορετική η περιπτωση, μακάρι. Τωρα για αυτό που λέει ο πατέρας σου για το "πως θα σε ζήσει με 500 ευρω;" ειναι πολυ κουτο μου φαίνεται να το λεει μονο και μονο για να απαξιώσει το αγόρι σου. Ισως αυτη η φραση ειναι ο τρόπος του να σου πει ολα όσα σου ανελυσα παραπανω. Ισως απλα δεν θέλει να δει την κόρη του να βασιζει ολες τις ελπίδες για το μέλλον της σε κατι που κακα τα ψεμματα, ξέρει πως ειναι εφήμερο και να χαραμισει ετσι τη ζωη της. Ελπίζω δηλαδή απο αγαπη και απο φόβο να αντιδρούν ετσι κι όχι επειδη απλα τους τη βιδωσε απο κακία. Γενικα πριν το αγόρι σου φερόντουσαν τοσο ακραία; Οπως και να εχει καθησε τους και μίλησε τους για ολα αυτα αν θέλεις. Και ασε τα να συζησετε και λοιπά κατα τη γνώμη μου και απλά ζήσε το και αγαπα οσο κρατάει. Απλα βαλ'το στοίχημα με τον εαυτό σου να βάλεις τις σωστές προτεραιότητες μεσα σου και διαβεβαίωσε και τους γονεις σου μετα σε μια κουβέντα για αυτές σου τις προτεραιότητες. Για το να φυγεις από το σπίτι τωρα...οοολοι το εχουμε σκεφτεί η οι περισσότεροι τελοσπαντων στις ταραχώδεις περιόδους της εφηβείας και στα πρώτα νεανικά μας χρονια. Αλλα ακου με που σου λεω. Θα έρθει η ώρα κάποτε όντως να φυγεις/που θα φυγεις και θα λες "μανούλα μου" και θα εύχεσαι τα τωρινά σου προβλήματα να ειναι τα μόνα σου προβλήματα...θα τελειώσω λέγοντας σου το εξής: Ξεχνα τους γονεις για λιγο ξεχνα και το αγόρι σου, και φρόντισε ΕΣΕΝΑ...φρόντισε την υγεία και την ηρεμία σου, τα ονειρα σου, βάλε στόχους, φτιάξε μια ρουτίνα που σε βοηθάει να τα πετύχεις...και ασ'τα ολα τα αλλα. Και μιλά στον μπαμπα σου αν θέλεις λιγο γλυκα και εξέφρασε του το παράπονο σου σε μια κατάλληλη στιγμη. Δεν πιστεύω πως ειναι πια τοσο σκληρός καταβαθος απέναντι σου. Καλη τύχη σε ολα από τη καρδιά μου.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @Natalia_sups ειλικρινα τα λογια σου με αγγιξαν..εχεις δικιο σε αυτα που ανεφερες .. και σε αυτο που με ρωτησες αν ο πατερας μου ειχε τετοια συμπεριφορα πιο παλιοτερα.. ναι την ειχε.. εχω μια αδερφη κατα 11 χρονια μεγαλυτερη.μολις τελειωσε το αει που σπουδαζε και σε ηλικια 22 χρονων γνωρισε στους γονεις μας το αγορι της , το οποιο μετεπειτα παντρευτηκε κι ειναι ακομα μαζι ..τους ανεφερε οτι ηταν μαζι απο τα 18 της ..τοτε ο πατερας μας της φωναξε και της ειπε πως τολμουσε να κρυψει κατι τετοιο εδω και τοσα χρονια.. τα χρονια περασαν..η αδερφη μου τελικα τον παντρευτηκε οταν ηταν 24 χρονων , στα 25 της γεννησε το αγορακι της...μια μερα πριν εναν χρονο ο πατερας μας αρχισε να βριζει πολυ ασχημα τον αντρα της διχως λογο..ετσι τα μαζεψε η αδερφη μου με τον αντρα της και μετακομισανε σε αλλο σπιτι ( εμεις μεναμε πανω κι η αδερφη μου με την οικογενεια της στον απο κατω οροφο)..τελικα τωρα η αδερφη μου κι ο αντρας της δεν μιλανε καθολου στον πατερα μου , δεν εχουν καμια επικοινωνια μαζι του και φυσικα ο πατερας μου δεν εχει ουτε με το εγγονι του.. Ο πατερας μου παντα εβρισκε κατι κακο να πει για ολους , για να τους μειωσει και να τους κανει να νιωσει ασχημα ,(εχει τσακωθει και με τα αδερφια του και δεν μιλιουνται)..συγγενεις στο σπιτι δεν ερχονται , γιατι ξερουν τι χαρακτηρα εχει ο πατερας μου.. κι ο καλυτερος ανθρωπος στον κοσμο να ειναι καποιος παντα θα βρει κατι στραβο να πει..ολοι οι συγγενεις τον εχουν παρει χαμπαρι το τι ειναι και τον εχουν κανει στην ακρη .. ακομα κι η μανα του(η γιαγια μου δηλαδη) ελεγε οτι απο μικρος ετσι ηταν παντα του..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by MariaLo View Post
    @pavlina πιστεψε με οι γονεις μου δεν εχουν προβλημα με το θεμα του γαμου γιατι ζουμε σε κλειστη κοινωνια που οσο να ναι επικρατουν οι αντιληψεις <<περι παρθενιας>>..δηλαδη οι περισσοτεροι εδω στο χωριο ειναι της αποψης οτι αν καποια κοπελα τα εχει με καποιον κι αυτος την κυκλοφορει ή εχει κανει κατι παραπανω μαζι της οτι ειναι υποχρεωμενος να την παντρευτει
    Δεν ξερω που μενεις αλλα αν ειναι χωριο αλλαζουν τα πραγματα το καλλιτερο για σενα θα ηταν τοτε να εφευγες απο το σπιτι η αν περνουσες σε μια μεγαλη πολη η και να συγκατηκουσατε αργοτερα

  4. #19
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @pavlina μενω σε ενα χωριο που δεν μπορω να αναφερω για ευνοητους λογους που οι κατοικοι του εχουν ακομα αυτην την νοοτροπια .. εδω οι περισσοτεροι γονεις που εχουν οι κορες τους σχεση ειναι λογοδοσμενες ( και μιλαμε για ηλικες 15-16 χρονων)...ειναι κλειστος ο κυκλος..να φανταστεις ερχονται στο σχολειο μου 17χρονες που εχουν και παιδια..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by MariaLo View Post
    @pavlina μενω σε ενα χωριο που δεν μπορω να αναφερω για ευνοητους λογους που οι κατοικοι του εχουν ακομα αυτην την νοοτροπια .. εδω οι περισσοτεροι γονεις που εχουν οι κορες τους σχεση ειναι λογοδοσμενες ( και μιλαμε για ηλικες 15-16 χρονων)...ειναι κλειστος ο κυκλος..να φανταστεις ερχονται στο σχολειο μου 17χρονες που εχουν και παιδια..
    Καταλαβαινω Μαρια μου τοτε προχωρα με το αγορι σου και τι να κανουμε ο πατερας σου δεν προκειται ν αλλαξει σαν την μανα μου εχει φτασει 81 και συνεχιζει τα ιδια μονο αν συνεχισετε να ειστε μαζι κοιτα να μενετε μακρια μην παθεις τα ιδια με την αδελφη σου

  6. #21
    Γειά σου MariaLo! Αφού ο μπαμπάς σου είναι τόσο περίεργος άνθρωπος δεν θα πρέπει να τα παίρνεις "κατάκαρδα" αυτά που λέει. Τουλάχιστον, σου προσφέρει την ευκαιρία να σπουδάσεις και αυτό δεν είναι και λίγο. Εκμεταλλεύσου το αυτό για το δικό σου καλό.Προσπάθησε να περάσεις ε μια σχολή και τότε θα μπορείς να έχεις μεγαλύτερη ανεξαρτησία αλλά και περισσότερα εφόδια για δουλειά.
    Χρυσή τομή υπάρχει: Θα προσπαθήσεις να ηρεμησεις την κατάσταση αποφεύγοντας να αναφέρεις για το αγόρι σου, μην τους πολυλές οτι βλεπόσαστε και άμα σε ρωτούν να τους λες οτι αποφάσισες να διαβάζεις περισσότερο και να μην πολυβγαίνεις για να περάσεις στις Πανελλαδικές. Στο αγόρι σου εξήγησε οτι οι γονείς σου έχουν αγχωθεί με το θέμα των εξετάσεων και δεν σε πολυαφήνουν να βγαίνεις για να διαβάζεις.Έτσι και οι γονείς σου θα ηρεμήσουν και δεν θα σε πολυπρήζουν και εσύ θα ηρεμήσεις και θα στρωθείς να διαβάσεις και θα κυλήσουν λίγο οι μήνες μέχρι να δεις τί θα γίνει με τις εξετάσεις σου και την πορεία της ζωής σου.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @pavlina 61 ειναι ο δικος μου πατερας..α και το πιο σημαντικο που ξεχασα να αναφερω ηταν αυτο που μου ειπε ο πατερας μου χθες.. ως βρεφος ειχα εμφανισει καποιο προβλημα που αν δεν αντιμετωπιζοταν χειρουργικα υπηρχε πιθανοτητα να πεθανω..αυτο ομως αντιμετωπιστηκε και η ζωη μου πια ειναι κανονικη , διχως κανενα προβλημα υγειας .. κι χθες ο πατερας μου μου ειπε << καλυτερα θα ηταν να πεθανεις οταν ειχες αυτο το προβλημα παρα να εχω την σκοτουρα τωρα με τον γκομενο σου>> ... κι αυτο με πληγωσε πιο πολυ απ'ολα , ενιωσα ρακος.. πως μπορει ενας γονιος να πει στο παιδι του που ειναι 18 χρονων οτι θα ηταν καλυτερα να πεθανει ?? τι γονεις με εφεραν στον κοσμο αναρωτιεμαι πολλες φορες ,, τι εχω κανει και τα περναω ολα αυτα .. σε τι χρωσταει ο φιλος μου που ειναι 24 χρονων να μπαινει σε αυτο το τρυπακι με τους γονεις μου ;; ...

  8. #23
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ εχεις δικιο σε αυτα που λες.. οντως εχω αρχισει να μην τους πολυλεω οτι βγαινω μαζι του κτλ , ουτε το τι κανουμε , ουτε το που παμε ..... Αλλα το αγορι μου δεν μπορω να το περιορισω στο να μην ερχεται να με βλεπει .. γιατι ερχεται 3 φορες την βδομαδα και βρισκομαστε καθε φορα 2 με 3 ωρες .. και ωρες που εχω ηδη διαβασει κι εχω τελειωσει τα φροντιστηρια μου

  9. #24
    Quote Originally Posted by MariaLo View Post
    @ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ εχεις δικιο σε αυτα που λες.. οντως εχω αρχισει να μην τους πολυλεω οτι βγαινω μαζι του κτλ , ουτε το τι κανουμε , ουτε το που παμε ..... Αλλα το αγορι μου δεν μπορω να το περιορισω στο να μην ερχεται να με βλεπει .. γιατι ερχεται 3 φορες την βδομαδα και βρισκομαστε καθε φορα 2 με 3 ωρες .. και ωρες που εχω ηδη διαβασει κι εχω τελειωσει τα φροντιστηρια μου
    Αχ,αχ,αχ!!! Εσείς οι μικρές δεν ξέρετε καθόλου να ρίχνετε μελάνι και να θολώνετε τα νερά!
    MariaLo μου εγώ είμαι 47 χρονών, πιθανότατα μεγαλύτερη από τη μαμά σου. Στην ηλικία σου είχα δεσμό που κράτησε 2 χρόνια και κανείς δεν έμαθε , ούτε υποψιάστηκε τίποτα γιατί οι γονείς μου ήταν κάπως αυστηροί και δεν ήθελα να ξέρουν κάτι, αν δεν ήταν οριστικά για γάμο. Μάθε να φυλάγεσαι από τις κακοτοπιές και αφού ξέρεις τί νοοτροπία "παίζει" στο χωριό σου.
    Ο μπαμπάς σου πιστεύω οτι σε αγαπάει, απλά εμένα μου φαίνεται άνθρωπος κάπως άξεστος, που δεν ξέρει να συμπεριφερθεί. Για την αγάπη των γονιών σου κράτησε τα συμπεράσματά σου για αρκετά χρόνια αργότερα. Τώρα δείξε κατανόηση και κάνε μια προσπάθεια για το μέλλον σου. Είναι καλό να σπουδάσεις, δεν θα σε απομακρύνει από τη σχέση σου αν αγαπιέστε πραγματικά. Ίσα-ίσα που θα σε βοηθήσει γιατί θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά, οπότε και ανεξαρτησία για να κάνεις τις επιλογές σου.

  10. #25
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ
    η μητερα μου ειναι 52 χρονων .. κι οντως εχετε δικιο σε ολα αυτα που μου γραψατε μολις.. οντως δεν ξερει να συμπεριφερθει ο πατερας μου ...ευχαριστω για τις συμβουλες σας :)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by MariaLo View Post
    @ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ
    η μητερα μου ειναι 52 χρονων .. κι οντως εχετε δικιο σε ολα αυτα που μου γραψατε μολις.. οντως δεν ξερει να συμπεριφερθει ο πατερας μου ...ευχαριστω για τις συμβουλες σας :)
    Κουκλιτσα μου οντως ηταν απαραδεκτο αυτο που σου ειπε ο πατερας σου αν σε μαλακωνει ξαθολου να ηερεις οτι κι εγω εχω περασει πολλα με την μανα μου και συνεχιζω να περναω ειμαι 50 χρονων και εχω 2 γιους μεγαλυτερους απο σενα 20 και 24 προσπαθησε οσο γινεται να μην δινεις σημασια και να ξερεις οτι αυτοι ειναι πιο δυστυχισμενοι απο τους αλλους γιατι απλα δεν ειναι καλα μην στεναχωριεσαι λοιπον οσο μπιτεις για τον πατερα σου

  12. #27
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @pavlina θα προσπαθησω οσο μπορω να μην με επηρεαζουν οι δικοι μου ωστε να μπορεσω να δωσω πανελληνιες κι να κρατησω και την σχεση μου .ολες οι συμβουλες που μου εδωσε ο καθενας σας ξεχωριστα στο φορουμ με βοηθησαν αρκετα..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Εκνευρισμός και συγκρούσεις για την κολλητή φίλη
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 25-06-2008, 12:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •