οικογενειακες συγκρουσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35

    οικογενειακες συγκρουσεις

    Καλησπερα! ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα την συμβουλη σας .. Τον αλλον μηνα κλεινω τα 18..Προσφατα γνωρισα στους γονεις μου το αγορι που ειναι 24 χρονων! Ομως απο εκεινη την ημερα κι επειτα ξεκινησαν οι συγκρουσεις..Οι γονεις μου αρχισαν να μου κανουν ελεγχο για τα παντα , να με βριζουν , να βριζουν το αγορι μου (τον αποκαλουν μ@λ@κ@ και π**στη) και συνεχως να λενε πως θα ζησω μαζι του αφου παιρνει μονο 500 ευρω μισθο.Δεν εχει στον ηλιο μοιρα λενε συνεχως κι οτι δεν εχει γνωσεις..εγω φετος δινω πανελληνιες , ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο ..μου λενε οτι δεν θα καταφερω να περασω πουθενα κι οτι η αιτια θα ειναι ο φιλος μου (παντα ημουν σχετικα μετρια προς καλη μαθητρια αφου οι βαθμοι μου ηταν παντα γυρω στο 16 με 17).πιστευω πως δεν πρεπει να εχουν παραπονο απο τις σχολικες μου επιδοσεις , οτι ξενη γλωσσα κι να εδωσα πηρα το πτυχιο της με καλο βαθμο παντα.. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα κανουν ολα αυτα..Εχω φτασει σε σημειο να θελω να φυγω απο το σπιτι.. Ο πατερας μου ειναι υπερβολικος και συνεχως μου λεει οτι ο φιλος μου με κοροιδευει και για αυτο με γνωρισε στους γονεις του κτλ. Γενικως λεει πραγματα που δεν στεκουν , οτι θελει να του φαει την περιουσια κι οτι θα φτασει μεχρι και στο σημειο να του ζητησει ο φιλος μου χρηματα. Ξερω πως το αγορι μου ποτε δεν θα ζητουσε κατι τετοιο ..Και πολυ απλα οι γονεις μου τον κρινουν ενω τον εχουν δει τρεις με τεσσερες φορες,, οι εντασεις κι οι συυγκρουσεις ειναι καθημερινες και ποτέ δεν ξεκινανε απο εμενα , παντοτε και συνεχεια λενε για αυτον χωρις να εχουν αποδειξεις , βγαζοντας πραγματα απο την φαντασια τους! Πως μπορω να το διαχειριστω?? σας ευχαριστω ολους..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εχουν ενα μερος δικιο οι γονεις σου γιατι ξερουν περισσοτερα απ τη ζωη και βλεπουν μπροστα, δινεις κιολας φετος και πρεπει να εισαι συγκεντρωμενη. Για το καλο σου το λενε δηλαδη ασχετα αν εσυ το βλεπεις διαφορετικα. Εσυ που θελεις να περασεις; και θα σου πω τι μπορεις να κανεις να βρεις μια χρυση τομη γιατι και συ εχεις δικιο απο τη δικη σου μερια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Μόνο και μόνο που για τη σχεση που έχεις στα 18(!) σου αυτοι κάθονται και σου λένε πώς θα ζήσεις με κάποιον που παίρνει 500 ευρώ σήμαινει ότι έχουν μεγάλο θέμα στο κεφάλι τους. Κολλημένα μυαλά σε άλλες εποχές!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @kerasi..σκεφτομαι να περασω κατι σχετικο με φιλολογια..ομως φοβαμαι πολυ μηπως αποτυχω και τελικα δεν περασω..χθες ειχε γενεθλια το αγορι μου κι πηγα στο σπιτι του γιατι εκανε τραπεζι..κι σημερα το πρωι οι γονεις μου μου εκαναν φασαρια(ενω ηξεραν οτι θα παω) ..μου εδωσε η μητερα του χθες ενα γλυκο να το κραταω στους γονεις μου κι η μανα μου το πεταξε στα σκουπιδια..γενικως κανουν φασαριες απο το πουθενα ..το αγορι μου πριν εναν μηνα μου ειχε προτεινει να συγκατοικησουμε οταν θα τελειωνα τις πανελληνιες και μολις το ανεφερα στους γονεις μου μου ειπαν οτι δεν εχω να παω πουθενα..γενικοτερα βγαζουν πραγματα απο το κεφαλι τους ..να χθες ελεγε παλι ο πατερας μου σε μενα " νομιζεις οτι θα σας ζω εγω και θα σας δινω λεφτα με τα 500 ευρω που παιρνει αυτος;;" ...τι να πω ;; εχω σκεφτει πολλες φορες πως αν δεν πετυχω στις πανελληνιες να φυγω απο το σπιτι...δεν αντεχω ολη αυτη τη γκρινια...να μου λενε να παω στο δια*λο κι εγω κι αυτος.. :(

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @JohnT ειλικρινα δεν αντεχεται η ολη κατασταση ... ειχε ερθει ο δικος μου για πρωτη φορα στο σπιτι να τους γνωρισει και τους εξηγησε οτι δεν με κοροιδευει και οτι θελει να το παει σοβαρα μαζι μου..στην αρχη δεν αντεδρασαν..μετα απο καμια βδομαδα αρχισαν οι συγκρουσεις , τα βρισιματα..εγω απο τη φυση μου δεν αντιμιλαω γιατι μετα θα συνεχιζαν να λενε κι αλλα..τι να πω;; μονο 3-4 φορες που εχει ερθει σπιτι εχουν συζητησει μαζι του ..και καταλαβαν απο ολα αυτα οτι ειναι μ@λ@κ@ς κι πο*στης;; το αγορι μου δεν εχει δωσει τετοιο δικαιωμα κι πιστευω πως οποιον κι να εφερνα θα φεροντουσαν με αυτον τον τροπο..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @kerasi..σκεφτομαι να περασω κατι σχετικο με φιλολογια..ομως φοβαμαι πολυ μηπως αποτυχω και τελικα δεν περασω..χθες ειχε γενεθλια το αγορι μου κι πηγα στο σπιτι του γιατι εκανε τραπεζι..κι σημερα το πρωι οι γονεις μου μου εκαναν φασαρια(ενω ηξεραν οτι θα παω) ..μου εδωσε η μητερα του χθες ενα γλυκο να το κραταω στους γονεις μου κι η μανα μου το πεταξε στα σκουπιδια..γενικως κανουν φασαριες απο το πουθενα ..το αγορι μου πριν εναν μηνα μου ειχε προτεινει να συγκατοικησουμε οταν θα τελειωνα τις πανελληνιες και μολις το ανεφερα στους γονεις μου μου ειπαν οτι δεν εχω να παω πουθενα..γενικοτερα βγαζουν πραγματα απο το κεφαλι τους ..να χθες ελεγε παλι ο πατερας μου σε μενα " νομιζεις οτι θα σας ζω εγω και θα σας δινω λεφτα με τα 500 ευρω που παιρνει αυτος;;" ...τι να πω ;; εχω σκεφτει πολλες φορες πως αν δεν πετυχω στις πανελληνιες να φυγω απο το σπιτι...δεν αντεχω ολη αυτη τη γκρινια...να μου λενε να παω στο δια*λο κι εγω κι αυτος..

  7. #7
    Quote Originally Posted by JohnT View Post
    Μόνο και μόνο που για τη σχεση που έχεις στα 18(!) σου αυτοι κάθονται και σου λένε πώς θα ζήσεις με κάποιον που παίρνει 500 ευρώ σήμαινει ότι έχουν μεγάλο θέμα στο κεφάλι τους. Κολλημένα μυαλά σε άλλες εποχές!
    Θα συμφωνήσω! οι γονείς σου μάλλον ζουν σε άλλες εποχές..Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στρωθείς στο διάβασμα και να περάσεις κάπου κι απο κει και πέρα να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου.Κοίταξε όμως στο τέλος μη βγούν αλήθεια όλα όσα σου έλεγαν οι δικοί σου για το παιδί που έχεις σχέση..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by annachtz View Post
    Θα συμφωνήσω! οι γονείς σου μάλλον ζουν σε άλλες εποχές..Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στρωθείς στο διάβασμα και να περάσεις κάπου κι απο κει και πέρα να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου.Κοίταξε όμως στο τέλος μη βγούν αλήθεια όλα όσα σου έλεγαν οι δικοί σου για το παιδί που έχεις σχέση..
    Ειχα κι εγω πολυ αυστηρη μανα και δεν μας αφηνε να βγαινουμε εξω ουτε καν με κιριτσια εγω αν εβγαινα με καποια φιλη μου εκανε φασαρια για αγορι ουτε συζητηση δυστυχως εχεις ποκυ αυταρχικους γονεις και τον καλλιτερο του κοσμου να ςφςρνες θα σου εκαναν φασαριες αυτο που προεχει ειναι να περασεις τις πανελληνιες και αγορια θα βρεις οσα θελεις στο μελλον αν δεν εισαι πολυ κολημενη καλλιτερα να τον αφησεις και να πεσεις με τα μουτρα στο διαβασμα

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @pavlina εχω φαει γερο κολλημα και δεν μπορω να του πω να χωρισουμε .. κι οσο να ναι εχει γινει ηδη ενα βημα που με εχει παει να με γνωρισει στους γονεις του κι εγω στους δικους μου .. οποτε οσο να 'ναι δεν μπορω να πω σε καποιον <<τελος,χωριζουμε>> τοσο ευκολα.. εξαλλου εχω συναισθηματα για εκεινον

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @annachtz πολυ φοβαμαι πως με τοσους καβγαδες δεν θα καταφερω να περασω πουθενα .. δηλαδη πιστευεις οτι οι πανελληνιες ειναι ο μονοδρομος για να ξεφυγω;; αν δεν περασω καπου τελικα και παω να μεινω μαζι του εχοντας βρει αρχικα καποια δουλεια πιστευεις δεν θα αξιζε να το κανω αυτο;;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    και να φανταστειτε σημερα εχει ο πατερας μου γενεθλια .. σηκωθηκα το πρωι να του πω ''χρονια πολλα'' και μολις τον πλησιασα και του το ειπα με εσπρωξε προς τα πισω και μου ειπε ''φυγε απο εδω περα'' ... :/ πιστευετε οτι σφαλλω καπου;; ειναι τοσο ακραιο που θελω να φυγω απο εδω μεσα ?? καποιες φορες νιωθω οτι εγω εχω το θεμα και γινονται ολες αυτες οι συγκρουσεις , ομως βλεπω οτι παντα οι γονεις μου ξεκινανε την φασαρια απο το πουθενα .. χωρις να εχει προκυψει τιποτα.. αν βρω εστω καποια δουλεια κι μεινω με το αγορι μου και μαζεψω χρηματα κι αργοτερα παω σε καποιο ιεκ δεν θα ειναι κι αυτο μια λυση για μενα ;;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by MariaLo View Post
    και να φανταστειτε σημερα εχει ο πατερας μου γενεθλια .. σηκωθηκα το πρωι να του πω ''χρονια πολλα'' και μολις τον πλησιασα και του το ειπα με εσπρωξε προς τα πισω και μου ειπε ''φυγε απο εδω περα'' ... :/ πιστευετε οτι σφαλλω καπου;; ειναι τοσο ακραιο που θελω να φυγω απο εδω μεσα ?? καποιες φορες νιωθω οτι εγω εχω το θεμα και γινονται ολες αυτες οι συγκρουσεις , ομως βλεπω οτι παντα οι γονεις μου ξεκινανε την φασαρια απο το πουθενα .. χωρις να εχει προκυψει τιποτα.. αν βρω εστω καποια δουλεια κι μεινω με το αγορι μου και μαζεψω χρηματα κι αργοτερα παω σε καποιο ιεκ δεν θα ειναι κι αυτο μια λυση για μενα ;;
    Αφου τον αγαπας μην τον αφησεις αυτος αναγνωριζει οτι κανεις για εκεινον? οι γονεις σου δεν τον θελουν με τιποτα ισως επειδη εισαι πολυ μικρουλα ακομα κανε υπομονη κανε και την προσπαθεια σου με τις πανελληνιες και βλεπεις πες στους γονεις σου για να τους καθησυχασεις οτι δεν σκεφτεσαι γαμο και τετοια κι οτι σε ενδιαφερουν οι σπουδες σου και παρακαλεσε τους να μην κανουν φασαριες για να μπορεις να διαβαζεις καλλιτερα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Οι γονεις σου αντεδρασαν γιατι ξεκινησε λαθος δεν επρεπε να μιλησει το αγορι σου για σοβαρα και τετοια βγαλτους γρηγορα αυτη την εντυπωση για γαμους και τετοια

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @pavlina ναι το αγορι μου τα αναγνωριζει ολα ..κανει περισσοτερες θυσιες για να ειμαστε μαζι ,μενουμε σε αποσταση 40 χιλιομετρων (δηλαδη περιπου μιση ωρα κι λιγο παραπανω με το αμαξι) .. βρισκομαστε 3 φορες την βδομαδα και παντοτε ερχεται εκεινος λογω περισσοτερης ελευθεριας κι λογω πιο ελευθερου προγραμματος , οταν σχολαει απο την δουλεια (δουλευει 12ωρο χωρις διαλειμμα) ερχεται απευθειας σε μενα , εχει εξηγησει στους γονεις του οτι θελει να το παει σοβαρα μαζι μου ( γενικοτερα εχει πληγωθει κι απο προηγουμενες σχεσεις του και θελει οπως λεει να βρει κατι μονιμο)...μαλιστα πριν 3 μηνες περιπου ενας φιλος του ηθελε να μας χωρισει και εμπαινε συνεχως στην μεση...εχει τσακωθει με τους φιλους του για μενα , δεν τους κανει παρεα για να παει καλα η δικη μας σχεση...εχει εξηγησει ακομα και στους γονεις μου οτι θελει να το παμε σοβαρα.. με εχει γνωρισει σε ολους του τους συγγενεις , οι δικοι του με αποδεχονται..δεν εχουν καποιο προβλημα μαζι μου..ισα-ισα χαιρονται που ειμαι μαζι του.. γενικως εχει ονειρα για εμας , θελει να συγκατοικησουμε , να ειμαστε μαζι κι μετα απο 3-4 χρονια λεει οτι προκυψει(δηλαδη ενας γαμος ή ενα παιδακι).. μια φορα μονο που τσακωθηκαμε επεσε στα ποδια του και εκλαιγε και με παρακαλουσε να μην τον αφησω... τον εχω ερωτευτει... εχει ευαισθητη ψυχη .. ειναι καλος ανθρωπος..

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    35
    @pavlina πιστεψε με οι γονεις μου δεν εχουν προβλημα με το θεμα του γαμου γιατι ζουμε σε κλειστη κοινωνια που οσο να ναι επικρατουν οι αντιληψεις <<περι παρθενιας>>..δηλαδη οι περισσοτεροι εδω στο χωριο ειναι της αποψης οτι αν καποια κοπελα τα εχει με καποιον κι αυτος την κυκλοφορει ή εχει κανει κατι παραπανω μαζι της οτι ειναι υποχρεωμενος να την παντρευτει

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εκνευρισμός και συγκρούσεις για την κολλητή φίλη
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 25-06-2008, 12:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •